Ortopédia - rozhovory z ortopédia

V dnešnom diele sme sa opýtali slečny v čakárni ortopéda, či má chvíľku na krátky rozhovor do rubriky zdravie, redaktorka MEDIAPOL News Vám prináša informácie o postihnutie s diagnózou ťažká skolióza chrbtice.


Diel 3. - Ťažká skolióza chrbtice

Na otázky bude odpovedať pani Marie 33 rokov z Prahy

Otázka

Aké máte problémy s chrbticou av akom veku Vám bola stanovená diagnoza?

Odpoveď

Bohužiaľ stanovená diagnoza skolióza chrbtice mi bola až v čase puberty asi v 13 rokoch, čo ako sa neskôr ukázalo, bolo pre ďalší vývoj neskoro. V 11 rokoch som rýchlo vyrástla za rok o celých 13 cm a podľa ošetrujúceho lekára to bol jeden z dôvodov spoločne s predpokladom dedičnosti vád chrbtice od rodičia a prarodičia. Začala som síce rehabilitovať a niekedy v 14 rokoch som bola umiestnená na 4 mesiace do detskej ortopedickej liečebne v Brandýse nad Orlicí, kde už lekári mohli len konštatovať ukončený rast.

Prečo ste tam boli celé 4 mesiace?

Jednak to bola rehabilitácia, ktorú ma učili ako doživotný nutnosť - denne musím cvičiť pre udržanie pevných svalov okolo chrbtice a jednak uvažovali o indikáciu korzetu. Mnoho detí tam korzet nosilo celodenne iv noci, pre správnu podporu rastu. Od tohto kroku však nakoniec upustili vďaka faktu, že môj rast bol dokončený.

Máte nejaké obmedzenia v bežnom živote?

Tak jednak ma varovali, že musím počítať s tým, že ak budem tehotná, pravdepodobne sa mi skolióza zhorší - predsa len je tu vysoká záťaž na telo. Takže malé zhoršenie nastalo - mám dve deti, ale čo by to bol za život bez detí, že :-)?

Aké mávate problémy?

Každopádne mám bolesti stále, telo si na to ale už zvyklo, takže také tie obyčajné bolesti už nevnímam. Horšie je to pri zmene počasia - tú cítim! Každá väčšia práca či už ide o umývanie okien, prácu na záhradke, dlhšiu dobu za volantom ... si proste odpikám bolesťou v chrbte. Pilulky proti bolesti prehĺtajú len výnimočne, nechcem si na ne zvyknúť a tiež si myslím, že to nie je pre zdravie dobré.

Je niečo čo vyložene robiť nejde s Vaším zdravotným handicapom?

Áno, je. Absolútne nemôžem existovať v prievane, vlhku, chladu. Tiež nesmiem dvíhať nič ťažkého (skúste to vysvetliť dvojročnému capartovi) alebo robiť dlhé pochody. Inak môžem robiť všetko - ale nie dlho. Takže som zase nepoužiteľná ako zamestnanec v nespočtu profesií.

Kde teda pracujete?

Jeden pán doktor mi povedal, že sa mám dobre vydať a nič nerobiť :-) Keď ale budem mermo mocou chcieť chodiť do práce, tak si musím nájsť takú, v ktorej budem chvíľu stáť a chvíľu chodiť, potom chvíľu sedieť. Sem tak preniesť nejaké to lejstro a tým skončil. Našla som si prácu, kde teda presne tohle robím. Starám sa o mobilitu handicapovaných. Tým pádom sa moje vlastné problémy sa scvrkli do pidi problémov, pretože viem, že sú na tom ľudia horšie.

Je nejaká možnosť operácie?

Áno operácie je možná, ale bola by riskantné a tak si hovorím, že ak som s vadou žila doteraz nebudem si zahrávať s osudom.
Čo Vaše deti, hovorila ste o dedičnosti.

Deti pravidelne strážim a navštevujem s nimi preventívne ortopéda, práve preto aby sa na prípadné chyby prišlo v čas a aby som ich uchránila. Musím zaklopať - sú zdravé.

Máte spojené s problémami s chrbticou nejaké finančné výdavky?

Ak nepočítam pravidelné návštevy obvodného lekára alebo ortopéda a třicetikorunové poplatky, tak nemám. Kúpele kam občas jedu mám hradené poisťovňou a nič iného okrem občasného doplatku v lekárni za lieky nemám.

Želám Vám veľa zdravia a ďakujem za rozhovor.

Z lekárskeho hľadiska

Skolióza chrbtice je veľmi zradné ochorenie

Skolióza chrbtice je maximálne progresívna choroba, ktorá sa objavuje v každom veku a ktorej korekcia je dlhodobá záležitosť. Ľuďom sa skolióza znepríjemňujú život aj jej vedľajšie následky, medzi ktoré patrí napríklad vychýlené panva, skrátená noha, hrb alebo vychýlené brušné orgány do strany a ich dysfunkcia sprevádzaná bolesťou. Bohužiaľ mnoho lekárov ju nedokáže odstrániť zodpovedajúcim a hlavne naozaj kvalifikovaným spôsobom.

Objavuje sa skryto, pozvoľna takým spôsobom, že je pri bežnom sledovaní dieťaťa rodičmi prakticky nemožné prvotné štádium objaviť. Ak poznáte základné indície, ste sami schopní rozpoznať, že sa deje niečo negatívneho s chrbticou Vášho dieťaťa. U tohto ochorenia je najlepšie začať s liečbou čo najskôr, nečakať až sa krivka dostane na tabuľkové hodnoty pre korzet.

Spozná vychýlenie aj laik?

Prvé štádium ochorenia by mal zistiť pediater pri pravidelnej zdravotnej prehliadke, ale môžu ho zistiť aj všímaví rodičia. Existuje niekoľko príznakov, ktoré o nebezpečenstvo vypovedajú. Ak sa Svlečené dieťa uvoľnene postaví v miernom rozkročený, musia sa javiť pravá aj ľavá polovica trupu symetricky. Ide predovšetkým o výšku ramien, lopatiek, bokov a ich symetriu.

Ak uvidíte čokoľvek, čo sa vám nepáči, vyhľadajte čo najskôr svojho pediatra alebo odborného lekára. Ak sa začne pri hodnotách uhlov nad 10 ° -15 ° nočnom korzetom - špeciálom, je podľa doložených výsledkov ohromná šanca na úplné vyrovnanie chrbtice, teda na úplné uzdravenie. Súbežne samozrejme beží fyzioterapia, ktorá začína už pri pokazenom držanie tela a prebieha po celú dobu liečby a pacient by mal cvičenia vykonávať vlastne po celý život.

Cviky a cvičenia pri skolióze

Skolióza je tak ťažko riešiteľný zdravotný problém, že si vyžaduje skutočne špecifický prístup ku každému jednotlivému pacientovi. Cvičenie na skoliózu je pre zastavenie postupu deformáciou nevyhnutné. Vždy záleží na tom, v akom štádiu sa skolióza nachádza a akú liečbu lekár odporučí, ale všeobecne platí, že cvičenie na skoliózu môže výrazne zamedziť zhoršovaniu stavu a ak sa k nemu pristupuje naozaj poctivo, pacient sa do budúcnosti môže dočkať podstatného zlepšenia.

Cvičenie na skoliózu musia byť vykonávané starostlivo a opatrne, aspoň spočiatku za dohľadu špecialistov, ktorý dohliada na správne zapájanie svalov, postavenie ramien a dolných končatín a upozorňuje na časté chyby. Uvedená cvičenie na skoliózu môžu vyzerať jednoducho, ale pre niektorých pacientov s pokročilejšími deformáciami chrbtice sú mnohokrát ťažko realizovateľné.

Cvičte pre prevenciu

* Ľah na chrbte, rukami sa pridržujeme kolien. Bez záklonu šije pritiahneme kolená k hrudníku a tlačíme nimi do dlaní. Len s ľahkým odľahčením panvy, bez guľatých chrbta, niekoľkokrát zopakujme.
* Ľah na chrbte, jednu nohu máme pokrčenú, druhú zdvihneme zľahka na zem, ruky necháme ležať pozdĺž tela. Natiahnutou nohu zdvihneme hore s napnutým kolenom a pritiahnutiu špičkou. Rukami zľahka pokrčené koleno pritiahneme k hrudníku a vydržíme bez zdvihnutia bedrovej chrbtice z podložky v tejto polohe niekoľko sekúnd. Povolíme a opakujeme s druhou nohou.
* Ľah na bruchu, hlavou sa oprieme o čelo a připažíme. Priťahujeme lopatky smerom k chrbtici, zatiaľ čo ramená ťaháme nadol.
* Ľah na bruchu, hlavou sa oprieme o čelo, lakte zvierajúce pravý uhol zdvihneme do výšky ramien. Bez prehnutiu bedrovej chrbtice zdvihneme hlavu, ruky a hornú časť hrudníka nad podložku. Lopatky sa snažíme stiahnuť k sebe a vydržať niekoľko sekúnd.
* V sede na stoličke, paže skrčíme v lakťoch tak, že prsty ľavej ruky spočívajú na pravom ramene a naopak. Hlavu sa snažíme čo najviac vysunúť za bradou vpred, ale ramená ťaháme dozadu. Potom hlavu zasunieme späť a smerom dopredu tlačíme zase lakte.
* V sede na stoličke, s vyrovnanými chrbtom si prisadne ľavú ruku, zatiaľ čo pravou položíme cez temeno hlavy nad ľavé ucho. Hlavou opatrne pokloníme doprava a tlačíme ju do ruky. Variácií tohto cviku je naklonená hlavy smerom k pravému ramenu. V oboch pozíciách niekoľko sekúnd zotrvať.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: