Starostlivosť o ruky

Krásne, pestované ruky sú Vašou vizitkou rovnako ako zdravé vlasy alebo hladká pleť. Aj ony za Vás hovorí a dodávajú Vám sebavedomie. Preto by ste mali vo svojej každodennej starostlivosti o telo pamätať aj na ruke.


Kože, ktorá tvorí bariéru medzi vonkajším a vnútorným prostredím je viacvrstvový pokrývka tela. Skladá sa z pokožky (epidermis), zamše (dermis) a podkožného väziva (subkutis). Je spojená s ostatnými orgánmi a čo do veľkosti a hmotnosti (15-20 kg) je orgánom najväčším. Z hľadiska bezprostredného kontaktu s vonkajším prostredím patrí k nejexponovanějším častiam tela kože rúk.

Ako chráni kožné film kožu rúk

Na ochrane kože sa podieľa trvale sa obnovujúci vrstva buniek pokožky. Tukový (lipidový) kožný film, ktorý vzniká rozpúšťaním tzv kožného mazu, chráni kožu pred pomnožením choroboplodných zárodkov, napríklad baktérií, kvasiniek a plesní. Zároveň udržiava pH a kožné mikroflóru v rovnováhe. Jeho pH je za normálnych okolností slabo kyslé (pH 5,5) a je dôležité pre zachovanie optimálneho obsahu vody v pokožke, najmä v rohovej vrstve. U suchých rúk alebo u chronického ochorenia kože, kedy je znížená tvorba mazu, ochranný film nepôsobí dostatočne. Dochádza potom k vysušovaniu kože a jej olupovanie. Nepravidelná obnova a tvorba ochranného tukového filmu je základom celej rady kožných ochorení.

Príčiny vzniku suchej kože

* Zníženie produkcie mazu (sebostáza)
* Porucha regeneračných procesov
* Hormonálne vplyvy (puberta, klimaktérium)
* Choroby kože (ekzém, ichtyózy, lupienka)
* Umývanie - časté umývanie teplou vodou a mydlom
* Časté kúpele
* Zamestnania (vonkajšie, priemysel, zdravotníctvo)
* Šport (vonkajšie športy)
* Klimatické vplyvy - hlavne zima
* Lieky - čítajte príbalové letáky
* Vek - v starobe sa znižuje produkcia mazu
* Výživa - jednostranné stravovanie, diéty
* Suché prostredie - klimatizácia
* Ultrafialové žiarenie (časté opaľovanie)

Významná funkcia kože

Koža je nielen zásobárňou vody organizmu, ale je aj orgánom jej vylučovanie. V priemere ľudské telo obsahuje 60% vody, z toho je 8-10% práve v koži. Jednotlivé vrstvy kože obsahujú rôzne percento vody. Najviac vody sa nachádza v dolnej časti epidermis av celej škáre, tj 60-70%. Najmenej vody obsahuje povrchová časť kože, tj rohová vrstva - asi 5-10%.

Umývanie a očista kože rúk

Mydlo je prvá efektívny látkou, ktorú ľudia okrem vody používali pre očistu kože. História mydla je predĺžená - trvá už 5 tisíc rokov. Vtedy sa mydlo vyrábalo z rastlinného oleja a uhličitanu draselného. Pôvodnými zložkami mydlá sú silne alkalické látky (povrch kože je kyslý), ako napríklad hydroxid sodný alebo hydroxid draselný a slabé nasýtené a nenasýtené mastné kyseliny a hydrokyseliny. Vývoj toaletného mydla vedie cez zdokonaľovanie jeho vzhľadu až na zlepšenie jeho efektívnosti a schopnosti zvláčnenie. Syntetické detergenty (syndety) sú prípravky, ktoré sa používajú na čistenie a umývanie. Sú lepšie znášané ako mydlo, ale môžu kožu, najmä u disponovaných osôb, vysušovať. Tekuté mydlo slúži pre vyváženú očistu s neutrálnou hodnotou pH. Výroba komerčných čistiacich prostriedkov smeruje v dnešnej dobe k rozmedzí pH 5,0-7,0.

Ako vzniká suchá koža rúk

Časté kúpanie alebo dlhé máčanie rúk vo vode alebo v mydlovej vode alebo vo vode s ďalšími čistiacimi prostriedkami rozpúšťa a vyplavuje vo vode rozpustné časti pokožky (tj látok na zadržiavanie vody) a to vedie k vysúšaniu. Ak presiahne tento proces určitú hranicu, koža rúk stráca schopnosť viazať vodu i lipidy a stáva sa trvalo suchú!
Starostlivosť o suchú pokožku rúk

Čo zlepšuje suchú kožu rúk

*
umývanie a kúpeľ skôr krátke
*
teplota vody do 35 ° C
*
správne hygienické prípravky - nedráždivá mydlá, lepšie tekuté mydlá pri častom umývaní
*
ochranné gumové rukavice s bavlnenou vložkou pri upratovaní, ručnom umývaní riadu, pranie v ruke, práci na záhrade
*
ochrana pred mrazom (rukavice)
*
ochrana pred UV žiarením - prípravky s ochrannými UV filtrami, oblečenie, rukavice

Čo zhoršuje suchú kožu

*
dlhodobé máčanie vo vode alebo vo vode s detergenty, ako sú prostriedky na upratovanie, pranie, umývanie riadu
*
teplá až horúca voda
*
detergenty v kombinácii s horúcou vodou
*
upratovanie, umývanie riadu, pranie v ruke bez ochranných rukavíc
*
hrubé drhnutie kefou
*
mechanický peeling
*
práca s hlinou
*
práca s rizikom väčšieho znečistenia (priemysel)
*
práca s rozpúšťadlami bez ochranných rukavíc
*
pobyt v extrémnej zime a vetru
*
suché prostredie (klimatizácia apod)
*
nadmerné vystavovanie slnku alebo UV žiarenia vrátane solária

Ošetrenie rúk

Suchá koža na rukách sa vyskytuje veľmi často. Koža môže rozpraskávat, olupovať sa a často sa stáva podráždenú a začervenanú. Začervenanie môže byť prejavom zápalu. Tiež pri konštitučnom ekzému sa môže vyskytovať suchá koža. Suchá koža je vhodnou bránou vstupu alergénov a chemických látok do hlbších vrstiev kože. Po každom umytí, najmä ak je časté, je nutné používať hydratačné prípravky na ruky, ktoré dopĺňajú lipidový ochranný film a stratenú vlhkosť.

Čo robiť pre lepšiu hydratáciu pokožky rúk

Na suchú kožu rúk sú vhodné prípravky, ktoré ju hydratujú, obsahujú tukové zložky a tiež ju chráni. Látky, ktoré dodávajú vlhkosť (hydratujú), sú napríklad močovina (urea), glycerín, aminokyseliny, kyselina omega 6. Mastnejšia prípravky obsahujúce viac tukovitých látok sú napríklad parafín, minerálne i organické oleje, vazelína, včelí vosk.

Pre udržanie hydratácie kože je nutné dodržiavať aj pitný režim. Všeobecne sa odporúča piť aspoň 1,5-2 litre vody denne. Množstvo je potrebné zvyšovať pri zvýšenom výdaji vody treba sladkosťami. Jedná sa o zvýšené potenie v teplých dňoch, pri športe, pri horúčke apod Pri nadmernom potení treba okrem vody piť aj vodu s vyšším obsahom minerálov. Minerálky nemožno piť len samotnej, pretože predstavujú vyššiu záťaž pre obličky. Čaj, káva, nápoje s kofeínom a alkohol sú močopudné, takže sa do denného súčtu vypitých tekutín nepočítajú.

Zábaly a kúpele pre regeneráciu rúk

*
Olejové zábaly - ruky ponoríme do pripraveného oleja (arašidový, mandľový alebo olivový), starostlivo rozotrieme a premasírujte. Potom vsunieme ruky do vreciek a následne do froté rukavíc. Necháme pôsobiť 30 minút. Pri pravidelnom používaní ruky zjemní a zlepší sa ich vzhľad. Olejové zábaly môžeme používať denne, alebo aspoň raz týždenne.
*
Parafínové zábaly je vhodné si nechať urobiť v kozmetickom salóne. Zlepšujú prekrvenie rúk, zjemní pokožku a zlepšujú jej vzhľad.
*
Zábal s medom - zmiešame lyžičku medu a lyžičku olivového oleja. Zmes votrite do pokožky rúk. Ruky potom vsunieme do mikrotenových vreciek alebo polyetylénových rukavíc a zabalíme do froté uteráka na 30 minút. Vhodné predovšetkým v zimných mesiacoch.
*
Zábal s vazelínou - nanesieme silnejšiu vrstvu vazelíny na ruky a nechty. Navlečieme bavlnené rukavice a necháme pôsobiť cez noc. Pre lepší vzhľad nechtov a okamžitý lesk votrieme vazelínu na nechty a jemne premasírujte.
*
Mliečne kúpele - ohrejeme plnotučné mlieko na teplotu, ktorá je nám príjemná. Ruky namáčame 5 minút. Vhodné pre spevnenie nechtov a hydratáciu kože.

Cvičenie pre lepšiu ohybnosť rúk

*
Spojte prsty a tlačte ich proti sebe. Po krátkej dobe znova opakujte.
*
Silou zovrite ruky v päsť a potom silou roztvorte.
*
Položte ruky na rovný povrch a postupne dvíhajte jeden prst za druhým.
*
Zdvihnite ruky hore, nechajte ich uvoľnene visieť a potom jemne pretrepte zo strany na stranu.
*
Uchopte konček prsta a silne tlačte od končekov k lôžku.
*
Spojte dlane k sebe a potom oddeľujte jednotlivé páry prstov.
*
Uchopte ruku za zápästím a vykonávajte točivé pohyby. Opakujte.
*
Každý prst postupne stláčajte s palcom. Opakujte ešte niekoľkokrát.
*
Prepletiete prsty a spojte dlane a snažte sa ich rozpojiť. Dôjde k uvoľneniu zápästia.

Ako vo všetkom v kozmetike, iu starostlivosť o ruky platí, že skutočná krása tkvie v každodennej starostlivosti.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: