Zumba ® - cvičte, tanca, chudne

"Nemusíte sa mučiť,aby ste boli fit",povedal Alberto Perlman. "Je to takmer ako nájsť liek vnútri cukríka". O čom je reč? O Zumba ®, moderným fitness cvičenie, ktoré vám pomôže schudnúť,posilniť telesné partie,získať ladné pohyby a kri


Prečo cvičiť Zumba ®?

Určite si každý z vás položí základnú otázku, prečo by som mal práve ja cvičiť Zumba ®. Existuje predsa mnoho ďalších iných a atraktívnych cvičenia, ktoré vám majú pomáhať pri chudnutí alebo zlepšovanie fyzickej kondície. Sú tu však faktory, nad ktorými môžete popremýšľať, keď sa budete rozhodovať, do akého cvičenia si zájdete.

* Cvičíte, tancujete, chudnete!
* Ide o pohybovo nenáročné cvičenie.
* Hudba a lektor vás vedú sami.
* Dá sa chudnúť aj s úsmevom na tvári.
* Cvičiť môžu ženy, muži i deti.
* Bavíte sa, ste uvoľnenie.
* Sa stará o svoje telo i dušu.
* Je to tá najlepšia párty!

Ako vznikla Zumba ®

Vznik Zumba ® sa datuje do polovice 90. rokov v Kolumba, Cali. Zumba ® vznikla úplnú náhodou, keď slávny fitness tréner a choreograf Alberto Perez zvaný Beto zabudol svoju hudbu na hodinu aerobiku. Bol nútený improvizovať a jediné, čo v danej chvíli mal pri sebe, bola latinsko-americká hudba. Hudbu použil pre svoju hodinu aerobiku, ktorá sa týmto stala neštandardný, do svojho cvičenia zapojil tanečné prvky, uvoľnenosť, priestor pre kreativitu. Účastníci kurzu aerobiku si tento štýl cvičenia zapáčili a tým bol daný základ vzniku nového fitness cvičenia nazývaný Zumba ®.

Zumba ®

Po obrovskom úspechu tohto cvičenia v Kolumbii sa rozhodol v roku 1999 Zumba ® predstaviť v Spojených štátoch amerických. V roku 2001 bol oslovený dvomi podnikateľmi, Alberto Perlman Alberto Aghionem, aby vytvorili medzinárodnú spoločnosť založenú na fitness filozofiu. Títo traja mladí podnikatelia si zakúpili ochrannú známku na meno Zumba ® a začali šíriť svoj podnikateľský zámer po celom svete.


V roku 2002 sa títo podnikatelia rozhodli ponúknuť na americkom trhu tisícky videokaziet sa Zumba ®. Obrovský dopyt po tomto cvičení nakoniec viedla Zumba Fitness ® na vytvorenie lektorského programu, ktorý sa stretol s vysokým úspechom. V auguste 2006 sa už po celom svete pohybovali tisícky inštruktorov Zumba ®.

Pomocou podnikateľských kontraktov dokázali rozšíriť Zumba ® do španielsky hovoriacich krajín. V roku 2007 už bola Zumba ® rozšíril do Severnej Ameriky, Južnej Ameriky, Európy, Afriky, Ázie a Austrálie. Teraz sa dostala aj do Českej republiky, kde si získava svoje postavenie.

Slovo "Zumba" = kolumbijský slang pre slovo "rýchly". V súčasnosti sa Zumba ® učia v 60.000 lokalitách vo 105 krajinách sveta, vydalo sa cez 105 miliónov DVD a cvičí ju cez 7,5 milióna nadšencov.

Zumba ® je cvičenie, tanec, zábava

Zumba ® nie je len rýdzo cvičenie alebo tanec. Je to kombinácia oboch aktivít. V Zumba ® sa kombinujú tanečné prvky latinsko-amerických tancov, ako sú salsa, merengue, samba, mambo, flamenco, tango s efektívnymi posilňovacími cvikmi. Lektor vytvorí takú tanečnú a cvičebný zostavu, v ktorej sa na latinsko-americkú hudbu striedajú rôzne kratšie alebo dlhšie časové intervaly. V týchto intervaloch sa vykonáva jednoduchšie cvičebný a tanečné prvok.

Zumba ® sa zameriava na všetky dôležité partie vášho tela, nohy, paže, trup, brucho, zadok, ďalej má pozitívny vplyv na pľúca a posilňujúci účinok na vaše srdiečko. Pri Zumba ® posilňujete nohy, vykonávate úkrok, hýbete a posilňujete ramená, skáčete, vrtí sa v bokoch, kĺže sa, otáčate sa okolo svojej osi. Je to tanec, je to zábava.

Priebeh lekcie Zumba ®

Ak sa rozhodnete navštíviť lekciu Zumba ®, pripravte sa na šedesátiminutové cvičenie. Na začiatku každého cvičenia je potrebné telo rozohriať a rozcvičiť. Prvá časť lekcie je teda vedená v pomalšom rytme hudby a aj tanečné a cvičebný zostava nie je príliš zložitá. Postupne dochádza v lekcii Zumba ® na zrýchlenie tempa, kroky sú náročnejšie. V polovici lekcie sa potom dostávate na najrýchlejšiu časť zostavy.

Úspech cvičenie Zumba ® spočíva práve v striedaní pomalšieho a rýchlejšieho tempa zostavy. Vďaka týmto zmenám môžete zapojiť postupne všetky svalové partie, dochádza k zvýšeniu dychovej a svalovej aktivity až na aeróbne úroveň, v ktorej dochádza k efektívnemu spaľovaniu tukov. Zumba ® má veľmi blízko k tzv intervalovému tréningu, ktorý je vysoko účinný pri spaľovaní tukov a stretáva sa s vynikajúcimi výsledkami.

Pri Zumba ® nie je cieľom počítať tanečné kroky alebo posilňovacie cviky. Jednotlivé pomalé alebo rýchle sekvencie vás samy navedú na správny počet opakovaní. Striedanie sekvencií naopak samo zabezpečia intenzitu cvičenia. Efektom je posilnené telo.

Čo so sebou na Zumba ®?

Zumba ® je cvičenie, ktoré nevyžaduje žiadne špeciálne oblečenie alebo obutie. Cieľom je, aby ste sa cítili pohodlne, príjemne, uvoľnene. Oblečenie môžete mať klasické športové, v ktorom chodíte na hodiny aerobiku alebo si zabehať. Avšak ten, kto sa chce cítiť ako na tanečnom parkete, má možnosť si zakúpiť Zumba ® oblečenie. Je typické svojou pestrosťou, farebnosťou, nápisy, tanečnými bolerko, na nohaviciach sú našité strapce. Pre celkový dojem si môžete tiež zakúpiť náramky, čelenky, potítka a iné doplnky. Obutie voľte kvalitné a pohodlné, môže ísť tak o aeróbnej topánky, tak tiež o tanečné.

Pitie je neoddeliteľnou a nutnou súčasťou každého cvičenia. Na Zumba ® si rozhodne vezmite dostatok tekutín, pretože sa pri nej poriadne zapotíte.

Latinsko-americké tance používané v Zumba ®

* Salsa - je rýchly tanec, ktorého pôvod nájdeme v karibských kultúrach, a je ovplyvnený silne Kubou, Afrikou a Španielskom. Svojej popularity ale nadobudol až v USA. Pohyb tela je rovnako alebo viac dôležitý ako samotné kroky tanca. Hlava a ramená zostávajú vo vzpriamenej polohe.
* Merengue - svižný tanec pôvodom z Dominikánskej republiky, ale nájdeme ho aj na Haiti alebo Santo Domingu. Rytmus je stále rovnaký, bez premeny.
* Samba - tento tanec pochádza z Brazílie. Charakter samby spočíva v nezávislosti tanečníkov, ktorí pomocou tanca nadväzujú kontakt, flirtuje. Dôležitý je pohyb panvy a húpavo pohyb v kolenách.
* Mambo - má svoje korene na Haiti a Kube. Jedná sa o rýchly tanec, ktorý je založený na rýchlom pohybe nôh a panvy. Mambo v sebe snúbi korene Latinskej Ameriky a Afriky.
* Flamenco - sa zrodil v 15. storočia v Andalúzii a od tej doby prešiel mnohými vývojovými zmenami. Je založený na sofistikovaných rytmoch, ladných pohyboch paží a tela v kombinácii s pohybom špičiek a pat.
* Tango - argentínske tango je melodický tanec, ktorý je vo vyšších formách improvizovaný. Tento tanec vznikol v Argentíne, je však viacero verzií jeho počiatkov.
* Reggaeton - hudobný štýl pochádzajúci z Portorika. Základom sú špecifické rytmy založené na bubnovanie.

Druhy lekcií Zumba ®

* Zumba ® Basic Steps Level 1 - obsahuje základné kroky Zumba ® a je vhodná pre začiatočníkov. Lektori sa tu učia filozofiu Zumba ® a základné kroky pre ďalšie stupne.
* Zumba ® Basic Steps Level 2 - je založená na rýchlejších a náročnejších cvičeniach, používa viac tanečných krokov, inštruktor zostavuje náročnejšie choreografia, zapája svoju predstavivosť, skúsenosti a profesionalitu.
* Zumba ® Gold - táto lekcia je určená pre starších ľudí alebo ľudí trpiacich nadváhou. Obsahuje také tanečné kroky a posilňovacie cviky, ktoré rešpektujú na pohybový aparát a príliš ho nezaťažujú. Sú šetrné ako na kostru, tak na kĺby a svaly.
* Zumba toning ™ - lekcia obsahuje kombináciu tanečných krokov a posilňovacích cvikov, ktoré sú zacielené na efektívne spaľovanie kalórií a tvarovanie a posilňovanie tela a jednotlivých telesných partií. Pri cvičení sa využívajú záťažové pomôcky (v našom prostredí ideálne kovovej činky). Tieto majú za úlohu udržať a zdôrazniť rytmus hudby a posilniť svaly. Tieto záťaže nahrádzajú tzv krátke tyče (kolíky) Zumba, ktoré sa používali na udržanie rytmu.
* Aqua Zumba ™ - lekcie Zumba ®, ktorá je vedená vo vode. Dochádza tak k odľahčeniu pohybového aparátu. Tieto lekcie sú veľmi vhodné pre ľudí v rehabilitačnom režime alebo pri nadváhe.
* Zumbatomic ® - cvičenie, ktoré je určené deťom od 4 do 12 rokov. Lektori sa učí, ako správne motivovať a pritiahnuť deti k tomuto cvičeniu, aby sa dosiahli optimálne výsledky. Pri cvičení sa deti zbavujú výbuchov hnevu, získavajú lepšiu schopnosť sústrediť sa a posilňuje sa ich telo a zdravotnej kondície.

Ak by ste sa chceli stať lektorom Zumba ®, je potrebné zložiť certifikát pre príslušnú kategóriu.

Nenechajte sa odradiť prvou lekcií Zumba ®

Môže sa vám stať, že po absolvovaní prvej lekcie Zumba ® budete chcieť na ňu zanevrieť. V čom je problém? Nepáčila sa vám hudba, tanečné choreografie, stáli ste tam ako soľné stĺpy? Áno, aj to sa môže stať. Nenechajte sa však odradiť a nájdite si iného lektora Zumba ®. Úspech každej lekcie záleží len a len na ňom.

Lektor musí mať nielen zloženú certifikáciu, ale musí byť kreatívny, nápaditý a riadne pripravený na každú hodinu. Dobrá znalosť hudby, striedanie rýchlych a pomalých sekvencií a zostavenie tanečných a cvičebných prvkov je pre neho nutnosťou. To všetko mu potom umožní sa uvoľniť, zaradiť do zostavy také prvky, ktoré vás nadchnú, osloví a vyložene vás vtiahnuť do víru latinsko-amerických tancov, bez toho aby ste sa hanbili alebo naopak nevedeli, ako máte daný krok či cvik vykonať. Vyberte si teda správneho lektora pre vaše hodiny!

Rozhodli ste sa si zacvičiť Zumba ®?

Cieľom Zumba ® je zacvičiť si, pretiahnuť telo, schudnúť, získať dobrú náladu a dobrý pocit. Zumba ® je určená všetkým vekovým kategóriám, ženám aj mužom. V rytme latinsko-amerických tancov si zlepšíte dychovú kapacitu, posilníte svaly, pretiahnete šľachy, získate ladnější a uvoľnenej pohyby a zaistné vás cvičenie nabije novou životnou silou a optimizmom.

Na webe taky nájdete radu Zumba ® párty, ktorý sa môžete s chuťou zúčastniť, stretnúť a spoznať množstvo nových ľudí, ktorí sa chcú baviť.

* Zumba ® - ako sa stať lektorom


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: