Pohyb, jeho klady a zápory

Každý trávime voľný čas inak. Niekto drinou v posilňovni, ďalšie odpočinkom pri televízii. Oba extrémy sú však nezdravé. Primeraný pohyb i odpočinok telu prospieva. O tom niet pochýb. Otázka je len to, čo možno označiť slovom primeraný.


Klady a zápory športovanie

Klady športovanie

*
Pomáha proti zlej nálade a stresu. Stačí dvadsať minút cvičenia a produkcia hormónov endorfínu a serotonínu, ktorých nedostatok spôsobuje napríklad depresie, úzkosti, či agresivitu stúpa. Pozitívne účinky posilňuje cvičenie v prírode.
*
Sex je kvalitnejší. Celý organizmus vrátane pohlavných orgánov sa lepšie prekrvuje. Navyše pravidelné cvičenie dodáva telu atraktívny vzhľad a príťažlivosť.
*
Popoludňajšie alebo podvečerné športovanie navodzuje kvalitné a hlbší nočný spánok. Ráno sa prebúdzame odpočatější a lepšie sa sústredíme na prácu.
*
Znižuje hladinu škodlivého cholesterolu a triglyceridov (oboje sú krvné tuky). Prispieva k prevencii kardiovaskulárnych ochorení vedúcich k infarktu i mozgovej mŕtvici.
*
Šport udržuje svaly pružné a kĺby ohybné. Je jednou z dôležitých súčastí prevencie osteoporózy (rednutie kostí).
*
Pohyb pomáha predchádzať problémom s chrbticou a bolestiam hlavy. Dôvod je jednoduchý: ohybná chrbtica sa nikde neblokuje a neutiskuje žiadne nervy.
*
Škodlivé voľné radikály majú menej šancí prispieť nielen k rakovine hrubého čreva, ale aj prsníka. Zásluhu na tom má viac kyslíka v krvi.
*
Začať sa cvičením môžeme kedykoľvek. Spočiatku stačí pol hodiny dvakrát až trikrát do týždňa. Vo svaloch by sme mali cítiť napätie, nie bolesť.
*
Striedame Ak rôzne športy - najlepšie plávanie, turistiku, cyklistiku alebo lyžovanie v rekreačnej podobe, zaťažujeme rovnomerne všetky svaly a kĺby. Telo sa potom formuje rovnomerne. Môžeme si byť istí pozitívnym účinkom na celkovú kondíciu a správnym rozvojom pohybového aparátu.
*
Rôznorodá fyzická aktivita - cvičenie, prechádzky, plávanie atď, udržiava hmotnosť primeranú veku.
*
Je dokázané, že to čo robíme s chuťou, má väčší zmysel. V telocvični utužujú kontakty s mnohými ďalšími cvičenci. Posilňujeme teda nielen fyzickú kondíciu, ale pomáhame si aj po psychickej stránke.
*
Cvičíme Ak správne, mal by sa náš pulz pohybovať okolo čísla 130. Práve táto tepová frekvencia je vhodná pre udržanie kondície či chudnutie. Môže sa samozrejme stať, že tep vystúpi vyššie. Aké je teda únosné maximum? Vzorec pre výpočet je asi tento: pre ženy 220 mínus vek, pre mužov 205 mínus polovica veku.
*
Štíhly človek, ktorý nešportuje vôbec, sa dožíva nižšieho veku než ten, ktorý má pár kíl naviac, ale pravidelne sa hýbe.

Zápory športovanie

*
Zlým cvičením si spôsobujeme chronickej problémy pohybového aparátu. Zatiaľ čo s bolesťou zubov vždy ponáhľame k zubárovi, s namoženými svaly ideme ku športovému lekárovi málokedy.
*
Cvičíme Ak neskoro večer alebo intenzívnejšie, než by sme vzhľadom k svojej kondícii či veku mali, nemáme na sex už chuť ani energiu.
*
Pohyb po večeri či menej ako 4 hodiny pred spaním prináša pocity zchvácenosti a problémy so zaspávaním.
*
Fyzická záťaž nezodpovedajúce zdravie a veku, vykonávaná navyše v nevhodnom prostredí (napr. sparnom lete), môže viesť až k srdcovému kolapsu.
*
Pri cvičení obsahujúcim veľa skokov (napr. jogging, aerobik, volejbal, ale aj posilňovanie) sú neúmerne veľa namáhaná a ničené kolená.
*
Zle vykonávané cviky chrbtica nadmerne namáhajú. Výsledkom môžu byť aj kruté bolesti a niekedy aj potrebu dlhodobej liečby a rehabilitácie.
*
Aj ako silní fajčiari by sme mali na cigaretu pár desiatok minút po fyzickom výkone zabudnúť. Organizmus totiž po cvičení znečisťovateľa vníma oveľa intenzívnejšie.
*
Bolesť je varovaním. Neuberie Ak na intenzite, počítajme so svalovými spazmy (neprípustne stiahnutím vlákien), neskôr s poškodením svalov, väzov alebo kĺbov.
*
Rozcvička prehreje a pretiahne. Stačí desať minút mierneho behu či voľnejšieho šlapania na rotopede ukončeného krátkym strečingom.
*
Jednostranná záťaž je vždy zlá. Vedie k vytváraniu svalovej nerovnováhy, prípadne aj k poškodeniu niektorých väzov, úponov alebo svalov. Športovanie je potom spojené s väčším rizikom úrazov.
*
Ak si neviete sa cvičením rady, neskúšajte, čo to jednoducho urobí. Je dokonca lepšie nehýbať sa vôbec, ako si systematicky ničiť telo zlou technikou. Požiadajte o radu športového lekára či nejakého skúseného trénera (napríklad vo fitnes centre).
*
Pri boji s nadváhou sa musíme začať hýbať pomaly. Inak si môžeme veľmi uškodiť. Nepripravené svaly a nadváha nám totiž bráni vykonávať pohyby správne. Výsledkom sú v lepšom prípade len poškodené kĺby.
*
Ženy venujúci sa len aerobiku často bolí chrbát. Vinu na tom má rýchle tempo cvičenia, ale aj opakované výskoky. Náš skelet proste množstvo nárazov nevydrží.
*
Čím väčšia námaha, tým vyššia tep, a tým viac tukov preč! Táto predstava je totálnom nezmyslom. Odborníci totiž tvrdia, že tuky sa spaľujú iba medzi 60 a 90 percentami maximálnej tepovej frekvencie. Mali by sme teda vždy "ísť" len na tri štvrte plynu.
*
Posledné výskumy ukazujú, že pri veľkej telesnej námahe sa zvyšuje telesná spotreba energie - kyslíka, cukrov a tukov.
*
Keď je telo v pokoji, sú oxidanty a antioxidanty v rovnováhe, ale pri fyzickej námahe (podobne ako pri chorobe) sa rovnováha vychýli v prospech voľných radikálov. Ty ako je známe, sú príčinou starnutia.

Športom proti starnutiu

*
Dorovnajte hladinu antioxidantov v tele, aby boli s voľnými radikálmi v rovnováhe.
*
Jedzte stravu bohatú na antioxidanty.
*
Dôležité sú vitamíny: E (prírodné je 5x účinnejší ako syntetický), C, beta-karotén a selén.
*
Výskumy preukázali dôležitosť koenzýmu Q10, ktorý funguje v kombinácii s vitamínom E, a kyseliny alfa-lipoovej. Tej sa hovorí univerzálnej antioxidant, pretože pôsobí proti voľným radikálom zvonku i zvnútra buniek.
*
Medzi antioxidanty patria nielen známe vitamíny (A, C, E), ale tiež treba bioflavonoidy hojne obsiahnuté napríklad v zelenom čaji. Najsilnejším prírodným antioxidantom vôbec je hydroxythyrosol obsiahnutý napríklad v olivovom oleji. Pozor, každý antioxidant pôsobí proti inému druhu voľných radikálov, preto sú nezameniteľné!

Voľné radikály

Voľné radikály sú molekuly kyslíka s voľným, nespárovanými elektrónom. To z nich robí veľmi reaktívne zlúčeniny, ktoré sa chýbajúce elektrón do páru snaží doslova vyrvať odkiaľkoľvek. Pritom napádajú membrány buniek celého tela a môžu spôsobovať celý rad rôznych ťažkostí. A ak si za svoj cieľ vyberú bunky cievnych stien, výrazne tým podporí riziko vzniku aterosklerózy.

Účinnosť cvičenia potvrdí Váš pulz

Ako sa vlastne tep pri cvičení meria? Palcom a ukazovákom ľavej ruky nahmátneme pulz na zápästí pravej ruky. Držíme po dobu 15 sekúnd a počítame údery tepny, ktoré cítime na palci. Pripočítame ešte desať percent, pretože sme sa kvôli merania zastavili. Nakoniec výsledok vynásobíme štyrmi.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: