Zaostrené na zdravé vlasy

Vlasy neustále rastú a krútia sa, ale jedná sa o mŕtve vlákno - ich základom je bielkovina menom keratín. Avšak aj o mŕtve vlákno je potrebné starať. Môžete sa treba inšpirovať nasledujúcim článkom ...


Vonkajšia vrstva vlasu nesie meno kutikula a skladá sa z plochých šupiniek zodpovedných za lesk vlasov-pri poškodení sú naše vlasy rozlámané a vyzerajú bez života. Vnútro vlasu tvorí vlasová kôra a tá má na starosti pevnosť, pružnosť a silu.

Rozhodujúcu úlohu majú gény

Kvalita a hustota vlasov je daná najmä genetickými vplyvmi, avšak aj my môžeme do určitej miery prispieť k zodpovedajúcemu stavu svojich vlasov. Dôležitými faktormi sú životný štýl, skladba nášho jedálnička, prítomnosť stresu, vplyv klimatizácia, slnko apod

Tipy, ako chrániť svoje vlasy v letných mesiacoch

Základom je pokrývka hlavy!

Pri mori, ale iv horúcich letných dňoch celkovo, by sme nemali zabúdať na klobúky, šatky, skrátka akékoľvek pokrývky hlavy, ktoré nás ochráni. UVA a UVB žiarenie má na vlasy neblahý vplyv.

* UVB lúče napadajú už spomínanú kutikulu (povrch vlasu). Vlasy potom nedokážu udržiavať vodu, lámu sa a sú vypálené od slnka. "Melír" vytvorený slnkom je síce docela pekný, ale ide o poškodené vlasy.

* UVA lúče však nie sú o nič priateľskejšie. Neútočia priamo na pramene vlasov, ale na pokožku hlavy. Urýchľujú vznik šedín, pretože porušujú bunky, ktoré sa zúčastňujú na vzniku vlasového farbiva. Ďalšími rizikami sú lupiny, vypadávanie vlasov a mastné vlasy.

Špeciálna vlasová kozmetika na leto

Existuje celá rada prípravkov, určených práve na letné obdobie. Vďaka ich používanie dostáva vlas poškodený chlórom, pieskom a slnkom tú správnu regeneráciu.

Vhodná strava - kvalitné vlasy

Ako sa hovorí, ste to, čo jete. Kvalitné vlasy potrebujú dostatok bielkovín (napr. v mäsu, strukovinách), prísun antioxidantov (v ovocí a zelenine), vitamínov, minerálnych látok, aminokyselín. Odporúčanie: Vašim vlasom prospeje ryže, ktorá je ľahko stráviteľná a je zdrojom ôsmich aminokyselín. K ryžu si ešte doprajte hrach, šošovicu, alebo sóju ao dodávku bielkovín máte postarané.

Účes na leto - v lete je dobré nosiť copy

Síce je pekné mať v lete rozpustené kadere, však radšej vyberte cop. Aspoň tak docielite toho, že sa slnko nedostane k všetkým prameňom. Vlasy v cope alebo rôznych drdoly sú pekné, ale nič sa zase nemá preháňať-časté zväzovanie vlasov je poškodzuje.

Vzdajte sa kruté diéty

Príliš tvrdé diéty môžu viesť až k vypadávaniu vlasov.

Potravinové doplnky - vlasy

Ak sa chystáte k moru, zaraďte do svojho jedálnička doplnky koenzým Q10, ktoré aspoň trochu zredukujú negatívne vplyvy slnečných lúčov.
SOS pre vlasy po návrate z dovolenky

Vlasy vystavované slniečku, morskej a chlórovanej vode veľmi trpia. Doprajte zesláblým vlasom tú správnu starostlivosť! Aplikujte rôzne masky a kúry, vlasová tonika a séra. Návštevu kaderníka posuňte až na blížiaci sa koniec leta. Zaobstarajte si vitamínové doplnky B, C, E a môžete vyskúšať napríklad pupalkový alebo borákový olej.

Masky na vlasy "za kačku"

K zábaly na vlasy môžu dostatočne poslúžiť aj ingrediencie, ktoré bežne nájdeme doma. Takže ak nemáte po ruke žiadny prípravok z drogérie, preskúmajte kuchyňu a chladničku a skúste si niečo namiešať ...

* Prvá pomoc pre spálené vlasy: Biely jogurt, med a niekoľko kvapiek olivového oleja zmiešajte dohromady a aplikujte na vlasy. Doba pôsobenia by mala byť asi pol hodiny.

* Na lupiny: Zmiešajte morskú soľ (najlepšie s obsahom väčších kryštálov) a pár kvapiek olivového oleja, aplikujte na pokožku hlavy jemnou masážou. Dosiahnete tak peelingu, hydratácia, dezinfekcia a odstránenie lupín.

* Na narušené a mdlé vlasy: Zmiešame med, trochu teplého olivového oleja a rozmixovanej banán. Aplikujeme na vlasy a po 20 minútach opláchneme.

* Na veľmi suché vlasy a suchú pokožku hlavy: Zmiešame našľahané avokádo, 2 lyžičky medu a pár kvapiek mandľového oleja. Nanesieme na vlasy a po 20 minútach zmyjeme.
* Na mastné vlasy: Stačí zmiešať biely jogurt a lyžičku medu, nanesieme na vlasy a po štvrť hodine zmyjeme.

Ingrediencie potrebné na prípravu domácich vlasových masiek a zábalov

* Avokádo (zdroj vitamínov a minerálnych látok, hydratuje, zvláčňuje).

* Banán (hydratuje, dodáva vitamíny a draslík).

* Biely jogurt (reguluje pH, má čistiace účinky, je vhodný nielen na pokožku hlavy, ale aj na pleť).

* Citrón (dodáva vitamíny a minerálne látky, likviduje nadbytočný maz, vhodný na mastnú pokožku a lupiny).

* Jablčný ocot (dodáva lesk a hebkosť).

* Mlieko (dodáva bielkoviny, vitamíny, má hydratačné a zjemňujúce účinky).
* Soľ (obsahuje minerály, pôsobí antisepticky, uhladzuje vlasovú pokožku).
* Vajcia (prináša vlasom objem a pevnosť, upevňuje lesk, regeneruje narušené vlasy).

Minerálne látky a stopové prvky, ktoré sú pre vlasy dôležité

* Draslík: je zodpovedný za zdravý rast vlasov. Zdrojom sú: avokádo, banán, datle, sušené ovocie ai Denný prísun draslíka by mal byť asi 3500 mg.

* Horčík: Je dôležitý pre rast vlasov. Nájdeme ho v zelených druhoch zeleniny, zrnách, orechoch ai Denná dávka horčíka sa pohybuje okolo 280 mg.
* Chróm: Je prevenciou hyper aj hypoglykémia, ktoré môžu spôsobiť vypadávanie vlasov. Chróm je obsiahnutý treba v pečeni, hovädzom mäsu, pšeničný chlieb ai Jeho odporúčaná denná dávka je až 120 mg.
* Jód: Je prevenciou suchých vlasov a ich vypadávanie. Je obsiahnutý v rybách, riasach, cesnaku ai Odporúčaná denná dávka je tu stanovená na 150 mcg.
* Kremík: Dáva vlasom potrebnú silu. Nájdeme ho v morských plodoch, ryžu, sójových bôboch ai Denne sa odporúča 55 mcg.
* Mangán: Urýchľuje rast vlasov. Potraviny bohaté na mangán sú: cereálie, obilniny, vajcia, hrach ai Optimálna dávka sa pohybuje okolo 5 mg.
* Meď: Predchádza vypadávaniu vlasov a udržiava vlas zdravý. Zdrojom sú potrebné kôrovce, pečeň, vajcia, kuracie mäso ai Denne by sme mali nášmu telu dodať 3 mg medi. ·
* Selén: Zaisťuje hebkosť a pružnosť pokožke hlavy. Je obsiahnutý napríklad v rybách, mäse, tuniaka, brokolicu ai Odporúčaná denná dávka, ktorá je 55 mcg, by sa nemala prekračovať, pretože potom už je pre nás selén škodlivý.
* Síra: je nevyhnutná pre štruktúru samotného vlasu. Je obsiahnutá v cibuľu a cesnak, vajciami, špargle, mliečnych výrobkoch ai Odporúčajú sa asi 2 g.
* Vápnik: Je pre rast vlasov úplne nepostrádateľný. Nájdeme ho napríklad v mliečnych výrobkoch, rybách, orechoch, šošovke, sezamových semienkach ai Denne by sme mali spotrebovať až 1500 mg vápnika. Vedeli ste, že nekvalitná čokoláda môže dokonca viesť k obmedzenom vstrebávanie vápnika? Ani nadmerné množstvo vápnika nie je dobré-môže totiž zabraňovať vstrebávanie železa a zinku!
* Zinok: Pracuje v súčinnosti s vitamínom A, zabraňuje suchým a mastným vlasom. Zinok nájdeme v špenáte, hubách, semenách slnečnice ai zinku sa denne odporúča asi 12 mg.
* Železo: Pôsobí proti anémii a vypadávaniu vlasov. Jeho zdrojom sú pečeň, ryby, vajcia, zrná ai Denný prísun by mal byť okolo 15 mg (nadbytočné množstvo železa má negatívny vplyv na pečeň a slezinu).


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: