Život s lupienkou

Lupienka predstavuje chronické nenakažlivé ochorenie, pri ktorom koža rohovatie až sedemkrát rýchlejšie, než u zdravých jedincov. Lupienka sa môže prejaviť v akomkoľvek veku. Nevyhýbajte sa pacientom s lupienkou, choroba nie je prenosná.


Lupienka je rozšírené neinfekčný ochorenie, postihujúce kožu a dokonca aj kĺby. Prejavuje ostro ohraničenými škvrnami a lúpajúce sa kožou. Choroba sa vyskytuje v miestach so červenú zhrubnuté kožou, mierne vystúpeným šupinatými ložiskami vyskytujúcimi sa prevažne na dolných a horných končatinách, vo vlasovej časti pokožky. Lupienka pôsobí fyzické i psychické ťažkosti, nepôsobí príliš esteticky a väčšina ľudí pri pohľade na postihnutého jedinca sa od neho odvracia, či sa mu vyhýba. Lupienka postihuje dve až päť percent populácie.

História vzniku lupienky

Lupienka patrí medzi najstaršie kožné ochorenia. Prvá zmienka o lupienke je v diele Corpus hippocraticum, vydanom 100 rokov po smrti Hippocrata. V roku 1842 Ferdinand von Hebra definoval presne lupienku a opísal aj jej klinickej formy.

Štádia lupienky

Lupienka sa môže prejavovať skorým štádiom a chronickým.

Počiatočné štádiá lupienky

* Postihuje kožu na trupe, končatinách.
* Má sklon k samovoľnému zahojeniu.
* Môže občas svrbieť.
* Vyskytuje sa predovšetkým u mladších pacientov.

Chronické štádium lupienky

* Vyskytuje sa predovšetkým v strednom veku.
* Postihuje lakte, kolená, bedrové oblasť, vlasovú pokožku.
* Je nutná intenzívna miestnej liečba.
* Môže vzniknúť priamo alebo sa vyvíja z akútnej formy.

Vplyv lupienky na ďalší život pacienta

Ak je u Vás, či Vášho potomka diagnostikovaná lupienka, určite Vás ako prvé napadne otázka, ako ovplyvní táto choroba Váš život. Konkrétne priebeh ochorenia sa však u každého jedinca líši. Nemožno dopredu povedať, ako konkrétne a presne sa bude u Vás ochorenia prejavovať, a ako bude na Vás daná liečba pôsobiť. Lupienka život neskráti, ale robí ho náročnejším. Je potreba neuzatvárať sa do seba, naopak aktívne spolupracovať s ošetrujúcim lekárom, dodržiavať predpísanú liečbu, dbať na zvýšené nároky na hygienu, pravidelne starať o pokožku, zamerať sa na úpravu životného štýlu, a to ako jedálnička, tak návykov. A tiež nezabúdať na okolie a komunikovať s ním. Určite sa stretnete s tým, že svojim najbližším a priateľom budete musieť vysvetľovať, že ochorenie nie je infekčné, že je nenakazíte, že nie je spôsobenej nedostatočnou hygienou ai Bude to chcieť obrniť sa trpezlivosťou z Vašej strany.

Čo vyvoláva lupienku

Lupienku môže vyvolať stres, poškodenie kože, infekcie horných dýchacích ciest, niektoré lieky. Príčiny ochorenia však môžu byť aj genetického pôvodu, s tým, že jednotlivé výsevy lupienky sú veľmi často vyvolané vonkajšími podnetmi. Začiatok ochorenia je možný v ktoromkoľvek veku, najčastejšie sa vyskytuje medzi 10 - 30 rokmi. Samotné ochorenie má dva výskyty, prvá okolo 16 - 22 rokoch, druhý okolo 57 - 60 rokoch.

Vnútorné a vonkajšie provokačná faktory psoriázy

Vnútorné faktory lupienky

* Užívanie niektorých liekov
* Hormonálne zmena (obdobie po pôrode, klimaktérium, puberta)
* Životospráva (nedostatok živín, vrátane zinku a betakaroténu)
* Zvyšujúca sa spotreba liekov, alkoholu, nevhodných potravín
* Početné a variabilný infekcie
* Choroby (cukrovka, obezita, dna, choroby pečene)
* Očkovanie
* Infekcie horných dýchacích ciest

Vonkajšie faktory lupienky

* Chemické (podráždenie kože, poleptanie)
* Biologické (vírusy)
* Fyzikálne (ultrafialové žiarenie, prudké zmeny teploty, poranenia, trenie, popáleniny)

Prejavy lupienky

Lupienka sa prejavuje zosilnením kože s lesklými šupinkami, kedy po ich sloupnutí sa vyskytne vínovo červenej ložisko a dôjde k tvorbe drobných tečkovitých krvácanie. Prejavy môžu byť mierne o niekoľkých takmer neznatelných miestach až po rozsiahle plochy tela. Svrbenie, pľuzgiere, olupovanie kože, bolesti kĺbov, sú niektoré z prejavov lupienky.

Liečenie lupienky

Lupienku možno mierniť lokálne, a to potieraním chorých pokožky a celkovo, napríklad ožarovaním kože alebo biologickú liečbou. Medzi alternatívne metódy liečenia lupienky patrí konopná masti, liečivé kúpele s rybičkami, ktoré sa živia odumretú kožou. Extrakty z konope sa na liečbu zápalov používali už v staroveku.

Prírodná kozmetika sa podľa lekárov nehodia pre pacientov s akútnymi prejavmi lupienky.

Účinne v boji s lupienkou

Ultrafialové žiarenie v boji s lupienkou

Jedná sa o metódu pre chronickú formu psoriázy. V liečbe sa používa ultrafialové žiarenie B s úzkym pásmom alebo ultrafialové žiarenie A v kombinácii s celkovým podaním psoralenů, ktoré zcitliví kožu k tomuto žiareniu.

Balneoterapia v boji s lupienkou

Sprchu alebo kúpeľ je vhodné doplniť kúpeľmi dehtovými, sírnymi, olejovými, bylinnými, soľnými, otrubovými, škrobovými.

Vplyv stravy v boji s lupienkou

Obezita môže významne posilniť Vaše sklony k výskytu lupienky. Snažte sa preto dodržiavať zásady zdravej výživy, jedzte dostatok zeleniny, ovocia, vlákniny, celozrnných výrobkov.

Vplyv fajčenia v boji s lupienkou

V prípade, že fajčíte, snažte sa fajčenie odnaučiť. Fajčenie totiž oslabuje imunitný systém.

Vplyv stresu v boji s lupienkou

Stres je jedným z najčastejších faktorov, ktoré môžu lupienku vyvolať. Pokiaľ to len ide, snažte sa relaxovať, byť v pokoji, púšťajte si obľúbenú hudbu, prečítajte si knihu, stretnite sa s priateľmi, venujte sa záľubám, ktoré Vás bavia.

Vplyv liečivé emulzia v boji s lupienkou

Po osprchovaní alebo kúpele sa nezabudnite čo najskôr natrieť liečivú emulziou, ktorú Vám odporučí lekár alebo lekárnik. Príjemné kúpele Vám pomôžu odstrániť šupinky, nemali by však byť príliš horúce.

Vplyv liečivých rybičiek v boji s lupienkou

Liečba psoriázy rybičkami pochádza z Turecka. Malá rybička pojedá čiastočky odumretej ľudskej kože. Môže tak vyčistiť aj veľmi nepríjemné prejavy lupienky. Môžete využiť liečivých procedúr, alebo si tieto liečivé rybičky kúpiť domov.

Vplyv slnka v boji s lupienkou

V určitej miere Vám slnečné lúče pomôžu, je však dôležité sa mať na pozore pred spálením.

Kozmetika z Mŕtveho mora v boji s lupienkou

ŕtve more pôsobí veľmi blahodárne na prejavy lupienky i ďalších kožných problémov. Zakúpte si v špecializovaných predajniach alebo kozmetických štúdií vodu z Mŕtveho mora, prírodné soľ z Mŕtveho mora, celotelovú kúpeľ, minerálne bahno z Mŕtveho mora

Soľ z Mŕtveho mora

Prírodné soľ z Mŕtveho mora zlepšuje kožné ťažkosti, ako sú psoriáza, ekzémy, alergie. Soľ uvoľňuje bolesť tela, svalov. Vyživuje a upokojuje pleť a pokožku tela. Vaša pleť bude jemná a hebká.

Minerálne bahno z Mŕtveho mora

Minerálne bahno detoxikuje pokožku, zvyšuje jej pružnosť, hydratuje ju. Obsah minerálnych látok a stopových prvkov podporuje ľudský organizmus vo vylučovacím procese, aktivujú sa regeneračné sily organizmu. Odstraňuje toxíny z kože a odumreté bunky.

Prevencia vzniku lupienky

Prevenciu môžeme rozdeliť na primárnu a sekundárnu. Primárne môže spočívať v nedoporučené rodičovstva u paru, kde obaja rodičia majú genetickú záťaž. Pre potomkov by bolo riziko vzniku psoriázy až 75%. Ak je z páru postihnutý jeden rodič, pre potomkov by bolo riziko okolo 30%. Sekundárna prevencia čiže zabránenie vzniku recidív, spočíva v premazávanie postihnutej kože, užívanie liečebnej kozmetiky, prevencia vzniku provokujúcich faktorov (spánok, stres, fajčenie, alkohol, strava, diéta ai)


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: