Účinne v boji proti zápche

Väčšinu z nás stretla zápcha, či už išlo o jednorazovú záležitosť alebo, v horšom prípade o chronickú záležitosť. Zápcha nám môže veľmi znepríjemniť život. Nižšie si predstavíme účinné prostriedky a tipy, ako predchádzať a bojovať so zápchou.


Čo zápcha znamená

Zápcha nepredstavuje choroba v pravom slova zmysle, je prejavom funkčné poruchy hrubého čreva. Zápcha vzniká spomalením alebo zastavením pohybu hrubého čreva, a to vplyvom najrôznejších príčin. Vyprázdňovanie sa pre nás postupne stane obtiažnym a menej častým. Ako sprievodný jav zápchy je pocit plnosti, tlaku v podbrušku, kolikráte sprevádzaný nadúvaním, kŕčmi v bruchu, pocitom nedostatočného vyprázdnenia.

Príčiny zápchy

Zápcha nemusí vždy byť následkom nevyváženej stravy alebo nedostatočným pohybom. Zápchu väčšinou spôsobí spolupôsobiace rôzne faktory:

Zmena životného štýlu, pripútanie na lôžko, horúčkovité ochorenie, porušená črevná flóra, menštruácia, tehotenstvo, prechod.

Aj psychika hrá u zápchy dôležitú úlohu, a to najmä, keď sme pod psychickým tlakom, v zhone, časovej tiesni. Častokrát nechceme použiť toaletu na miestach, ktoré nepovažujeme za čisté, tiché apod, a to na dovolenke, cestách apod Týmto si však môžeme spôsobiť vznik zápchy.

Príčinou zápchy môžu byť aj lieky, a to na lekársky predpis, ale aj voľnopredajné: lieky proti depresii, niektoré lieky proti bolesti, kodeinové prípravky proti kašľu, lieky s obsahom železa.

Príznaky stolica

Odborníci hovoria o zápche, ak máte menej ako 3 stolice za týždeň. Aké sú najčastejšie príznaky zápchy:


* Nadúvanie,
* Pocit plnosti v bruchu a podbrušku,
* Bolesti v podbrušku,
* Príliš tuhá konzistencia stolice,
* Malý objem stolice,
* Ťažké, bolestivé vyprázdňovanie stolice,
* Pocit nedokonalého vyprázdnenia.

Druhy zápchy

Zápchu možno rozdeliť podľa dĺžky trvania:

* Prechodné zápcha: prejavuje sa náhle. Jej príčinou môže byť stres, zmena prostredia, zmena stravovacích návykov. Po návrate k pôvodným zvyklostiam väčšinou problém so zápchou skončí.
* Chronická zápcha: trvá minimálne 12 týždňov (nemusí jej o súvislú dobu). Pociťujete namáhavé vyprázdňovanie, Vaša stolica je tvrdá. Mávate stolici menej ako 3x za týždeň.

Na stolicu sa však na druhú stranu príliš nenúťte. Zvýšený brušný tlak môže viesť k vzniku tvaru ich análnej trhlín, prasklín a vzniku hemoroidov.

Ako predchádzať aj bojovať so zápchou

Ak zápchou netrpíte, alebo Vás už trápi, rozhodne sa s ňou nesmiřujte. Čo môžete aktívne robiť proti zápche:

* Stravujte sa pravidelne (4-5 malých porcií denne),
* Zvýšte v strave obsah vlákniny (ovsené vločky, ľanové semienko, sója, pšeničné otruby, fazuľa),
* Pite 2-3 litre tekutín denne,
* Dbajte o dostatočný pohyb,
* Urobte si na každé jedlo čas, urobte si čas aj na toaletu,
* Pokúste sa vyhnúť stresu,
* Snažte sa, aby váš jedálniček obsahoval dostatok ovocia, zeleniny, čierny chlieb,
* Odporúčame tiež pohári teplej vody ráno na lačno,
* Doprajte si potraviny s prirodzene projímavým účinkom: kompóty, kefír, jogurt, prípravky obsahujúce Lactobacily.

Účinná pomocníci v boji so zápchou

Lactulosa: užíva sa pri chronickej zápche spôsobenej predovšetkým porušením vyklápacích reflexu vplyvom zlých návykov. Lactulosa je vhodná aj pre tehotné ženy, opatrnosť je potrebná u diabetických pacientov, pretože prípravok obsahuje menšie množstvo voľnej galaktózy a laktózy.

Lactulosa je syntetický disacharid, zložený z molekuly fruktózy a molekuly galaktózy. Lactulosa pôsobí predovšetkým v hrubom čreve, kde dochádza k zväčšeniu objemu a zmäkčenie stolice a následnému urýchlenie pasáže črevom.

Lactulosa prechádza takmer nezmenená až do hrubého čreva, kde je metabolizovaná črevnou mikroflórou za vzniku jednoduchých organických kyselín, predovšetkým kyseliny mliečnej a mastných kyselín s krátkym reťazcom.

Lactulosa sa podáva s vodou, čajom, ovocnou šťavou. Lactulosu dostanete v lekárňach, bez lekárskeho predpisu.

Srvátka: je prírodný produkt bez konzervačných látok. Zlepšuje chuť do jedla, podporuje trávenie, obmedzuje zápaly žalúdka a čriev, upravuje metabolizmus, napomáha znižovanie cholesterolu, vhodná pri chudnutí, pôsobí blahodárne na nervovú sústavu, neznižuje hladinu vápnika a odvodňuje.

Srvátku zoženiete v potravinových reťazcoch, drogérii, špecializovaných predajniach so zdravou výživou. Srvátka je vhodná aj pre tehotné ženy.

Benefibra: predstavuje prírodnú vlákninu vo forme prášku. Jedná sa o sypký prírodný produkt s obsahom čiastočne hydrolyzované rastlinné potravinový vlákniny guar gum bez cukru. Prášok je úplne rozpustný vo vode, tvorí číry nehustnúca nápoj bez príchutí. Benefibra je vhodná pre tehotné ženy i diabetikov. Benefibra zoženiete v lekárňach.

Benefibra sa dá zmiešať aj so šťavami, džúsy, jogurtom, pudingom, polievkou. Liek je určený na krátkodobé použitie pre podporu peristaltiky čriev. Priaznivo podporuje rozvoj mikroflóry, a tým napomáha k udržaniu prirodzeného a správneho rytmu čriev.

Psyllium: predstavuje vodorozpustný indickú vlákninu. Obsahuje vyčistené obaly semien indického skorocelu. Psyllium je vhodné aj pre diabetikov a tehotné ženy. Je potrebný dostatočný príjem tekutiny.

Psyllium je rastlinného pôvodu, neobsahuje žiadne škodlivé látky, priaznivo pôsobí na činnosť tráviaceho traktu, má mierne laxatívne účinky, pomáha odstrániť problémy so zápchou, zmäkčuje stolicu, zmierňuje ťažkosti pri hemoroidoch, pomáha udržiavať mikroflóru hrubého čreva v optimálnom stave, chráni črevnú sliznicu pred pôsobením toxínov a baktérií, navodzuje pocit sýtosti, účinne prispieva k znižovaniu nadváhy, priaznivo ovplyvňuje hladinu cukrov, tukov a cholesterolu v krvi. Nevstrebáva sa, pôsobí len v črevách. Prípravok nie je návykový.

Liek sa neodporúča užiť tesne pred spaním, naopak by mal byť podávaný najlepšie medzi jedlami, prípadne ½ - 1 hodinu pred jedlom. Psyllium zoženiete v lekárňach, špecializovaných predajniach zdravej výživy. Je k dostaniu bez príchute alebo s najrôznejšie príchuťou (pomaranč, jahoda, citrón, melón, malina, s Aloe Vera, s probiotikami). Komu by nevyhovovalo sypané Psyllium, môže si zakúpiť Psyllium kapsule, u ktorých nie je tiež nutnosť prípravy (rozmiešaní do vody, džúsu, jogurtu apod).

Okrem sypaného a kapslového Psyllia zoženiete sušienky s obsahom s Psyllia, trvanlivé slané tyčinky s obsahom Psyllia, Psyliium chlieb.

Guttalax: predstavuje moderné preháňadlo, ktoré cielene pôsobia v hrubom čreve. Gutalax môžete dávkovať podľa Vašej potreby, teda len toľko, koľko skutočne potrebujete.

Guttalax je k dostaniu v lekárni, bez lekárskeho predpisu, a to vo forme kvapiek alebo tabliet. Nie je vhodný pre tehotné ženy.

Guttalax obsahuje látku pikosulfát sodný, ktorý pôsobí len v hrubom čreve, mieste, kde k zápche dochádza. Tam sa premieňa na vlastnú liečivú formu s projímavým účinkom. Aktivovaný pikosulfát sodný pôsobí priamo na sliznicu hrubého čreva, a tak zvyšuje jeho pohyb. Liek sa užíva večer pred spaním, pretože jeho účinok prichádza po 6-12 hodinách, po použití.

Glycerínovej čapíky: zmäkčuje stolicu, zväčšuje jej objem v dolnej časti hrubého čreva a uľahčuje tak jej odchod pri zápche. Účinok sa dostaví za 10-20 minút po použití. Na liek môže vzniknúť návyk, neodporúča sa preto jeho nepretržité denné používanie po dobu dlhšiu ako 1 týždeň.

Glycerínovej čapíky dostanete v lekárňach, bez lekárskeho receptu. Sú vhodné aj pre ženy v tehotenstve, šestonedelia a dojčenia.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: