Poškodené vlasy - zdravé riešenie

Máte mastné vlasy? Alebo Vás trápi matné vlasy bez lesku? Či už trpíte rozstrapkanými končeky, alebo suchými kučeravými vlasmi, nasledujúci článok Vám poskytne základné rady na riešenie rôznych typov poškodenia vlasov. Aj Vaše vlasy môžu byť krásne.


Zdravé vlasy sa dajú spoznať na prvý pohľad, sú totiž lesklé. Rovnanie, natáčanie, farbenie, melírovanie, či zosvetľovanie vlasy poškodzuje. Či už ide o ten najlepší prípravky, všetky nechajú na Vašich vlasoch stopu.

Rozstrapkané končeky a lámavé vlasy

Príznaky poškodenia

* Končeky vlasov sú rozdvojenej.
* Vlasy sú krehké a aj pri bežnom česaní sa lámu.
* Sú náchylné na rozcuchávání.
* Vlasy vyzerajú matne, bez lesku.
* Končeky sú svetlejšie, chýba im totiž pigment.

Príčina poškodenia

Príčinou je opotrebovanie vlasov. Chemické prípravky, tepelné úpravy vlasov ako je fúkanie či žehlenie, dĺžka vlasov, to všetko spôsobuje rozstrapkaniu končekov. Ďalej má na stav vlasov vplyv zlá životospráva, nedostatok vitamínov a minerálov. Na mimoriadne krehkých vlasoch môžu vznikať uzlíčky.

Liečba poškodenia

Ak si vlasy farbíme, dávajte prednosť smývatelným farbám na vlasy, ktoré neobsahujú amoniak alebo peroxid. Zmývateľný farby sú pre vlasy znesiteľnejšie. Umývajte si vlasy maximálne raz za dva dni, častejšie umývanie tiež prispieva k rozstrapkaniu končekov. Používajte šampóny a kondicionéry určené pre poškodené, rozstrapkané a lámavé vlasy. Suché vlasy potrebujú zvlhčujúce látky na posilnenie ich elasticity. Používajte teda stylingové prípravky, ktoré obsahujú keratín.

Rozstrapkané končeky nejde zaceliť, jediné čo môžete urobiť je nechať ich zastrihnúť. Vlasy si nechávajte zastrihávať pravidelne, približne každých 6 týždňov.

Suché a kučeravé vlasy

Príznaky poškodenia

* Pri prvom náznaku vlhkosti sa pramene vlasov stanú neovládateľné.
* Vlasy sú hrubé a drsné na dotyk.
* Vlasy sú krehké, lámu sa a majú suché končeky.
* Majú tiež sklon ku krepovateniu.

Príčina poškodenia

Na vine sú samozrejme gény, ale aj upravovania vlasov za pomoci tepla. Pokusy o skrotenie takých vlasov pomocou fénu, či žehličky na vlasy len poškodí kožu na hlave a tým zhorší aj kvalitu vlasov. Lámania vlasov a ich krehkosť je spôsobená nedostatkom mazových žliaz.

Liečba poškodenia

Suché vlasy potrebujú veľa vlhkosti, takže obmedzte ich umývanie len na dvakrát až trikrát za týždeň. Používajte šampóny a kondicionéry s orechovým olejom a bambuckým maslom. Používajte tiež regeneračné masky, či oleja na vlasy. Proti vysušovaniu vlasov do nich vtierajte špeciálne prípravky. Masírovanie pokožky hlavy môže podnietiť prirodzenú tvorbu mazu.

Starostlivosť o kučeravé vlasy je časovo veľmi náročná, ak sa o ne ale budete starať starostlivo, odmení Vás.

Zľahnuté a mastné vlasy

Príznaky poškodenia

* Jemné pramene, ktoré vykazujú stratu objemu.
* V priebehu dňa sa vlasy mastia.
* Vlasy sú zľahnuté, mdlé a nedokážu udržať účes.
* Zlepujú sa do pramienkov.

Príčina poškodenia

Na vine sú predovšetkým gény. Jemné vlasy majú neistote štruktúru ako tie hrubšie. Každý vlasový folikul má najmenej jednu mazové žľazy. Problémom je práve nadprodukcie mazu. Tá môže byť daná geneticky, alebo môže byť spôsobená hormonálnou poruchou. Príčinou ale môže byť aj nevhodná skladba jedálnička.

Liečba poškodenia

Keďže sa Vaše vlasy mastia veľmi rýchlo, umývajte si ich každý deň. Používajte šampón pre mastné vlasy, ktorý neobsahuje oleje a ťažké silikóny. Kondicionéru používajte veľmi málo a nenanášajte ho na pokožku hlavy. Neoplachujte vlasy moc teplou vodou, tá totiž zhoršuje pokožku a spôsobuje, že mazové žľazy produkujú viac mazu.

Ako u pleti, iu pokožky hlavy platí, že nadmerné vysušovanie nakoniec vedie len k väčšej produkcii mazu. Pokúste sa obmedziť jedlá bohaté na soľ, cukor, korenie a nasýtené tuky. Zvýšte aj príjem vitamínov A, B, C, a E.

Matné a vyblednuté farbené vlasy

Príznaky poškodenia

* Vlasy predtým žiarili, ale dnes tomu tak nie je.
* Blonďavé vlasy sú popolavé, hnedé sa zdajú sivastý a ryšavé sú skôr oranžové.
* Farba vlasov nie je bohatá a žiarivá, ale skôr vyblednutá.
* Po farbenie sa na chvíľu ich štruktúra zlepší.

Príčina poškodenia

Ak je vonkajší povrch vlasov poškodený chemickými látkami, alebo teplom, časti vlasovej kôry sú odkryté, čím sa vlas poškodzuje zvnútra. Výsledkom je, že vlasy už neprijímajú farebné pigmenty. Tiež nadbytok vlasových produktov môže poškodiť vlasovú kúru. Na vymývanie farby z vlasov má okrem to vplyv aj časté umývanie vlasov, chlórovaná voda a UV žiareniu.

Liečba poškodenia

Znížte vyblednutiu vlasov pomocou šampónov a kondicionérov, ktoré pomáhajú zachovávať farbu vlasov. Používajte také stylingové prípravky, ktoré obsahujú široké spektrum UV filtrov, ktoré ochránia vlasy pred stratou farby zapríčinenú slnečným žiarením. Ak chcete podporiť lesk vlasov, vtierajte do nich vyhladzovacie produkty, ktoré obsahujú prírodné oleje alebo silikón. Vyhnite sa častému fénovaní pomocou teplého vzduchu. Vysoká teplota má zlý vplyv na všetky typy vlasov, farbené vlasy sú však k poškodeniu náchylnejšie. Molekuly pigmentu sú odolné len voči teplotám do 200 ° C, pričom napríklad prevažná väčšina žehličiek na vlasy pracuje s teplotou väčšou.

* Všetky typy vlasov môžu byť krásne a žiariť zdravím. Potrebujú len tú správnu starostlivosť. Prvým krokom je identifikácia Vášho typov vlasov. Potom už len stačí zvoliť si vhodné stylingové prípravky a vhodnú starostlivosť.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: