Starostlivosť o srdce

Srdce je najviac ospevovany symbol čo svet svetom stojí, ale medicínskej termíny moc poeticky neznie. Podľa lekárov je srdce pozoruhodne výkonná pumpa ženoucí krv, dutý sval, bez ktorého nemožno žiť. Každopádne, bez srdca nemôže žiť, starajte sa o neho.


Ľudské srdce, orgán vážiaci sotva pol kilogramu neustále ťažko pracuje. Napumpuje počas jedinej minúty do ciev päť litrov krvi. Každý deň prečerpá až štrnásť tisíc litrov krvi v tele a stará sa o to, aby telu nechýbala žiadna živina, ktorú potrebuje. Nikdy neodpočívá, a napriek tomu o neho väčšina z nás vôbec nestará. Preto čoraz viac ľudí podlieha kardiovaskulárnym chorobám. Choroby kardiovaskulárneho systému postihujú čoraz viac aj ženy.

Ako pracuje srdce

*
Srdce dospelého človeka váži asi 300 ga má kužeľovitý tvar. Skladá sa z dvoch predsiení (ľavé a pravé) a dvoch komôr (ľavé a pravé). Tieto časti nie sú vzájomne spojené.
*
Siene a komory sa striedavo zmršťujú a uvoľňujú. Najskôr sa zmrští obe siene - medzitým krv plynie do srdcových komôr. Potom sa zmrští komory a krv sa dostáva do tepien. V rovnakom čase sa uvoľňujú siene a zo žíl do nich nateká krv. U zdravého človeka sa srdce zmrští a uvoľní (ľudovo sa tomu hovorí "srdce bije") asi 72 krát za minútu.
*
V malom krvnom obehu sa neokysličená krv dostáva z pravej srdcovej komory do pľúcnych tepien, ďalej sa premiestňuje do vlásočníc v pľúcach a vracia sa pľúcnymi žilami do ľavej predsiene ako krv okysličená.

Faktory rozhodujúce o tom, či ochoriete srdcovou chorobou

*
Nadváha
*
Nevhodná strava - mladí a zdraví ľudia majú žily a tepny s veľkým prierezom a hladkými, elastickými stenami, preto sa môžu voľne sťahovať aj rozťahovať. Oproti tomu osoby, ktoré sa nevhodne stravujú, málo sa hýbu a fajčí, majú s postupujúcim vekom čoraz menej elastické tepny. Príčinou je arterioskleróza. Ako vzniká? Je to veľmi jednoduché - na stenách ciev sa usadzujú vrstvy tuku, najmä cholesterolu. Týmto spôsobom vznikajú arteriosklerotické pláty, ktoré postupne tvrdnú. Tepny sa zužujú, sú menej pružné a prítok krvi do srdca je značne sťažené. Tak začína ischematická choroba srdca, ktorej vrcholom býva infarkt.Chcete Ak takýmto následkom predísť, pokúste sa znížiť hladinu cholesterolu v krvi.
*
Cholesterol - nie je možné sa ho úplne zbaviť ani ho úplne vylúčiť zo stravy, pretože cholesterol k životu potrebujeme. Je totiž súčasťou bunkových blán a zúčastňuje sa mnohých životne dôležitých procesov, napr produkcia niektorých hormónov. Cholesterol produkuje z veľkej časti samo telo, z časti mu ho dodávame s potravou (asi 1 g denne). Ak konzumujeme príliš veľa jedál obsahujúcich cholesterol, začne sa táto látka usadzovať na stenách ciev a vzniká arterioskleróza. Hladinu cholesterolu si nechajte vyšetriť najmenej raz za päť rokov! Ak je príliš vysoká, lekár vám odporučí lieky, ktoré ju vráti do normálu. Vy sami si môžete prispieť tým, že budete namiesto živočíšnych tukov používať rastlinné oleje a tuky a vyhnete sa rizikovým potravinám.
*
Nedostatok pohybu - srdce je sval, preto potrebuje tréning. Podľa najnovších kardiologických štúdií je vhodné cvičiť (vytrvalostný behať, svižne pochodovať na mieste, plávať, jazdiť na bicykli, veslovať) - a to minimálne päťkrát týždenne 30 minút v takom tempe, aby srdce bilo asi 130 krát za minútu. Pravidelná (to je veľmi dôležité!) Námaha zvyšuje vo svaloch počet vlásočníc, ktoré do všetkých orgánov (srdce nevynímajúc) rozvádzajú krv, kyslík a výživné látky. Okrem toho pohyb znižuje krvný tlak, hladinu cholesterolu v krvi a zmierňuje pôsobenie stresu. Pravidelné cvičenie vám pomôže aj ľahšie schudnúť, čo má pre stav srdca len a len blahodárne účinky.
*
Stres - dlhodobý neprimeraný stres poškodzuje ľudské srdce. Vo stresujúcej situácii (práca pod tlakom, neustále rozčuľovanie a hádky v zamestnaní atď) organizmus produkuje hormóny stresu (oi Adrenalín a kortizol), ktoré telo mobilizujú a pripravujú k boju; krvný tlak a hladina cukru v krvi rastú, srdcová činnosť sa zrýchľuje , zvyšuje sa zrážanlivosť krvi. Ak táto situácia trvá dlho, dochádza k narušeniu rytmu srdca, čo napomáha infarktu. Snažte sa mať také záťažové situácie čo najviac pod kontrolou, pretože vyhnúť sa im úplne v živote jednoducho nejde. Uvoľňujte negatívne emócie všetkými prostriedkami: zacvičte si, nájdite si koníčka, ktorý vás bude tešiť. Vždy sa snažte vyšetriť dostatok času na odpočinok a hlavne spánok.
*
Fajčenie - v nikotínovej dyme je obsiahnuté asi 4 tisícky škodlivých látok a najnebezpečnejší je samotný nikotín a oxid uhoľnatý. Vplyvom nikotínu sa srdce sťahuje častejšie ako by malo, a druhá škodlivá látka sťažuje prenos kyslíka krvou a naopak uľahčuje prenikanie škodlivého cholesterolu cez steny tepny.

Mladé ženy netrpia ischemickým chorobami tak často, pretože ich chráni (až do obdobia klimaktéria) ženské pohlavné hormóny estrogény. Fajčenie cigariet snahy týchto hormónov narúša. Pri užívaní antikoncepcie je riziko ochorenia o polovicu vyššia než u muža fajčiara. Podarí Ak sa vám fajčiarsky zlozvyk premôcť, už po dvoch rokoch sa riziko infarktu zníži približne o 30%.

Srdci prospešná strava

*
Komplexné uhľohydráty
*
Ovocie
*
Zelenina
*
Nenasýtené mastné kyseliny omega-3

Prejavy chorôb kardiovaskulárneho systému a infarkt myokardu


Neodkladajte konzultácii s lekárom, ak na sebe spozorujete:

*
búšenie srdca,
*
náhla dýchavičnosť,
*
nepokoj,
*
bolesti v podpazuší alebo nadbrušku,
*
opuchy pod očami, na hrudi, bruchu, na nohách alebo členkoch.

Nevyhnutné vyšetrenia srdca

*
Krvný tlak - vysoký krvný tlak (nad hranicou 140/90 mm Hg) prispieva k rozvoju arteriosklerózy a srdcových chorôb. Srdce musí vynaložiť veľké úsilie, aby si s vysokým tlakom poradilo. Vďaka tomu sú svalové bunky zväčšenej a ľavá komora srdca je zväčšená. Cievy zásobujúce srdce krvou však nezväčšujú svoj objem, čo pôsobí nedostatočné prekrvenie. Veľa ľudí ani netuší, že trpí zvýšeným tlakom. Z tohto dôvodu by si mal každý aspoň raz do roka zmerať krvný tlak. Ak sú hodnoty 140/90 mm Hg alebo vyšší, lekár zvolí zodpovedajúcu terapiu. Často možno situáciu zvládnuť zmenou životosprávy (viac pohybu, menej tučného jedla a soli), niekedy je však potrebné užívať lieky. Lieky na vysoký krvný tlak sa musia užívať pravidelne a nie je možné ich vysadiť bez súhlasu lekára.
*
EKG - pacient leží, na hrudníku má pripevnené elektródy, ktoré registrujú prúd vytváraný v srdci. Tak možno odhaliť akútnej aj skôr prekonanom infarkte.
*
EKG Holter - pacient má po dobu 24 hodín alebo 48 hodín pripevnené elektródy au seba na magnetickej páske prístroj, ktorý nepretržite registruje srdcovú činnosť. Odhalia sa tak nedokrvenie a poruchy rytmu.
*
Echo srdca - lekár pozoruje srdce na monitore, takže môže konštatovať, či funguje správne a ak nedošlo k nežiaducim zmenám. Echo prebieha cez hrudník alebo hltan podobne ako ultrazvuk.

Účinná prevencia pre zdravé srdce

*
Pozitívne usporiadaný denný režim
*
Pohyb na čerstvom vzduchu
*
Striedanie práce, športu a odpočinku
*
Spokojný rodinný život
*
Strava bez nadmiery živočíšnych tukov
*
Zmena rizikových faktorov (fajčenie, obezita, cholesterol a ďalšie)


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: