Ženské choroby - príčina a liečba

Aj keď ženy patrí medzi nežné pohlavie a mali by byť skôr hýčkané, musí sa často vysporiadať s nepríjemnými zdravotnými problémami, ako sú migréna, osteoporóza, vaginálne mikóza, zápal vaječníkov. Ako predísť týmto ochoreniam, čo je ich príčinou?


Migréna

Migréna je jedna z najrozšírenejších chorôb vôbec. Uvádza sa, že v Európe trpí príležitostnými záchvatmi migrény 20% žien a 8% mužov.

Podľa charakteristických znakov ju odlíšite od iných bolestí hlavy: záchvaty sa opakujú v určitých časových intervaloch, medzi nimi žiadne problémy nie sú.

Prudká pulzujúce bolesť postihuje prevažne len jednu stranu hlavy; môže trvať niekoľko hodín, ale aj celý deň.

Typickým sprievodným prejavom je nechutenstvo, nevoľnosť až zvracanie, precitlivenosť na svetlo a hluk. Nešťastník má snahu sa odpratať do zatemnělé miestnosti, je mu nepríjemná akákoľvek spoločnosť, nechce hovoriť.

Väčšina postihnutých cítia blížiace sa záchvat dlho (aj dva dni) vopred - pociťujú zmeny nálady, ospalosť, úzkosť alebo naopak nepokoj a podráždenosť. U niektorých typov migrény sa záchvat ohlasuje zvláštnymi zrakovými vnemami, takzvanú aurou (chorý vidí najrôznejšie trblietavé útvary, pohybujú sa lesklé body, tmavé škvrny, deformácie obrazu).

Liečba migrény

Liečba v pravom slova zmysle v súčasnosti neexistuje. Odporúča sa vyhýbať spúšťacím faktorom, ktorými môžu byť stresové a záťažové situácie, niektoré potraviny a nápoje, hormonálne výkyvy, zmeny spánkového rytmu a podobne.

Inak ide len o to, ako najlepšie prekonať záchvat. Pri ľahšia forme migrény stačí pokoj a ticho, pri stredných bolestiach väčšinou zaberajú bežná analgetiká (aspirín, paracetamol, ibuprofen). Na zmiernenie silných záchvatov existujú špeciálne prípravky, o ktorých použitie môže rozhodnúť iba lekár.

Osteoporóza

Osteoporózu (prořídnutí kostí) lekári nazývajú "tichým zlodejom", pretože sa dlhé roky rozvíja bez akýchkoľvek zreteľných príznakov. Keď sa prihlási bolesti v chrbte alebo dokonca dôjde k zlomenine, je už choroba v pokročilom štádiu. Zmenšovanie kostnej hmoty a úbytkom až zmiznutia trámečků, ktoré vypĺňajú vnútrajšok kosti, môže mať rôzne príčiny. V dnešnej dobe ojedinelý výskyt tejto choroby však spôsobuje, že sa na chorobu docela zabúda. Táto choroba postihuje však nielen ženy, ale aj muža. Neznamená, že keď muži nemajú menopauzu, že sa ich osteoporóza netýka, pretože táto choroba je predovšetkým ochorenie kostného tkaniva, dochádza k rednutiu kostí a to je spôsobené najčastejšie nedostatkom vápnika.

Príčiny vzniku osteoporózy

Pre vznik osteoporózy sú kritické obdobie ako dospievania, menopauza a vek.

Dlhodobý nedostatok vápnika a fyzickej aktivity, ale aj niektoré ochorenia tráviaceho ústrojenstva.

Ženy trpia rednutím kostí trikrát častejšie ako muži; majú totiž menej kostnej hmoty, navyše prechádzajú hormonálnymi zmenami a dožívajú sa vyššieho veku.

Kostná hmota sa vytvára 20 až 25 rokov, potom stagnuje a po prechode rýchlo ubúda.

Prevencia: denný príjem aspoň 800 g vápnika (1 biely jogurt + 50 g eidamu + 2 dl odstredeného mlieka; 100 g jemného tvarohu + 100 g sardiniek v oleji) a dostatok pohybu (kosti potrebujú byť zaťažované).

Je dokázané, že rozpad kostnej hmoty urýchľuje fajčenia (najmä u štíhlych žien krehké konštitúcia), alkohol vo väčších dávkach a čierna káva (viac ako 4 šálky denne).

Liečba osteoporózy

Dodávajte Vášmu telu cca 1000-2000 mg vápnika denne (spravidla vo forme šumivých nápojov), malé dávky vitamínu D a fluoridov, špeciálne cvičenia. Počas užívania vápnika sa vyhýbajte špenátu a rebarbory - obsahujú kyselinu šťaveľovú, ktorá bráni jeho vstrebávanie. Tavené syry sú však menej vhodným zdrojom potrebného vápnika. Optimálnym zdrojom vápnika je mlieko a mliečne výrobky. Laktóza zvyšuje využiteľnosť vápnika.

Cieľom liečby je zabránenie úbytku množstva a zhoršenie kvality kostného tkaniva. Ten správny liečebný postup však úzko súvisí is ďalšími faktormi, ako sú vek pacienta, pohlavie pacienta, prítomnosť rizikových faktorov. Hlavným vplyvom liečby je zníženie rizika zlomenín aj zabránenie prípadných ďalších komplikácií, ktoré s chorobou súvisia.

Dbajte na správnu životosprávu, primeranú pohybovú aktivitu a už spomínaný dostatočný príjem vitamínu D a vápnika. Nezabúdajte aj na pravidelné kontroly u Vášho ošetrujúceho lekára. V prípade Vášho podozrenia, že máte alebo Vám hrozí toto ochorenie, konzultujte toto s Vašim gynekológom alebo praktickým lekárom.

Vaginálna mykóza

Vaginálna mykóza ochorie počas svojho života sedem až osem žien z desiatich. Je to ochorenie pošvy, spôsobené najčastejšie kvasinkou Candida albicans (mikroorganizmus patriaci k hubám), ktorá bežne osídľuje pošvu, črevá, ústa, pažerák a krk. Za normálnych okolností žije s ostatnými baktériami v rovnováhe; keď sa ale zmení chemické prostredie v organizme, začne sa prudko množiť. Prispieva k tomu časté branie antibiotík (vyhubí ostatné "konkurenčné" baktérie), používanie parfumovaných mydiel na intímne partie, veľká obľuba sladkých jedál (kvasinka potrebuje k rozmnožovanie cukor), ale aj nosenie silónového bielizne. Chodiť v silonkách, keď je horúco, sa nevypláca. Rovnako športovať v upnutých, zle priedušných nohaviciach alebo šortkách. Ďalším rizikovým oblečením sú džínsy. Okrem toho, že priliehavé modely dovedú prichystať zadočku slušnú saunu, problém je iv legendárny modrej farbe - indigo je totiž zásadité. Zaparenie rýchlo mení pH a vychyľuje jeho rovnováhu v prospech kvasiniek. Pravdepodobnosť rozvoja mykózy sa zvyšuje pri cukrovke, v tehotenstve av dobe menštruácie.

Infekcia sa navonok prejavuje tvarohovitým bielym výtokom, svrbením alebo pálením vonkajších genitálií, bolesťami pri močení a pri pohlavnom styku.

Podobné príznaky môže mať celý rad iných gynekologických ochorení, je preto potrebné, aby diagnózu potvrdil odborný lekár.

Kvasinková infekcia je často spájaná s kúpaním - možno častejšie ako zodpovedá skutočnosti. Môžete si ju priniesť zo stojatej a dosiahol značný špinavej vody, ale v prípade tečúcej vody, mora alebo bazénu je to takmer vylúčené.

Liečba vaginálnej mykózy

K úspešnej liečbe je potreba okrem užívania liekov (čapíkov a krémov) dodržiavať určité diétne zásady: obmedziť sladkosti a bielu múku, živými bielymi jogurty obnoviť črevnú mikroflóru, vitamínom C a echinaceou posilniť imunitný systém.

Ak samoliečba neprinesie výsledky do troch dní alebo ak výtok obsahuje stopy krvi a infekcii sprevádzajú bolesť či teplota. Neotáľajte ani v prípade, že vám silný opuch vonkajšieho genitálu robí problémy pri močení. Ordináciu rozhodne navštívte, aj ak sa infekcia opakovane vracia - kvasinky boli možná len sprievodným javom a hlavnou príčinou je iný mikroorganizmus, na ktorý antimykotiká neplatí.

Zápal vaječníkov

Je ďalší z chorôb, ktoré si matka Príroda schováva špeciálne pre ženy. Často bývajú súčasne zasiahnuté aj vajíčkovody a pobrušnice; odborníci teda pre istotu hovorí o "panvové zápalové choroby".

Príčina vzniku zápalu vaječníkov

Príčinou je infekcia, ktorá prenikne z pošvy; najčastejšie k tomu dochádza pri menštruácii, pri potrate alebo v šestonedelí. Vaječníky teda nemozu "nastydnout" ako nám vyhrážali naše mamičky, keď sme nechceli nosiť teplé prádlo.

Zápal sa ohlasuje výtokom, bolesťami v podbrušku, nevoľnosťou až zvracaním a zvýšenou teplotou. Pri ťažšom stupni zápalu sa objavujú silné bolesti, vysoká horúčka, zimnica, brušnej stena je napätá a citlivá.

V každom prípade je nutný okamžitý zásah lekára, niekedy aj hospitalizácia. Zanedbanie zápalu môže viesť k srůstům vajcovodov a neplodnosti.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: