Vysoký krvný tlak - hypertenzia

Oznámil Vám lekár, že máte vysoký krvný tlak? Dobrou správou je, že výšku krvného tlaku môžete ovplyvniť. Budete ale musieť zmeniť životosprávu a doterajší spôsob života. Nasledujúci článok Vám poradí ako na to.


Vysokým krvným tlakom, čiže hypertenziou, trpí 15 - 20% populácie. Ide o civilizačnú chorobu, na jeho vzniku sa teda podieľa životný štýl. Väčšinou sa neprejavuje žiadnymi väčšími príznakmi, kým nespôsobia horšie zdravotné ťažkosti, napríklad infarkt myokardu. Vysoký krvný tlak môže tiež - okrem spôsobenie ochorenia srdca - zvýšiť riziko ochorenia obličiek, či očí. Vysoký tlak je nebezpečný, a preto je nutné ho liečiť.

Čo je to krvný tlak

Ide o tlak, ktorým pôsobí krv na stenu cievy. Bežne sa tlakom krvi myslí arteriálny tlak - tlak krvi vo veľkých tepnách. Krvný tlak sa zapisuje pomocou dvoch čísel oddelených lomkami, pričom prvé číslo udáva systolický tlak a druhé číslo tlak diastolický. Normálny tlak je 120/80 torr, vysoký krvný tlak je vyšší ako 140/90 torr a nízky krvný tlak (hypotenzia) je menší ako 110/65 torr. Veľkosť krvného tlaku ovplyvňuje okrem veku aj psychické rozpoloženie, denná doba či okolitá teplota.

Čo je to vysoký krvný tlak

Ako vysoký krvný tlak sa klasifikuje tlak, ktorý dosahuje 140/90 torr a je meraný niekoľkokrát za sebou. Spočiatku pôsobí hypertenzia len malé problémy. Môžete trpieť bolesťami hlavy, alebo sa Vám raz za čas rozbúši srdce. Jediným spôsobom ako hypertenziu včas zistiť sú pravidelné meranie krvného tlaku.

Príčiny vysokého krvného tlaku

Príčin vysokého krvného tlaku je veľa. Ako už bolo povedané, hypertenzia je jednou z civilizačných chorôb, vplyv na jeho vznik má teda aj životospráva. Všeobecne sa príčiny delia na primárnu a sekundárnu. Primárna hypertenzia je samostatným ochorením, nevzniká v dôsledku nejakej inej choroby. Kdežto sekundárna hypertenzia vzniká dôsledkom inej choroby, je teda skôr symptómom ako chorôb v pravom slova zmysle.

V 95% prípadov zostáva skutočná príčina hypertenzie neobjasnené. Ľudia, ktorí vysokým krvným tlakom trpia sú vo väčšine prípadov nepokojní a napätú. Sú neustále pod tlakom, v zamestnaní sú veľmi ctižiadostiví. Jednou z možných príčin vzniku hypertenzie je teda tiež psychika.

Primárne hypertenzia príčiny

* Dedičnosť - ak má v rodine niekto vysoká krvný tlak, je väčšia pravdepodobnosť, že ním budete trpieť tiež
* Fajčenie, alkohol, drogy, káva - zvyšujú krvný tlak a zhoršujú stav ciev, snažte sa ich konzumácii obmedziť
* Jedálny lístok - slané jedlo, alebo jedlo s veľkým obsahom tuku zvyšuje krvný tlak
* Stres, úzkosť a potláčaní emócií
* Obezita - obezita spôsobuje záťaž pre celý organizmus a ničí cievy
* Nedostatočný pohyb

Sekundárna hypertenzia príčiny

Nasledujúce choroby sa prejavujú okrem iného aj vysokým krvným tlakom: cukrovka, choroby srdca, choroby obličiek, depresia, arterioskleróza či ochorenie štítnej žľazy.

Príznaky vysokého krvného tlaku

Spočiatku môže byť hypertenzia úplne bez príznakov. Ak však začnete pociťovať tieto symptómy, mali by ste navštíviť lekára:

* Bolesť hlavy - predovšetkým v oblasti čela a spodiny lebečnej
* Búšenie srdca
* Rýchly srdcový tep
* Nadmerné potenie
* Poruchy videnia
* Šumenie v ušiach
* Únava
* Nespavosť
* Krvácanie z nosa
* Závraty
* Poruchy vedomia
* Opuchy členkov
* Zhoršenie dych

Dôsledky vysokého krvného tlaku

Vysoký krvný tlak urýchľuje kôrnatenie tepien, spôsobuje teda artériosklerózu. Toto poškodzovanie ciev trvá veľmi dlho a pacient na sebe väčšinou nepociťuje žiadne príznaky. Hypertenzia tiež vedie k poškodeniu iných orgánov, vďaka nadmernému tlaku na stenu ich tepien.

Ako správne merať krvný tlak

Krvný tlak trvalo kolíše počas dňa, pričom najvyššia je ráno po prebudení av popoludňajších hodinách. Ak už vysokým krvným tlakom trpíte, je samozrejmosťou vykonávať kontrolné merania tlaku každý deň.

Tlak si začnite merať až po fyzickom upokojenie ai pri meraní musíte byť v pokoji. Sadnite si a nerozprávajte. Meranie tlaku prevádzajte na pravej ruke s celou pažou uvoľnenú a predlaktím voľne položeným na podložke. V lekárni si môžete vybrať z pomerne veľkého množstva druhov tlakomerov. Či už ide o digitálne tlakomery meracie tlak na paži, alebo na zápästí. Tlakomery na zápästie sú však menej presné, a to vďaka menšiemu priemeru tepien zápästia. Odporúčajú sa prevažne mladším ľuďom.

Tipy pre zníženie rizika vysokého krvného tlaku

Merajte si krvný tlak pravidelne, a to v rovnakú dennú dobu.

Dodržiavajte zásady zdravého životného štýlu. Pri ochorení vysokým krvným tlakom je veľmi dôležitá prevencia. Pokúste sa znížiť príjem soli, zvýšiť svoju pohybovú aktivitu a obmedzte aj pitie čiernej kávy. Ak trpíte nadváhou bude potrebné Vašu hmotnosť znížiť.

* Soľ. Maximálna odporúčaná dávka kuchynskej soli je 1 čajová lyžička denne.
* Fajčenie. Cigarety obsahujú látky, ktoré sťahujú tepny a tým spôsobujúce zvyšovanie krvného tlaku.
* Jedálny lístok. Pokúste sa obmedziť konzumáciu červeného mäsa, zaraďte do svojho jedálnička nízkotučné potraviny, konzumujte viac mliečnych výrobkov a veľa ovocia, zeleniny a celozrnného pečiva.
* Pohyb. Aspoň raz týždenne si doprajte 30 minút cvičenia, nemusíte si ani platiť posilňovňu, alebo kurzy. Stačí si vyjsť na bicykli, alebo sa ísť prejsť rýchlejším tempom. Medzi športy nevhodné pre človeka trpiaceho hypertenziou patria: box, kulturistika, potápanie, karate, judo, squash. Naopak vhodnými športy sú: turistika, chôdza, beh, jazda na bicykli, beh na lyžiach, golf, spoločenský tanec.
* Alkohol. Znížte prísun alkoholu. Nielen, že zvyšuje krvný tlak, ale tiež poškodzuje pečeň, obličky, mozog aj srdce.
* Potravinové doplnky. Aj potravinové doplnky môžu pomôcť pri znižovaní vysokého krvného tlaku. Napríklad koenzým Q10, lecitín, vitamín E, či horčík zlepšujú srdcovú funkciu.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: