Ženské choroby - na čo si dať pozor

Hoci je dosť mužov, ktorí trpia depresiami, migrénami a sú hysterickí, všeobecné povedomie stále považuje tieto choroby za typicky ženské záležitosti. Viete, prečo sa trápime bulímiou, depresiou, ako sa popasovať s inkontinenciou, kŕčovými žilami ai?


Alkoholizmus

Alkoholizmus ohrozuje ženy viac než mužov. Pijú spravidla o samote (opitá žena je spoločnosťou ďaleko menej tolerovaná a posudzovaná prísnejšie), takže sa im darí svoje problémy pomerne dlho skrývať). Mnohé tak žijú doslova "dvojakým životom a spolupracovníci, susedia, ale aj rodinní príslušníci nemusia nič tušiť po celé roky.

Zdravotné aj sociálne dôsledky závislosti bývajú však u žien závažnejšie - ľahko klesajú až "na dno", strácajú rodinu, rýchlo starnú.

Ako vzniká závislosť od alkoholu

Na začiatku rozvoja alkoholizmu u žien veľmi často stojí nejaký životný neúspech, napríklad rozvod, alebo zlyhania dieťaťa (matky mladistvých kriminálnikov alebo narkomanov).

Ako liečiť alkoholizmus u žien

Začať s liečbou je pre nich mimoriadne ťažké (do poslednej chvíle si odmietajú svoju závislosť priznať). Ak sa k nej ale raz rozhodnú, spolupracujú lepšie ako muži a sú menej ohrozené recidívou.

Žene, ktorá pije alkohol počas tehotenstva, sa môže narodiť dieťa s fetálnym alkoholickým syndrómom (nevyliečiteľné fyzické postihnutie + mentálna retardácia).

Bulímia

Bulímia je podobne ako ďalší porucha príjmu potravy (anorexia) - takmer výhradne ženská záležitosť. Nutkavá potreba nepredstaviteľne sa prejesť a vzápätí všetko vyzvracet je považovaná za civilizačnú chorobu.

V pokročilom štádiu, kedy dochádza ku vracanie aj niekoľkokrát denne, predstavuje bulímia vážne ohrozenie zdravia i života. Dochádza k obrovským stratám tekutín, minerálov i živín, chorú trápi kŕče, poruchy spánku, bolesti hlavy a celková slabosť.

Objavujú sa aj sociálne problémy - pokročilá bulimicka proj všetko, čo zarobí, ocitá sa v dobrovoľnej spoločenskej izolácii, nenávidí sama seba, uvažuje o samovražde.

Príčiny vzniku bulímia a liečenie

Takmer vždy je v pozadí psychický problém (porucha sebahodnotenia, ťažkosti s medziľudské vzťahy, stres, márna túžba po "dokonalosti") a liečenie patrí do rúk psychiatra.

Behaviorálna terapia (postupná úprava myslenie pacienta a vštepovanie správnych návykov) si vyžaduje dlhodobý, pravidelný kontakt s vyškoleným odborníkom.

Cysta

Cysta je dutina naplnená tekutinou vyskytujúce sa pod povrchovou blanou vaječníkov. Môže byť veľká ako hrášok aj ako jablko, v mimoriadnych prípadoch aj väčšie.

Malé cysty sú väčšinou neškodné a niekedy zmiznú samé od seba. Väčšie cysty spôsobujú pocity tlaku v bruchu (tlačí na močový mechúr a črevá), bolesti pri pohlavnom styku alebo zosilnené alebo naopak stlmené menštruačné krvácanie.

Polycystóza (najmenej desať cýst, vyskytujúcich sa naraz) môže spôsobiť úplné vynechanie menštruácie, neplodnosť, bolesti v panve, akné a priberanie na váhe.

Spontánna prasknutie cysty je pomerne nebezpečné - hrozí zápal pobrušnice prejavujúce sa náhlou silnou bolesťou v podbrušku, nevoľnosťou a zvracaním.

Zriedkavo sa môže s cysty vyvinúť zhubný nádor vaječníkov.

Spôsoby odstránenie cysty

Cystu vo vašich útrobách odhalí ultrazvukové vyšetrenie. Odstraňuje sa chirurgicky: laparoskopiou (malý rez a vysatie cysty) alebo laparotomií (pri podozrení na rakovinový nádor - väčší rez, podľa potreby odstránenie vaječníkov, prípadne aj vajcovodu a maternice).

Depresia

Nie je "zlá nálada". Hoci tohle slovo tak často používame (a zneužívajú), v skutočnosti ide o regulárnu chorobu, ktoré nás nezbaví voňavá kúpeľ ani nákup nových šiat.

Lekári rozlišujú niekoľko typov depresie

Depresia exogénne alebo aj reaktívne: je spôsobená vonkajšími príčinami (úmrtie v rodine), môže sa ale prejaviť celé mesiace po udalosti. Lieči sa psychoterapiou.

Depresia endogénny (vnútorný): príčiny vzniku tejto depresie nie sú zatiaľ presne známe. Skrývajú sa v zložitých biochemických procesoch prebiehajúcich v mozgu. Ataky choroby sa dostavujú v pravidelných cykloch buď vo forme unipolárne (striedanie zúfalstva a normálu), alebo bipolárnou (zúfalstva - normál - eufória, takzvaný maniodepresívna syndróm). Úplné vyliečenie zatiaľ nie je možné, príznaky možno ale tlmiť pomocou liekov. Svoju úlohu zohrávajú aj genetické vplyvy.

Spôsoby liečby depresie

Ako doplnková liečba u všetkých typov depresií sa odporúča zvýšený prísun vitamínov a minerálov, predovšetkým horčíka, vitamínov skupiny B a kyseliny listovej.

Príčiny vzniku depresie

Depresívne správanie (chronická únava, poruchy spánku, predráždenosť, plačlivosť, pocity menejcennosti a smútku, samovražedné myšlienky a podobne) môže byť spôsobené aj čisto fyziologickými príčinami, napríklad poškodením mozgu, vedľajšími účinkami niektorých liekov, hypoglykémiou (nedostatkom cukru v krvi) alebo poruchami štítnej žľazy.

Hystéria

Hystéria sa opisuje ako "neuróza s kolísavosťou nálad, zvýšenú sugestibilitou, sklonom k dramatizovaniu a preháňania".

Hystéria je eskalácie ženských vlastností do extrému. Myslenia a správania je emocionálna. Vedúcim črtou je hra na iné, častá je premenlivosť a nečakaná reakcia. Vyvrcholením afekte môže byť hysterický záchvat sprevádzaný kŕčmi, krátkym výpadkom vedomia a podobne.

S hysterickým príznaky zaobchádzajú psychiatri podobne ako s akoukoľvek inou neurózou - snaží sa dopátrať príčiny (napríklad nevědomého nevyriešeného konfliktu alebo úzkosti) as chorým terapeuticky pracovať.

Hoci sa dnes už vie, že hystérii nespôsobuje "putujúci maternica" a že je aj dosť mužov-hysterika, všeobecné podvedomie ju stále považuje za typicky ženskú záležitosť. Pri akomkoľvek vzkypeniu chorôb potom počujeme: "prosím ťa nebuď hysterická!"

Pojem hystéria už oficiálne neexistuje, ťažkosti, ktoré boli pod týmto názvom zhŕňanie, sa rozpadli do mnohých diagnostických podskupín.

Pojem "hysterka" sa tým presunul do kategórie nadávok.

Inkontinencie

Inkontinencia (nechcený únik moču) nepostihuje len staršie ženy a mladých mamičky krátko po pôrode - s týmto nepríjemným problémom sa môže stretnúť aj dvadsaťročná dievčina.

K mikcii (úniku) dochádza napríklad pri smiechu, kašli, zdvihnutie bremena alebo pri športe.

Príčiny vzniku inkontinencie

K najčastejším príčinám podľa odborníkov patrí namáhavá fyzická práca, obezita, väčšie množstvo pôrodov, prípadne ťažký pôrod s veľkým poranením. Sklon k inkontinencii je dedičný.

Hoci nejde o chorobu, ktorá by priamo ohrozovala zdravie alebo život, spoločenské a psychické dôsledky môžu byť značné. Postihnutá žena sa vyhýba spoločnosti, obmedzuje príjem tekutín (čo vedie k dehydratácii), hanba jej veľmi často bráni vyhľadať lekársku pomoc a začať liečenie.

Spôsoby liečenia inkontinencie

Ak je choroba zachytená v začiatkoch, stačí často k náprave vhodná zostava liečebných cvikov. K ďalším formám liečby patrí lieky, elektrostimulácia alebo rehabilitačné cvičenie. Poslednou možnosťou je chirurgický zákrok

Kŕčové žily (varixy)

Kŕčové žily nepodceňujte. Podľa niektorých odhadov zostáva neodhalené a neliečené až 90% kŕčových žíl. Keď sa na stehnách alebo lýtkach objavia červené až modré metličky, nie je to kozmetická vada, ale dôvod ísť k lekárovi.

Príčiny vzniku kŕčových žíl

Príčinou rozšírenia a vydutie žíl na nohách môže byť vrodená slabosť žilovej steny (asi u 10%) žien, výdatne k nemu však prispieva aj spôsob života: dlhé státie (choroba predavačiek a kaderníčok), zdvíhanie ťažkých bremien, škrtiace podkolienky, ponožky a bielizeň, obezita a zápcha.

V rozšírených žilách krv viazne, málo sa pohybuje, žilový tlak stúpa a cez cievnu stenu preniká tekutina (krv obsahuje asi 60%) vody do okolitého tkaniva. Tak vznikajú opuchy nôh. Hrozí aj vredy predkolenia, zápaly žilovej steny a najväčší strašiak - trombus, krvná zrazenina, ktorá sa môže odtrhnúť, doputovať k srdcu a priamo ohroziť život.

Liečba kŕčových žíl

Liečba varixov patria do rúk chirurgov, odborníkov pre kožné choroby alebo cievnym špecialistom (flebologů). Jedným z prvých opatrení býva odporúčania kompresívnych pančúch, ktoré v celej dolnej časti tela stláčajú cievy, a tým zrýchľujú prúd krvi.

Ťažké prípady sa nezaobídu bez operácie.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: