Zákerná baktéria meningokoky

Meningokoky sa radí medzi veľmi závažné ochorenie, ktoré je vyvolané baktérií Neiseria meningitis. Choroba postihuje najčastejšie malé deti, dospievajúci jedinca a osoby s oslabenou imunitou. Ochorenie však dá predchádzať.


Ochorenie meningokoky sa prejavuje ako zápal mozgových blán. Môže dôjsť k šoku av najhoršom prípade ik smrti postihnutej osoby. Meningokoky sa vyskytuje v horných dýchacích cestách asi u desatiny obyvateľov Českej republiky, bez im pôsobí nejaké ťažkosti. Títo ľudia však predstavujú tzv nosiče, u nich nie je nutné vykonávať žiadna terapeutická ani preventívne ošetrenie.

História meningokoky

Výskyt zápalu mozgových blán opísal prvýkrát v roku 1805 Vieusseaux v Ženeve. Pôvodca nákazy objavili Cell a Marchiafa, a to v roku 1884. Presný popis mikróba aj jeho názov predstavil v roku 1887 Weichselbaum vo Viedni.

Priebeh ochorenia meningokoky

Ochorenie spôsobené meningokoky môžu mať stredne závažné alebo veľmi ťažký priebeh. Najťažšie formy meningokokových nákaz prebiehajú veľmi progresívne, keď sa stav pacienta zhoršuje v poriadku niekoľkých hodín. Takýmto formám môžu podliehať aj inak úplne zdravé deti alebo mladí ľudia.

Zdroj infekcie baktérie meningokoky

Zdrojom infekcie je človek s nosohltanovým hlienom, bez ohľadu na to, či je chorý alebo nosič. Vstupnou bránou baktérie meningokoky k novému hostiteľovi je práve nosohltan, odkiaľ nákaza krvou či mízními cestami prenikne na mozgové plienky. V tomto okamihu hrá veľkú a dôležitú úlohu obranyschopnosť daného jedinca.

Formy meningokoky choroby

Meningoková meningitída

Najznámejší typ meningokoky infekcie. Baktérie postihla mozgové blany a spôsobila zápal. Choroba sa prejavuje príznakmi súvisiacimi s postihnutím mozgových obalov: horúčka, nevoľnosť, vracanie, bolesti hlavy, stuhnutie šije, neschopnosť predkloniť hlavu. Podobný stav vzniká pri infekcii mozgových blán pneumokokmi, čo je však úplne iná baktérie zo skupiny streptokokov. Táto forma choroby zabíja okolo 10% chorých.

Meningoková sepsa

Jedná sa o extrémne vážny stav s úmrtnosťou okolo 25%. Sepsa sa môže vyskytnúť u všetkých bakteriálnych infekcií. Ide v podstate o abnormálne silnú reakciu ľudského organizmu na baktériu alebo jej časti, ktoré sa už dostali do krvného obehu. Laicky sa sepsy označuje ako otrava krvi. Meningokoky spôsobuje sepsu častejšie ako ostatné baktérie kvôli hojne vylučované látke zvanej lipopolysacharid, ktorá sa uvoľňuje vo veľkom množstve z rozpadajúcich sa bakteriálnych buniek a dostane sa do krvi. Lipopolysacharid pôsobí na náš imunitný systém ako červený handra na rozzúreného býka. Imunitné bunky sú zmätené a masovo začnú vylučovať agresívne zápalové látky, čím bohužiaľ ohrozí ľudský organizmus. Rozbehne sa ťažko zastavitelná reakcia, ktorá vedie k poruchám zrážania krvi, výstupu krvnej plazmy mimo cievy a srdcovému zlyhaniu z nedostatku tekutiny v cievach.

Príznaky meningokoky choroby

* Silné bolesti hlavy
* Bolesť kĺbov a svalov
* Stuhnutosť šije
* Vysoká teplota
* Zvracanie
* Hnačka
* Ospalosť
* Zmätenosť
* Svetloplachosť

Chorý si často myslia, že ho postihla chrípka. Stav chorého sa však rýchlo zhoršuje, teplota nereaguje na správne podávané lieky proti teplote ani na studené zábaly. Postihne Ak meningokoky malé deti, tie plačú, mávajú strnulá výraz a často sa im chce spať. Onedlho, po prvých príznakoch môže nasledovať bolesť či tuhnutia šije, náhly vzostup ospalosti, zmätenosť, kŕče, vyrážka, poruchy vedomia. Skutočne alarmujúcim príznakom sú zhluky jemných červenofialových škvrniek na koži, ktoré sa po chvíli začnú prelievať do modrín. V tomto momente ide všetky legrace stranou a je potreba bezpodmienečne ihneď konať.

Prevencia proti vzniku meningokokom

* Očkovanie

Medzi najúčinnejšie zbrane proti baktérii meningokoky patrí očkovanie. Bohužiaľ očkovanie neúčinkuje proti typu B, ktorý sa v Českej republike tiež vyskytuje, okrem typu C. Očkovanie vyvoláva v organizme tvorbu protilátok, ktoré Vás ochránia pred rozvojom infekcie, keď sa do kontaktu s baktériami dostane.

Očkovanie nie je plne hradené poisťovňou. Niektoré poisťovne však na očkovanie prispievajú. Očkovanie je vhodné už pre deti od 2 mesiacov. Jedna vakcína zabezpečuje ochranu na 10 rokov. Cena vakcíny sa pohybuje okolo 700 až 900 Sk. Ak chcete svoje deti dostatočne chrániť proti tejto zákernej chorobe, nechajte ich podstúpiť očkovanie. Meningokoky je naozaj nebezpečný a cena za vakcínu je zanedbateľná vzhľadom k cene za život.

* Šport

Okrem očkovania, pomáha ochrániť organizmus aj aktívne športovanie a pobyt na čerstvom vzduchu. Skĺbite Ak šport s čerstvým vzduchom (jazda na bicykli, prechádzky po lese a pod), urobíte veľmi dobre. Nepreceňujte však Vaša sily pri športovaní, pretože prílišná námaha a následné prechladnutie patrí medzi rizikové faktory meningokokom.

* Strava

Ak budete dbať na správnu stravu, bohatú na cereálie, mliečne výrobky a vitamíny, ste na najlepšej preventívnej ceste v boji s baktériou meningokoky.

* Stres

Ak to len možno, vyhýbajte sa a eliminujte stres, ktorý patrí tiež medzi rizikové faktory meningokokom.

Ohrozené osoby, ktoré postihuje meningokoky

Najviac sú ohrození dospievajúci ľudia a veľmi malé deti, ktoré nastupujú do škôlky alebo sú v novom kolektíve. Dôležité je, sa neprepína (v práci, pri športe atď). Obmedzte alebo úplne vyraďte fajčenie, alkohol a drogy. Starajte sa o seba, aby Vás často neoslabovali opakujúce sa infekcie.

Môže sa tiež stať, že budete v kontakte s osobou postihnutou meningokoky. V tom prípade neváhajte a navštívte lekára. Riziko vzájomného nakazenie nie je vysoká, napriek tomu túto situáciu nepodceňujte.

Šírenie baktérie meningokokom

Meningokoky sa medzi ľuďmi šíri kýchaním, bozkávaním, kašľom. Prenáša sa výlučne medzi ľuďmi, mimo ľudský organizmus dokáže baktérie meningokoky prežiť len niekoľko sekúnd. Inkubačná doba, tj čas od nákazy jedinca do rozvinutia príznaku ochorenia, je až 6 dní. Najaktívnejší je meningokoky na jar.

Pre vznik ochorenia sú riziková horúčkovitého ochorenia, choroby dýchacích ciest, námaha, prechladnutie, nadmerná fyzická a psychická záťaž, konzumácia alkoholu, deficit spánku a ďalšie.

Typy meningokokom

Meningokoky nie je len jediného typu, môže byť typu A, B, C. V Českej republike sa najviac vyskytuje meningokoky typu B a C. V posledných rokoch dochádza k častejšiemu výskytu meningokokových chorôb typu B, proti ktorému bohužiaľ nie je očkovacia látka dostupná. Je možné sa však brániť či skôr predchádzať ochorenia vyššie uvedenými spôsobmi.

Liečba ochorenia meningokoky

Vždy záleží na ťarchu stave daného pacienta. Hospitalizácie pacienta v nemocnici je samozrejmosťou, a to pri súčasnom podávaní veľkých dávok antibiotík do žily. Pacient dostáva penicilíny a cefalosporíny. Antibiotiká sa môžu podať aj v sanitke pri prevoze do nemocnice. Ak sa začne u pacienta rozbiehať sepsa, je nutné ihneď zabrániť zlyhanie orgánov. Toho docieli lekár podávaním kyslíka a dodávaním veľkého objemu tekutín v žilových infúziách. Dodávky tekutín do žíl vedú k udržaniu krvného tlaku, umožní zachovať funkciu krvného obehu a preklenúť tak veľmi kritické chvíle. V nemocnici sa vykonajú potrebné vyšetrenia a začína alebo pokračuje sa v podávaní antibiotík. Pacient je hospitalizovaný na JIS alebo na ARO, ošetrujúci personál pravidelne sleduje životné funkcie pacienta.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: