Vírusové ochorenia - hepatitída

Ľudskému telu slúži pečeň edited tzv čistička. Ak sú napádané vírusy, JE v ohrození o celý organizmu. V nasledujúcom článku JE popísané, Ako o sebe proti takejto nákaze chrániť Ako spoznať príznaky choroby.


Vírusová hepatitída - úvod do sveta chorých pečene

Známe ochorenie pečene, Medzi ľuďmi nazývané edited infekčná hepatitída, infekčná žltačka alebo, jednoducho Ľudové známa žltačka. Ešte nedávno diéty SE vedci domnievali, Zo hepatitídu spôsobuje Len určité obmedzené množstvo Viru. V posledných rokoch o sebe však ukazuje, Zo pôvodcom ochorenia JE hneď niekoľko skupín Viru.

Zdalo od SE, że pôvodcom choroby budú vírusy dosť podobné, ale Opak JE pravidlom. Vírusy, Jež spôsobujú Rôzne Druhy hepatitídy, sú dosť od seba navzájom odlišné Ako druhom, Tak vlastnosťami. Pre lepší prehľad sú chronologicky označené tak, ako boli postupne objavené. Sú na vírusy A, B, C, D a E.

O žltačke SE PIS Už som spisoch zo starovekého Grécka, ktoré zostavil Hippokrates. Vtedy sa hovorilo o akejsi epidémii SE zožltol kožou. Správy Avšak jednoznačné o hepatitíde sebe objavili v ROKU 1895, vvi očkovanie niekoľko stoviek robotníkov proti kiahňam. Vtedy SE na výrobu očkovacej Látky používala ľudské lymfa. Samotnou očkovacou látkou bol krvný produkt. Lekár naniesli kvapku séra Na koži ihlou ju rozškrábal. Do pol roka ochorelo asi dve stovky pracovníkov žltačkou. Dôvod? Pravdepodobne zlá alebo dokonca vôbec žiadna dezinfekcie používaných ihiel. Podobné prípady boli zaznamenané aj už storočia 20. Az Roku 1937 vedci objavili, Zo SE choroba, who SE po očkovaní prejavila, moze byt dôvodom zlej sterility Zo SE choroba epidemická rozšírila krvou.

Hepatitída A - choroba špinavých rúk

Vyskytuje SE zhotoviť edited Cestovné choroba. Zvyčajne SE ju nakazí lide Na dovolenke. Po kvapôčkovej nákaze JE inkubačná Doba DVA týždne az niečo cez jeden mesiac. V tejto inkubačnej dobe o sebe vírus nepozorovane, Bez vonkajších príznakov, rozmnožuje v pečeni. Zaznamenať v tejto dobe vírus možno len v krvi alebo stolici laboratórnymi testami. Ihneď po inkubačnej dobe sa objavia prvé príznaky choroby edited horúčka, nevoľnosť až zvracanie, samozrejme žlté sfarbenie Koža očného bielka. Dochádza k tomu Tak, oslabená pečeň Zo nemôžu dostatočne pracovať Tak neodvádza z edited žlčová farbivá. Tie o sebe v tele hromadia výsledkom Je uvedené žlté sfarbenie Koža bielka.

Diky imunitnému systémy zmizne tieto symptómy. Aj Reali SE žltačka typu vyskytuje svete po celom, v oblastiach s miernym podnebím vysokým hygienickým štandardom JE výskyt mnohonásobne nižšia, nez v krajinách s teplým podnebím. Odtiaľ teda prameni názov - Cestovné hepatitída. Č av rozvojových krajinách sa toto ochorenie vyskytuje dokonca v 90%.

Ako o sebe proti infekčnej žltačke brániť? Docela jednoducho. Staci si jedlo edited požitím umyť (napr. Ovocie), Alebo zbaviť šupky, uvariť. Prenos hepatitídy typu SE totiž uskutočňuje predovšetkým CEZ Potraviny vodu infikované vírusom. Nakazenie žltačky moze zhotoviť prebehnúť Na VEREJNÝCH toaletách. Ak chcete mit radšej istotu, spoléhejte Na príslušné očkovania. Nutné však podotknúť, že sa tento typ žltačky vyskytuje veľmi zriedka, posledný Veľký výskyt tejto choroby JE z osemdesiatych rokov dvadsiateho storočia, kedy o sebe v Cine nakazilo niekoľko tisíc ľudí musli požitím nakazených.

Hepatitída B - najnebezpečnejší infekčná choroba

Ak som Vás hepatitída typu vyvolala Strach, ci hrozbu, Tak si snáď ani nečítajte ĎALŠIE riadky. JE tu totiž jedna z najnebezpečnejších svetových infekčných chorôb - hepatitída typu B. Na svete SE ročne choroba vyskytne u niekoľko miliónov ľudí, z ktorých niekoľko stoviek tisícov chorobe podľahne. Vírus hepatitídy B SE prenáša krvou, slinami intímnym stykom. Teda logicky sa tak deje spravidla pri pohlavného styku, častý výskyt u osôb závislých JE Na tvrdých drogách homosexuálov. Za rizikové skupiny, sa považujú predaji pred rekonštrukciou všetci zamestnanci zdravotníctva, respektíve tí, čo prichádzajú do styku s chorými osobami infikovanou krvou. ĎALŠIE rizikovou skupinou sú zhotoviť policajti, najmä tí mestskí, ktorí o sebe v rámci svojho Zamestnanie musi pohybovať Medzi bezdomovcami drogovo závislými. Nebezpečenstvo prenosu hepatitídy B hrozí odstránenie U pôrodov, aby z chorých Dieťa Matky Na. Prvé príznaky ochorenia nie sú presne špecifické. U niektorých osôb o sebe môžu vyskytnú Len niektoré postupovať veľmi pomaly, zatiaľ čo u iných pacientov o sebe choroba prejaví vysokou horúčkou iHNed, nevoľnosťou az vracaním, žltým sfarbením samozrejme Koža.

Intenzivita choroby SE prejavuje zhotoviť Na základe veku choré osoby. U malých dojčiat Deti SE prejavuje veľmi opatrne, kdežto u starších ľudí prepuká v Cele Resetovať Sile. Svoj Vplyv edited ochorenia zhotoviť hrá množstvo Viru - CIM Viac Viru, tim vážnejšie choroba prepukne. Teraz jedna utěšující SPRÁVA - trvalé následky si nesie Len asi 5% nakazených. U tejto menšiny JE poškodená edited pečene Mikroorganizmy produkuje zatuchnutý ĎALŠIE ĎALŠIE vírusy, preto o sebe ochorenie prezýva chronická žltačka. Tento cyklus môže viesť až k totálnemu zničeniu pečeňového tkaniva, TU k cirhóze edited vyhlo nevhodným odhalenie transplantáciu pečene, az ku Smrti.

Mimo k sebe u takto postihnutých zvyšuje riziko rakoviny pečene. Na rakovinu pečene ročne zomiera asi pol milion osôb. Väčšina z nich k svojmu ochorenia prišla, práve vplyvom ochorenia hepatitídy typu B. U chronicky chorých SE vírusy vyskytujú krvi Ako v, Tak som slinách, tkanivách au mužov som spermií. Tieto osoby sú hlavnými prenášačmi zhotoviť opísaného ochorenia som vyspelom svete. V rozvojových krajinách, aby chorých sú predovšetkým matky, ktoré nakazí Resetovať Dieťa edited pôrode. Hlavné prevenciou u tohto ochorenia JE samozrejme príslušné očkovania. Tomu podľa Meli podstúpiť všetky rizikové skupiny, tj, zdravotné osobné, policajti, Dale pacienti Na Dialyzujte, drogovo závislí, homosexuáli, prostitútky osoby trpiace krvácaním.

Hepatitída C - ĎALŠIE veľmi nebezpečná choroba

Ešte vážnejší priebeh, nez hepatitída typu B, žltačka typu C. Má Jej vírus bol objavený diéty nedávno - v ROKU 1988 dnes patrí medzi najnebezpečnejšie vírusy Na svete. Zvyčajne SE prenáša krvou ďalšími telesnými tekutinami. V porovnaní s predchádzajúcou hepatitídou, keď od nákazy k chronickému ochoreniu vedie asi 5%, u tohto typu JE TO desaťkrát toľko, teda 50%. Pacienti Tak obvykle podľahnú i ďalším chorobám, žako JE cirhóza pečene rakovina. Často nakazí chorá Matka Resetovať Dieťa edited pôrode. Liečenie tejto choroby JE veľmi náročné koľkokrát SE Ani nepodarí transplantácie pečene, Nebot Medzi Tým sa už vírus Dostál Na ĎALŠIE orgánmi. Najlepším opatrením proti ochoreniu je opäť príslušné očkovania.

Hepatitída D

Hepatitída typu D SE u nás prakticky nevyskytujú. Spôsobená JE vírusom RNA Hepatitis delta, tan JE vždy viazaný Na vir hepatitídy B. Ako prevencia sa teda očkuje Tak, žako preto hepatitíde B.

Hepatitída E

Hepatitída typu E Má Zase podobné príznaky edited hepatitída typu A. Výskyt JE známy predovšetkým v rozvojových krajinách, u nás, ak uz JE výskyt zaznamenaný JE cestovateľov dôsledkom prínosu. Bohužiaľ proti tomuto typu očkovanie Zatiaľ neexistuje.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: