Zdravá športová obuv - Ako ju vyberať

Platí, CIM modernejší drahšie športové topánky,tým lepšie ochráni Naša Zdravie? Odborníci sú názoru iného. Napríklad desať,KTO nosia športová obuv SE vzduchovými bublinami, ma az 4x Vyššie riziko zranenia kotníka oproti tem,ktorí nosia topánky Bez bublín.


Rozdelenie zdravej športovej obuvi podľa spôsobu pouziti

* Extrémne podmienky: extrémne veľhorský podmienky
* VHT: horolezectvo turistika v ťažkom teréne vysokohorskom
* Náročný terén: pohyb v teréne s ťažkým nákladom
* Treking: viacdenné pohyb som Stredné náročnom teréne
* Ľahký terén: výlety som ľahkom teréne
* Výlety, cestovanie: pre vychádzky cestovanie
* Via ferrata: via ferraty ľahký prístup k lezeckému terénu
* Multišportovou: rozličné outdoorové aktivity
* Zimný: topánky do veľmi chladných dní
* Sandále, nazouváky, topánky do vody: obuv do teplých letných dní
* Beh: bežecká obuv
* Voľný CAS: každodenný pouziti Vyjadrenie ŽIVOTNÉHO štýlu

Rozdelenie zdravej športovej obuvi podľa použitých materiálov

* Celokožená obuv

Koža JE všeobecne veľmi trvanlivý materiál z hľadiska mechanického opotrebovania. Túto obuv je nutné pravidelne dôkladne udržiavať (Vnútorný edited topánky po každodennom pouziti dostatočne vysušiť).

* Celokožená obuv s membránou

Najuniverzálnejší Druh obuvi z hľadiska výborne Mechanické odolnosti vrchného materiálu dobrých vlastností membrány edited transportu vlhkosti vysúšaniu obuvi. Kožu treba pravidelne udržiavať.

* Kombinovaná obuv SE syntetickým zvrškom membránou

Spravidla ľahšia priedušnejšie nez Kožená obuv s membránou.

* Koža - pozitívne vlastnosti

Vynikajúca mechanická odolnosť

Dlhá životnosť

Vysoko odolná proti prenikaniu vlhkosti

* Koža - záporné vlastnosti

Potreba pravidelnej údržby

Menšie priedušnosť

* Syntetické materiály - pozitívne vlastnosti

Menšie nároky na údržbu

Vysoko priedušné

Nízka hmotnosť

* Syntetické materiály - záporné vlastnosti

Potreba membrány chrániaci edited vonkajšou vlhkosťou

U obuvi Bez membrány možno ochranu proti prevlhnutiu zabezpečiť obmedzene impregnáciou materiálu

Tipy pre správny výber zdravé športovej obuvi

Pri kúpe topánok pre aktivity v prírode rozhodne nič neurýchľujte. Pokiaľ možno nekupujte topánky Na poslednú chvíľu Bez dôkladného vyskúšania. Dajte prednosť špecializovaným predajniam edited supermarkety.

Najdôležitejším aspektom edited nákupe Turistické obuvi je jej použitie. Obuv zmena názorov so zreteľom Na terén, som ktorom o sebe budete najčastejšie pohybovať, Na intenzitu, s ktorou budete obuv používať.

* Outdoorové sandály: sú vhodné najmä v letných mesiacoch ZA pekného počasia. Pri výbere si všímajte podrážky, praktický JE materiál s protišmykovou úpravou. Pre komfortný pocit edited chôdzi stabilitu JE užitočná odnímateľná pätnej pracka s polstrovaním, ktoré podľa Melo Dobre držať Patovi.

Výhody: priedušnosť, väčšinou nízka hmotnosť

Nevýhody: horšia Stabilita

* Trekkingové topánky: IDE Buď o ľahké textilné pohorky kožené pohorky Alebo Bez membrány vibramové podrážky. Mali MIT Vyšším Prevedenie s krytím členku odpruženie v pätovej časti, ktoré dopraje nohám Pohodlie po celý deň. Môžete používať JE Na jar, v lete i na jeseň. Bývajú ľahšia nez pohorky hodí SE pre aktivity som ľahším horskom teréne s ľahším batohom.

Výhody: Stabilita, odolajú zlému počasiu

Nevýhody: uzavretá obuv

* Trekkingové pohorky

Mate-li namierené do exponovaného terénu, použite Špeciálna pohorky pre vysokohorskú turistiku. Sú uprené pre pohyb v ťažkom teréne, Na niekoľkodenné akcie prechody s ťažkým batohom. Maji pevnú podrážku zvršok z hrubšieho materiálu. Bývajú z. oteru vzdorných vodoodpudivých textílií Alebo hrubšie Koža.

Výhody: celoročné pouziti

Nevýhody: Vyššia obstarávacia cena

Trekkingové pravidlo: čím vyšší hory, tým vyššie topánky.

V kamenistom teréne Pevné kotníkové topánky chráni prsty fixujú členky

* Dosť Mista som špičke

Od konca najdlhšieho prsta k Okraji topánky od melo byt misto približne Na šírku vášho miesta. Pri chôdzi sa Špička nohy ohýba pracuje aj edited odrazu. V tesných topánkach Vás začnú brnět prstami po pouhých dvadsiatich minútach.

Nezabúdajte, Zo veľkosť uvedená Na obuvi JE iba Orientačné venujte preto dostatočnú pozornosť Jej správnej voľbe.

Obuv skúšajte s ponožkou, ktorej hrúbka materiálovej Zloženie zodpovedá záťaži, ktorú budete podstupovať. Ponožky zohrávajú veľmi dôležitú úlohu v celkovom komforte chodenie. Sú izolantom, transportujú vlhkosť, chráni podšívku, tlmí edited došliapnutí zabraňujú vzniku otlakov.

Trekkingová obuv do vždy mala byť trochu väčší. Noha SE muziku vojsť do topánky aj po celodennej tury, kedy spravidla opuchne. Vhodne zvolenou veľkosťou znížite riziko vytvorenia otlakov.

Topánky ktoré nemali byt Ani príliš Veľkom Ani príliš Malé. Šnurovanie SE musi dát utiahnuť Tak, ABY noha Pevné sedela v topánke PATA SE nevyzouvala.

Tvar obuvi Mel tvare byt prispôsobený nohy obuv do padnúť Mela Dobre.

Pre ženy sú určené dámske modely, ktoré rešpektujú anatomické odlišnosti.

Vo všetkých topánkach SE nohy Poti. Nechcime teda Ani od obuvi z Koža Ani od topánok s membránou zázraky.

* Pružné obutie

Topánka od SE Mela ohýbať tam, kde o sebe ohýba váza chodidlo, totiž v Oblasti prstních kĺbov, nie uprostred. Tvrdá nepoddajná obuv zvyšuje únavu Muze spôsobiť kostné výrastky Na priehlavku.

* Ľahké obutie

Zvýšenie VÁHY topánky 10 g o znamená, Zo váza noha ZA o deň zdvihne jednu tonu navyše.

* Prírodný materiál obuvi

Kože alebo useň, Ako hovoria Odborníci, zatiaľ nebola som svojich vlastnostiach prekonaná ničím. Za Ňou sa radí textil. OBA tieto materiály o sebe prispôsobujú individuálnemu tvaru nohy, absorbujú vlhkosť dýchajú, Na rozdiel od akokoľvek dobre vyzerajúcich poromerů, koženky plastov. Syntetické materiály môžeme akceptovať iba u vysoko účelovej obuvi, určené do chladných vlhkých podmienok. Musi byt ALE už Vnútorné časti vybavená stielkou Alebo vložkou absorbujúce pot Vodné paru.

Ako sa starať o športovú obuv

O každej topánky JE potreba starať, ABY spĺňali všetko, čo od nich očakávame po čo najdlhšiu dobu. To možno docieliť Len správnu údržbou.

Po každom použití nechajte riadne vyschnúť obuv, aby nielen Na povrchu, pivo i vnútri. Povytiahnite stielku nechajte ju vyschnúť tiež, ABY SA pod Ní nevytvárali baktérie, ktoré spôsobujú zápach.

Aj Reali sú topánky opatrené Gore-TeXové membránou, JE JE potreba impregnovať. Impregnujeme vrchný materiál-Ako textíliu, Tak kožu, ABY boli nenasiakavé, vodoodpudivé tim zaisťovali dobrú priedušnosť. V kvalitných impregnáciu na koženú obuv sú obsiahnuté kondicionéry, ktoré zaisťujú, ABY vlákna zostala vláčna nelámala sa.

Vhodné obutie edited cukrovke

Pre diabetika JE správny výber topánok životne dôležitý. Častým prejavom cukrovky JE totiž tzv diabetická neuropatia, teda znížená schopnosť vnímať lekárska fakulta nohy Rôzne nepríjemné pocity, žako JE tlačiacej Topánka, zarastený necht Alebo drobné poranenia. Pokožka nohy reaguje vznikom pľuzgierikov otlakov, Koža SE hrubne objavujú SE mozole Kurie Oka. Ak SE nevhodné topánky nevymení, vzniká vred; Reali SE riadne nelieči, môže dôjsť k veľmi nebezpečným komplikáciám, vvi ktorých môže hroziť aj amputácia nohy.

Športové topánky nie sú vhodné Na trvalé nosenie.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: