Tea Tree oil - účinky esenciálneho oleja

Máte problematickú pleť, trpíte astmou, infekcií močového mechúra, opary, ekzémy, zarůstáním chĺpkov? Alebo hľadáte účinné prírodné antiseptikum? Siahnite po esenciálnym olejom tea tree oil. Vyriešia tieto a mnohé ďalšie problémy.


Tea tree oil - tekuté zlato

Tea tree oil pochádza z listov kajeputu střídavolistého (Melaleuca alternifolia) a je najsilnejším prírodným antiseptikom, tzn. že účinne pomáha ničiť choroboplodné zárodky baktérií, vírusov a plesní. Využíva sa tak v medicíne, ako aj v kozmetickom priemysle.

Použitie tea tree oil

Tea tree oil pomáha upokojiť prejavy odrenín, akné, astme, infekcie močového mechúra, oparov, ekzému, žihľavky, zarůstajících chĺpkov. Ďalej sa používa ako upokojenie a dezinfekcia kože po holení, na popáleniny, mozole, popraskané pery, kurie oká, lupiny, suchú kožu, vredy, mastné vlasy, pri masáži, bolesti svalov, pri reumatizme, úpale, ale aj na bradavice. Olej tea tree je upokojujúca a je schopný preniknúť aj do spodných vrstiev pokožky.

Odkiaľ pochádza

Ide o olej, ktorý sa získava destiláciou z listov rastliny kajeputu střídavolistého (Melaleuca alternifolia), ktorý pochádza zo severovýchodného pobrežia Austrálie. Destiláciou listov sa získa číry niekedy až svetložltý olej s výraznou vôňou.

Kajeput střídavolistý je kerovitý strom, ktorá prirodzene rastie v močiaroch Nového Južného Walesu v Austrálii. S čajovníkom však nemá napriek svojmu menu nič spoločného. V súčasnosti sa kajeput pestuje na obrovských plantážach. Z 1 tony listov sa vylisuje približne 10 l oleja. Kajeput môžete pestovať aj doma, pretože je považovaný za odolnú rastlinu. Liečivé účinky na popáleniny, či odreniny majú aj jeho listy.

História

Kajeput střídavolistý používali už pôvodní obyvatelia Austrálie ako tradičný liek. Olej používali na inhaláciu pri nachladnutí a listy prikladali na rany. Po roku 1770, kedy austrálski domorodci predstavili kapitán James Cook kajeput střídavolistý sa o liečivých účinkoch oleja tea tree dozvedela i Európa. Ale až v 19. storočia sa o neho Európania začali viac zaujímať a začali sa vykonávať výskumy a mapovať jeho priaznivé účinky na ľudský organizmus.

Doktor Penfold už na začiatku 20. storočia objavil, že olej tea tree má 13 krát väčší antiseptické účinky ako fenol, ktorý bol vtedy považovaný za štandardné antiseptikum. Od tej doby bol tea tree podrobený mnohých výskumom, ktoré prebiehajú dodnes.

Rôzne druhy tea tree

Existujú rôzne druhy tea tree oleja, ktoré pochádzajú z rôznych druhov kajeputu střídavolistého. Vyrába sa napríklad aj citrusové tea tree oleja. Ako teda spoznať ten najúčinnejší? Austrálska asociácie Australian Tea Tree Oil Industry Association (Atti) má standart, ktorý určuje 100% čistotu tea tree oleja.

Zloženie

Listy kajeputu střídavolistého obsahujú viac ako 50 organických látok.
Zlúčenina Koncentrácia v%
terpinen-4-ol 30 - 48
γ-terpinen 10 - 28
α-terpinen 5 - 13
1,8-cineol 0 - 15
α-terpinolen 1,5 - 5
α-terpineol 1,5 - 8
α-pinén 1 - 6
p-cymen 0,5 - 8

Ako tea tree používať

Neriedený 100% tea tree oil môže byť dosť agresívne. Ale aj keď môže spôsobiť po miestnom použití malej podráždenie, je vcelku bezpečný. Avšak rovnako ako všetky ostatné esenciálne oleje aj tea tree oil vo vysokej koncentrácii dráždi sliznice dýchacích ciest a očí. Olej nie je určený na vnútorné použitie a nesmie sa dostať do očí. Nie je vhodné ho užívať ani na liečbu otvorených rán.

Možné spôsoby použitia

* Odporúča sa k lokálnemu použitie zmiešať 1 diel 100% tea tree s 10 dielmi vody.
* Pri bodnutí hmyzom zasiahnuté miesto zľahka olejom potrite.
* Ak máte upchaté dutiny, pripravte si inhalačná kúpeľ, do ktorej kvapneme pár kvapiek tea tree oil.
* Pri bolesti v krku si pripravíme kloktadlo z ¼ litra teplej vody a 10 kvapiek tea tree.
* Ak Vás bolí svaly, masírujte boľavé miesto pomocou oleja. Môžete tiež skúsiť horúcu kúpeľ do ktorej trochu tea tree pridáte.

Možné vedľajšie účinky tea tree

Výnimočne sa na tea tree olej môže objaviť alergia. Ak Vám koncentrovaný tea tree podráždi pokožku, skúste ho zriediť vodou.

Upozornenie

Tea tree oil, rovnako ako iné esenciálne oleje nie je vhodný pre tehotné ženy a malé deti.

Tea tree oil sa dá kúpiť v každej lekárni, v obchodoch so zdravou výživou iv kozmetických salónoch. Veľa kozmetických firiem aj tea tree oil pridáva do svojich výrobkov, či už ide o pleťové vody, krémy či šampóny. Tea tree oil by nemal chýbať v žiadnej domácnosti.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: