Zdravá prsia - prevencia a riziká rakoviny

Asi každá žena rieši svoj vzhľad, vrátane vzhľadu prsníkov. S pribúdajúcim vekom sa skôr ako na vzhľad prsiach, sústredíme na ich zdravotnú stránku. Ak totiž nebudú naše prsia zdravá, ich pevnosť a krásny tvar nám zrejme k ničomu nebudú.


Rakovina prsníka

Nádor prsníka sa vyskytuje väčšinou až u žien nad päťdesiat rokov, ale môže postihnúť treba aj dvadsaťročnú dievčinu! Nádor prsníka sa týka ročne viac ako 6000 pacientok, pričom je zrejmý narastajúci počet. Našťastie už úmrtnosť nie je tak vysoká, ako tomu bolo v skorších dobách.

Rizikové skupiny žien - zdravá prsia


Riziko vzniku ochorenia je viditeľnejšie u žien, v ktorých rodine sa choroba už vyskytla, ďalej u žien, ktoré začali menštruovať pred dvanástym rokom života, alebo u žien s nastupujúcou menopauzou až po päťdesiatom roku života. Riziko môže predstavovať aj tehotenstvo odkladané na dobu po 35. roku, nadváha, ukladanie tuku v oblasti pása, hormonálne preparáty, ožarovanie, alkohol.

Štatistiky rakoviny prsníka

Pravdou je, že na prevenciu sa sústreďuje čoraz viac žien, takže dochádza ku včasnému objavenie a podchytenie. Pozitívna správa je, že bezmála 90% žien, u ktorých sa nádor objaví včas, môže byť úplne vyliečených. Ak je postihnutá žena do 35 rokov (čo je asi len v 2% prípadov), je priebeh ochorenia rýchlejší a tiež diagnostika nádoru trvá dlhšie.

varovné signály-kedy zbystriť - zdravá prsia

* Tuhá bulk alebo tuhé miesto v oblasti podpazuší alebo prsníka

* Akákoľvek nápadná zmena v tvare alebo veľkosti pŕs

* Zmena na povrchu prsníka (typické je tzv vtáhnutí bradavky)

* Zmena vo farbe bradavky alebo prsníka, zvýraznená cievne kresba

* Výtok z bradavky

 

Prevencia rakoviny prsníkov je dôležitá!

* Stravujte sa zdravo. To znamená neprejedať sa, jesť veľa surovej zeleniny a ovocia, vlákninu, mali by ste obmedziť prísun tukov, dodržiavať pitný režim.
* Doprajte si pravidelný pohyb, cvičenie.
* Alkohol konzumujte len príležitostne.
* Nefajčite.
* Nezabúdajte na pravidelné samovyšetrenie prsníka, a to každý mesiac, vždy po skončení menštruácie.
* Ak si všimnete na prsiach alebo v podpazuší niečoho nezvyčajného, ihneď vyhľadajte lekára.
* Od 45. roka Dochádzajte pravidelne každé dva roky na mamograf.
* Snažte sa mať prvé dieťa do 30. roku života.
* O užívanie hormonálnych prípravkov sa vždy poraďte s lekárom.
* Ak u vás v rodine niekto trpel karcinómom prsníka (napríklad babička, matka), povedzte to svojmu lekárovi a poraďte genetické predpoklady.

Samovyšetrenie prsníka má v diagnostike nezastupiteľné miesto!

Možno sa niekto mylne domnieva, že samovyšetrenie prsníka je v tejto modernej dobe tak trochu zbytočné a zastarané. Lenže to nie je vôbec pravda. Každá žena by mala brať samovyšetrenie ako bežnú súčasť hygieny. Ak svoje prsia budete poznať, lepšie si potom všimnete nejaké zmeny.

Samovyšetrenie prsníka však nie je alternatívou k pravidelnému vyšetrenie prsníkov gynekológom

na preventívnych prehliadkach. Žena by si mala na samovyšetrenie pŕs nájsť čas každý mesiac, a to po skončení menštruácie. Ak z rôznych dôvodov menštruáciu nemáte, potom samozrejme samovyšetrenie tiež prevádzajte.

Je vhodné si nájsť nerušené, kľudné miesto a niekoľko pár minút. Vyberte si takú miestnosť, kde máte k dispozícii lôžko a zrkadlo. Chvíľu vám síce môže trvať, než sa postup naučíte, avšak po pár opakovaní sa vám činnosť určite zafixuje a budete ju vykonávať sa samozrejmosťou.
Samovyšetrenie prsníka-vlastný postup

Najprv urobte vyšetrenie prsníkov pohľadom

Akonáhle si vyzlečte hornú polovicu tela, tak sa posaďte alebo postavte pred zrkadlo, pričom paže zostávajú voľne pozdĺž tela. Všímajte si možných zmien z hľadiska veľkosti alebo tvaru prsníkov, vyklenutie či vtiahnutia, zmien farby, nápadné žilová kresby, nápadnosť obrysu prsníkov apod Následne zdvihnite ruky nad hlavu a opäť prsia pozorujte. Nevšimla ste si niečoho zvláštneho od vášho posledného samovyšetřování? Pozorujte, či sa neobjavuje výtok, krvácanie, alebo vtáhnutí bradavky.

Potom prejdite k vyšetrenie prsníkov pohmatom

Môžete buď sedieť alebo stáť. Pravou rukou si vždy vyšetrujete ľavý prsník a naopak.


Vyšetrenie ľavého prsníka

Prsník si rozdeľte na pomyselnej štyri časti (horný vnútorný, dolná vnútorná, dolné vonkajšie, horný vonkajší) av takom poradí aj prohmatávejte. Prsty rúk si dajte naplocho, mierne tlačte a krúživými pohybmi prohmatávejte. Sústreďte sa na dvorec a jeho okolie a bradavku. Ďalej stlačte dvorec (nemalo by sa objaviť krvácanie ani výtok). Nakoniec uvoľnite podpazuší (miernym zdvihnutím ruky) a Prehmatajte ho.

Takým spôsobom Vyšetrite všetky pomyselné štyri časti prsníka a rovnako pokračujte aj u pravého prsníka.
Posledná častí samovyšetrenie prsníka je vyšetrenie pohmatom poležiačky

Ľahnite si na lôžko a pod hlavu si dajte vankúš.

Vyšetrenie ľavého prsníka

Pod ľavé rameno si dajte zložený uterák a ľavú ruku umiestnite pod hlavu. Opäť pravou rukou vyšetrujete ľavý prsník (obdobným spôsobom-pomyselné rozdelenie na 4 časti). Nakoniec položte ruku pozdĺž tela a Vyšetrite podpažné jamku.

Předělejte uterák na druhú stranu a rovnakou technikou Vyšetrite pravý prsník.

Každá prsia sú iná, líšia sa štruktúra mliečnej žľazy a podielom tukového tkaniva

Prsné žľaza môže pôsobiť hrboľaté, vo vonkajších častiach spravidla narastá jej objem. Keď si však porovnáte rovnaké časti pravého a ľavého prsníka, žľaza by mala byť pohmatově na oboch stranách približne rovnaká. V podpazuší by sme nemali nahmatať žiadny útvar. Ak v prsníku nájdete nejaký útvar, nedeste sa a neprepadajte hneď panike. Nemusí sa predsa ešte rokovať o zhubný nádor, práve naopak, väčšina ochorení je nezhubná. Navštívte lekára a ten vám oznámi ďalší postup.

Mamografické vyšetrenie prsníka

Jedná sa o röntgenovú metódu, pomocou ktorej sa vyšetrujú prsia. Budú vám vyhotovené celkom 4 snímky. V priebehu samotného vyšetrenia musíte tlačiť prsník medzi podložku a dosku, aby sa znížilo žiarenie a dosiahlo sa kvalitných výsledkov. Ak sa chystáte na vyšetrenie, nemali by ste použiť kozmetické preparáty (dezodoranty, telové mlieka apod). Na preventívne vyšetrenie prsníka je vhodné sa objednať na dobu prvej polovice menštruačného cyklu, aby pre vás tlak na prsia nebol bolestivý. Ak však existuje vážni podozrenie na nádor, cyklus ide v tomto prípade stranou.

Záverom - malígne a benígne nádory - rakovina prsníka

Keď sa povie nádor na prsníku, rakovina prsníka, alebo karcinóm prsníka, naprostej väčšine žien sa automaticky vybaví koniec života. V prevažnej väčšine to tak ale vôbec nedopadne! Rozlišujeme zhubné (malígne) a nezhubné (benígne) nádory. V prípade malígneho nádoru prsníka je dôležitým faktorom čas, takže nezostáva než neustále opakovať, že prevenciu by sme nemali podceňovať. Pri včasnom zachytení je veľká šanca na úplné uzdravenie. Benígne nádory ženu nijako neohrozujú, môže sa jednať treba o cystu, väzivový uzol apod.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: