Pred slnkom v strehu

Slnečné lúče a ich pôsobenie na ľudskú kožu. Opaľujete svoje telo radi? Viete ako na to a prečo sa vlastne chrániť? Ktoré používať prípravky. Ako je to s opaľovaním detí a rady ako na spálenú pokožku.


Čo si móda žiada?

Móda z ruku 1867 predpisovala sukne vzadu od pása rozšírené au kolenách zúžené, prechádzajúca vo vlečku. Živôtik bol tak obopnutý okolo tela, že sotva umožňoval dýchanie a nevyhnutnosťou sa stal slnečník. Dámy museli mať alabastrová bielu pleť.

Dnešná móda vraj velí pravý opak, pohodlný Safari štýl, ktorý je pre tohtoročnú sezónu viac extravagantná. Nosiť sa budú farebné a výrazné vzory inšpirované ríšou plazov alebo kvetinové vzory, tentokrát ale v netradičnom, rokovějším štýlu. A naša pleť by mala byť samozrejme zlatista opálená :-)

Slniečko a jeho účinky na kožu

Slnečné svetlo je veľmi dôležité pre náš organizmus. Je potrebné pre tvorbu vitamínu D, ktorý má význam pre zdravé kosti, zuby a nervový systém. Slnko tiež zlepšuje našu náladu a pôsobí proti depresiám. U mnohých kožných ťažkostí dochádza vplyvom pôsobenia slnečných lúčov k výraznému zlepšeniu. Ultrafialové žiarenie má však svoje tienisté stránky.

Nebezpečné UV žiarenie môže pokožku poškodiť aj cez mraky aj v tieni a nechránené opaľovanie je jedným z hlavných faktorov vzniku zhubných melanómov, to už sme všetci počuli nespočetnekrát. Nezabúdajme tiež, že cca 80% slnečného žiarenia môže prenikať aj svetlými mraky a hmla v atmosfére alebo voda - ak ste mokré, môže dokonca expozícii UV žiareniu ešte zvýšiť. Preto aj v tieni potrebuje naše telo ochranný krém.

Priebeh opaľovanie

Naša prirodzená farba kože je daná množstvom melanínu v koži. Existencia a množstvo melanínu je u všetkých ľudí závislá na genetických predpokladoch. Keď je naša pokožka vystavená UV žiareniu začínajú melanocyty-bunky nachádzajúce sa hlboko v našej koži vytvárať viac melanínu. Počas nasledujúceho zhnednutie vystupuje melanín na povrch kože a vytvára opálenie. UV žiarenie spôsobuje okrem iného aj zosilnenie vonkajšej vrstvy kože, čím si naše telo vytvára prirodzenú ochranu pred UV žiarením a spálením kože.

Možné problémy

Slnko zaviní rýchlejšie starnutie Vašej kože, rovnako ako vznik foto toxických a foto alergických ochorení. UV žiarenie tiež môže na ľudskej pokožke vyvolávať rad chemických a biologických reakcií, ktoré sa v závislosti na celkovej absorbovanej dávke UV žiarenia prejavujú rôznym stupňom zápalu pokožky od tvorby ekzému a sčervenanie, cez vznik pľuzgierov až k nekróze tkaniva.

Postupný vznik vrások, suchosť a zhrubění kože, zosilnenie rohovej vrstvy pokožky, rozšírenie drobných kapilár kože, škvrnitou pigmentáciu a ochabnutie prirodzeného napnutie kože spôsobené degeneráciou podporných elastických a kolagénových vlákien der-mis. Využite akcie v ordináciách dermatológov v období medzi 28.5. až 6.6. a nechajte si pre istotu vyšetriť svoje znamienka - zadarmo!

Aký ste foto-typ?

* I. tento typ červenie do spopolnili a nikdy nezhnedne
* II. typ tiež červenie, ale trochu zhnedne
* III. foto-typ zvyčajne hnedne, občas sčervenie ľudia s IV typom kože, hnednú a nikdy sa nespáli

Ochrana pred slnkom

1. opaľovacie krémy s rôznymi faktormi ochrany = namazať by ste sa mali štvrť až pol hodiny pred opaľovaním. Krém je potrebné naniesť skutočne niekoľkokrát denne, vždy po kúpaní, inak zhruba každé dve hodiny, pretože pot pri teplom počasí krémy zmyje. Krémy by mali obsahovať UV faktor 10, na začiatku sezóny 15. Pre deti a pri pobyte na horách sa odporúčajú krémy s UV faktorom 30. Vyhnite sa slnku, ak užívate lieky.

2. prípravky po opaľovaní = mlieka, peny, gély na ošetrenie a regeneráciu podráždenej alebo namáhanej pokožky vplyvom opaľovania a kúpania.

3. doplnky výživy = antioxidanty, prípravky obsahujúce beta karotén.

E vitamín - pomáha chrániť organizmus pred pôsobením voľných kyslíkových radikálov, ktoré vznikajú vplyvom pôsobenia ultrafialových lúčov. Má tiež protialergenní účinok. Možno užívať preventívne denne. Jeho najlepšími prírodnými zdrojmi sú kukurica, vajcia, maslo, syry, hrach, fazuľa, obilné klíčky, avokádo, melón, kukuričný olej, olej z obilných klíčkov a sójový olej.

Zelený čaj - vedci objavili, že pitie zeleného čaju pôsobia vďaka obsahu polyfenolov antioxidačne a má ochranný účinok pri opaľovaní. Medzi najlepšie prírodné bloky, patrí čistý gél aloe vera, ktorý zároveň pre svoje detoxikačné a antioxidačné účinky pôsobia na pokožku ako zosilnená ochrana proti všetkým vonkajším vplyvom a posilňuje jej obranyschopnosť.

Oxid zinku - zinkový popol, zase podporuje bunkovú obnovu pleti-pomáha pri akomkoľvek poškodení pokožky. V mlieku je obsiahnuté väčšie množstvo, takže sa faktor ochrany proti slnečnému žiareniu zvýšil na 15. Zinok je veľa zastúpený v tekvicových semienkach av plodoch mora.

Opaľovanie detí

Na deti novonarodené až do 6 mesiacov neodporúčajú odborníci používať žiadne ochranné krémy, je lepšie ich chrániť odevom a nechávať v tieni. Do 12 rokov neodporúčajú gély ani spreje, ktoré môžu spôsobiť podráždenie kože a očí. U detí vo všeobecnosti používajte aspoň faktor 20 alebo vyšší. Nižšia faktory je možné uplatniť u foto-typu IV a na konci leta. U detí trpiacich kožným ochorením je lepšie sa o typu opaľovacieho krému poradiť s lekárnikom alebo lekárom.

Teplota

Môže sa tiež objaviť po nadmernom slnení. Zvýšená teplota je signál, že niečo nie je v poriadku a že by sme mali zistiť, čo to je. Horúčka sama o sebe nie je chorobou. Ide o zvýšenie telesnej teploty, ktoré je častým príznakom prebiehajúcej infekcie. Ak je infekcia potlačená, horúčka zvyčajne miznú.

Spáleniny od slnka

Neuhlídáte Ak svoju kožu a predsa len sa spálite je dôležitý pobyt v tieni a dostatok tekutín. Odporúča sa opakovaná studená sprcha. Ak máte teplotu, treba ju zrážať Ak nemáte v blízkosti lekáreň, môžete vyzkoušit prastaré tipy našich babičiek:

Dajte si studenú kúpeľ alebo sprchu, do vody rozpustite šálku kukuričného škrobu alebo jedlej sódy. Kúpeľ poskytne Vašej rozpálenej pokožke úľavu. Avšak výrazne spálená koža má tendenciu k tvorbe pľuzgierov. Ich vznik môžeme urýchliť práve kúpeľov, takže sa v tejto fáze máčanie neodporúča. Na druhú stranu však k upokojeniu mierne spálených plôch prispeje niekoľkominútová opakovaná aplikácia príjemne chladných obkladov

Alebo na spálenej miesto dať tvaroh, alebo jogurt, ktorý horúčosť vytiahne.

Pomáhajú aj iné chladivé obklady - napríklad zo silnejšieho čierneho, alebo zeleného čaju či z borovej vody.

Inak v lekárňach majú dostatok prípravkov na spáleniny typu - Panthenol, ktorých je celá rada, len sledujte obsah panthenolu na etikete. Balzamy na spálenú kožu prináša úľavu už po prvej aplikácii. Pokožku hydratujú a navracia jej späť prirodzenú rovnováhu. Po dvadsiatich štyroch hodinách sú výsledky vidieť - pokožka sa zotavuje a začervenanie ustupuje. Penové spreje, mlieka atď ...


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: