Správna starostlivosť o zuby

Zdravé a dobre vyzerajúce zuby sú v dnešnej modernej dobe nevyhnutnosťou. Zdravý alebo naopak chorý chrup má ale vplyv aj na celkový organizmus človeka. Baktérie v ústach podnecujú vznik škodlivých látok, ktoré potom putujú do krvi a celého tela.


U postihnutého chrupu sa uvádza vyššie riziko kardiovaskulárnych a pľúcnych ochorení, ochorení cukrovkou, u tehotných žien so zápalom ďasien hrozí predčasný pôrod. Pravidelná a dôkladná zubná hygiena nám teda zaručí nielen zdravie zubov, ale prispieva aj k celkovému zdraviu.

Cestou k zdravému chrupu

Zuby by sme si mali vyčistiť po každom jedle, ale naozaj dôkladné čistenie zubov by sme mali praktizovať dvakrát denne po jedle (ráno a večer). Najväčší dôraz sa kladie na večerné ústnu hygienu, a to preto, že naši "pomocníci" (jazyk, sliny, pery), ktoré vo dne pomáhajú odstraňovať baktérie, prestávajú pracovať.

Klasický verzus elektrický kefka

Pravdou je, že dokonalého vyčistenie zubov možno docieliť oboma druhmi kefiek, tzn. ako tými elektrickými, tak klasickými. Musí je ale správne použiť. Elektrický kefka sa však používa oveľa ľahšie, takže často dochádza k lepším výsledkom. Oba typy kefiek musí pacientovi vyhovovať, neexistuje jeden univerzálny kefka, ktorý je hodí pre celú populáciu. Kefiek je celý rad, napríklad detské, ortodontické, s dôrazom na zadné zuby, kefky na protézy, cestovný kefky, mimoriadne jemné kefky atď

Pri kúpe elektrickej kefky by sme mali staviť na tie s malou hlavicou (lepšie s ním prenikáme do ťažko dostupných miest).

Elektrické kefky môžeme rozdeliť podľa pohybu hlavice (pohyb zo strany na stranu, cirkulárne pohyb, ultrazvukové vibrácie, rotačno-oscilačné pohyb, counter oscilácie).

U klasického i elektrickej kefky platí nutnosť obmeny za nový, a to vtedy, keď už pozorujeme štiepeniu štetín (spravidla raz za 3 mesiace).

Nezostane verní iba jednej zubnej paste

Odporúča sa zubné pasty pravidelne striedať. Máme rôzne druhy zubných pást (napr. pri zvýšenej kazivosti, pri paradentóze ai). Mali by ste sa zaujímať aj o agresivitu (abrazívne schopnosti) zubnej pasty. Silnejší pasty síce lepšie čistí, ale ich dlhodobým užívaním môžeme zub narušiť.
Škrabka na jazyk - účinný pomocník

Mnoho ľudí trápi zápach z úst. V drvivej väčšine prípadov vzniká zápach z úst priamo v dutine ústnej. Príčinou je jej nedostatočná hygiena. Zamerajte sa na jazyk! Pozorujete na ňom belavý povlak, hlboké ryhy atď? V tom prípade sa na ňom nachádza baktérie. Plak a baktérie sa totiž neusídlují len na samotných zuboch, ale aj na jazyku. Používajte škrabku na jazyk, a to vždy po vyčistení zubov. Môžete ju zakúpiť buď samostatne, alebo ako súčasť zubných kefiek.

Ústna voda = neoddeliteľná súčasť hygieny

V súčasnej dobe máme na výber zo širokého sortimentu ústnych vôd. Niektoré sú dokonca špeciálne zamerané (napr. proti paradentóze), ale spravidla všetky ústnej vody pomáhajú v boji proti zubnému plaku (zodpovedného za zubný kaz, kameň, zápaly atď) a dodávajú svieži dych. Mali by ste dodržiavať odporúčané dávkovanie, ústnu vodu neriediť a po použití nevyplachovať vodou, nefajčiť, nejesť, nepiť. Ak si aj vykloktáte, dostanete sa až ku koreňu jazyka.

Medzizubné kefky a dentálnu niť

Mali by sme mať na pamäti, že s kefkou sa dostaneme len na určité miesta, ovšem nie do medzizubných priestorov. A práve medzizubné priestory sú miestom zvýšeného výskytu zubného plaku. Použitie medzizubných kefiek a zubné nite by sme preto nemali podceňovať. Medzizubná kefka je vhodný najmä na čistenie zadných priestorov. Kefky majú rôzne veľkosti - ideálne je ten, ktorý zaplní celú oblasť a poskytne tak skvelý výsledok.

Postup: Zasuňte kefka do medzizubných priestorov a pohybujte s ním dopredu a dozadu (neprotáčejte).

Dentálna niť môže hrať vo výslednej kazivosti zubov dôležitú úlohu. Je vhodná najmä pre čistenie predných priestorov. Používa sa jednoducho, takže aspoň raz denne (najlepšie večer) by sme si na ňu mali nájsť čas.

Postup: utrhnete si pár centimetrov priadza az oboch strán ju omotajte okolo prsta. Opatrne zastrčte niť do medzizubného priestoru a trite ju o okraj zubov - postupne vystriedajte všetky medzizubné priestory.

Ak sa zubnou niťou ešte len začínate, vyberte voskované (je totiž šetrnejšie) a časom prejdite na nevoskovanou (viac stiera). Rozlišujeme ešte dentálne nite fluoridované as príchuťami.

Mechanizmus vzniku zubného kazu a zubného kameňa

Najčastejšou príčinou zubného kazu je zubný plak, ktorý sa v ústach tvorí úplne bežne. Vrstva mikroorganizmov a zvyškov potravy sa mení v akousi kyselinu, ktorá napáda zubnú sklovinu, odvápňujú ju a spôsobuje zubný kaz. Plak vyvoláva aj zápaly ďasien, obnaženie zubov a iné komplikácie, ktoré môžu viesť až k strate zuba. Ak zubný plak prebýva v ústach dlhší čas, vyvinie sa z neho zubný kameň (ide o zmineralizovaný zubný plak).

Bielenie zubov vybieliť zuby si môžeme nechať v ordinácii, doma pod dohľadom stomatológa, alebo si zakúpiť voľnopredajné bieliace prostriedky ktoré sú rýchle a účinné. Trvá to asi 90 minút. Na zuby je nanesený gél, ktorý sa aktivuje lampou. Ordinačné bielenie je najdrahší. Druhou variantou je bielenie doma pod dohľadom stomatológa. Musíte si nechať sňať odtlačky zubov, následne sa vyhotoví forma a do nej aplikujete gél. Formy sa nosí niekoľko minút až hodín denne, a to v poriadku týždňov (záleží na konkrétnom prípade). Najlacnejším a najmenej účinným bielením je bielenie voľnopredajnými bieliacimi prostriedkami. V tomto prípade je obzvlášť dôležité dodržiavať návod a neprekračovať koncentráciu, aby nedošlo k poškodeniu.

Nechce si vaše dieťa čistiť zuby?

Deti považujú čistenie zubov za nudné, zbytočné, vyhýbajú sa mu, je im nepríjemné apod Malé dieťa by ste mali už odmalička viesť k čistenie zubov, pretože si musí vytvoriť návyk. Ako ale deti na čistenie motivovať? Tu je niekoľko tipov ...

* Predtým, než sa zuby úplne vykľujú, je vhodné používať najrôznejšie hryzátka a gumové pomôcky, ktoré podporia prerezanie zubov, schladí citlivé ďasná a pomôžu is odstránením baktérií.

* Zvoľte stratégiu "čistenie hrou". V čom spočíva? Akonáhle dosiahne dieťa veku asi 3 rokov, zakúpte mu nejaký veselý, zábavný kefka (napríklad sa zvieratkom apod). Tip: má dieťa nejakú obľúbenú bábiku alebo hračku? Kúpte kefka aj jej a čistite si zuby všetci spoločne! Vydrží dieťa u čistenie iba chvíľu, a potom uteká? Zakúpte zábavné presýpacie hodiny, na ktorých budete sledovať čas.
* Dajte zúbkom mená. Tak aspoň na žiadneho z nich predsa nemôžete zabudnúť, inak by mu to bolo ľúto.
* Choďte vzorom. Ak dieťa uvidí, že je čistenie zubov bežnou záležitosťou, na rituál si navykne.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: