Poruchy príjmu potravín

Priblížime Vám základné informácie, nielen o už známych poruchách príjmu potravy: mentálna anorexia a bulímia, ale aj o menej známych, ale nemenej závažných poruchách, s ktorými sa môžeme stretnúť.


Mentálna anorexia

Anorexia je charakteristická predovšetkým odmietaním množstvo jedla a vynechaním niektorých potravín. Jej sprievodným javom je váhový úbytok, ktorý môže ohrozovať aj život, ďalej nepokoj, únava, slabosť, zima, strata vlasov, vynechanie až strata menštruácie. Niektorí anorektici zvyšujú chudnutie nadmerným až obsedantním telesným cvičením.

Mentálna anorexia sa zvyčajne prejavuje na prahu dospievania

Každý vie, čo anorexia je, čo spôsobuje, že začína snom schudnúť pár kíl a následne sa zo sna stane závislosť a posadnutosť, lezúci kosti, podvýživa. Jedinec si neuvedomuje, že je chorá, že je to práve anorexia, ktorá mu ovláda mozog a núti ho ďalej chudnúť a nejesť. Osoby trpiace anorexiou sa čuduje, že sa im zhoršujú vlasy, vypadávajú im vlasy, zhoršujú sa nechty, ktoré sú slabé a krehké. V mozgu je narušená tvorba serotonínu a ďalších látok, ktoré ovplyvňujú psychickú pohodu. Postihnutie jedinci tak sužuje strach, úzkosť, smútok. Mávajú ťažkosti so sústredením, zhorší sa im pamäť. Nedostatok minerálov vedie k poruchám srdcového rytmu až jeho zlyhanie. Pohyb v črevách sa spomalí, pozvoľna ubúda svalová hmota. Koža je suchá, ľahko sa postihnutým osobám tvoria modriny.

Bulímia

Bulímia je charakteristická nezřízeným prejedaním a po jedle vyvolaním zvracania. Bulímia sa vyskytuje spravidla vo veku pätnástich až tridsiatich rokov. Jej základným príznakom sú záchvaty žravosť sprevádzanej následným vracaním, ktoré si postihnutý sám vyvoláva. Alebo užíva preháňadlá, aby zabránil trávenie a vstrebávanie potravín. Telesná váha môže byť normálne. Opakované vracanie však vyvoláva únavu, malátnosť, kazivosť zubov, trvalé bolesti v krku, bolesti brucha, nadúvanie, poruchy trávenia a poruchy látkovej výmeny.

Zneužívanie preháňadiel môže porušiť činnosť svalov v stenách čreva

a viesť k chronickej zápche. Môžu nastať aj poruchy z nedostatku tekutín, elektrolytov a nutričných látok, predovšetkým minerálov a vitamínov.

V súčasnej dobe patrí mentálna anorexia spolu s bulímiou k najrozšírenejším poruchám príjmu potravín. Anorexia alebo bulímia spôsobuje ťažkosti nielen danej osobe, ale aj členom rodiny.

Príznaky mentálna anorexia a bulímia

Tí, ktorí trpia poruchami príjmu potravy, bývajú zvyčajne v neustálom napätí, ich sebavedomie je veľmi nízke a strácajú schopnosť komunikácie s okolitým svetom. Medzi ďalšie najčastejšie príznaky anorexie patrí: neobjektivní vnímanie telesnej váhy, rozloženie tuku a tvaru tela, trvalé chudnutie, pocit viny kvôli zkonzumovanému jedlu, tajné prejedanie, vynucované zvracanie, neobvyklý záujem o váhu, striktné diétne obmedzenia, obmedzenia styku s okolím, podráždenosť, depresia , úzkostné stavy, mdloby, závraty. Medzi ďalšie príznaky bulímia patria: strach zo ztloustnutí, užívanie preháňadiel vo veľkom množstve, nadmerné cvičenie.

Liečenie mentálna anorexia a bulímia

U týchto chorôb je veľmi dôležitá včasná liečba. Terapia môže prebiehať u ľahších prípadov ambulantne, v ťažších prípadoch je však nutná hospitalizácia na psychiatrickej liečebni, prípadne na jednotke intenzívnej starostlivosti sa zavedením umelej výživy. Pre choroby s poruchami príjmu potravín je nutná odborná starostlivosť, iba výnimočne sa z tohto stavu môže jedinec dostať sám. Pre úspešné prekonanie choroby je dôležitá aj pomoc rodiny a priateľov.

Orthorexie

Orthorexie predstavuje posadnutosť zdravým stravovaním. U orthorexie ide o kvalitu, naopak u vyššie zmieňované mentálna anorexia a bulímia ide o kvantitu. Orthorektik sa stáva obeťou jedlá rovnako ako anorektici alebo bulimici. Celý jeho svet sa len točí okolo toho, čo jej, ako si jedlo pripravuje, sleduje výživovú hodnotu potravín, vyhľadáva nové a nové informácie o zdravom stravovaní. Dôležité pre neho je to, čo on považuje za zdravé.

Orthorektici sú väčšinou ženy

Sú veľmi štíhle, pretože sa zameriavajú najmä na nízkokalorické potraviny. Orientujú sa na bio-potraviny zo špecializovaných obchodov. Záleží im na tom, kto potraviny vyrába, či dodržal všetky bio-postupy. V jedincoch rastie strach z nezdravého jedla ai to, čo pôvodne považovali za zdravé, nie postupne už zdravé dosť, pretože zdravé jedlo podrobujú čoraz väčšiemu skúmanie. Zoznam jedlých potravín sa tak výrazne skracuje. Bohužiaľ im vypadávajú vlasy, stráca menštruácii, môžu trpieť anémiou (chudokrvnosťou), trpia depresiami, úzkosťou.

Liečenie orthorexie

Najdôležitejšou časťou liečenie je psychoterapia.

Záchvatové prejedanie

Táto choroba postihuje ako ženy, tak mužov. Choroba sa môže rozvinúť v období dospievania alebo kedykoľvek potom. Častou príčinou tejto poruchy býva nevyvážené stravovanie, na ktoré môže mať vplyv aj veľa rôznych neodborne vedených redukčných diét. Častým dôsledkom býva priberanie, depresie, nespokojnosť so sebou. Porucha sa často rozvíja ako odpoveď na stres, citové útrapy, depresívne nálady. Jedinci, ktorí trpia chorobnou žiarlivosťou, sa potajomky oddávajú jedlu, ktoré spořádají veľmi rýchlo a im doslova jedno, čo vlastne jedia.

Často jedia v noci, aby ich nikto nevidel

Mnohí z nich dokonca predstierajú, že vlastne drží diétu, cez deň skoro nič neje, zato v noci si to výrazne kompenzujú. Následne je prepadajú pocity viny. Rozdiel medzi bulímiou a chorobnou žiarlivosťou je ten, že bulimici nadmerné množstvo skonzumovaného jedla vyzvrací, prípadne používajú preháňadlá. Naopak tí, čo trpia záchvatovitým prejedaním, však váhou naberajú, čo postupne vedie k obezite, ktorá spôsobuje mnoho zdravotných problémov (choré kĺby, kôrnateniu tepien a ďalšie).

Čím sa vyznačuje záchvatové prejedanie

Záchvatové prejedanie sa vyznačuje nevyváženým stravovaním (značné obmedzovanie sa v jedle, hladovanie, jednostranná jedálniček sa strieda s neodolateľnou, nutkavou túžbou sa prejesť). Po záchvate prejedania prichádza fyzicky nepríjemné pocity z prejedení, zvyčajne však nedochádza ku vracanie. S nárastom hmotnosti rastie aj nespokojnosť so sebou a snaha sa najrôznejším spôsobom obmedzovať v jedle.

Liečenie záchvatovitého prejedanie

Ako vhodná liečba pre záchvatové prejedanie je kombinácia návštev psychológa a nutričného odborníka na výživu.

Syndróm vybíravého jedenie

áto choroba sa vyznačuje tým, že jedinec konzumuje iba vybrané potraviny, avšak v extrémnom merítku. Telo postihnutého začne postupne postrádať mnohé vitamíny a živiny, ktoré mu jednostranná strava neposkytuje, a môže potom začať trpieť rôznymi chorobami.

Vplyv stresu na životosprávu

Stres ovplyvňuje rôznym spôsobom prijímania potravy. Vypätá stav môže spôsobiť, že nepociťujeme hlad, nemôžeme jesť, trpíme nevoľnosťami. Naopak u iných osôb stres vyvoláva chuť do jedla, keď v strese zjedia viac potravy než obvykle.

Ako sa cítiť fit

Ak sa chcete cítiť dobre, vyzerať k svetu, zabudnite na všetky diéty, naopak sa naučte zdravo jesť a upraviť životosprávu. Jedzte pravidelne v malých dávkach pre 2-3 hodinách, tj 5-6 jedál denne. Vo Vašom jedálničku by mala prevažovať zelenina, chudé kuracie mäso, morčacie mäso, ryby, ryža, ovocie a cereálne výrobky. Dajte prednosť varenie, dusenie a príprave na teflónovej panvici. Snažte sa obmedziť vo svojej strave soľ, prílišnej ochucovanie, tučné a sladké jedlá. Venujte sa tiež športovanie, treba si však uvedomiť však, kde sú Vaše hranice, čo Vám prospieva, čo už nie.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: