Tajomstvo vlasov - pre krásny vzhľad

Nie nadarmo sa hovorí, že, vlasy sú našou ozdobou a dotvárajú celkový imidž. Či už sme majiteľovi vlasov ako slnko, alebo ako čokoláda, napadli Vás niekedy otázky, prečo zrovna Vy máte danú farbu vlasov? A prečo ste objavili svoj prvý šedivý vlas?


Farba vlasov

Niekto má od prírody blonďavé vlasy, iný má hnedé, ryšavé alebo čierne vlasy. To, aké máme zafarbenie vlasov, závisí od druhu, veľkosti a rozloženia pigmentov. Veľké množstvo farieb a ich odtieňov spôsobujú predovšetkým dva pigmenty: červenohnedý eumelanin a žltočervená feomelanin. Tak, ako so všetkým, väčšinou chceme to, čo nemáme. Napríklad blondínka by chcela byť brunetku a naopak. Alebo, ten, kto má kučeravé vlasy, by chcel rovné. Takže kozmetické salóny sú plné žien, ktoré sa nechávajú krášlit tým, že si nechávajú vlasy farbiť, narovnávať, predlžovať ai Niekomu skutočne môže prospieť razantné zmena farby vlasov, je však dobré sa najprv poradiť s odborníkom v renomovanom kaderníctve a špecialistkou na typológiu. Farba vlasov totiž tvoria súčasť Vás, Vášho vzhľadu. V novej farbe je tiež dôležité, aby ste sa cítili dobre. Nepôsobí napríklad príliš dobre, ak máte prírodné farbu vlasov hnedú alebo čiernu a rozhodnete sa pre blonďatú a necháte si pritom pôvodnú farbu obočia.

Šediveniu vlasov

Či už nám je to milé, alebo nie, šedivenie vlasov je prirodzený proces. Doba, kedy nám začnú šedivieť vlasy, nám je predurčené v genetickej výbave. Niekto začne šedivieť až v päťdesiatich, iný treba už v dvadsiatich rokoch. Väčšine ľudí sa však prvý šedivé vlasy objavujú krátko po tridsiatych narodeninách. Sivé a biele vlasy sú veľmi zreteľné, pretože s Vašimi ostatnými vlasmi rozhodne kontrastujú. Okrem toho prvé šedivé vlasy rastú prevažne okolo tváre a prednej časti hlavy, nemožno ich teda prehliadnuť. Samozrejme sa ponúka možnosť farbenie vlasov. V dnešnej dobe si vlasy farbia nielen ženy, ale i muži. Nie je dôvod, aby ste sa stresovalo tým, že Vás zdobia striebristé vlásky a narúšajú Vašu image a oslabiť psychiku. Na druhú stranu u mužov vyzerá ich prošedivělý hrivy častokrát veľmi mužne a sexy.

Rast vlasov

Nielen my sami rastieme od svojho narodenia. Aj vlasy žijú a rastú. Každý vlas rastie približne dva až šesť rokov a následne vypadne. Vlas za jeden deň povyrastie najviac o 0,45 mm. Nemusíte sa báť, že by po vypadnutí daného vlasu, zostalo prázdne miesto. Po vypadnutí vlasu sa na jeho mieste po určitej dobe objaví nový. Rast vlasov môžeme podporiť výživou i špeciálnymi vlasovými kozmetickými prípravkami. Napríklad vlasová kozmetika s obsahom kofeínu má významný blahodárny vplyv na podporu vlasovej pokožky a následného rastu a hustoty vlasov.

Z kože vlasov vyrastá vlasový stvol, ktorý je tvorený keratínom. U človeka je tento vlasový stvol po celej dĺžke rovnako silný, iba na voľnom konci sa stenčuje a končí zaoblením.

Vypadávanie vlasov

Tak, ako vlasy rastú, aj vypadávajú. Niekomu vypadávajú vlasy v menšej miere, inému vo väčšej. Priemerný normálne počet vlasov, ktoré počas jedného dňa vypadnú, je počet 70 až 100. Hovoríte si, že to nie je možné, že toľko vlasov na hlave nemáte, a že týmto tempom by ste mohli byť potrebné do mesiaca plešatí? Vaše obavy nie sú na mieste. Vlasy väčšinou najviac vypadávajú v jarnom a jesennom období. Pod vlasovú pokožku máte dva až päť miliónov vlasových vačkov. Počet a druh vačkov práve pre Vás, je daný už pri narodení a nedá sa ničím ovplyvniť. V priebehu života sa Vám žiadne ďalšie vačky nevytvárajú. Ak sa Vám zdá, že padanie vlasov sa u Vás vyskytuje vo zvýšenej miere, nechajte si vyšetriť vlasovú pokožku v špecializovaných centrách, prípadne aj kozmetických, ktoré ponúkajú túto techniku vyšetrenia.

Obsah vody vo vlasoch

Naše telo je tvorené z 70% z vody. I vo vlasoch je voda obsiahnutá, a to v množstve 10%. Daná vlhkosť dodáva Vašim vlasom pôsobivejšie vzhľad. Ak budete vo Vašej výžive dbať o dostatočný prísun vitamínov B6, B12, C, E a minerálnych látok (vápnik, magnézium, železo, zinok). Vaše vlasy sa Vám odvďačia lesklosť, pružnosťou a celkovo zdravým vzhľadom.

Hrúbka vlasu

Priemerná hrúbka jedného vlasu je 42 až 95 mikrometrov. Hrúbka vlasov sa líši aj podľa toho, kde je na vlasovej pokožke umiestnený. Napríklad muži majú najsilnejšie vlasy v tyle. Všeobecne ženy majú vlasy silnejšie ako muži.

Popis vlasu

Ukrytá časť v koži sa nazýva vlasový koreň. Kože, ktorá ho obaľuje, vlasová pošva alebo folikul, tj vačok. Koreň sa na konci rozširuje do vlasovej cibuľky, proti ktorej sa klenie cievnatá výbežok, vlasová papila. Vlasová papila obstaráva všetku výživu vlasu.

Porast pokožky tela

Okrem vlasov, ktoré pokrývajú našu vlasovú pokožku, je tu ešte ďalší ochlpenie, ktoré je pre nás charakteristické. Jedná sa o chĺpky, ktoré pokrývajú naše telo, riasy, obočie, fúzy, ochlpenie v podpazuší, ochlpenie v lonovej krajine, vo vchode do vonkajšieho ucha, v nosovým vchodu.

Chĺpky na tele

Každý z nás má na svojom tele viac či menej chĺpkov. Niekto chĺpky nerieši, nevadí mu. Iní zase podstupujú najrôznejšie metódy (depilácia, epilácia), aby sa chĺpkov zbavili. Ide veľa o vec estetiky a Vašej osobným postojom. Samozrejme, že asi moc dobre nevyzerá, keď uvidíte ženu v krátkej sukni, a potom váš pohľad zaujmú ochlpené lýtka. Záleží však na každej žene, ale aj muži, či a ako budú svoje chĺpky korigovať.

Riasy

Niekto sa môže pýšiť krásnymi, dlhými riasami, ako žena, tak muž. Ženy si rôzne pomáhajú, aby nechali vyniknúť kráse rias a celkovému pohľadu, a to riasenkou alebo predĺžením rias. Riasy však nie sú len estetickou zložkou, majú za úlohu predovšetkým chrániť oko. Na hornom viečku môže byť až 200 rias, ktoré sa prehýbajú smerom nahor. Na dolnom viečku môže byť až 100 rias.

Obočie

A sme opäť pri našej rozdielnosti, ako človeka. Okrem farby obočia, sa líšime aj tvarom a hustotou obočie. Ženy svoju image vylepšujú tým, že si nechávajú v kozmetických salónoch, prípadne aj doma, pravidelne tvarovať obočie, farbiť, zužovať a inak korigovať. Poloha i tvar obočia totiž veľmi výrazne, hoci sa to treba nezdá, ovplyvňujú celkový výraz tváre.

Ochlpenie v podpazuší

Ochlpenie sa tu pravidlá vlní. V dnešnej dobe už v podstate nenájdete ženu, ktorá by sa "pýšila" ochlpením v podpazuší. Nielen, že nie je moc estetické, ale je aj zdrojom nelibého potního zápachu. Depilácia výrazne prispeje k tomu, aby sa pot v takej miere nerozkládal.

Fúzy

Fúzy sú prevažne devízou mužov. Aj keď sa môže stať, že sem tam, skôr ojedinele, stretnete ženu, ktorú "zdobia" fúzy, alebo si všimnete typického vzhľadu, po oholenie. Ak trápi ženu výskyt fúzov, jedná sa predovšetkým o hormonálnej vplyv. Tu je možné zasiahnuť a pomôcť si napríklad laserovou epiláciou, ktorú ženám vykonajú v špecializovaných kozmetických centrách. Ale vráťme sa k mužom. Fúzy predstavujú pre mužov veľkú možnosť rozmanitosti ich image. Niektorí muži sa palíc dohladka, iní si nechávajú fúziky, iní bradu, ďalšie kotlety apod


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: