Vlasová kozmetika - zdravé vlasy

V dnešnej dobe sa len málokto vyhne stresu. Stres, smog, ale aj rôzne chemikálie či nevhodná vlasová kozmetika majú za následok oslabovanie vlasov. Stav vlasov sa odvíja od nášho telesného i psychického zdravia.


Do vlasovej kozmetiky môžeme zahrnúť šampóny, kondicionéry, balzamy, masky na vlasy, tužidlá, laky, spreje, gély, vosky, vlasová séra, farby na vlasy a iné prípravky. Muži si obvykle vystačí len so šampónom, ale my ženy už sme náročnejší a len tak nejaký prípravok nám nevyhovuje.

Vlasovú kozmetiku môžeme v zásade rozdeliť na domáce (ktorú si pripravíme napríklad z vajíčok, olivového oleja a pod) a na profesionálne (výrobky zakúpené v drogériách, lekárňach, liekoch atď).

Ako si udržať zdravšie vlasy - najzákladnejšie rady

* Obmedzte čo najviac konzumácii liekov

* Dodajte telu viac vitamínov a minerálnych látok

* Konzumujte mäso, mliečne výrobky a vajcia

* Obmedzte živočíšne tuky a sladkosti

Starostlivosť o blond vlasy

Aby boli blond vlasy skutočne krásne, je treba o ne starať špeciálnymi prípravkami, určenými práve pre tento typ vlasov.

Blonďaté vlasy sú spravidla jemné a preto je u nich väčšie nebezpečenstvo poškodenia, spôsobené potrebné slnkom, morskou alebo chlórovanou vodou, horúcim vzduchom apod

Zdravo vyzerajúci blond farba má byť svetlá, žiarivá, so strieborným alebo zlatým odtieňom. Najviac bývajú obdivované vlasy s prirodzene nakombinovanými niekoľkými blond odtiene. Absolútne nevhodné je násilné, neprirodzené odfarbovanie.

Blond vlasy si vyžadujú jemné vysúšaniu. Vlasy by sme nemali drhnúť do uteráka, ale iba ľahko vymackat.

U blond farby je (viac ako u ktoréhokoľvek iného odtieňa) dôležité používať výživné masky. To platí aj v prípade odfarbenia alebo melíre. Maska sa odporúča aplikovať 1 - 2 x týždenne. Po nanesení masky môžete vlasy obaliť igelitovou fóliou, bude tak lepšie pôsobiť.

Blondínky by si mali dať obzvlášť pozor na chlórovanou vodu v bazéne. Chlór nielenže vysušuje, ale vlasy môžu dokonca chytiť nezelenalý odtieň.

Ako prirodzene zosvetliť blond vlasy? Zvár 3 hrnčeky sušeného harmančeku v 0,5 litri vody. Chvíľu povarte, potom preceďte, nechajte vychladiť a pridajte pár kvapiek citrónovej šťavy. Nakoniec vlasy přelévejte - nad nejakou nádobou alebo umývadlom, aby bolo možné odvarom preliať vlasy opakovane niekoľkokrát za sebou.

Tip: Kúpeľ pre tmavé vlasy si pripravíte podobne ako pre blond vlasy, ale harmanček nahradíte žihľavou.

Ako na lupiny

Ak začínate vo vlasoch pozorovať lupiny, ale problém ešte nie je až tak veľký, môžete vyskúšať niektoré domáce rady. Pri vážnejších problémoch lepšie pomôže špeciálna vlasová kozmetika proti lupinám.

Prečo vlastne lupiny vznikajú? Príčinou je napríklad nedostatok potrebných vitamínov, kožné choroby, stres, nevhodná vlasová kozmetika, nedostatočné vypláchnutie šampónu pri umývaní ai Lupiny sa môžu vyskytnúť u mastných, tak u suchých vlasov.

Základné rady

* Ak trpíte lupinami, rozhodne sa ich nesnažte z hlavy "vyčesať", alebo iným podobným spôsobom "vyškriabať" z pokožky. Dosiahnete totiž pravého opaku, podráždíte pokožku a tvorba lupín sa ešte zvýši.

* Všetky vlasové prípravky, ktoré aplikujete, musíte vždy starostlivo zmyť z hlavy.

* Dôležitá je jemná technika umývanie vlasov. Nedráždi zbytočne vlasovú pokožku.

* Vhodná je jemná masáž vlasovej pokožky - podporíte tak prekrvenie.

* Dodržujte pitný režim, jedzte veľa ovocia a zeleniny.

Domáce recepty proti lupinám

* Do umytých vlasov vmasírujte biely jogurt a nechajte asi 30 minút pôsobiť. Nakoniec umyte vlasy normálne šampónom.

* U mastných lupín sa odporúča vtierať do pokožky (dvakrát za týždeň po dobu jedného mesiaca) nechtíkový odvar. U suchých lupín zase pôsobí borákový olej, ktorý je k dostaniu v liečivách.

* Ako prevenciu proti lupinám si občas vlasy prepláchnite zriedenou citrónovou šťavou. Tým dodáte vlasom aj lesk a vôňu.

Suché vlasy - starostlivosť

Vyznačujú sa tým, že sú bez lesku, rozstrapkané a hrubé. Čím to môže byť spôsobené? Nežiaduce vplyv má letné slnko, fénovanie, chlórovaná voda, nevhodná úprava vlasov, nesprávna technika česanie, prílišné používanie laku na vlasy, chemická úprava apod

Problém suchých vlasov môže byť spôsobený aj nedostatočnou produkciou mazových žliaz.

Rady pre suché vlasy

* Používajte špeciálne prípravky určené pre suché vlasy (výživné šampóny a masky, regeneračné kondicionéry, bezoplachový kúry, špeciálna séra, spreje, ...).

* Po umytí nechajte vlasy prirodzene uschnúť, vyvarujte sa používania fénu. Ak je fénovanie nevyhnutné, nenastavujte aspoň najvyššiu teplotu.

* Zatiaľ čo mastné vlasy budete spravidla musieť umývať každý deň, u suchých vlasov postačí umývanie 2 - 3 x do týždňa.

* Opatrne sa sponkami, gumičkami apod, pretože suché vlasy sú náchylnejšie na lámanie.

* Pred horúcim letným slnkom sa chráňte pokrývkou na hlave a aplikujte kozmetické prípravky s UV filtrom.

* Čo najmenej používajte chemické prípravky na vlasy (farbenie, melírovanie, ...).

* Pravidelne masírujte pokožku hlavy, čím docielite podpory činnosti mazových žliaz.

* Majiteľky suchých vlasov by mali organizmu dodávať železo, zinok, vitamíny B a C.

Domáce recepty pre suché vlasy

* Vaječný šampón pre suché vlasy (vyživuje)

Rozkvedlejte 1 bielok a 2 žĺtky, pridajte lyžičku medu, dve lyžice olivového oleja, citrónovú šťavu z jedného citróna a všetko premiešajte. Použite ako klasický šampón.

* Balzam na suché vlasy (oživuje) si vytvoríte tak, že zmiešate olivový olej s citrónovou šťavou.

Mastné vlasy - starostlivosť

Mazové žľazy produkujú tuk, ktorý zabraňuje lámaniu a štiepeniu vlasov a zvyšuje pružnosť vlasov. Mazové žľazy však niekedy produkujú až príliš veľa mazu, a potom vzniká problém mene mastné vlasy.

Riešením sú špeciálne prípravky pre starostlivosť o mastné vlasy. Ak nie je problém až tak veľký, možno si vystačíte aj s domácimi recepty na mastné vlasy. V prípade, že si ale musíte umývať vlasy každý deň, je lepšie zakúpiť profesionálny prípravky, ktoré vás problému rýchlo a ľahko zbaví.

Rady pre mastné vlasy

* Pri problémoch s mastnými vlasmi oplachujeme vlasy len vlažnou vodou, pretože horúca voda stimuluje mazové žľazy, ktoré následne začnú produkovať maz Najlepšie je umývať vlasy vo studenšie vode - dochádza tak priamo ku sťahovanie pórov.

* Je potrebné sa zamerať aj na samotnú techniku umývanie vlasov - zbytočne nemasírujte, skôr sa sústreďte priamo na vlasy.

* Vyvarujte sa noseniu tesných čiapok.

* Lepšie ako gél a vosk, bude pena a lak.

Domáce recepty na mastné vlasy

* Citrónovú šťavu (z 2 citrónov) vmasírujte do vlasovej pokožky a nechajte pôsobiť asi štvrť hodiny. Nakoniec zmyte. Šťava z citróna má protizápalové účinky, sťahuje póry a zlepšuje prekrvenie.

* Pomôcť môže aj žihľavový odvar. Nazbierané žihľavy zvár vo vode a nechajte vychladiť. Odvar vmasírujte do vlasovej pokožky. Po štvrť hodine pôsobenia opláchnite. Žihľava taktiež sťahuje póry, produkujúce maz

* Vlasy opláchnite harmančekovým čajom.

Vedeli ste, že

... Ženy majú silnejšie vlasy ako muži?

... Životnosť vlasu sa pohybuje v priemere od 2 - 4 rokov?

... Za deň vlas vyrastie o 0,3 - 0,4 mm?

... U plodu začínajú rásť vlasy už v 20. týždni tehotenstva?


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: