Únava - typy, únavový syndróm

Ste unavení sotva ráno vstanete? Cítite sa na konci dňa absolútne vyčerpane? Káva nefunguje a Vy neviete ako zahnať únavu? Nasledujúci článok Vám objasní základné fakty o únave a to, ako sa jej môžete zbaviť.


Čo je to únava?

Nejde o chorobu, ale býva príznakom niektorých zdravotných problémov. Ide o pocit vyčerpania, ktorého sa nedá len tak zbaviť. Vzniká v dôsledku nahromadenia odpadu metabolizmu v krvi alebo vo svaloch a je sprevádzaná zhoršeným vnímaním a zníženú pozornosťou.

Druhy únavy

Existuje niekoľko druhov únavy: aeróbna, anaeróbna, fyzická (telesná, svalová) únava, psychická fyziologická (prirodzená) únava a patologická únava.

Aeróbne

Ide o pomaly nastupujúcej únavu a je spôsobená poklesom energetických zásob glykogénu pri výkone.

Anaeróbne

Ide o rýchlo nastupujúcej únavu. Je spôsobená nadprodukciou kyseliny mliečnej v pracujúcich svaloch.

Fyzická

Vnímame ju ako slabosť a prejavuje sa poklesom svalovej sily, stratou rýchlosti a zhoršenou koordináciou.

Psychická

Tento typ únavy vnímame ako pocit vyčerpania, stratu koncentrácie alebo zhoršenie pamäte. Môže sa kombinovať s telesnou únavou.

Fyziologická

Vzniká prirodzene v priebehu pohybovej aktivity a po jej skončení zase postupne miznú.

Patologická

Patologická únava sa delí na akútnu a chronickú. Akútna je ľahším stupňom a ide predovšetkým o preťaženie organizmu. Pri chronickej únave dochádza k dlhodobému poklesu výkonu.

Príčiny vzniku únavy

Mobilný telefón

Únava spolu s bolesťami hlavy a ospalosťou môže mať príčinu v elektrickej precitlivenosti, ktorou trpia až 35% populácie. Bezdrôtové telefóny sú najčastejším príkladom tejto elektrickej precitlivenosti. Nosíme je neustále pri sebe av noci si je veľa ľudí považuje aj blízko postele. Ďalšími prístrojmi, ktoré môžu spôsobiť únavu sú tiež fény, či monitor od počítača.

Nevhodná strava

Potraviny s vysokým glykemickým indexom ako sú sladkosti, zemiaky, ryža alebo biele pečivo zvyšujú hladinu cukru v krvi a dodávajú energiu len na krátku dobu. Telo navyše musia vyplavovať viac inzulínu, aby si s cukrom dokázalo poradiť. Hladina cukru po vyplaveniu inzulínu klesne a spôsobí pocit únavy.

Choroba Obličiek

Poruchy funkcie obličiek sa prejavujú aj ako únava. Spolu s celým radom ďalších zdravotných problémov, ako sú hormonálne, metabolické alebo imunologické poruchy.

Cvičenie

alšou príčinou vzniku únavy môže byť aj cvičenie. Pri cvičení, nejde o to, ako moc cvičíte, ale kedy cvičíte. Ráno sa odporúča vykonávať aeróbne cvičenie, ako je beh, spinning alebo aerobic. Kým večer je vhodnejšie vykonávať skôr upokojujúce cvičenia ako je joga. Ak napríklad chodíte na aerobic večer, tak svoje telo pred spaním rozpumpuje a nebudete môcť zaspať. Nespavosť sa potom cez deň prejavuje ako únava.

Cukrovka

Ak trpíte celodenný únavou, príčinnú môže byť aj cukrovka. Únava však nie je jediným príznakom cukrovky. Ak ale trpíte neustálym pocitom smädu, častejším močením a chudnutím, zájdite k doktorovi.

Porucha štítnej žľazy

Hormón štítnej žľazy tyroxín urýchľuje tie deje v tele medzi než patrí činnosť srdca i vyprázdňovanie čriev. Jeho nedostatok teda vedie k spomaleniu metabolizmu a vyvoláva únavu, ospalosť, zápchu i opuchy.

Nevhodná Posteľ

Ak trpíte nespavosťou, tak ako tretina populácie, problémom môže byť vedľa psychických a fyzických problémov práve Vaša posteľ. Kvalitný matrac by mala kopírovať tvar Všetkého tela. Tuhšie matrace sú vhodnejšie pre ľudí s nadváhou, zatiaľ čo mäkšie pre tie štíhle.

Nedostatok železa

Železo je súčasťou krvného farbiva hemoglobínu, ktorý zabezpečuje prenos kyslíka do všetkých buniek v tele. Ak máte v organizme málo železa, bunky majú nedostatok kyslíka, čo spôsobuje únavu a celkovú ochabnutosť tela. Odporúčaná denná dávka železa je u žien 18 mg, u mužov 10 mg av tehotenstve 30 mg. Lepšie vstrebateľnosť železa zabezpečuje vitamín C.

Depresia

Väčšina ľudí trpiacich depresiou trpí zároveň aj únavou. Takže ak okrem únavy pociťujete aj skľúčenosť a stratu motivácie, môžete trpieť práve depresiou. Navštívte teda radšej svojho lekára a poraďte sa s ním o možnej liečbe.

Nedostatok vitamínu B12

Nedostatok vitamínu B12 spôsobuje okrem únavy aj poruchy sústredenia, pamäte aj vznik kožných ekzémov. Vitamín B12 sa nachádza predovšetkým v červenom mäse, vajciach av rybách.

Únavový syndróm (CFS)

Na rozdiel od "obyčajnej" únavy, je únavový syndróm ochorenia. Ide o komplexný, vysiľujúce ochorenie, ktorého zrod môže byť spôsobený infekciou, ktorú je napríklad aj obyčajná angína.

Symptómy - únavový syndróm

Ľudia chorí chronickým únavovým syndrómom zažívajú tieto symptómy: bolesť hrdla, zvýšená teplota, bolesť hlavy, bolesti svalov, bolesti lymfatických uzlín, dlhotrvajúca únava po námahe, bolesti kĺbov, poruchy spánku, zmätenosť, nesústredenosť, depresiu a zábudlivosť.

Najčastejšie sa vyskytuje u ľudí s oslabenou imunitou au alergikov, väčšinou však u žien v rozmedzí rokov 25 - 45.

Liečba - únavový syndróm

Liečba je zložitá. Ak sa chronický únavový syndróm podarí vyliečiť, veľmi často sa vracia. Z lekárskeho hľadiska sa liečia skôr symptómy, ako ochorenie ako také. Je to spôsobené tým, že sa nevie ako presne únavový syndróm vzniká a jestli ďalej prenosný. K liečbe patrí aj odpočinok.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: