Sila prírodných afrodiziak

Niektoré rastlinná afrodiziaká obsahujú hormonálne zložky, ktoré zodpovedajú ľudským pohlavným hormónom. Ľudský organizmus dokáže rastlinná afrodiziaká bez problémov prijímať a tiež využívať. Spoznajte s nami účinkami najznámejších afrodiziak.


História afrodiziak

Pred viac ako 60 000 rokmi používali neandrtálci špeciálne bylinky, ktoré boli neskôr označené ako afrodiziaká. Prvé písomné záznamy o skupine flóry zaobstarali Sumeri, a to 3000 - 2000 pnl popíjalo sa predovšetkým ženšenový víno ako omladzovací a potenciu povzbudzujúci prostriedok. Toto platí v celej východnej Ázii do dnešnej doby. Najznámejším afrodiziakom sa stal Soma, tzv nápoj lásky starých Árijcov. Nápoj lásky sa pripravoval zo šťavy byliny, ktorá upadla do zabudnutia.

Vysvetlenie účinku látok afrodiziak

Tzv. byliny lásky obsahujú vysoko aktívne účinné látky zo skupiny alkaloidov. Jedná sa o dusíkaté produkty látkovej výmeny rastlín, ktoré majú alkalické vlastnosti. Mnohé z nich dokazujú silný vplyv na ľudský organizmus, najmä výrazne ovplyvňujú mozog, a tým psychiku a vedomie. Ďalšie látky afrodiziak podnecujú fantáziu, vedú k vytváraniu predstáv, často so silným sexuálnym nábojom.

Pôsobenie afrodiziak na ľudský organizmus

* Zvýšenie sexuálneho vedomie
* Zlepšenie sexuálneho zdravia
* Zvýšenie telesnej výkonnosti
* Podpora erekcie
* Odstránenie psychických zábran
* Prekonanie impotencie alebo frigidity
* Zabránenie predčasnej ejakulácie
* Dosiahnutie sexuálneho vzrušenia stimuláciou nervového systému alebo priamo genitálií
* Zvýšenie objemu ejakulátu
* Podpora činnosti žliaz s vnútornou sekréciou
* Povzbudzujúca afrodiziaká

Konope siate

Priaznivci konope v rôznych častiach zemegule ho od pradávna hýčkala ako nektár extázy, elixír nesmrteľnosti ai Konopa siata nájdete v krajinách s miernym a teplým podnebím. Kanabis je prastará kultúrna rastlina, ktorej využitie je známe už zo staroveku. Je opradené rôznymi mýtmi a poverami. Vďaka látkam, ktoré obsahuje - najmä delta-9-tetrahydrokanabinol čiže THC - sa využíva konopné živica na výrobu drog (hašiš a marihuana) a preto je táto bylina jednou z najznámejších rastlinných drog vôbec. Konope je jednoročná dvojdomá rastlina z čeľade konopovité (Cannabaceae). Konope je cudzoopelivou (větrosnubné). Kvitne v júni až auguste, plody dozrievajú v septembri až októbri. Kanabis je využívané aj v medicíne. Už predtým sa užívalo kanabis napríklad ako anestetikum, prostriedok utišujúci bolesť, prípadne pre podporu trávenia. V 19. storočia bolo konope používalo v lekárstve pri svalových kŕčoch a pri reumatizme. Je známe, že aj britská kráľovná Viktória užívala konope pri menštruačných problémoch.

Výživové látky konopného semena

* Konopný olej 25 - 35%
* Sacharidy 20 - 30%
* Bielkoviny 20 - 25%
* Vláknina 10 - 15%
* Vitamíny B1, B2, E, K
* Minerálne látky (vápnik, horčík, železo)

Granátové jablko

Názov granátové jablko pochádza z latinského "mala Granata" čiže jablká zrnitá. Pôvodom je toto ovocie z Perzie, dnes sa pestuje v tropických a subtropických krajín po celom svete, k nám sa dováža hlavne zo Stredomoria. Granátové jablko je plod granátovníka (Punica granatum), ktorý sa tiež nazýva marganík granátové. Granátové jablká majú veľkosť až dvanásť centimetrov, majú hladkú a hrubú šupku červenej až hnedej farby. Po rozkrojení môžeme vidieť veľké množstvo kôstok, ktoré sú obalené šťavnatú, sladkú dužinu. Granátové jablká sa po rozpolené konzumujú lyžičkou a to buď na priamo, alebo sú obľúbenou ozdobou ovocných a zmrzlinových pohárov, tort, šalátov, pridávajú sa aj k hydine, rybám a grilovanému mäsu. Granátovník sa využíva nielen kvôli jeho plodom. Z listov sa pripravuje čaj, zo šupiek plodov, koreňov az kôry sa získava farbivo, v lekárstve sa používa kôra stromov bohatá na taníny a tiež jeho drevo je veľmi kvalitné, a preto sa uplatňuje hlavne v rezbárov. Granátové jablko sme predtým vozili zo zahraničnej dovolenky, dnes jablko bežne kúpime v obchodoch so širším sortimentom ovocia a zeleniny. Ide nielen o chutné ovocie, ale aj o "liečivka" používanú napríklad v čínskej medicíne. Konzumácia granátového jablka pomáha pri hnačkových a črevných ochoreniach, proti črevným parazitom, pri hemoroidoch a iných ťažkostiach.

Výživové látky granátového jablka

* Voda 70%
* Triesloviny 30%
* Alkaloidy 1%
* Kyselina jablčná
* Oxalát vápenatý
* Cukry
* Vitamíny skupiny B, C, A
* Minerálne látky (vápnik, draslík, železo, sodík, fosfor)

Ženšen

Ženšen sa v Číne používa viac ako 5 000 rokov, poznali ho aj arabskí lekári v 9. storočia. Ženšen je prastará trvalka s mäsitými koreňmi, ktorá sa využíva pre svoje upokojujúce a antibakteriálne účinky po celom svete, predovšetkým však v tradičnej čínskej medicíne. Názov pochádza z botanického Panax, čo doslova znamená všetko liek. Športovci aj vodiči nákladných áut túto rastlinu často používajú na zvýšenie vytrvalosti a zlepšenie výkonnosti. Korene alebo aj listy sa užívajú perorálne ako silné adaptogény (zvýšenie odolnosti organizmu proti stresu), afrodiziaka a stimulanty. Rastlina naviac vyrovnáva krvný zásobovania, posilňuje srdce, vyživuje a pomáha pri zotavovaní po chorobe, aktivuje metabolizmus. Existujú tri druhy ženšenu pre bežné užívanie: americký ženšen, kórejský ženšen a sibírsky ženšen. Všetky druhy podporujú imunitný systém a pomáhajú ľudskému telu prispôsobiť sa zmenám, čím napomáhajú k psychickej i fyzickej vitalite. Vo forme čajov, práškov, alebo kapsúl sa používa ženšen pre potlačenie stresu, úzkosti, zvýšenie fyzickej i psychickej odolnosti a spomalenie starnutia. Ďalej na nechutenstvo, rektálna prolaps, hypertenziu, nespavosť, anginu pectoris a problémy so srdcom. V tradičnej medicíne sa užíva perorálne koreň pri liečbe cukrovky typu II a sexuálne dysfunkcie mužov.

Vínna réva

Pestovanie vínnej révy má tisícročnú tradíciu. Vyspelé vinohradníctva v okolí Stredozemného mora bolo už v antike. Vláknina v šupkách hrozna pomáha odstrániť ochabnutosť čriev a zápchu, odvádza vodu z organizmu, čistí obličky, močový mechúr a močové cesty od jedovatých látok, a viažu na seba tuky. Tým, že urýchľujú priechod moču obličkami a močovými cestami zároveň vyplavujú baktérie a mierni tak zápaly obličiek a močového mechúra. Sú preto vhodné pre odtučňovaciu kúru a jesenné diétu. Vitamíny skupiny B sú dôležité pre látkovú premenu sacharidov. Fruktóza zvyšuje hladinu cukru v krvi a pomáha tak pri únave, nervozite a depresiách. Príliš nízka hladina cukru v krvi spôsobuje nervozitu, nesústredenosť a únavu. Stopové prvky a ďalšie biolátky sú dôležité pre funkciu srdca, svalov, štítnej žľazy, krvotvorbu a imunitný systém. Hrozienka sú pohotovostné zásobárňou energie pre športovcov, pre osoby pohybujúce sa v extrémnych podmienkach. Predstavujú vhodný a zdravý maškrtu pre deti.

Výživové látky vínnej révy

* Hroznový cukor
* Kyselina listová
* Vláknina
* Všetky vitamíny skupiny B, vitamín C
* Minerálne látky (horčík, draslík, mangán)

Guarana

Patrí medzi osvedčené a povzbudzujúce afrodiziakum s všeobecne stimulačnými účinkami. Hlavnou zložkou rastliny je zatiaľ málo preskúmaný baranin, ľahko halucinogénne druh rastlinného oleja. Semená obsahujú 5% kofeínu, tj 3x viac ako kávové zrná. Hnedá semená sú vôbec najbohatší zásobárňou xantinu, jedinečné látky ovplyvňujúce fyziológiu. K dostaniu sú afrodiziakálne kvapky z výťažkov byliny Guarana, prebudí vo Vás túžbu, prehĺbia vnímanie vzrušovanie, vráti silu a chuť k sexuálnym hrám. Guarana ďalej stimuluje mozgové funkcie, rozvíja tvorivé činnosti, odstraňuje stres, podporuje srdcovú činnosť, odstraňuje únavu a pocit vyčerpanosti.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: