Žiarivý úsmev so zdravými zubami

Zdravé zuby i biely úsmev sú meradlom úspechu. Zdvihnú Vám sebavedomie a nastolí osobné pohodu.Prevencia a správna ústna hygiena patrí k najjednoduchším metódam, ako si zachovať vlastné zuby po celý život.Pripomeňme si spolu správne návyky ústnej hygieny.


Ak budeme dodržiavať pravidelné kontroly v zubnej ordinácii a správne vykonávať ústnu hygienu, môžeme úspešne bojovať s bakteriálnym plagát, ktorý je príčinou zubného kazu, ochorenia ďasien, pokročilej fázy paradentózy a nepríjemného dychu. Starostlivosť o zuby a ďasná je veľmi dôležitá. Predídete vzniku zubného kazu a ochorenia ďasien.

Starostlivosť o zuby

O zuby je nutné sa starať od chvíle, keď nám začnú rásť. Vyzbrojte sa zubnou kefkou, zubnej pasty, dentálne nite, ústne vodou, medzizubnými kefkami, kefky na jazyk aj špeciálnom kefkou pre fajčiarov. Títo pomocníci vám účinne pomôžu odstraňovať zubný povlak, ktorý je najčastejšou príčinou problémov so zubami a ďasnami vôbec. Okrem spomínaných pomocníkov, budeme potrebovať aj chuť a pevnú vôľu.

Starostlivosť o zuby v tehotenstve

V tehotenstve iv období dojčenia sú ďasná mamičiek citlivejšie, pretože v tele dochádza k hormonálnym zmenám, k zmene mikroklímy v ústach a častejšie dochádza ku krvácaniu ďasien. Na trhu je k dostaniu zubná pasta, určená špeciálne pre tehotné a dojčiace matky a to tak, aby jej zloženie doplnilo funkciu slín. V období tehotenstva a dojčenia je dobré používať zubnú kefku s mäkkými vláknami, aby nedošlo k mechanickému narušeniu citlivých ďasien.

Starostlivosť o zúbky malých detí

Čistenie zubov a ďasien u dojčiat je rovnako dôležité ako u dospelých ľudí. V prvom roku života im čistite ďasná a zuby najmenej dvakrát denne jemnou gázou, vlhkou špongiou alebo špeciálnym kefkou, prsťáčkem. Akonáhle je dieťaťu jeden rok, mali by ste s ním navštíviť zubného. Pravidelné prehliadky 2x do roka sú pre neho dôležité k včasnému vyhľadanie a ošetrenie začínajúceho zubného kazu, ale aj ku kontrole správneho prerezávania a rastu zubov, prípadne ich vyrovnávanie.

Zmiernenie bolesti pri raste zubov

Prerezávanie a rast zúbkov u bábätiek je často sprevádzaný bolesťou, keď bábätko plače a je mrzuté. Tieto bolesti je možné zmierniť. Na trhu je k dostaniu niekoľko typov balzamov a gélov, ktoré majú upokojujúce účinky. Prípravky sa aplikujú podľa potreby, a to pomocou gázy, žinky alebo prsťáčku. Ďasná a prořezávající sa zúbky sa prsťáčkem masírujú jemným krúživým pohybom. Bábätku tiež značne uľaví najrôznejšie hryzátka naplnená sterilnou vodou, ktorá ochladená z chladničky.

Technika čistenia zuba

Zuby si čistite spolu s pastou s obsahom fluoridu, minimálne dvakrát denne, najlepšie však, ak je to možné, po každom jedle. Pri čistení nezabúdajte na bočné plôšky zubov a ťažšie dostupné miesta. Pri čistení na zuby príliš netlačte. Starostlivosť venujte aj medzizubnými priestorom, ktoré sú pre zubnú kefku horšie dosiahnuteľné. Pre tento účel použite dentálnu niť. Ak si nie ste istí, či máte správnu techniku čistenia zubov, nechajte si poradiť od dentálnej hygieničky alebo priamo zubným lekárom.

Pre zvýšenú starostlivosť si vyplachujte ústa kvalitné antiseptickú ústnou vodou, a to najmenej dvakrát denne. Ústna voda prenikne aj do medzizubných priestorov ak okrajom ďasien, kde sa veľmi rád usadzuje zubný povlak. Ústna voda navyše znižuje koncentráciu nebezpečných baktérií v ústnej dutine. A ako bonus budete mať svieži dych.

Správne návyky ústnej hygieny sú rovnako dôležité ako pravidelné preventívne zubné prehliadky.

Výber kefky

Voľte skôr kefky s mäkkými alebo stredne tvrdými vláknami. Kefka vymeňte za nový vždy, keď sú vlákna deformovaná, najdlhšie však po 3 mesiacoch.

Podľa zubárov je najlepšie kefka s krátkym štětinovým poľom s hustými štetinkami strednej veľkosti a so zaoblenými koncami. Štetinky na kefky by mali byť na ploche asi 1,8 - 2,5 cm. Väčší štetinám pole nie je vhodné, pretože zuby takým kefkou nedá vyčistiť dokonale. Ideálnym zubnou kefkou je teda jednozväzkový, tzv sólo kefka, ktorým sa čistí každý zub zvlášť. Ideálny tvar je polkruhový, ktorý kopíruje lem ďasien.

Výber zubnej pasty

Pre zubnú pastu je dôležitý obsah fluoridu, ktorý pôsobí na odvápnenie a zmäknuté sklovinu ako ochranný obväz.

Výber pasty pre deti

Bábätká a malé deti majú obľúbenú pastu s jemnou ovocnou príchuťou, ktorá bola špeciálne vyvinutá tak, aby obohatila detské sliny a podporovala ich funkciu. Pasta napomáha udržiavať citlivý ekosystém v detských ústach. Podľa odporúčania zubných lekárov obsahuje gélová pasta len veľmi malé množstvo fluoridov, ktoré sú dôležité pre prevenciu detských zubných kazov. Neobsahuje žiadne farbivá, umelé príchute, abrazívne látky, detergenty a cukor.

Vplyv potravín na zdravé zuby

Konzumujeme oveľa viac surového ovocia ako predtým a obľúbili sme si aj ovocné šťavy, čo je pre naše zdravie rozhodne dobre. Čo ale prospieva štíhlej línii, nemusí byť najlepšie pre zubnú sklovinu. Ovocie a ovocné šťavy sú bohaté nielen na vitamíny, ale obsahujú aj množstvo kyselín, ktoré naleptávají zubnú sklovinu. Okrem vyššie spomínaného ovocia a ovocných štiav predstavujú veľké riziko aj sýtené limonády, a to ako v klasickej, tak iv odľahčené variante. Bohaté na obsah kyselín je tiež červené a biele víno. Sprievodným javom poškodenej zubnej skloviny často býva zvýšená citlivosť zubov. Nebezpečenstvo úbytkom zubnej skloviny spočíva predovšetkým v tom, že ide o nevratný proces, a teda trvalé poškodenie chrupu.

Pri voľbe potravín a nápojov s vyšším obsahom kyselín je vhodné sklovinu vystavovať vplyvu kyselín na čo najkratšiu dobu. Zubní lekári preto odporúčajú piť ovocné nápoje slamkou. Zuby si hneď nečistite, počkajte minimálne 30 minút, aby sa mohol uplatniť neutralizačnej vplyv slín. Na neutralizáciu sú vhodné aj žuvačky bez cukru, pretože podporujú tvorbu slín.

Príklad hodnôt pH u nápojov. Čím nižšia pH, tým väčšie riziko pre zubnú sklovinu: grapefruitový džús (3,2), jablkový džús (3,4), biele víno (3,4), červené víno (3,7), mlieko (7,0), voda (7,0)

Najčastejšie problémy so zubami

Zubný kaz a zápal ďasien bývajú najčastejšími ťažkosťami, ktoré sú zapríčinené škodlivými baktériami zubného povlaku. Pozrime sa však aj na ďalšie.

Zubný povlak

Zubný povlak je mäkký belavý film, ktorý sa vytvára na povrchu zubov kombináciou pôsobenia baktérií, zvyškov potravy a slín v ústnej dutine. Vzniká v ústach počas celého dňa a usadzuje sa predovšetkým v medzizubných priestoroch au okrajov ďasien. Práve tieto miesta sú zubnou kefkou ťažko dosiahnuteľná, a preto môžu byť pri nedostatočnom odstraňovaní zubného povlaku náchylná k vzniku zubného kazu alebo zápalu ďasien.

Zubný kameň

Zubný kameň vzniká mineralizáciou zubného povlaku a máva typickú žltkastú farbu. Vzniká najčastejšie na zadnej strane dolných zubov, kde dráždi okraje ďasien. Zubný kameň môže byť odstránený len zubným lekárom či dentálnej hygieničky.

Zápal ďasien

Ak nie sú zubný povlak a zubný kameň pravidelne odstraňujú, dochádza k problémom s ďasnami. Medzi najčastejšie prejavy ochorenia ďasien

patria:

* Citlivé, opuchnuté, prípadne začervenané ďasná
* Krvácanie spontánne alebo pri miernom čistení zubnou kefkou alebo pri jedle
* Nepríjemný zápach z úst, ktorého príčinou nie je konzumovaná potrava.

Zápal ďasien je vyvolaný škodlivými baktériami zubného povlaku. Ak je zápal ďasien zavčas rozpoznaný, možno sa ho bez následkov zbaviť dôsledným odstraňovaním zubného povlaku.
Necháme Ak však neliečený zápal príliš dlho, môže sa rozvinúť závažný parodontální ochorenia tzv paradentózu. Zubný povlak sa dostáva pod ďasno, tam narúša štruktúry uchytenie zuba na ďasna a ku kosti. Spôsobená infekcia môže viesť až k strate zuba.

Zubný kaz

Konzumujeme Ak potravu s obsahom cukru, baktérie zubného povlaku premení cukor na látky s nízkym pH. Tieto kyslé látky výrazne oslabí a naruší zubnú sklovinu, čím postupne vzniká zubný kaz.

Predchádzanie zubného kazu

Pravidelne dodržiavajte ústnu hygienu, čím zredukujete zubný povlak v ústnej dutine na minimum. Používajte zubné pasty s fluoridom, ktorý posilňuje zuby a remineralizuje zubnú sklovinu. Obmedzte konzumáciu potravín i nápojov s vysokým obsahom cukru.

Liečenie zubných problémov pomocou byliniek

* Pri poranení sliznice a ďasien - robte výplachy a kloktadlo z nechtíka, repíka, echinacey, harmančeka, šalvie, štiavu, fenikla, prasličky alebo levandule.
* Pri vredoch na slizniciach - robte výplachy zo šalvie, myrty a materinej dúšky.
* Pri oparoch a aftách - Vám pomôžu obklady a výplachy z šalvie, oleja z čajovníka austrálskeho tzv tea tree oil, alebo mäty, materinej dúšky, či levandule.
* Pri zápachu z úst - používajte kloktadlo z mäty, anízu, materinej dúšky.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: