Symptómy vážnych ochorení

Naše telo vysiela určité signály, ktoré by sme rozhodne nemali prehliadať a preceňovať. Nenápadné a plazivej fyzické zmeny môžu byť kolikráte predchodcovi chorôb. Nie vždy musí byť známkou vážnejších problémov, napriek tomu by sme im mali venovať ....


Lepšie je, keď zaznamenáme nevinné detaily, ako, keď by nám unikli dôležité fakty.

Príznaky nášho tela, ktoré je dobré vnímať

Symptóm choroby: náhla slabosť tela

Prepadne Ak nás náhla slabosť alebo znížená citlivosť jednej strany tela, sprevádzaná poruchami rozprávanie aj inými mentálnymi problémami, navštívte ošetrujúceho lekára. V lepšom prípade pôjde o malý neurologický problém, napríklad priškrtenia nerv, syndróm karpálneho tunela, migréna, problémy s chrbticou. V horšom prípade môže ísť o blížiacej sa infarkt. Včasná a zachytávajúce liečba Vám môže významne zvýšiť šance na prežitie, ale zároveň aj znižuje riziko prípadnej následnej invalidity, vplyvom prodělaného infarktu.

Symptóm choroby: neustupujúce zachrípnutie

Chrapot, ktorý nás dlhšiu dobu sužuje a je sprevádzaný úbytkom váhy, a to najmä u fajčiarov, si vyžaduje lekárske vyšetrenie. Ak chraptíte viac ako štyri týždne, neváhajte a zájdite za svojím lekárom. V lepšom prípade môže ísť o polypy alebo zápal hlasiviek. Samotný zápal sa dá liečiť pomocou vhodne zvolených liekov, oddychom, hlasovú terapiou. Niektoré vírusové infekcie môžu spôsobiť laryngitídu, ktorá u Vás môže pretrvávať aj po niekoľkých týždňoch. V horšom prípade môže ísť o rakovinu hrtana.

Symptóm choroby: bolesť na hrudníku

Trápi Ak Vás tlaková bolesť na prsiach, ktorá vedie aj ku skráteniu dychu a dokonca vystreľuje do ruky, je klasickým príznakom infarktu alebo náhlej srdcovej slabosti. Prvým príznakom anginy pectoris je bolesť, ktorá sa objavuje pri fyzickej aktivite av kľude potom odznie. Ak pociťujete však bolesť dlhšie ako 20 minút, vyhľadajte lekára. Príznaky sa však môžu u každého líšiť, niektorí cíti bolesť v čeľustiach, pažiach, na hrudi, ramenách, krku. Každopádne platí, pretrvá-li bolesť, kontaktujte lekára. V lepšom prípade ide o silnú úzkosť, alebo panický záchvat z najrôznejších dôvodov. V horšom prípade môže ísť o infarkt, náhlu srdcovú činnosť.

Symptóm choroby: zmena hmotnosti

V prípade, že chudnete, alebo naberajú na hmotnosti, bez toho aby ste sa o to vedome snažili, môže ísť o určitý problém. Už 10% zmena hmotnosti bez vplyvu diéty alebo prejedanie si zaslúži Vašu zvýšenú pozornosť. Ak nepoužívate váhu, všimnete si zmeny Vášho tela pomocou oblečenia, ktoré Vám nepadne. V lepšom prípade sa u Vás jedná o stres, nerozpoznané porucha príjmu potravín, problémy so štítnou žľazou. V horšom prípade môže ísť o rakovinu, cukrovku, HIV.

Symptóm choroby: opuchnuté kĺby

Objavíte Ak akékoľvek opuchy, začervenanie alebo horúčosť v kĺboch (kolenách, lakťoch, bedrách), konzultujte toto so svojím lekárom. Ak máte súčasne teplotu okolo 38 ° C, neodkladajte návštevu lekára. Môže ísť o zápal v kĺboch. V lepšom prípade ide o napríklad o poranené koleno, tenisový lakeť ai V horšom prípade ide o niektoré autoimunitné ochorenia (lupus, infekcie kĺbu a ďalšie).

Symptóm choroby: vaginálne krvácanie

Ak sa objavia u Vás akékoľvek vaginálne krvácanie medzi menštruačnými cyklami, konzultujte tento problém so svojim gynekológom. Ak je krvácanie silné, nečakajte a navštívte pohotovosť. V lepšom prípade môže ísť o niektorú pohlavné prenosnú chorobu, bakteriálne vaginálne krvácanie, nepravidelnú menštruáciu, obdobia pred menopauzou. V horšom prípade môže ísť o rakovinu maternice.

Symptóm choroby: zmeny vo vylučovanie

Trápi Ak Vás zápcha alebo hnačka, Vaše črevá sa teda pohybujú pomaly, alebo naopak príliš rýchlo, ako je obvyklé. Ak sa objavia Vám v stolici krv, či už čerstvá alebo zrazená, nečakajte a navštívte lekára. Krv v stolici je vždy alarmujúce. Ak hnačka, alebo zápcha u Vás nie sú sprevádzané krvou, môžete pár týždňov počkať, či problém neustúpi, napríklad úpravou jedálnička. V lepšom prípade môže ísť o problém spôsobený diétnou chybou, črevnej virózou. Môžu Vás tiež trápiť hemoroidmi, vredy. V horšom prípade môže ísť o rakovinu hrubého čreva, zápalové ochorenie čriev, poranenie konečníka, poranenie čreva.

Symptóm choroby: bolesť brucha

Postihne Ak Vás náhly záchvat bolesti brucha, navyše, ak je sprevádzaná horúčkou, zvracaním, stratou chuti do jedla, navštívte ošetrujúceho lekára. Ak nie ste schopní zvládnuť bežné denné aktivity, musíte ležať, alebo sa svíjíte bolesťou, neváhajte a priblížite si na pohotovosť. Ak Vás plazivej, tupá bolesť sužuje niekoľko dní, neodkladajte návštevu lekára. Každá bolesť má svoju príčinu. V lepšom prípade môže ísť o zápal slepého čreva, menštruačné kŕče, panvovej zápal. Môže ísť o niektoré pohlavne prenosné infekcie. Môže Vás trápiť aj nadúvanie, vzniknuté nejakým črevným ochorením alebo nevhodne zvolenú potravinou. V horšom prípade môže ísť o bolestivý zápal žlčníka, zauzlené čriev, žlčníkové záchvaty, obličkové kamene.

Symptóm choroby: dráždivý kašeľ

Trápi Ak Vás kašeľ, ktorý neustáva, a to najmä u fajčiarov, či bývalých fajčiarov. Ďalej je kašeľ sprevádzaný úbytkom váhy, vykašliavaním krvi, nečakajte a vyhľadajte čo najskôr ošetrujúceho lekára. V lepšom prípade sa môže jednať o bronchitídu, ktorú možno liečiť podávaním liekov, liečenie antibiotikami, pomocou inhaláciou. V horšom prípade môže ísť o rakovinu pľúc alebo tuberkulózu.

Symptóm choroby: poruchy videnia

Prepadnú Ak Vás akékoľvek poruchy videnia, najmä spojené s bolesťou, sú varujúcim znamením. Ak už máte skúsenosti s dočasnou stratou zraku, zastreným videním, či inými náhlymi poruchami (bolesť očí, Hviezdičky pred očami, svetlé body pred očami, všetko je v hmle atď), navštívte očného lekára. V lepšom prípade môže ísť o zápal spojiviek, bežnú infekciu, ktorá je zvyčajne spôsobená baktériami. Choroba sa lieči podávaním antibiotikami. V horšom prípade môže ísť o poruchy sietnice. Keď sa oddelí sietnice a pigmentové škvrny, je treba neváha a navštíviť lekársku pomoc, môže Vám totiž hroziť vážne poškodenie zraku. Riziko je výrazne vyššia u osôb, ktorí trpia krátkozrakosťou, ďalej u pacientov po operácii oka alebo u ľudí, ktorí už v minulosti prekonali nejaké zranenie oka.

Symptómy choroby: zažltnuté kože

Ak sa objavia u Vás zažltnuté kože, zažltnuté očné beľmo, teplota, únava, bolesť svalov, kĺbov, nechuť k jedlu, zvracanie, môže sa u Vás jednať o žltačku. Žltačka sa na začiatku prejavuje veľmi málo, alebo sú jej príznaky zhodné s inými ochoreniami. Na žltačku môžete prísť, až vtedy, keď sú Vaše pečeň veľa poškodená. Liečba žltačky je dlhým a nepríjemným procesom. Postihnutý pacient je po dobu niekoľkých týždňov hospitalizovaný, a to v prípade, súvisí ak žltačka s narušenou imunitou tela.

Choroby sprevádzajú každého z nás. Môže ísť o ľahké ochorenie typu angína, nádcha, nachladnutie apod Ľudský organizmus však môžu sužovať aj choroby výrazne závažnejšie.

Jedlo a pohyb prejavujúce sa na našom zdraví

Máločo sa na našom zdraví podpíše, ako jedlo. Potraviny konzumujeme po celý svoj život. Čím si dopriavame menšie kvalitu jedla, tým môžeme očakávať horšie následky, ktoré nás môžu sužovať. Nadmiera tukov, cukrov, korenie, alkoholu nie je pre naše telo prospešná. Zdravú a vyváženú stravu by tiež mal dopĺňať primeraný pohyb, aby sme dosiahli vyváženého životného štýlu.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: