Zuby - rozhovory z čakárne zubára

Práve začína nový seriál - Interview s pacientom, ktorý sme pre Vás pripravili v rámci rubriky Zdravie. Redaktorka MEDIAPOL News pripravila rozhovor s pacientom u zubného lekára.


Diel 1. - Mliečny zub u dospelého

Na otázky bude odpovedať pán Bohumil 42 rokov, Plzeň

Otázka

Kedy a ako ste zistil pán Bohumil, že máte ešte mliečny zub?

Odpoveď

Začal sa mi hýbať úplne zdravý zub a to dvojka hore, tak som išiel k zubárovi čo s ním mám, nikdy pred tým mi žiaden lekár nepovedal, že je to ešte mliečny zub. Vraj držal tak pevne, že druhý zub jednoducho nenarástol. Nemám ani osmičky :-) proste budem večne mladý.

Aký teda navrhol Vás ošetrujúci zubár postup liečby?

Najprv navrhol zub vytrhnúť a odporučil implantát. Lenže po röntgene zistil, že mi zub, ktorý mal narásť ako druhý nemal silu vytlačit ten mliečny a tak sa zaviazal vodorovne v ďasnách. Čo vraj v súčasnosti potrebné nemusia robiť žiadne ťažkosti, ale do budúcnosti by to problémy priniesť mohlo, preto som musel podstúpiť operáciu, keď vybral obaja zuby. Teda mliečny kývajúc sa aj ten čo mi ležal v ďasnách.

Ako takáto operácia prebieha?

Len ambulantne samozrejme. Mliečny zub normálne vytrhol. Dostal som lokálnej analgézie, av ľahu pod rúškom som absolvoval výkon, keď mi pán doktor rozrezal ďasno, vydlabal zub a ďasno zašil. Výkon trval asi pol hodiny. Potom som normálne odišiel domu a za 14 dní na kontrolu.

Nebál ste sa? Já bych strachy určite koktal :-(

Aj ja sa bál az toho strachu ma chytila bolesť v chrbte, že som nemohol ani poriadne dýchať. Pán doktor mi navrhol, aby som prišiel inokedy, že ma přeobjedná, ale keď už som to prečkal až do teraz, nechcel som tie nervy prežívať znova. Takže som dostal pred výkonom ešte kvapkanie, aby sa mi rýchlo uľavilo od bolesti sa chrbtom a mohol podstúpiť operáciu zuba.

Ako pokračovala liečba?

Potom som bol objednaný do ortodontickej ordinácie, kde sa malo rozhodnúť, či implantát alebo mostík. Bohužiaľ medzera po mliečnom zube bola tak malá, že by sa do nej vraj implantát nezmestil a tak nezostalo nič iného než-li mostík. Potom som si došiel do laboratória pre odtieň nového preparátu, aby bol čo najviac podoben mojim zubom.

Ako dlho ste chodil bez zuba?

Lekárka mi najprv zbrousila vedľajší zub do požadovaného, kónického tvaru, aby sa na neho dal mostík nasadiť. Nasledovalo endodontického ošetrenie, teda ošetrenie zubných kanálikov. Bez toho vraj môže začať zub časom bolieť a bude potreba celý zákrok, vrátane zhotovenia korunky, opakovať.

Týždeň som bol bez zuba. Na obdobie medzi obrúsením zubov a nasadením mostíku som dostal dočasnú zubnú náhradu, ktorá bola vynímateľná, ale aspoň som mohol medzi ľudí a tiež som sa mohol najesť.

Po ošetrení koreňových kanálikov mi urobili mechanický odtlačok zbroušeného zuba, okolitých zubov a zubov v proti zhryzu. Pretože zrovna mali v ordinácii praxi medici, tento úkon som musel s nevôľou opakovať dvakrát :-) ale tí mladí sa to tiež musia na niekom naučiť ... Podľa tohto odtlačku laboratórium zhotovila mostík.

Dnes idete len na nejakú kontrolu?

Dnes ma čaká konečne posledná fáza, nasadenie mostíka. To ma teší, že ste ani nepostrehol, že mám len tú vynímateľná náhradu - je videl, že je kvalitný.

... ...... Po výkone. Tak aké to bolo?

Ok. Pani doktorka má zlaté ruky. Už sa zas môžem smiať na dievčatá :-) Som naozaj veľmi spokojný.

Môžem sa spýtať akú čiastku ste zaplatil v globále za celú dobu od prvej návštevy do dnešného dňa?

Tak keď počítam poplatky, financie za náhradu a samotný mostík, je to celkom 8 160 Sk.

Veľmi ďakujem za Váš čas i ochotu a prajem stálej zdravie.

Z lekárskeho hľadiska

Ste vhodným kandidátom pre keramické korunky?

Ak ste nespokojní so vzhľadom Vašich zubov, ktoré sú značne poškodené, či dokonca niektoré chýbajú, môžete byť vhodným uchádzačom pre keramické korunky alebo mostíky. Je potrebné, aby ste mali jasnú predstavu o odtieni korunky alebo mostíka. Pre aplikáciu koruniek sú potrebné zachované korene pôvodných zubov, na ktoré sa korunky nasadia. Keramické mostíky potrebujú dva alebo viac zachovalých zubov alebo zubných koreňov ako kotvenia.

Aká je životnosť keramických koruniek a keramických mostíkov?

Všeobecne možno povedať, že životnosť keramických koruniek a mostíkov je veľmi dlhá, avšak je limitovaná životnosťou koreňov, na ktorých je korunka či mostík upevnený. Vplyv na životnosť keramické korunky alebo mostíka má tiež starostlivosť a šetrnosť pri namáhaní zubov zo strany pacienta.

Implantáty

Krásne, zdravé zuby a príjemný úsmev sú vizitkou každého človeka .. Každý si želá mať zuby biele, rovné, a hlavne všetky. Čo ale robiť, keď váš úsmev ani zďaleka nevyzerá ako z obálky módneho časopisu a niektoré zuby v ňom treba chýba? Moderné zubná medicína ponúka ako dlhodobú a kvalitnú náhradu zubné implantáty.

Komu sú určené?

* Náhrada jedného zuba - sólo korunka
* Väčšie medzery - mostík (mostík je niekoľko koruniek)
* Skrátený zubný oblúk - sólo korunka alebo mostík
* U bezzubej čeľuste - mostík alebo sa nasadzuje hybridná náhrada, teda celý zubný oblúk.

Starostlivosť o zubné implantáty

Po operácii je potrebná zvýšená hygiena ústnej dutiny. Lekár vás informuje o správnom spôsobe čistenia zubov a vhodných pomôckach (zubné kefky, medzizubné kefky a nite). Zvýšená hygiena je potrebná kvôli zápalom ďasien, ktoré by mohli zapríčiniť odlúčenie implantátu. Tieto komplikácie sa nevyskytujú často. Hoci sa táto metóda môže zdať trochu desivejšie, umožňuje plnohodnotnú náhradu chýbajúcich zubov. Úspešnosť liečby je pritom takmer 100%.

A ako je to so zubami múdrosti?

Zuby múdrosti sú tretie stoličky. U súčasného človeka stratili svoju funkciu, pretože mäkká potrava nevyžaduje takéto mechanické spracovanie v dutine ústnej, ako tomu bolo v ďalekej minulosti.

V dôsledku toho došlo k skráteniu čeľustí a tretie stoličky často nemajú dostatok miesta na to, aby sa prořezaly a správne zaradili do zubného oblúka. U niekoho sa niektorá tretia stolička neprořeže vôbec. Inokedy sa tretia stolička prerezáva šikmo alebo vodorovne - v tom prípade je často vhodné jej chirurgické odstránenie. Problémy s prerezávaním najmä dolných zubov múdrosti trpí až každý piaty človek. Tretie stoličky vyrastajú len raz za život. Najčastejšie majú dva korene.

Trhať alebo netrhá zuby?

Zuby múdrosti sa prerezávajú ako posledný približne medzi 18. a 30. rokom života, preto sa veľmi často môže stať, že pre ich prerezanie nezostane v čeľusti dostatok miesta. Zub múdrosti môže byť prerezané len čiastočne a často sa nachádza v nepriaznivej polohe. Môže dôjsť k zápalu, prípadne k poškodeniu vedľajších zubov.

Z týchto dôvodov zubár často pristúpi k ich odstránenie, ktoré môže byť rovnako jednoduché ako u ostatných zubov alebo naopak pri zlej polohe zložité a časovo náročnejšie. Doba hojenia po vytrhnutiu zuba múdrosti býva spravidla jeden týždeň. Podľa obtiažnosti ošetrujúci zubný lekár vykonáva zákrok buď v lokálnom umŕtvení.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: