Presunúť do veštenie - vitejdoma ///// Čakry

Ak si chceme udržať náš organizmus zdravý, je dôležité podporovať správnu funkciu čakier, našich energetických centier. Základných, hlavných čakier je sedem, vedľajších 40, k nim je priradená vždy určitá farba. Spoznajte s nami význam hlavných čakier.


Čo sú čakry

Jedná sa o energetické centrá jedinca, ktoré sa nachádzajú pozdĺž vertikálnej osi nášho tela s otáčavým pohybom aj vzťahom k jednotlivým úrovniam a orgánom. Čakra pochádza sa sanskrte a znamená disk alebo koleso. Hinduistické texty používajú tento výraz pre centrá v ľudskom tele, ktoré majú schopnosť prijímať energiu, pretvárať ju, vyžarovať. Kvalita fungovania jednej čakry sa odrazí aj na ostatných. Jednotlivé čakry sú vzájomne prepojené.

Zablokovanie čakry

Niekedy môže byť jedna, alebo viac čakier zablokované, čo nám však spôsobí najrôznejšie ťažkosti, pretože životná energia nemôze voľne prúdiť. Blokáciu čakier je možné zistiť napríklad pozorovaním aury, kyvadlom, vycítěním rúk. Ak použijeme kyvadélko, spoznáme podľa opisujícího kruhu, či je daná čakra v harmónii alebo nie. Ak kyvadlo opisuje veľké kruhy, je čakra v harmónii, ak malé alebo žiadne, je čakra zablokovaná.

Čakry v kocke

Červená čakra (1. čakra) - kosti, zuby, nechty, hrubé črevo, konečník, nohy.

Oranžová čakra (2. čakra) - tráviace šťavy, krv, sperma, rozmnožovacie orgány, moč, mechúr, tenké črevo, obličky.

Žltá čakra (3. čakra) - žalúdok, žlčník, spodná časť chrbta, pankreas, slezina.

Zelená čakra (4. čakra) - srdce, hrudník, hornú časť chrbta, ruky, krvný obeh, dolnú časť pľúc.

Svetlo modrá čakra (5. čakra) - hltan, pľúca, hrdlo, šije, čeľusť, priedušky, hlasivky.

Tmavo modrá čakra (6. čakra) - uši, nos, oči, čelo, malý mozog, tvár.

Fialová, biela čakra (7. čakra) - lebka, veľký mozog.

Charakteristika hlavných siedmich čakier

Základná čakra (múládhára) - 1. čakra

Táto čakra je tiež známa ako koreňová čakra, Avarmi, mula, padma, Bhumi čakra, Brahma padma. Je to prvý zo siedmich hlavných čakier. Je spájaná so živlom Zeme, symbolizujúcim najhustejšiu stupeň prejavov a základ života.

* Vlastnosti Základné čakry - farba: červená, fyzické umiestnenie: medzi ritným otvorom a genitáliami, kľúčové záležitosti: chtíč, posadnutosť, sexualita, vnútorná aspekt: uzemnenia duchovnej energie, mentálnej akcie: stabilita, spirituálne akcie: istota, emocionálne akcie: zmyselnosť, príslušná časť chrbtice: 4. krížový stavec.
* Súvisiace telesná sústava - čakra je prepojená s vedľajšími čakrami, ktoré sa nachádza v členkoch, kolenách, slabinách, chodidlách, kedy tieto čakry podporujú prúdenie energie zo Zeme smerom nahor. Ak budete mať túto čakru zablokovanú, nebudete zrovna prežívať uspokojivý sexuálny život. V prípade, že odmietnete spojenie so Zemou, môžu sa u vás prejaviť problémy spojené s krížom, chrbticou, pohlavnými orgánmi, vylučovaním.
* Funkcia Základné čakry - hlavná funkcia spočíva v uzemňovanie, zakoreňovania. Ak sme uzemnenie, sme v súlade s životom a daná čakra pracuje ako má. Prvý, ale aj druhá čakra fungujú aj ako energetický odpadkový kôš aurického poľa, premieňa negatívnu emocionálnu energiu na svetlo. Ak máme Základné čakru odpojenú od Zeme, nemôžeme sa odpadových emócií zbaviť.
* Čierne a červené kamene - achát, brekciový jaspis, hematit, obrázkový jaspis, onyx, červený jaspis

Krížová čakra (svádhištána) - 2. čakra

Táto čakra je známa tiež ako sakrálna čakra, bhima, šatpatra, skaddala, padma, centrum sleziny a pupka, Wario-čakra, medhra. Táto čakra sa zaoberá vstrebávaním sexuálnych prejavov, myšlienok, tvorivosti, jedla. Čakra je tiež označovaná ako tzv centrum sebavyjadrenia i radosti. Všetky negatívne emócie môžu po čase vyvolať choroby.

* Vlastnosti Krížové čakry - farba: oranžová, fyzické umiestnenie: horná časť kríža pod pupkom, kľúčové záležitosti: vzťahy, násilie, závislosti, vnútorný aspekt: cítenie, mentálna akcie: tvorivosť, spirituálne akcie: nadšenie, emocionálne akcie: radosť, príslušná časť chrbtice : 1. bedrový stavec.
* Súvisiace telesná sústava - táto čakra je potešením, ktoré nás doslova rozpaľuje. Súvisí s Vašimi vzťahy. Nevyvážené sexuálne skúsenosti sú spojené s touto čakrou. Čakra je súčasťou močovej sústavy spojené s obličkami, čo súvisí aj so spracovaním vody vo Vašom tele. Ďalšie choroby, ktoré sú spojené s dysfunkciou čakry, sú nádory močového mechúra, bolesti kríža, zápal hrubého čreva ai
* Funkcia Krížové čakry - ak je táto čakra plne vyvinuté, produkuje žiarivý, ktoré je potrebné k zjednoteniu s inou dušou vo zväzku lásky, ďalej podporuje rast vedomie k osvieteniu.
* Oranžové kamene - karneol, červený aventurin

Čakra solar plexus (manipára) - 3. čakra

Táto čakra je známa tiež ako dašapatra, dašadala, padma, manipuraka, nabhupankadža, dašapatrambudža. Táto čakra sa spája so stresom, cukrovkou, zažívacími ťažkosťami, rakovinou.

* Vlastnosti Čakry solar plexus - farba: žltá, fyzické umiestnenie: medzi pupkom a spodkom hrudnej kosti, kľúčové záležitosti: strach, úzkosť, moc, introverziou, vnútorný aspekt: sila osobnosti a názory, mentálna akcie: moc, spirituálne akcie: rast, príslušná časť chrbtice: 7. a 8. hrudný stavec.
* Súvisiace telesná sústava - ak stlačíte miesto, ktoré sa nachádza tesne pod hrudnou kosťou, ucítite tzv nervovú uzlín v podobe pevného uzla. Ak Vám stlačení tohto miesta spôsobí nepríjemný pocit, naznačuje to stres, určitý blok. Je dôležité sa zbaviť zdroje stresu.
* Funkcia Čakry solar plexus - túto čakru môžete chápať ako slnko v tele, ktoré prijíma slnečné žiarenie, následne ho prevádza do formy, ktorá umožní regulovať prúdenie životnej energie v tele. Ak ovládnete túto čakru, dosiahnete plnej znalosti aj ovládnutie Vášho tela.
* Žlté a zlatožltej kamene - tigrie oko

Srdcová čakra (anáhata) - 4. čakra

Táto čakra je tiež známa ako padma-Sundar, dwaša, hrit padma, hridaja čakra, anáhata-Puri, dwadašara.

* Vlastnosti Srdcové čakry - farba: červená, ružová, biela, zelená, fyzické umiestnenie: v stredu hrudníka na hrudnej kosti, kľúčové záležitosti: nežnosť, odmietnutie, vášeň, vnútorný aspekt: súcit a bezvýhradná láska, mentálna akcie: vášeň, spirituálne akcie: oddanosť, príslušná časť chrbtice: 4. hrudný stavec.
* Súvisiace telesná sústava - ak sa zbavíte emocionálnych tráum a nebudete sa snažiť posudzovať druhej, zdravie Vášho fyzického srdca sa zlepší.
* Funkcia Srdcové čakry - táto čakra sa považuje za bránu k vyššiemu vedomie, je v centre nášho svetelného tela. Je stredom siedmich čakier.
* Ružové a zelené kamene - ruženín, Rodonita, zelený aventurin, serpentín, malachit

Krčná čakra (višuddha) - 5. čakra

Táto čakra je známa tiež ako kanthadeša, AKASA, kantha, šodašara, nimrala-padma.

* Vlastnosti Krčná čakry - farba: tyrkysová, fyzické umiestnenie: v krku, medzi hrtanom a kľúčnou kosťou, kľúčové záležitosti: komunikácia, vôľa, sebavyjadrenia, vnútorný aspekt: vyjadrenie, mentálna akcie: plynulé myslenie, spirituálne akcie: istota, príslušná časť chrbtice: 3. krčný stavec.
* Súvisiace telesná sústava - táto čakra súvisí s produkciou hormónov, ktoré vyvažujú štítnu žľazu. Liečenie Krčná čakry môže pomôcť od vyčerpania, problémoch s trávením, váhou, pri bolestiach v krku, bolestiach zadnej časti hlavy ai
* Funkcia Krčná čakry - jedná sa o tzv most, ktorý vedie od srdca. Čakra je dôležitá pri zvyšovaní uvedomenia pomocou postupné aktivácia čakier od základnej až k temenu hlavy.
* Svetle modré a tyrkysové kamene - modrý chalcedón, tyrkys

Čelné čakra (adžna) - 6. čakra

Táto čakra je známa tiež ako čakra tretieho oka, adžita-poschodia, Šivovi oko, bhrujugamadhjabila, adžnapura, bhru čakra. Je externe spojená s naším telom uprostred čela, a to mierne nad úrovňou obočie.

* Vlastnosti Čelné čakry - farba: biela, tmavo modrá, fyzické umiestnenie: stred čela, kľúčové záležitosti: dôvera vo vnútorné vedenie, vyžarovanie vyššieho alebo nižšieho ja, vnútorný aspekt: intuícia, emocionálne akcie: jasnosť, spirituálne akcie: meditácia, príslušná časť chrbtice : 1. krčný stavec.
* Súvisiace telesná sústava - s touto čakrou súvisí fyzické ťažkosti, ako sú bolesti hlavy, problémy vnútri hlavy, vrátane uší, očí. Ak ste často v strese, alebo Vás trápi bolesť hlavy, venujte Vašu pozornosť Čelné čakre.
* Funkcia Čelné čakry - táto čakra sa spája s mysľou, ktorá presahuje aj tie najjemnejšie živlami. Ak sa s touto čakrou plne stotožníte, budete schopní prekročiť Vašu myseľ a vstúpite do sféry múdrosti, vedomostí.
* Tmavomodré kamene - lapis lazuli, sodalit, dumortierit

Korunná čakra (sahsrára) - 7. čakra

Táto čakra je známa tiež ako akasa čakra, pankadža, Kamala, širas padma, lotos s tisíckami kvietky, sahasrádala padma. Čakra je umiestnená nad hlavou, podľa indickej tradície.

* Vlastnosti Korunný čakry - farba: fialová, fyzické umiestnenie: temeno hlavy, kľúčové záležitosti: skrytá múdrosť a smrť tela, vnútorné aspekt: oslobodenie karmy, emocionálne akcie: bytia, spirituálne akcie: jednota skrze transcendentálne vedomie, príslušná časť chrbtice: žiadna.
* Súvisiace telesná sústava - medzi choroby, ktoré súvisia s touto čakrou sú bolesti hlavy, epilepsia, vysoký krvný tlak, Parkinsonova choroba, paralýza.
* Funkcia Korunný čakry - táto čakra predstavuje sídlo číreho vedomia, ďalej rovnováhu duality vo Vás a Vašu schopnosť zažiť vyššia vedomie.
* Fialové a číre kamene - bezfarebné kamene, ametyst, krištáľ


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: