Reflexologie v praxi

Rozhodli ste sa nájsť svoju pomoc od bolestí v reflexológia? Ak áno, naučte sa správne techniky masáže a pomôcky pre vyhľadanie reflexných bodov, aby ste si poskytli tú najlepšiu možnú "prvá pomoc".


Ako si správne poskytnúť "prvú pomoc"

Reflexologie pomáha zbaviť bolestí, napätie, nepríjemných stavov. Všetko sa ale musí vykonávať s patričnou starostlivosťou. Ak si chcete dopriať rýchlu pomoc od bolesti, nie je nič jednoduchšie.

V prípade použitia reflexologie, tak ako iných liečebných a zdravotných postupov, je nutné dodržiavať určité pravidlá, naučiť sa príslušné techniky a zásady. Len takto môžete dosiahnuť požadovaného výsledku a predídete zbytočným zraneniam, bolestiam a zhoršenie stavu.

V tejto časti rozprávania o reflexologie sa zameriame na zásady správnej reflexologické "masáže", a dáme vám vodítka pre správnu liečbu.

Čiary, na ktorých leží reflexné body

Aby ste si mohli urobiť správnu a účinnú reflexologickou masáž, je nutné si uvedomiť, ako sú reflexné body rozmiestnené na rukách a nohách. Ruky a nohy sa rozdeľujú na tzv deliacej čiary.

Tieto deliace čiary vymedzujú pole, v ktorých sa potom nachádzajú príslušné reflexné body. V tejto časti ruky či nohy sa potom vykonáva príslušná zdravotná pomoc. Rozlišujeme celkom 4 deliace čiary, ktoré nájdete na rukách i nohách a na nohách potom je jedna deliaca čiara navyše, a to čiara ramien.

Čiara bránice (na chodidle a na dlani)

Čiara bránice na nohe sa nachádza v oblasti hlavičiek zánártních kostí, v úrovni kĺbov prstov. Koža je nad touto čiarou tmavšie. Na ruky prebieha táto čiara tesne pod záprstnými kĺby.

Nad touto čiarou potom leží všetky reflexné body, ktoré majú čo dočinenia s pľúcami a so srdcom.

Čiara pasu (na chodidle a na dlani)

Na vnútornej strane nohy si nahmatajte, približne uprostred chodidla, kostnej výčnelok. Ak urobíte horizontálnu čiaru od tohto výčnelku smerom k vonkajšej strane chodidla, tak tým získate čiaru pasu. Čiara je mierne prehnutá do tvaru "kopčeku". Na ruky túto čiaru nájdete tak, že umiestnite svoj palec druhej ruky na kĺb palca a opäť sa presuniete smerom k vonkajšej hrane ruky, cca do polovice medzi kĺbom malíčku a zápästím.

Medzi čiarou bránice a čiarou pasu leží reflexné body obličiek, sleziny a celého zažívacieho traktu.

Čiara panvy (na chodidle a na dlani)

Ak povediete imaginárny linku na nohe od členkov ku členku, tak získate čiaru panvy. Je opäť mierne prehnutá do tvaru kopčeku. Na ruky je čiara panvy tvarovo odlišná, a to do podoby misky. Kopíruje totiž spojenie ruky a zápästia.

Medzi čiarou panvy a čiarou pasu leží reflexné body vylučovacích orgánov. Pod čiarou panvy leží reflexné body rozmnožovacích orgánov.

Čiara väzov (na chodidle a na dlani)

Čiaru väzov nájdete najľahšie. Ak poriadne propnete chodidlo alebo dlaň, ucítite na nich tvrdú šľachu smerujúci zhora nadol. Pozdĺž tejto šľachy sa nachádza čiara väzov. Čiara väzov na chodidle začína na čiare bránice a končí na čiare panvy. Na ruky začína medzi ukazovákom a prostredníkom a končí na čiare panvy.

Čiara ramien (na chodidle a na dlani)

Čiara ramien sa nachádza len na chodidlách. Prebieha tesne pod prsty.Na tejto čiare ležia reflexné body dutín, uší, očí, štítnej žľazy a šije.

Mapy reflexných bodov

Deliacej čiary vám pomôžu nájsť tie časti chodila alebo dlane, ktoré musíte ošetriť reflexologickou technikou. Čiary potom predurčujú oblasti, v ktorý budú ležať jednotlivé orgány a ich nervové zakončenia. Tak vznikajú mapy reflexných bodov.

Mapa chodidiel

Na chodidlách nájdete tisíce reflexných bodov, ktoré ovplyvňujú príslušné orgány vo vašom tele. Nachádzajú sa ako na pravej, tak na ľavej nohe. Pre správnu masáž je zo začiatku vhodné využívať reflexologický náčrt týchto bodov.

Niektoré body sa nachádzajú ako na pravej, tak na ľavej nohe, pretože sa jedná o inštitúcie, ktoré sa v našom tele nachádzajú ako naľavo tak napravo od chrbtice. Môžu byť buď párové alebo sa môže jednať napríklad o čreva alebo žalúdok, keď žalúdok je viac posadený naľavo, ale zasahuje aj do pravej časti bruška.

Mapa chrbta a hrany chodidiel

Táto časť nohy príliš kostnatý, preto tu nachádzame menej reflexných bodov. Pôsobenie na tieto body je tu viac ťažké. Na hrane chodidiel nájdete reflexy kolien a bedier. Ide o jeden z mála prípadov, keď reflexné body neodrážajú fyziologickú stavbu tela.

Mapa dlaní

Mapa dlaní je tiež veľmi hustá a pokrytá množstvom reflexných bodov, ktoré zodpovedajú stavbe tela. Tieto body sú ideálne pre ošetrenie bolestí v teréne, práci, pri jazde v dopravných prostriedkoch. Vzhľadom na to, že ruky sú veľkostne menšie než chodidlá, sú jednotlivé body na seba viac natlačené. Preto masáž je viac náročná a nie vždy sa trafíte do správneho reflexného bodu. Nič menej sa jedná o veľmi účinný a pohotový nástroj, ako uľaviť telu od bolesti.

Mapa chrbte ruky

V tomto prípade je situácia podobná ako u chrbtu nohy. Jedná sa o kostnatou časť tela, preto sa tu nachádza už menšie množstvo reflexných bodov.

Techniky masáže

Bez správnej techniky masáže nedosiahnete požadovaný výsledok. Preto je nutné sa ich naučiť. Jedná sa o techniku prítlaku, otáčanie, chrbtovej trenie a protitlaku. Každá z týchto techník má svoj špecifický účinok na reflexné body.

Technika prítlaku

Ide o najviac využívanú techniku pri tomto druhu ošetrenia. Plazivým pomalým pohybom smerom dopredu postupne tlačíte na jednotlivé reflexné body. Palcom sa pomaly posúva po vopred stanovenej čiare a vždy pri malom posune smerom dopredu pritlačíte na reflexné bod.

Technika otáčania

Technika otáčania detailne prepracovávať príslušný reflexné bod, ktorý si vyžaduje individuálny stimuláciu. Používa sa v prípade silnejších bolestí a problémov. Po Nahmatanie príslušného bodu vykonávate krúživý pohyb smerom k chrbtici a pritom udržujete patričný tlak na tomto bode.

Technika chrbtovej trenie

Táto technika sa používa pre rozohriatie, uvoľnenie. Dlaní trite vnútornú hranu chodidla alebo dlane (hrana u palca).

Technika protitlaku

Technika protitlaku sa používa iba pri pôsobení na chlopňa, ktorá prepája tenké a hrubé črevo. Po Nahmatanie reflexného bodu na tento bod zatlačíte a budete robiť krúživý pohyb v tvare písmena J, a to smerom von.

Ako silný tlak použiť pri masáži?

Miera tlaku u tejto masáže je vysoko individuálne. Niektorí preferujú silný tlak, iní zase majú radi jemné a ľahké dotyky. Základ je v tom, že pri pritlačení na reflexné bod musíte cítiť jeho odozvu, jeho reakciu, ale nesmie dochádzať k pocitom bolesti. V tomto prípade je nutné použiť menšiu silu a nájsť ten správny primeraný tlak, ktorý by mal byť rovnomerný.

Najskôr masírujte pravú stranu

Pre správnu reflexná masáž je nutné mať na pamäti, že vždy sa prepracovávať najskôr pravá dlaň alebo chodilo. Po dokončení príslušného počtu opakovaní masáže sa presuniete na ľavú dlaň alebo chodilo. Dôvodom je to, aby ste masáž vykonávali v súlade s prirodzeným pohybom čriev.

Podoprenie masírovanej nohy alebo ruky

V prípade masáže nohy rozlišujte, jestli masírujete body nad čiarou pasu alebo pod čiarou pasu. Ak je masáž vykonávaná nad čiarou pasu, nechajte nohu položenú na podložke a prichyťte si ju proti pohybu zhora. Ak pod čiarou pasu, položte si nohu do druhej dlane a fixujte ju stlačením nad pätou.

V prípade, keď si vykonávate masáž sami na dlani, je ideálne položiť si masírovanú ruku na vankúš alebo do lona, aby vám neuhýbala.

Nepodceňujte základné pravidlá zdravého životného štýlu

Reflexologie vám pomôže riešiť vaše problémové a akútne stavy. Ale na všetko sa môžete pripraviť a zabezpečiť si aj príslušnú prevenciu. Základom je správna príprava na celý dlhý deň, či už pracovné alebo odpočinkový.

Urobte si správnu raňajkách s dostatkom cukrov, aby ste mali v priebehu dňa z čoho čerpať energiu. Cukry vám tiež umožňujú následne rozkladať a vstrebávať bielkoviny z mäsa a iných potravín, ktoré konzumujete v priebehu dňa.

Dostatok zdravého spánku vás dobre naladí. Nespite ani málo, ani moc. Ak sa už prebudíte a cítite sa oddýchnutí a čerství, radšej vstaňte a predĺžte si tak svoj deň. Všetky aktivity potom môžete zvládať v pokoji a bez stresu.

Zamerajte sa na správne držanie tela, na prestávky v práci, nechajte svoje oči odpočinúť od počítača, choďte vyplaviť prebytočnú negatívnu energiu napríklad do fitness centra. Uvoľnite sa a nedusí v sebe svoje pocity.

Reflexológia a rýchla pomoc

Za pomocou reflexológia potom môžete riešiť rad bolestí, ktoré môžu vzniknúť v priebehu dňa, buď dlhým riadením auta, sedením za počítačom, nepríjemnú hádkou alebo ťažkou a nevyváženou stravou.

Reflexologie vám pomôže od bolestí hlavy, očí, dutín, uvoľní vám nádchu, pomôže predchádzať alergickým prejavom, uvoľní vašu chrbticu, šiju, sedacie nervy, uľahčí nohám alebo preťaženým ramenám. Pomôže efektívnejšiemu vylučovanie, lepšiemu tráveniu, posilní jednotlivé vnútorné orgány. Tým všetkým zabezpečí vašu psychickú pohodu, pretože uvoľní bolesť a nepríjemné pocity, ktoré spôsobujú vašu nervozitu, podráždenosť a negatívne emócie.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: