Shia - tsu

Ide o špeciálny masáž pôvodom z Japonska. Shia - tsu vychádza z tlaku, masáže na akupunktúrne body, svaly, šľachy, kĺby. Samotný názov shia - tsu znamená tlak prstami. K masáži sa však nepoužívajú len prsty, ale aj lakte, kolená, nohy.


Myšlienka shia - tsu

Pri masáži je terapeut akýmsi sprostredkovateľom na nájdenie spojenie so sebou samým a vrátenie rovnováhy. Nájdeme tu širokú škálu techník (práca rôznymi časťami tela), avšak základom je klienta do ničoho nenútiť, netlačiť na neho.

Pri shia - tsu sa vystrieda tak dynamika, tak pokojná masáž, niekedy je totiž potreba užiť silný tlak, inokedy zase práve naopak. Terapeut sa pri masáži snažia rozpohybovať energiu v akupunktúrnych dráhach a obnoviť rovnováhu energie v tele.

Shia - tsu u nás

V Česku je shia - tsu hodnotené skôr ako rozšírenie klasické alebo športové masáže, napriek tomu, že je shia - tsu jedinečná a samostatná metóda. Do Česka sa Shia - tsu dostalo až v deväťdesiatych rokoch.

Ozajstné shia - tsu

Aby vám bola poskytnutá kvalitná starostlivosť, musíte zvoliť správneho terapeuta. Vždy si starostlivo vyberajte, komu sa zveríte. Môže sa totiž stať, že človek bude masáž shia - tsu iba predstierať. Od kvalitného terapeuta sa vyžaduje patričné vzdelanie, prax, ale dotyčný človek by vám mal aj "sedieť" ako osoba (tzn. byť sympatický).

Terapia pôsobí ako na fyzickú, tak duševnú a emocionálnu stránku klienta, a tak by sme mali svojmu terapeutovi dôverovať (nevyberať len rozumom, ale aj citom).

Shia - tsu a kvalifikácia

Aby mohlo byť shia - tsu vykonáva, je potrebné disponovať patričnými znalosťami z oblasti čínskej medicíny, západnej medicíny a nevyhnutná je samozrejme aj zručnosť vo výkone masážou.

Jedinec by mal ovládať základné teoretické poznatky, mal by sa orientovať v akupunktúrnych bodoch a dráhach, v jednotlivých chorobách a liečbe, v anatómii, fyziológii, patológie, psychológiu apod

Shia - tsu sa teda nemôže porovnávať s klasickou masážou, aj keď je s ňou paradoxne veľakrát spájaná. Skutočné kvalitné Shia - tsu nemôžete praktizovať po absolvovaní niekoľkých málo kurzov, na rozdiel od mnohých iných masážnych techník.

V krajinách s tradíciou shia - tsu je minimálna doba vzdelávanie stanovená na 3 roky. Predtým, než sa niekomu zveríte, sa preto vždy zaujímajte o jeho kvalifikácii a praxi. Musíme však spomenúť, že v Českej republike nie sú zákonom stanovené pravidlá pre vzdelávanie v shia - tsu, takže už po pár týždňoch môže niekto dostať "osvedčenia". Takí terapeuti však nie sú dostatočne kvalifikovaní. Mali by ste navštevovať len tie odborníkmi, ktorí majú aspoň trojročnú kvalifikáciu.


Ohliadnutie do histórie

Shia - tsu sa zrodilo z tradičnej japonskej masážne techniky nazývanej "anma", ktorá obsahuje prvky čínskej medicíny. Výraz shia - tsu ako prvý použil Tenpaku Tama, a to v r. 1919. Pokračovateľom Tamaie sa stal Tokujiro Namikoshi (zaslúžil sa o prvé shia - tsu kliniku a školu). Čo sa týka iným významných osobností spätých so shia - tsu, môžeme spomenúť Shizuto Masunaga.

Shia - tsu lieči

Táto liečebná technika má blahodarné účinky na zdravie a je vhodná dokonca aj pre deti, tehotné ženy (s istými výnimkami) i seniorov. Pre shia - tsu je dôležité najmä predchádzanie ťažkostiam, teda prevencia. Iste je lepšie problémom predchádzať, ako ich liečiť.

Shia - tsu je veľakrát vyhľadávané v prípade, keď pociťujeme nejaké problémy, ale lekári neurčili žiadny konkrétny dôvod, žiadnu chorobu. Neurčitými príznakmi sú často bolesti hlavy, únava, ťažkosti so spaním, zažívacie ťažkosti ai

Shia - tsu má vplyv nielen na telesnú, ale aj duševné a emocionálne oblasť jedinca. Dokáže uľaviť od psychických problémov, sa usiluje o celkový rozvoj osobnosti. Shiatsu je vhodné na rehabilitáciu poúrazových stavov pohybového ústrojenstva, alebo k rekonvalescencii po cievnych mozgových príhodách.

Shia - tsu nepomôže pri vážnych problémoch

Shia - tsu nie je určené na liečbu akútnych a závažných stavov. V takom prípade musí terapeut odporučiť výlučne návštevu lekára! V takýchto situáciách sa opäť prejaví potreba odborných znalostí a praxe. Vážnej chorobe síce táto metóda nedokáže liečiť, ale môže prispieť k zmierneniu následkov liečby (napr. chemoterapie, ožarovanie ai).

Smie sa technika vykonávať aj v čase tehotenstva?

Pravdou je, že shia - tsu nie je doporučované pre obdobie prvých troch mesiacov tehotenstva. Po tejto dobe už môže byť významným pomocníkom k prekonávaniu nevoľnosťou, bolesťou apod Je však potrebné zvoliť naozajstného odborníka, pretože sa nesmie stimulovať určité akupunturní body.

Rizikové stavy pre poskytovanie shia - tsu

Existujú niektoré prípady, pri ktorých by mal byť terapeut naozaj obozretný, prípadne shia - tsu radšej vôbec nepraktikovat. Medzi rizikové stavy patria ochorenia rakovinou, osteoporózou, pri akútnych stavoch, kŕčových žilách, čerstvých jazvách, ekzémoch, niektorých chorobách kože, pri zápale kĺbov av prvej tretine gravidity (ako už bolo spomenuté).

Konkrétna podoba masáže

Pri masáži shia - tsu zapája masér celé telo. Na uvoľnenie tela dochádza postupne a nenásilne, všetko je prispôsobené klientovi. Klient je masírovanie priamo na zemi (väčšia stabilita, uvoľnenie), na podložke.

Zaujímavosťou je, že masírovanej je oblečený a masáž prebieha cez prikrývku a bez olejov. Terapeut najprv vyhodnotí miesta výskytu dostatku a nedostatku energie. Najviac sužované miesta si vyberie a začne pracovať s ich dráhami. Neoddeliteľnou súčasťou terapie je aj uvoľnenie klienta.

Energetické dráhy sú tzv meridiány-môžu byť jinovej a jangové. Na meridiánoch sú umiestnené akupunturní body. Tak napríklad meridiánu pľúc patrí celkovo 11 bodov. Pre správne ošetrenie meridiánov sa podľa potreby musia meniť aj poloha.

Doba masáže sa pohybuje od 45 do 90 minút. Účinky masáže sa budú prejavovať ešte nasledujúci deň. Po masáži sa odporúča odpočinok a ani v skorých dňoch by ste sa nemali moc namáhať.

Čo si teda so sebou na masáž nezabudnúť?

Rozhodne to bude domáce oblečenie, v ktorom sa cítite pohodlne a teplé ponožky. Všetko ostatné pre vás bude k dispozícii u terapeuta.

Nebuďte ani príliš zasýtenie, ani hladní. Pri prvej návšteve prebehne krátky rozhovor z cieľom nadviazať kontakt a vykonať diagnostiku. Povedzte svoje problémy a očakávania.

Priemerná cena shia - tsu

Ceny sa pohybujú v závislosti od jednotlivých regiónoch a dobe masáže asi od 400 Sk do 800 Sk. Ak si terapeut povie o viac peňazí, nebojte sa o cene diskutovať.

Možné vedľajšie účinky liečby

Masáž pôsobí na každého individuálne. Niektorí ľudia sa cítia druhý deň úžasne, plní energie, iní môžu pociťovať neblahé prejavy. Môžu nastať nežiaduce vedľajšie účinky ako napríklad bolesť hlavy, zvýšená únava, výkyvy nálad a pod Nežiaduce prejavy trvajú spravidla len niekoľko málo hodín, kdežto príjemné pocity pretrvávajú aj viac dní.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: