Účinný boj proti kliešťom

Možno oddiaľuje, či stále váhate, či má zmysel sa nechať očkovať proti kliešťovej encefalitíde. Porovnajte si však Vami vynaložený čas a peniaze na vakcínu s ochorením, ktoré by u vás mohlo prepuknúť. Nepodceňujte očkovanie.


Technika odstránenie kliešťa

Odporúčame:

* Ak máte, použite jednorázové rukavice, než sa pustíte do vyťahovanie kliešťa,
* Pokvapkáme kliešťa alkoholovým dezinfekčným prípravkom a počkajte chvíľu,
* Použite špeciálne klieštiky pre vyťahovanie kliešťov, ktoré zoženiete v lekárni,
* Kliešť chyťte klieštičkami tesne pri kože postihnutého a jemným kývavým pohybom kliešťa opatrne vyberte,
* Miesto, kde bolo kliešť prichytené, pokvapkáme opäť dezinfekcia,
* Kliešť utopí v dezinfekčným roztoku a vhoďte do toaletnej misy.

Neodporúčame:

* Páliť kliešť zapalovačom,
* Rozmačkávat kliešť nechtom,
* Akokoľvek kliešť stláčať,
* Nemastit kliešť,
* Nevytáčať kliešť proti ani po smere hodinových ručičiek.

Ak sa chceme kliešťom maximálne vyvarovať, je najvhodnejšie prevencia, ktorú máme vo svojich rukách.
Prípravky proti kliešťom - internetový obchod eko-produkty.cz

Kliešte dokážu veľmi znepríjemniť život a hlavne sa podpísať na našom zdraví. Ak chcete pre Vaše zdravie to najlepšie a kliešťom sa čo najviac vyvarovať, navštívte internetový obchod eko-produkty.cz, kde nájdete náramok, sprej, repelent proti kliešťom a ďalšie. Teraz sa stretnete s repelentným náramkom nielen u domácich maznáčikov, ale aj u ľudí. Tento repelentný náramok môžeme odporučiť, pretože odpudzuje kliešte, ale aj ostatný hmyz ako blchy, vši, komáre a osy. Aktívne zložky napustené v náramku sa postupne uvoľňujú a pri každodennom použití vydrží až 6 týždňov. Pre zdravie človeka nie sú škodlivé.

Brániť sa kliešťom môžete is pomocou repelentu, tinktúry, emulzie, spreje a gélu, tieto všetky prípravky nájdete v e-shope eko-produkty.cz. Ponúknu Vám tiež sadu na odstránenie kliešťov v prípade, že potrebujete už prisaje kliešť odstrániť. Tieto výrobky sa Vám doma určite nestratí. Nájdete ich v obchode eko-produkty.cz v kategórii produktov proti hmyzu, kliešťom a hadom.

Vážte si svojho zdravia a používajte prípravky, ktoré Vás ochránia proti kliešťom.

Najvhodnejšia doba pre očkovanie proti kliešťovej encefalitíde

Očkovanie proti kliešťovej encefalitíde je prakticky možné počas celého roka. Ako najvhodnejšia doba však zostáva zimné obdobie, pretože ak sa rozhodnete pre očkovanie v teplejších mesiacoch, budete chránení až za 14 dní po aplikácii druhej dávky ochrannej vakcíny. Očkovanie dostanete v lekárňach, na lekársky predpis, ktorý Vám napíše ošetrujúci lekár. Očkuje sa tromi dávkami s odstupom 1 - 3 mesiace po prvej dávke a 9 - 12 mesiacov po druhej dávke. Alebo štyrmi dávkami s odstupom 1 týždňa po prvej dávke, 2 týždňov po druhej dávke a preočkovania za rok po tretej dávke. Týmto spôsobom budete mať vytvorené spoľahlivé ochranné protilátky na dobu najmenej troch rokov.

Riziko, ktoré predstavuje kliešťová encefalitída

Kliešťová encefalitída predstavuje vírusové neinfekčnú ochorenie mozgu a mozgových blán. Hrozba ochorenia je najvyššia prevažne v teplejších mesiacoch roka. Najhoršie priebeh ochorenia sa vyskytuje u starších ľudí. Ochorenie sa prejavuje veľkými bolesťami hlavy, nevoľnosťou, vracaním, zchváceností, vysokým horúčkami, poruchami vedomia ai

Miesta, kde sa vykonáva očkovanie proti kliešťovej encefalitíde

Proti kliešťovej encefalitíde sa môžete nechať, okrem ordinácie Vášho ošetrujúceho lekára, očkovať v tzv očkovacích centrách, kde nemusíte danú vakcínu kupovať ani ju niesť k Vášmu lekárovi. Zistite si, či práve vo Vašom meste takéto očkovacie centrum nie je. Rozhodne má toto svoju výhodu, pretože si môžete byť istí, že vakcíny sú pre Vás v centre pripravené a správne uchované. Kdežto keď sami vakcínu zakúpite v lekárni, nemusíte mať istotu, že vakcínu správne uchováte.

Výška ceny vakcíny proti kliešťovej encefalitíde

Cena vakcíny sa pohybuje okolo 900 až 1500 Sk.

Vakcína proti kliešťovej encefalitíde nie je hradená z prostriedkov verejného zdravotného poistenia. Informujte sa však u poisťovne, u ktorej ste poistený, či práve ona neprispieva na danej očkovania v rámci svojich nadštandardných programov. Informácie môžete získať na internetových stránkach príslušnej zdravotnej poisťovne, alebo priamo na kontaktnom mieste poisťovne, podľa Vášho bydliska.

Vhodný vek pre očkovanie proti kliešťovej encefalitíde

Očkovať sa môže prakticky každý, komu je viac ako 18 mesiacov. Očkovať teda môžete nechať aj Vaše malé deti. Ak necháte očkovať Vaše deti, nezabúdajte ani na seba, pretože očkovanie je jedinou možnosťou, ako kliešťovej encefalitíde predísť. Ďalšou vecou je, že priebeh choroby u detí je ľahšie, než u dospelých a starších osôb. Ak si teda myslíte, že, keď sa zdravo stravujete a máte dobrú imunitu, tak Vás vir nenakazí, nemusí to tak byť.

Očkovanie je však nutné zvážiť u tehotných a dojčiacich žien. V tomto prípade sa poraďte s príslušným špecialistom.

Ochrana proti prisatia kliešťom

Akonáhle sa chystáte vyraziť do prírody, myslite na prevenciu proti kliešťom. I keď môže byť vonku teplo a vy by ste najradšej šli v kraťasoch a otvorených sandáloch, rozhodne Vám toto neodporúčame. V tomto prípade, by sa Vám prechádzka lesom, alebo zber húb či čučoriedok nemuselo vyplatiť. Voľte radšej dlhé nohavice, ponožky, uzatvorenú obuv. Kliešť sa najčastejšie dostáva na kožu medzi štrbinkami oblečenie, ak môžete, zastrčte si spodný lem nohavíc do ponožiek. Nezabúdajte tiež na repelenty.

Výskyt kliešťov v prírode

Kliešte sa vyskytujú prevažne vo vysokej tráve av maximálnej výške 60 centimetrov od zeme. Ak teda pôjdete pod stromom, ktorým sa ramenom zachytíte, rozhodne sa nemusíte obávať, že na Vás kliešť skočí, či preliezať z listu. Kliešť sa vyskytuje najčastejšie v miestach s nízkymi porasty, na okrajoch lesov, okolo ciest, na nesečených lúkach.

Akonáhle sa vrátite späť z prírody, čo najskôr po návrate sa dôkladne prezrite. Ak by sa k Vám totiž kliešť dostalo, následne prisala a bolo infikované, tak pravdepodobnosť prenosu nákazy stúpa práve s dobou, po ktorú je kliešť prisaje.

Priebeh vírusu kliešťovej encefalitídy na naše zdravie

Nakazí Ak nás kliešť, vírus sa do celého nášho tela dostane krvou zhruba do ôsmich dní. Na nákazu, budeme najprv reagovať zvýšenou teplotou a podobnými príznakmi, ako by sme dostali chrípku, teda môžete čakať bolesť kĺbov, svalov, bolesť hlavy, nevoľnosť od žalúdka. Tieto príznaky signalizujú, že naše telo bojuje s danou infekciou. Ak naše telo, naša imunita zvíťazí, všetko skončí v priebehu niekoľkých dní a vírus prehral. Môže však nastať aj druhý prípad, kedy vírus zvíťazí tento boj a dostane sa do nášho mozgu. V čase, keď vírus naberá sily, cítime sa relatívne dobre, lenže to najhoršie nás práve čaká. Dôjde k zápalu mozgu, mozgových blán.

Dĺžka choroby pri nakazení kliešťovou encefalitídou

Dokonca až na deväť mesiacov môžete byť vyradení z bežného života a bohužiaľ Vám môžu aj zostať trvalé následky. Je u Vás nutná dlhá hospitalizácia, následná rehabilitácia. Nepodceňujte teda očkovanie proti kliešťovej encefalitíde, a to iz dôvodu, že počet hlásených prípadov sa bohužiaľ rok do roku zvyšuje. Napríklad v roku 2009 ochorelo v Českej republike cez osemsto osôb. Ak porovnáme toto číslo s predchádzajúcim rokom, tj 2008, jedná sa o zvýšenie 30%, čo nie je rozhodne zanedbateľné číslo. Možno Vás presvedčí faktor, že môžete byť aj desať mesiacov v pracovnej neschopnosti, tj celkom dlhú dobu so zníženým príjmom, ktorý naruší váš rodinný rozpočet. A sme pri porovnaní nákladov na vakcínu s odstupuje zárobkom.

Prvá pomoc pri nákaze kliešťovou encefalitídou

Ak zhodnotíte situáciu, že chrípku mať nemôžete (chrípka zrovna neradí) a viete, že ste boli pred niekoľkými dňami v prírode, príznaky podobné chrípke Vás sužujú, neváhajte a vyhľadajte čo najskôr lekára. Čím skôr, tým lepšie. Než príde lekár, alebo Váš stav je natoľko vážny, že pôjdete sanitkou, presuňte sa na tiché, tmavé a kľudné miesto, kde sa budete cítiť lepšie. Ak nemáte hlad, nenúťte sa do jedla, ale snažte sa o dostatočný pitný režim.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: