Reflexologie - rýchla pomoc

Reflexologie sa radí medzi čoraz viac vyhľadávané postupy, ak chcete medicíny, ktoré vám pomôžu od bolesti a nepríjemných pocitov. Jej podstatou je uvoľniť napätie a stres v tele. Uvoľnením dochádza k vyplaveniu škodlivín z tela. Vyskúšajte ju!


Cítite sa zle?

Stres, rýchly životný štýl, prejedanie alebo naopak príliš intenzívny športový tréning, to všetko prináša nášmu telu buď pohodu alebo naopak rôzne problémy a bolesti. Každý z vás iste trpí nejakou tou boliestky, ktoré by sa rád zbavil.

Chodíte na pravidelné masáže, beriete prášky od bolesti, dodržiavate pitný režim, prísnu diétu, ale dostávate sa iste do situácie, kedy potrebujete rýchlu a účinnú pomoc. Pomoc, ktorá bude efektívna, okamžitá a zároveň šetrná k vášmu organizmu.

V tomto prípade môže byť pre vás riešením reflexológia.

Čo je to reflexológia?

Reflexologie sa radí medzi najúčinnejšie prírodné liečby, ktoré majú za úlohu vás zbaviť stresu a prebytočného napätia. Využíva kombinácia reflexologických techník, ktoré môžu pôsobiť buď na vaše nohy alebo ruky. Reflexologie ovšem nie je náhrada liečebnej starostlivosti poskytnutej lekárom.

Ak ste vážne chorí a rozhodnete sa pre "liečbu" za pomocou reflexologie, určite sa najskôr poraďte so svojím ošetrujúcim lekárom a následne navštívte profesionálneho Reflexology.

Reflexológia je však vysoko účinná pri bežných problémoch, napríklad pri bolestiach hlavy, očí, chrbta, alebo pri náhlych stavoch únavy, nádchy alebo alergie. Preto nie je na škodu ju zaradiť do svojho zdravého životného štýlu a priučiť sa technikám, ktoré pomôžu vám alebo môžete takto pomôcť aj iným.

Zdravý životný štýl

Čo je to zdravý životný štýl? Áno, určite správne zloženie stravy, trocha toho pohybu, nepřejídání sa na večer. V každodennom kolobehu ste ale vystavovanie rade situácií, ktoré vo vás zvyšujú napätie, spôsobujú výbuchy agresivity, hnevu, záchvaty bezmocnosti a precitlivenosti. Všetky tieto stavy sú pre váš organizmus z krátkodobého hľadiska normálne.

Ale čo z dlhodobého pohľadu? Telo, ktoré je neustále masírované týmito negatívnymi emóciami, je časom unavené, trpia nedostatkom energie. Je to dané tým, že energia sa presúva tam, kde sa zvádza boj s týmito emóciami a je teda odvedená od ostatných orgánov, od ostatných životných funkcií. Tie sú potom oslabené a vystavené rôznym chorobám, ktorým sa nemôžu dostatočne brániť.

Reflexologie uvoľňuje celý organizmus

Reflexológia je charakteristická tým, že nerieši priamo daný zdravotný stav pacienta, ale zameriava sa na telo komplexne. A to tým, že vedie k uvoľneniu. Po dosiahnutí uvoľnenie môže stres "odplynout" z tela von a tým sa môžu správne rozložiť zdroje energie. Reflexologie teda pôsobí na telo ako celok.

Umenie odpočívať

Vzhľadom na to, že reflexológia je celostnej terapie, je potrebné sa zamerať na celkový životný štýl. Tam bezo sporu patrí aj umenie odpočívať. Umenie dobre si naplánovať svoj pracovný čas, čas športových či kultúrnych aktivít a čas odpočinku. Každý organizmus musí dopĺňať spotrebovanú energiu a tú môže získavať len počas efektívne relaxácie.

Správny jedálniček

Súčasťou zdravého životného štýlu je taky vhodne zvolený a skombinovaný jedálniček. Dostatok čerstvého ovocia, zeleniny, strukovín, obilnín a vyhýbanie sa škodlivinám má priaznivý vplyv na tráviaci trakt a teda na vašu psychickú pohodu. Problémy so zažívaním totiž budú otravovať každého z vás a budete sa cítiť chorí, nepokojní a podráždenie.

Dostatok pohybu

Cvičenie uvoľňuje nadbytočné napätie a stres, odplavuje prebytočnú negatívnu energiu a uvoľňuje endorfíny. Potom pociťujete šťastie, schopnosť bojovať s akoukoľvek záťažou, stresom, ste spokojní a dobre naladení.

Kvalitný spánok

Nemenej dôležitý je kvalitný spánok, ten, v ktorom si telo oddýchne, vypne mozog, všetko sa zregeneruje a ráno vstanete svieži a nabití energiou do nového dňa. Nedostatok spánku podporuje nervozitu, napätie a celkovo znižuje kvalitu žitia. 8 hodín spánku denne je dostačujúca.

Je tiež vhodné dodržiavať denný režim a chodiť spať približne v rovnakú hodinu. A tým aj vstávať v rovnakom čase. Telo si na tento režim navykne a podvedome bude cítiť, že prichádza jeho čas odpočinku.

Ak sa rozhodnete zapojiť do svojho životného štýlu aj reflexologie, neváhajte a prečíta si o nej viac.

Korene reflexológia

Reflexológia je storočný náuka, ktorá vznikla viac ako 2000 rokov pred naším letopočtom. Na egyptských náhrobkoch sú nápisy a vyobrazenia preukazujúce jej využívanie už v tomto období. Čínska medicína nezostala taky pozadu a čínski akupunkturisté používali túto metódu ako doplnok pre ošetrenie tela i ducha.

Čo je to reflexná bod?

Reflexológia je tzv neinvazívna liečba. Je založená na tlakovom pôsobenie na reflexné body rúk a nôh. Reflexná bod je také miesto, ktoré zodpovedá určitej časti tela. Ak budete na tieto body pôsobiť správnym tlakom, tak bude dochádzať k stimulácii nervových zakončení. Tým dochádza k uvoľneniu stresu a napätia v tele.

Reflexné bod reaguje citlivo v prípade, keď v niektorej časti tela je niečo zlého, zápal, opuch, zranenia, napätie. To vám umožňuje zistiť, kde je problém, kde vzniká daná bolesť, kde môžete trpieť nejakou chorobou či nedostatkom.

Ako reflexológia funguje?

Všetko je založené na tzv bunkovej pamäti. Predpokladá sa, že všetko, čo sa v organizme deje alebo dialo, tak sa zapíše do bunkovej pamäte. Mozog takto ukladá a následne vyvoláva tieto informácie. Napríklad môže ísť o informácie, kedy sme cítili bolesť v bruchu v dôsledku zápalu alebo napr. ľudia s amputované končatinou pociťujú bolesti chýbajúce časti.

Reflexologie nám odhaľuje táto postihnuté miesta, a to zvýšenou citlivosťou v reflexným bodu na rukách alebo nohách. Ak budete správne stimulovať príslušné reflexné body, nervový systém vyšle do mozgu nový signál, ktorý bude správny. Tým sa "zmení" bunková pamäť a dôjde k obnoveniu telesných funkcií. A výsledne tiež vymiznú citlivosť reflexných bodov.

Reflexológia rúk alebo nôh?

Reflexologie vám pomôže získať stratenú silu a rovnováhu a zbaví vás prebytočného stresu. Techniky, ktoré sa v tejto metóde využívajú, sú zamerané na reflexné body. Tie sa nachádzajú buď na nohách alebo na rukách.

Reflexológia je najúčinnejšia pri pôsobení na nohy. Dôvod je ten, že sú oveľa citlivejšie ako ruky, možno oveľa ľahšie na nich nájsť reflexné body a plocha pre pôsobenie je väčšia. Nie vždy ale môžete aplikovať túto terapiu.

Reflexológia nôh

Ošetrenie nôh je možné iba v teple domova a za predpokladu, kedy máte dostatok času na to, aby ste sa uvoľnili. Ďalej je nutné mať k tejto terapii partnera, ktorý vám ošetrenie nôh vykoná. Pôsobenie na reflexné body sami sebe vám neprinesie žiadaný účinok, nedostaví sa patričné uvoľnenie a nebudete schopní vyvinúť dostatočný tlak. Ošetrenie nôh si teda nechajte napríklad na víkend, kedy budete mať s partnerom dostatok voľného času.

Reflexológia rúk

Ošetrenie rúk je samozrejme rovnako vysoko účinné ako ošetrenie nôh. Len je viac využiteľné v bežnom pracovnom týždni. Metódy reflexológia môžete kedykoľvek bez problému využiť napríklad v zamestnaní pri namáhavej práci s počítačom. Uvoľniť si oči, šijou, bolesti v bedrách alebo odplaviť nahromadené napätie v tele. Reflexológia rúk je teda veľmi vhodná pre bežné každodenné použitie, ktoré si môžete dopriať aj vy sami, bez partnera.

Energetické zóny

Podľa reflexológia je telo rozdelené na 5 energetických zón v každej polovici tela, teda 10 energetických zón celkom. Tie prebiehajú pozdĺžne zdola nahor (od hlavy k päte) a radí sa postupne vedľa seba smerom von, od chrbtice smerom k palcom na rukách. Celé telo je teda pretkané týmito 10 zónami.

Ak dôjde k chorobnému stavu, tak sa preruší príslušná energetická zóna. Tým dôjde súčasne k narušeniu všetkých častí tela, ktoré sa pozdĺž tejto zóny nachádzajú. Pôsobenie na reflexné body ovplyvňuje priaznivo nielen danú časť postihnutou chorobou, ale aj všetky ostatné v blízkosti energetickej zóny.

Reflexologie v praxi

Ak ste sa rozhodli pre využitie reflexológia vo vašom živote, prečítajte si článok "Reflexológia v praxi". Ten sa zameriava na zoznam chorôb, ktoré možno touto metódou zmierniť a liečiť, na techniky, ktoré je nutné sa pre správnu aplikáciu naučiť a na cenné rady ohľadom zdravého životného štýlu.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: