Paradentóza - príčiny a príznaky

Paradentóza čiže paradentitida je veľmi nepríjemné zubné ochorenia. Už len samotné slovo paradentóza naháňa strach. Preto je dôležité venovať dostatočnú pozornosť prvým príznakom paradentózy.


Ako sa paradentóza spozná? Možno jej predísť? Na tieto otázky vám odpovie tento článok.

Navštevujete pravidelne svojho zubného lekára?

Ak nie, zvyšujete riziko vzniku zubných ochorení, nielen paradentózy. Zubár môže odhaliť choroby, ktoré nie sú zreteľné na prvý pohľad. Pre mnohých z nás predstavuje návšteva u zubára nepríjemný, často bolestivý zážitok. Väčšina ľudí, prevažne detí a žien býva pred návštevou zubára nervózny. Aj keď niektorí zubní lekári tvrdia, že muži viac panikaří, keď sa dozvie, že majú nejaké vážnejšie problémy so zubami.

Zubná ochorení, ako je aj paradentóza, môžu byť ale ďaleko horšie než naše pocity v ordinácii. Preto prekonajte strach i nervozitu a príďte k lekárovi! Odporúča sa navštevovať svojho zubného lekára aspoň dvakrát do roka.

Čo je paradentóza?

Paradentóza je rozšírené zubná ochorenie začínajúci krvácaním z ďasien av niektorých prípadoch končiace vypadávaním zubov. Postihuje až 80% ľudí! Najčastejšie sa objavuje v 35. - 40.roku života a so zvyšujúcim vekom stúpa aj počet ochorení. Paradentóza vzniká pôsobením baktérií usadených na zuboch a ďasnách. Pôsobením týchto baktérií vznikajú zápaly ďasien, ktoré ak sa nelieči alebo liečia príliš neskoro, môžu zapríčiniť vypadávanie zubov. Zápal koluje v krvi a môže ohroziť pľúca, srdce, obličky a ďalšie orgány.

Krvácajú vám ďasná?

To ešte nemusí znamenať, že máte paradentózu. Príčin môže byť hneď niekoľko. Napríklad nesprávna technika čistenia zubov alebo nevhodný zubnú kefku. Ak vám ďasná krvácajú pri čistení, rozhodne sa im nevyhýbajte! Je to najčastejšie chyba. Podporujete tak iba rozmnožovanie baktérií! Skúste použiť špeciálne zubné pasty proti krvácaniu ďasien a používajte mäkkú kefku na čistenie zubov. V prípade dlhodobých ťažkostí radšej navštívte svojho zubného lekára! Môže sa jednať o paradentózu!

Ako spoznáme paradentózu?

Prejavy paradentózy sú začervenané až tmavo červené alebo opuchnuté krvácajúce ďasná, obnažovanie zubných krčkov a koreňov, ktoré u zdravého chrupu nie sú vidieť. V pokročilejšom štádiu sa už zuby môžu kývať a pobolievať, pri zápale sa prejavuje zápach z úst.

Kedy vyhľadať lekára?

Zubného lekára vyhľadajte vždy, keď si všimnete niektorého z uvedených príznakov. Vyšetrenie paradentózy sa odporúča vykonať aj u osôb, ktoré trpia ochorením srdca alebo pľúc, cukrovkou, osteoropózou au žien plánujúcich tehotenstvo. U týchto osôb by totiž paradentóza mohla zhoršiť ich zdravotný stav.

Bolí vás zuby alebo ďasná dlhšie ako dva týždne?

Neváhajte a ihneď navštívte svojho zubára - môže sa jednať o zápal alebo paradentózu! Ak trpíte niektorým z uvedených príznakov alebo patríte do skupiny ľudí, u ktorých sa odporúča vyšetrenie na výskyt paradentózy, lekár môže vykonať bezbolestný biologický odber. Ten sa zasiela do špecializovaného laboratória a výsledky prídu zvyčajne do týždňa.

Paradentóza u tehotných žien

Plánujete tehotenstvo? Ste tehotná? Predovšetkým tehotné ženy by mali dbať na starostlivú ústnu hygienu a prevenciu paradentózy. V tehotenstve môže dôjsť k nedostatku vitamínov, pokiaľ ide o minerály, ako je vápnik, dôjde ik odvápnenie kostí a zubov. Veľa mamičiek, ktoré nedbali na dostatočný prísun vitamínov, predovšetkým minerálnych látok, potvrdzujú, že sa im počas tehotenstva zhoršil stav zubov. Došlo k odvápnenie zubov a zvýšilo sa riziko vzniku zubných ochorení. V tehotenstve je paradentóza zákernou chorobou.

Ohrozí paradentóza priebeh tehotenstva?

Podľa jednej americkej štúdie majú tehotné ženy trpiace paradentózou až 7x vyššie riziko potratu alebo hrozí narodenie dieťaťa s nízkou pôrodnou hmotnosťou. Ak by sa tieto ženy včas liečili, zabránili by až každému piatemu predčasnému pôrodu! Preto je potreba najmä v tehotenstve dbať na vyváženú stravu a dostatočný prísun minerálov a vitamínov v prirodzenej forme.

Ako sa paradentóza lieči?

Liečba paradentózy ako aj choroba sama je nepríjemná. Spôsob liečby určuje lekár na základe podrobnej prehliadky ďasien a zubov. Lekár zvolí buď konzervatívny metódu liečby - špeciálnymi nástrojmi vyčistí zapálené miesta a dezinfikuje, alebo chirurgickú metódu - prebieha pod lokálnym umrtvením, kedy sa odklopí ďasno, vyčistí a opäť dezinfikuje. V pokročilom štádiu lekár predpíše aj antibiotiká.

Ako ochrániť svoje zuby pred paradentózou?

Najúčinnejšou prevenciou je samozrejme správna hygiena. Pravidelné čistenie zubov - 2x až 3x za deň. Ak si po jedle zrovna nemôžete vyčistiť zuby, použite žuvačku bez cukru! Po čistení sa odporúča používať aj medzizubné niť, ktorá vyčistí miesta, na ktoré je zubná kefka "krátky". Zubná niť vám najviac pomôže pri čistení medzizubných priestorov, kde paradentóza najčastejšie vzniká. Odporúča sa tiež používať zubnú vodu. Tou si vyplachujte ústa po vyčistení zubov, najlepšie je používať vodu s vysokým obsahom fluoridu, ten totiž spevňuje zubnú sklovinu a tak predchádza vzniku zubného kazu.

Máte citlivé zuby?

Nemusíte sa obávať, to nie je príznak paradentózy. Citlivosť zubov sa prejavuje reakcií zubov na studené, teplé, sladké alebo kyslé pokrmy. Príčinou citlivosti zubov sú obnažené krčky, ktoré vznikajú kvôli ústupe ďasien, čo môže viesť ik paradentóze. Preto je potrebné venovať zvýšenú starostlivosť aj citlivým zubom. Na zmiernenie ťažkostí sa používajú špeciálne zubné pasty alebo gély na citlivé zuby. Ak vám ani tieto prostriedky nepomôžu, poraďte sa so svojím lekárom.

Prečo máme citlivé či precitlivené zuby?

Dôvodov je hneď niekoľko. Čistíte si zuby tvrdým kefkou? To môže viesť ako k citlivosti zubov, tak ik paradentóze, pretože tvrdý zubná kefka pôsobí na ďasná a tie potom začínajú ustupovať alebo krvácať. Je vám 25 - 30 rokov? Je preukázané, že v tomto období sú zuby najcitlivejšie.

Dbáte na dostatočnú ústnu hygienu?

Ak ju zanedbávate, mali by ste to čo najrýchlejšie napraviť. Nielenže vedie k vzniku zubného kazu, plaku a citlivosti zubov, ale tiež ik rôznym zápalovým ochorením, ako je aj paradentóza. Máte odlomený alebo naštiepnutia zub alebo porušený nerv? Aj to môže viesť k zvýšenej citlivosti zubov. Niektorí ľudia uviedli, že citlivosť zubov sa im objavila až po vyvŕtanie prvého zubného kazu, keď pravdepodobne došlo k narušeniu nervu.

Paradentóza a parodontopatie

Čo znamená parodontopatie? Parodonotopatie je názov pre choroby parodontu - to sú tkanivá dutiny ústnej, ktoré upevňujú zub v kostnom lôžku. Pod pojmom parodonotopatie sa ukrývajú choroby ako je paradentóza, zápal ďasna a atrofia parodontu. Najčastejšou príčinou vzniku týchto chorôb je prítomnosť zubného plaku, vďaka ktorému vzniká aj zubný kaz.

Ako vzniká zubný plak?

Zubný plak sa skladá prevažne z baktérií. K svojmu pôsobeniu na zubnú sklovinu potrebujú cukry, vďaka ktorým odvápnite zubnú sklovinu a tá mäkne. Vo zmäknuté sklovine sa potom vytvorí dutinky, ktoré sú zaplňovanie zvyšky potravy a baktérie sa tu môžu ďalej množiť. Ak nezasiahneme, baktérie môžu pôsobiť stále hlbšie až na zubnú dreň. Tieto baktérie majú negatívny vplyv aj na ďasná, kde môže vzniknúť zápal.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: