Parazity - svrab, škrkavka, Motolica, mrľa

Viete akí nebezpeční paraziti na Vás číhajú na neumývané zelenine, ovocí alebo nedostatočne spracovanom mäse? Dnes si povieme o tých menej rozpoznateľných na prvý pohľad. Už ste stretli s mrľa, škrkavky alebo svrabom?


Stretnutie s parazit

Dnes si povieme o parazitoch, ktoré sa vyskytujú u nás. Parazity bývajú prapríčinu zdravotných problémov, poškodí tkaniva a na oslabené miesto nasadáme vírusy a baktérie. Pozrime sa na ne z blízska.

Motolica

Pečeňové Motolica je rôznorodá skupina parazitov z triedy Motolice, lokalizujú sa v pečeni definitívneho hostiteľa, a to buď v žlčovodoch či žlčníka alebo priamo v pečeňovom tkanive. Spektrum definitívnych hostiteľov pečeňových Motolica je relatívne široké, jedná sa o cicavce, vrátane človeka.

Borellia

Je pôvodcom viacerých bakteriálnych chorôb, diagnostikovaných buď mikroskopicky, alebo serologicky. Lymská borelióza je zoonóza je prenášaná najmä kliešťami, ale aj muchami a krevsajícím hmyzom. Niektoré druhy zase spôsobujú tzv splatnom horúčku.

Plasmodium malariae

Alebo vivax, ktoré si vozíme z teplých krajín, ale sú aj na južnej Morave a juhovýchodnom Slovenku. Giardia intestinalis - lamblia spôsobuje zažívacie ťažkosti, vredy, celiakii, kolitídy. Toxoplasma gondii hostí viac než polovica Čechov. Entamoeba histolytica spôsobuje hnačky, zažívacie ťažkosti. Babesie sú prenášané kliešťami a spolu s Borrelia sú u nás častou chorobou.

Měchožil

Pásomnička pečeňová je drobná, zvyčajne 3-6 mm dlhá pásomnica, ktorá parazituje v črevách psovitých šeliem. Je nebezpečná pre medzihostiteľa, ktorými sú malé prežúvavce (ovce, kozy), srnčia zver, hovädzí dobytok, ošípaná a tiež človek, u ktorých tvorí obrovské měchýřovité cysticerci echinococcus, a spôsobuje tak závažné ochorenie, echinokokózu.

Měchožil bubliny alebo ak vetvenia je 2-5 mm dlhá pásomnica, ktorá parazituje v čreve predovšetkým líšok, príležitostne u psov alebo mačiek. Jej medzihostiteľom sú hlodavce, zriedkavo sa však môžu nakaziť aj ostatné cicavce, vrátane človeka. V tkanivách a orgánoch medzihostiteľa vytvára laločnaté mnohopočetné cysty, hrča typu alveokok. Ochorenie, ktoré týmto spôsobuje, alveolárna hydatidóza. Narušenie cysty môže pacientovi spôsobiť anafylaktický šok, ba aj smrť.

Pásomnice a svalovec

Pásomnice dlhočlánková je červy z čeľade Taeniidae, ktorého dospelé jedince parazitujú v tenkom čreve človeka. Medzihostiteľom je ošípaná domácej alebo ošípanú divoké. Prítomnosť dospelých pásomníc v čreve človeka sa označuje ako taenióza. Človek môže zároveň slúžiť ako medzihostiteľ - larvy v orgánoch. V tomto prípade sa jedná o závažné ochorenie zvané Cysticerkóza.

Pásomnice a tasemničky sú pomerne známe, menej sa však vie, aké veľké nebezpečenstvo predstavuje tasemnička v oku, uchu alebo močovom ústrojenstve.

Nákaza svalovca stočenými väčšinou postihuje pracovníkov prichádzajúce do styku s mäsom zvierat, vyskytuje sa v rodinách, kde organizujú domáce zabíjačky, zjete ho s nevarené klobásky alebo šunkou.

Mrľa detský

Samica kladie až 12 000 Oplodnené vajíčok okolo ritného otvoru, najmä detí. Oplodnené vajíčka spôsobujú nepríjemný pocit svrbenia. Dieťa sa škriabe a na končekoch prstov môžu priľnúť oplodnené vajíčka. Neumyté ruky môžu byť zdrojom opätovné nákazy. Vajíčka sú ľahké a môžu byť roznášané aj prúdením vzduchu a muchami. Mrľa detský vyvoláva nevoľnosti a hnačky, ľahko preniká stenou čreva do cievneho systému a môže tak spôsobiť treba hemoroidy, ženské výtoky, zápaly močového mechúra, dokáže upchať žlčovody.

Sú viditeľné aj v stolici, alebo priamo v oblasti konečníka tam je nájdete, keď dieťa zaspí a zahreje sa. Samičky vyliezajú von do okolia konečníka, kde kladú vajíčka. Liečba nie je náročná, jednorazová. Použiť možno sirup, ktorý je k dostaniu v lekárňach aj bez lekárskeho predpisu. Bráni roupům v príjme kyslíka av absorpciu glukózy, takže akonáhle vyčerpajú svoje zásoby, zahynú.

Škrkavka detská

Spôsobuje ochorenia askaridózu. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je nakazených škrkavky cez jedna miliarda ľudí. V niektorých štátoch až 50%. Škrkavka je 10 až 30 cm dlhá. Jej telo má žltkastú alebo ružovkastú farbu. Dospelé škrkavky obývajú v klasickom prípade tenké črevo človeka. Samičky po oplodnení kladú veľký počet vajíčok, ktoré odchádzajú so stolicou.

Vo vonkajšom prostredí sa počas dvoch až troch týždňov vyvinie vo vajíčku larva, a tým sa stáva vajíčko infekčné. V prípade požitia vajíčka hostiteľom sa v jeho čreve liahne larva, ktorá sa uvoľní a preniká črevnou stenou, kde sa dostáva do krvného a lymfatického obehu. Krvou sa dostáva cez srdce až do pľúc, z pľúc stúpa priedušnicou hore do hrtana a ďalej do hltanu, kde sa po prehltnutí dostáva opäť do tenkého čreva. Tenké črevo, je lokalizácia sa dospelého škrkavky detské, je jeho cieľovou stanicou.

Nákaza

Človek sa nakazí škrkavky pri konzumácii potravín a pitie nápojov, ktoré sú kontaminované. Charakteristické pre tieto vajíčka je, že si uchovávajú schopnosť infikovať svojho hostiteľa po dlhú dobu, minimálne po niekoľko mesiacov a nevysychajú, ako vajíčka iných parazitov.

Príznaky

Infekcia škrkavky sa prejavuje rôznymi príznakmi. Migrujúci larvy, ktoré sa dostávajú do pľúcnych kapilár, poškodzujú pľúcne mechúriky čo sa prejavuje ľahkými horúčkami, kašľom, výskytom krvi vo vykašliavanie hlienu, bolesťou za hrudnou kosťou a zvýšeným počtom bielych krviniek. Napadnutými orgány môžu byť obličky, ďalej potom mozog, oko, miecha a podobne. Dospelí červy pôsobí pri silnejších infekciách koliku je prudká, záchvatová, nestála v čase i bolesti a ďalšie gastrointestinálne ťažkosti. Pri veľmi silných infekcií červy prenikajú do vývodov žlčovodu a podžalúdkovej žľazy alebo do slepého čreva. Tak vyvolajú rad zápalových ochorení. Napríklad zápal žlčníka, alebo zápal žlčových ciest, zápaloch pankreasu a slepého čreva. Masívny infekcia škrkavkou môže spôsobiť obštrukciu čreva, čo môže byť život ohrozujúci stav. V niektorých prípadoch červy prenikajú črevnou stenou a spôsobujú zápaly pobrušnice. Infekcia škrkavkou preukáže lekár nálezom v stolici. Najzávažnejšie komplikácií je prienik škrkavek do mozgu a miechy. Môžu vznikať zápaly s postihnutím centrálneho nervového systému.

Liečba a prevencia

K liečbe sa používajú benzimidazolové Reparo, tetrahydropyrimidinové prípravky a pyrazínové lieky. Veľmi dôležitá je hygiena a kultúra stravovania. Účinnou prevenciou je požívať len čistú a dobre tepelne upravenou potravu. Nejesť neumývané ovocie a zeleninu, umývať si pred jedlom ruky atď .

Svarbi

Svrab je nákazlivé parazitárne kožné ochorenie spôsobujúce úporná svrbivú vyrážku. Šíri sa hlavne v kolektívoch, v rodinách, jasliach, internátoch, domovoch dôchodcov, nemocniciach, sociálnych ústavoch. Najčastejšia cesta prenosu je medzi sexuálnymi partnermi. Pôvodcom svrabu je 0,5 mm veľký roztoč = zákožka svrabová. Samičky lezú po koži, behom niekoľkých minút sa do nej zavrtávajú a v spodných vrstvách kože si razia chodbičky, v ktorých každý deň kladú 1 až 2 vajíčka. Z nich sa liahnu larvy, ktoré žijú na povrchu tela. Z lariev sa behom 18 až 23 dní vyvinú nové samičky, ktoré sa opäť zavrtávajú alebo sa môžu preniesť na ďalšieho hostiteľa. Počas niekoľkých mesiacov sa v priaznivých podmienkach na ľudskom tele môže vyvinúť z jednej zákožky až niekoľko stoviek jedincov.

Nákaza

Zdrojom nákazy je kontakt s nakazeným človekom, posteľná a osobná bielizeň alebo uteráky používané spoločne s infikovanou osobou. Nedostatočná hygiena.

Príznaky

Príznaky sú svrbenie, ktoré sa stupňuje v noci na lôžku a pri zahriatí tela - šport atď Na koži je viditeľná vyrážky - chodbičky zákožiek ako niekoľko milimetrov až niekoľko centimetrov dlhé, sivastý alebo ružovkasté, ľahko vyvýšené nitkovité stopy s perleťovo zafarbenou 2 až 3 mm veľkú kupko na konci. Najčastejšie medziprstovej priestory, okolie genitálií, prsných bradaviek, na zadku, zápästiach, v záhyboch lakťového a kolenného kĺbu, na podbrušku, v miestach, kde prilieha bielizeň. U detí aj na dlaniach, chodidlách, tvári a chrbte. Tam kde sa dieťa škriabe sa tvoria chrasty, do rozškrábaných rán môže byť druhotne zanesená infekcia a rany môžu hnisať - zdurené lymfatické uzliny.

Liečba

Lekár odporučí masti a krémy s obsahom látok, ktoré zákožky zničia. Tieto prípravky je však nutné aplikovať na celé telo, od krku nadol. Prípravok musí pôsobiť na zákožky kontaktne. V mieste, kde masť nie je nanesená, môžu zákožky prežívať.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: