Účinné a zdravé opaľovanie

Leto je takmer za dverami, ale aj jarné slniečko nás dokáže prehriať a opáliť našu tvár. Už sa tešíte, ako vystavíte svoju tvár slnečným lúčom a odmenou Vám bude rozžiarené tvár. Aj jarné lúče majú veľkú silu a je potrebné sa pri opaľovaní chrániť.


Pre naše zdravie je dôležité sa naučiť správne opaľovať a používať účinné krémy s faktormi. Naša opálenie síce bude dlhšiu dobu trvať, zato si však udržíme dlhšiu dobu zlatistú farbu a pokožka bude chránená pred UVA a UVB žiarením. Nie je zmyslom sa sezónneho tešiť z čokoládovej farby bez ochrany. Toto by sa nám mohlo vypomstiť prípadnú neskoršiu rakovinou kože.

Fototyp - opaľovanie

Fototyp 1

Fototyp 1 sa vyznačuje svetlou Pehavý pleťou, plavými alebo hrdzavými vlasmi, modrými oči. Jedinci s týmto fototyp by mali zvoliť krém s najvyšším opaľovacím faktorom, tj maximálny ochranou 20 až 30, idete ak k moru, siahnite po faktora vyšším, kľudne 50. To platí nielen o letnej sezóne, ale aj na jar, keď ideme na prechádzku, na chatu, chalupu, do prírody apod Je dôležité použiť krém s faktorom skutočne každý deň. Ochranný krém, ak vyhovuje Vašej pleti, môžete použiť namiesto Vášho bežného denného krému, alebo ho nanesiete na Váš bežný krém. Vaša pokožka je veľmi citlivá so sklonom k rýchlemu začervenanie a spálenie. Pred slnkom chráňte aj pokožku hlavy, a to letným slamáčkem, klobúkom, šatkou, čiapkou.

Fototyp 2 - opaľovanie

Fototyp 2 sa vyznačuje svetlými vlasmi, modrými, šedými alebo zelenými oči, tmavšie pleťou, ako je fototyp 1, redšom pehy). Vaša pokožka sa môže aj napriek počiatočnej začervenanie krásne opáliť. I pre Vás platí sa mazať krémom alebo mliekom s ochranným faktorom každý deň, bez ohľadu na to, či ide o deň všedný alebo víkendový. Vaša koža je schopná odolávať slnečným lúčom bez ochrany po dobu dvadsiatich minút. Používajte k ochrane prípravky s vyšším ochranným faktorom, a to 20 až 30 na začiatku pobytu na slnku, ako si Vaša pokožka zvykne na slnečné lúče. Postupne môžete faktor znižovať, a to na 15. Tento nižší faktor použite približne piaty deň, ktorý trávite na priamom slnku. Ak sa Vám bude zdať, že Vám pokožka červená, vráťte sa k vyššiemu faktora.

Fototyp 3 - opaľovanie

Fototyp 3 sa vyznačuje hnedými alebo sivými oči, tmavšie pleťou. Pokožka sa Vám dobre opaľuje, najprv trošku sčervená, ale podráždenie rýchlo zmizne a Vaša pleť krásne stmavne. Bez ochrany na slniečku vydrží Vaša pleť až pol hodiny. Pre Vás je vhodný krém s nižším faktorom 6, a to v prípade, že je Vaša pleť už mierne opálená, nie spálená. V prípade, že použijete nižšia faktor hneď na začiatku pobytu na slnku, môžete sa nepekne spáliť.

Fototyp 4 - opaľovanie

Fototyp 4 sa vyznačuje tmavými vlasmi i oči, hnedú alebo olivovou pleťou. Bez ochrany na slniečku vydrží Vaša pleť až 40 minút, bez toho aby ste sa spálila. Aj keď sa nikdy nespálíte, Vaša pokožka môže starnúť oveľa rýchlejšie, než keby ste použila opaľovací krém.

Kozmetické výrobky na opaľovanie

Opaľovacie mlieka

Opaľovacie mlieko je ľahké tekutej konzistencie. K dostaniu je aj mlieko v spreji pre ľahké nanášanie.

Opaľovací krém

Opaľovací krém sa vyznačuje hustejšie konzistenciou, ako opaľovacie mlieko.

Opaľovací pena v spreji

Opaľovací pena pripomína penu, ktorú poznáte na vlasy. Jemne sa rozotiera.

Opaľovací olej

Opaľovací olej zvláčni Vašu pokožku.

Opaľovací krém na tvár a dekolt

Kúpte si na opaľovanie dva prípravky, jeden na tvár, druhý na telo. Tvár musíte chrániť krémom s vyšším faktorom.

Balzam na pery

ery pri opaľovaní chráňte špeciálnym balzamom, alebo tyčinkou s vysokým faktorom. Tak je ochránite proti spáleniu a zbytočnému vysušovaniu.

Gél alebo krém po opaľovaní

Gél alebo krém po opaľovaní je vhodný pre ošetrenie pokožky po nadmernom vystavení sa slnku. Má utišujúce a upokojujúce účinky, zamedzuje vzniku pľuzgierikov, opuchov. Pokožke prináša pocit osvieženia a úľavy. Ošetrená pokožka sa veľmi rýchlo regeneruje a Vaše opálenie vydrží dlhšiu dobu.

Okrem opaľovacích prostriedkov nezabudnite na slnečné okuliare a dostatok vody počas pobytu na slniečku.

Ochrana detí pri opaľovaní

Starostlivosť o jemnú detskú pleť sa v podstate nelíši od starostlivosti dospelej pleti. U detí je však kladený oveľa vyšší dôraz na ochranu. Bábätka do šiestich mesiacov by ste v žiadnom prípade nemali vystavovať priamemu slnku. Deti do dvoch rokov by mali zdržiavať na slnku čo najkratšiu dobu. Detská pokožka je totiž veľmi citlivá, z toho dôvodu ju automaticky radíme do fototypu 1. Vzhľadom k tomu, že deti sú takmer v neustálom pohybe, či už na súši, alebo vo vode, môže u nich dôjsť k rýchlejšiemu spáleniu, než u dospelých. Je dôležité u detí používať ochranné krémy, aj keď sa s nimi idete len prejsť, alebo na pieskovisko, na bicykel apod

Ktorá doba nie je vhodná pre opaľovanie

Aj keď vás možno láka využiť poludňajšieho a popoledního slniečka, kedy hreje najviac, vyvarujte sa tejto dobe pobytu na slnku, a to od jedenástich hodín dopoludnia do troch hodín popoludní, keď žiarenia je najviac intenzívny. Zájdite si miesto toho na chutný obed, do kaviarničky, porozprávajte sa s priateľmi, dajte si obedňajšiu siestu. Na slniečko sa môžete vrátiť popoludní a tešiť sa z neho až do večera.

Prvá pomoc pri spálení

Spálenú pokožku od slniečka môžete zmierniť panthenolom, ktorý má chladivé účinky a pokožku upokojí, alebo si vypomôžeme bielym jogurtom alebo tvarohom, ktorý dodá pokožke potrebnú hydratáciu. Jogurt obsahuje zložky, ktoré ochladzujú podráždenú a popálenie pokožky a upokojujú ju. Trápi Ak Vás spálený tvár, alebo len jeho časť (nos, čelo), vychlaďte sáčok čierneho alebo zeleného čaju a položte ho na postihnutú časť.

Ak začne sa Vám neskôr pokožka lúpať, obnovte ju s prípravkom s obsahom nechtíka lekárskeho, ktorá má hojivé a antioxidačné účinky na pokožku.

Prvá pomoc pri úpale a úpalu

Preneste postihnutého na tienisté a chladné miesto. Uložte ho s podloženými nohami pri úpalu, s podloženou hlavou pri úpale. Ak je postihnutý v bezvedomí, dajte ho do stabilizovanej polohy, ak je potreba, zaveďte umelé dýchanie, nepriamu masáž srdca a zavolajte sanitku. Ak je oblečený, uvoľnite mu odev, aby sa cítil lepšie. Postupne ho obklady ochladzujte, predovšetkým hlavu. Ak máte ventilátor, ochladzujte ho aj ventilátorom. Snažte sa, aby vypil menšie množstvá tekutín, čistá voda nie je vhodná, skôr voľte osolenou vodou alebo iontový nápoj, ak máte. Môžete použiť aj mierne osladený čaj s citrónom.

Úpal

Predstavuje podráždenie mozgu a jeho blán priamym slnečným žiarením. Príznaky úpalu sú podobné príznakom úpalu. Na rozdiel od úpalu však môžu príznaky prichádzať s časovým oneskorením, napríklad až v noci po slnení.

Úpal

Predstavuje prehriatiu organizmus zo zlyhania vlastnej termoregulácie. Príčina je vnútorná (nadmerná tvorba tepla, nedostatok tekutín), vonkajší (nedostatočný odvod tepla vplyvom teploty cez 35 ° C). Úpal sa prejavuje bolesťou hlavy, závratmi, nevoľnosťou až zvracaním, zrýchleným dýchaním, zrýchleným tepom. Telesná teplota môže byť zvýšená dokonca nad 40 ° C.

Prevenciou úpalu a úpalu je dostatok tekutín, striedavé ochladzovanie kože, použitie pokrývky hlavy, zvlhčovanie vlasov.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: