Rady pre zdravie - Bodnutie, kocovina, popáleniny ...

Viete, ako správne odstrániť kliešťa? Čo pomôže na spálený jazyk? Ako zastaviť krvácanie z nosa? Na tieto a ďalšie otázky môžete nájsť odpoveď v nasledujúcom článku! Ponúkame ďalšie tradičné rady a tipy na rôzne neduhy.


Bodnutí hmyzom

Pokiaľ ide o včelí bodnutie, musíte čo najrýchlejšie vytiahnuť žihadlo (ovšem nie priamo za jedový vačok, vstrekol by ste ďalšie jed).

Ďalej postupujte u včelieho a osieho bodnutiu nasledovne:

* Na príslušné miesto položte studený obklad.

* Na opuch a bolesť je dobré potierať rozkrojenú cibuľou, octom alebo alkoholom.

* V prípade dýchacích ťažkostí, potenie, sčervenanie postihnutého a iných príznakov, je nutné vyhľadať lekára.

Pri bodnutí do úst alebo jazyka sa odporúča okamžite začať cmúľať ľad, zmrzlinu apod Pomôže aj aplikovať do úst navlhčenú soľ. Návšteve lekára sa ale napriek tomu nevyhnete.

Všeobecne platí, že v prípade bodnutí akýmkoľvek hmyzom, je dobré na ranu naniesť vlastné sliny.

Boule - prvá pomoc

Na hrču okamžite priložte studený obklad. Následne využite sáčok s nejakou mrazenú zeleninou a ten pritlačte. Na hrče na hlave je dobré pritlačiť plochý, kovový, chladný predmet.

Návaly horúčavy

Nával horúčavy zmiernite studenú kúpeľom rúk. Buď to môže byť pod tečúcou vodou z kohútika, alebo v napustené vode. Vodu zo seba neotierajú, ale ju necháme prirodzene uschnúť (chlad tak bude dlhšie pôsobiť).

Spálený jazyk - prvá pomoc

S týmto problémom sa stretávajú často gazdinky, keď neustále musí niečo chutiť. Rada je jednoduchá: napite sa studeného mlieka a nechajte dúšok v ústach tak dlho, kým sa mlieko nezahreje na teplotu úst.

Kocovina - ako proti opici

Ak plánujete konzumovať väčšie množstvo alkoholu, mali by ste svoje telo na to začať vopred pripravovať. Najmä sa dobre naježí, a to niečoho mastnějšího. Tuky totiž utvorí na stene žalúdka povlak, ktorý vstrebávanie alkoholu spomaľuje.

Tesne pred začiatkom konzumácie alkoholu si doprajte pohárik s vitamínom C. V priebehu večierku alkohol stale zajídejte a zapíjajte vodou. Alkohol nemiešajte. Než si ľahnete, vypite minerálku, aby ste doplnili tekutiny.

Prebudili ste sa a cítite sa mizerne? Naordinujte si hovädzie bujón. Kyslé rybičky a uhorky sa moc neodporúčajú, podporujú totiž smäd. Dobré sú marhule, ktoré sú bohaté na vitamín B15. Klinčekmi zase zaženiete alkoholový zápach z úst.

Ako na kliešť - návod

Súvislosti s odstraňovaním kliešťa panuje niekoľko mýtov. Poďme si teda ujasniť, ako to naozaj je. Platí, že kliešť by sa malo odstraňovať pohybom zo strany na stranu. Po pár minútach by malo dôjsť k uvoľneniu. A prečo kliešť nevytáčíme pinzetou? Pretože by sme ho mohli utrhnúť a výsledkom by bol zápal a ďalšie komplikácie. Kliešť tiež nezakapáváme olejom alebo čímkoľvek iných, pretože dusiaci sa parazit ešte stihne vypustiť do kože infekciu. Po vytiahnutí kliešťa je potrebná riadna dezinfekcia kože.

Ďalšou metódou, ako sa kliešťa zbaviť, je tesne okolo neho krúžiť vatovým tampónom, potretým suchým mydlom. Kroužíme proti smeru hodinových ručičiek. Kliešť by sa malo k tampónu prisať samo.

Ak to týždňa stopa po uhryznutí kliešťom nezmizne, ale naopak vznikne začervenané koliesko, navštívte lekára.

Krvácanie z nosa - zastavenie krvácania

Pri krvácaní z nosa mierne predkloňte hlavu (zle je hlavu zakláňať, pretože krv sa hromadí v nose). Ukazovákom a palcom stlačte nosovej krídla, a to po dobu približne 3 - 5 minút. Medzitým prikladajte na čelo, zátylok a koreň nosa studené obklady. Dýchajte ústami. V prípade, že krv tečie do úst, neprehĺtajte ju, ale vypľujte. Ak po uvoľnení nosa stále krvácate, proces opakujte. Platí, že nos nikdy ničím neupchávajú.

Pokiaľ sa jedná len o malé krvácanie, pomôže nakvapkať do nosa pár kvapiek zriedenej citrónovej šťavy.

Modriny - proti modrinám ľudovo aj inak

Akonáhle sa udriete, mali by sme tlačiť rukou na príslušné miesto, aspoň po dobu jednej minúty. Nemasírovat! Miesto je dobré zdvihnúť do zvýšenej polohy, tým sa zníži prietok krvi. Postihnuté miesto chladíme (napríklad sáčkom s ľadom zabaleným v utierke).

Podľa ľudovej medicíny na modriny pomáha masť z koreňa kostihoja a sadla, odvar z harmančeka, koreňa puškvorca pomletého listov Devětsilu a jaseňa, alebo plátok uhorku alebo pór.

Pomliaždenín, podvrtnutie - zábal

Na pomliaždeniny a vyvrtnutie sú dobré tvarohové zábaly, ktoré pomáhajú proti bolesti, opuchom a upokojujú. Pripravte si vlhkú utierku, na ktorú rozprestrite studený mäkký tvaroh. Priložte na postihnuté miesto a nechajte pôsobiť, kým tvaroh neprestane chladiť.

Pokožka podráždená od mrazu

Vyskúšajte obklad z harmančeka: do jedného litra vriacej vody dajte hrsť sušeného harmančekového kvetu, nechajte trochu vychladnúť a až bude odvar vlažný, tak do neho namočte uterák, vyžmýkajte a priložte na pokožku (približne po dobu 10 minút).

Popáleniny - proti popáleninám

Nutné je čo najrýchlejší ošetrenie: rozkrojte cibuľu a priložte ju na popáleninu. Ak je popálené miesto väčšieho rozsahu, môžete cibuľu nakrájať a zakryť sterilným obväzom.

Na popáleninu od hrnca alebo žehličky aplikujte horčicu a po chvíľke pôsobenia opláchnite studenou vodou.

Na popálenie kožu sú dobré kamilkové obklady. Do harmančekového čaju namočte gázu, vyžmýkajte ju a priložte na miesto.

Obarenia pri obarenia

Pri obareniu dajte miesto pod studenú vodu a chlaďte asi štvrť hodiny. Ak sa utvorí pľuzgiere, v žiadnom prípade je neprepichujte, ale sterilne prekryte. Pri rozsiahlejších poraneniach voláme lekársku pomoc.

Spálenie od slniečka

Na spálenú pokožku od slnenie je dobré zmiešať tvaroh a cmar. Zmes dajte na bavlnený šatku a asi na pol hodiny priložte na postihnuté miesto.
Prehltli ste rybie kocku? Ako vybrať rybia kosť z krku

Ak ste si vedomí, že ste prehltli rybie kostičky, zjedzte väčšie množstvo kyslej kapusty. Kapusta obalí kosť, a tá potom tráviaci trakt neporaní.

Závrat - točí sa Vám hlava?

Pri závratov je dobré si ľahnúť. Ak sa nám točí hlava alebo sa akoby houpáme, zameriame pohľad do jedného miesta.

Choroby dýchacích ciest - recept

Na choroby dýchacích ciest je liekom nápoj z cibule. Na kocky nakrájame asi 2 cibule, posypte cukrom, vložte do pohára s uzáverom a na 2 hodiny nechajte odpočinúť. Užívajte päťkrát za deň.

Ak trpíte chorobami dýchacích ciest, inhalujte soľ. V jednom litri horúcej vody rozpustíme lyžicu soli a dvojici po dobu niekoľkých minút inhalujte. Dobré je inhalovať aj pary z harmančekového náleve.

Bolesť nosových dutín

Ak pociťujete tlak a bolesť v prínosových dutinách, môže to byť príznak zápalu. V tom prípade uvarte zemiakovú kašu, avšak bez masla - zrieďte len mliekom. Ešte horúca kaša (čo najviac to ide) príde do utierky, ktorú si obalíme nos. Akonáhle kaša vychladne, môžete postup opakovať. Zemiaková kaša rozpúšťa hlieny a uľavuje od bolesti.

Nos odretý od nádchy

Kto trpí nádchou a často smrek, má spravidla odretý nos. Pomôže, keď zmiešame čerstvú najemno nasekanú majoránku (alebo sušenú drvenú) a maslo - za stáleho miešania zahrejeme do rozpustenia. Akonáhle zmes vychladne, môžeme postihnuté miesta potierať.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: