Opar pery - a ako mu predchádzať

Opar sa väčšinou objaví neočakávane. Opar, čiže herpes sa vyskytuje v troch formách, a to opar pery, opar na genitálií a pásový opar. Pričom opar pery je najrozšírenejší. Uvádza sa, že v dospelosti sa s ním stretne až 90% populácie.


Ak už ste niekedy opar mali, je veľmi pravdepodobné, že sa znovu vráti. Vírus totiž pretrváva v tele a opar sa môže aktivovať pri každom oslabení imunity organizmu. Jediné, čo proti vzniku oparu môžete urobiť, je konzumovať látky posilňujúce imunitu, multivitamínové prípravky, aminokyseliny lyzín a strážiť si zloženie potravy.

Ďalšie typy oparu

Opar na genitálu

Radí sa medzi pohlavne prenášané choroby. Pri prvom výskyte dochádza k vzniku vredov v okolí genitálií a konečníka. Opar je veľmi bolestivý. U žien sa môže opar rozšíriť až do močovej trubice. Opar na genitálu rozhodne nepodceňujte, môže so sebou priniesť mného komplikácie.

Pásový opar

Môže vzniknúť kdekoľvek na tele. Máva oveľa závažnejší priebeh. U detí sa prvýkrát prejavuje ako ovčie kiahne. Medzi príznaky u dospelého človeka patrí symptómy chrípky, svrbenie a bolesť a potom objavenie sa vodnatých pľuzgierikov. Pásový opar sa lieči väčšinou mesiac. Ide o veľmi závažné ochorenie.

Opar pery

Ako opar pery vyzerá

Ide o bolestivé pľuzgieriky naplnené infekčné tekutinou, ktoré sa väčšinou objavujú na perách. Môžu sa ale tiež vyskytovať v oblasti očí, na lícach av nosovú sliznicu. Keďže je vírus infekčnej, prenáša sa nielen slinami, ale aj dotykom. Väčšina infikovaných si tak opar roznesie dál.

Príčiny vzniku oparu pier

Opar pery je vyvolaný herpesvírusom 1 (HSV - 1). Zdrojom infekcie môže byť osoba, ktorá vírus vylučuje slinami. Existujú aj tzv prenášači vírusu, u ktorých sa samotný opar neprejavuje. Väčšinou sa človek s vírusom stretne už v detstve. Vírus sa šíri nervovými vláknami do nervového gangliá, kde pretrváva a odkiaľ sa môže kedykoľvek prejaviť ako opar. Pri prvej infekcii vírusom u prevažnej väčšiny infikovaných nedôjde k žiadnemu prejavu oparu. Vírus pretrváva v nervových gangliách a až pri oslabení nervového systému sa aktivuje. Vznik oparu môže tiež spôsobiť únava, menštruácia, stres, nechránený pobyt na slnku a vo vetre.

Ako vznik oparu pier odhaliť

Vznik opare sa v najskôr prejavuje svrbením alebo palčivostí pery. Opar sa vo svojej prvotnej fáze ďalej prejavuje sčervenaním kože a opuchom. V tejto fáze postihnuté miesto potrite nejakú masťou s obsahom virostatiká. Ak sa už tvoria pľuzgieriky, potrite je touto masťou tiež. Vo fáze tvorenia pľuzgierikov už však masť nie je tak účinná. Skôr pomáha urýchliť priebeh a vysušovať pľuzgieriky. Ak je opar veľmi rozsiahly, zájdite radšej k lekárovi. Niektoré účinnejšie mastičky na liečbu oparu sú totiž len na predpis.

5 fáz oparu

* 1. deň: Objavuje sa iba svrbenie a brnenie. Už v tomto momente postihnuté miesto potrite masťou na opary.
* 2 - 3. deň: V tejto fáze sa objavujú malé vriedky, ktoré majú žltkastú farbu.
* 4. deň: vřídek praská. Táto fáza býva bolestivá.
* 5. - 8. deň: vřídek vysychá a vytvorí sa chrasta.
* 8. - 12. deň: Opar začína miznúť. Môže po ňom však zostať začervenané miesto a pokiaľ mal opar závažnejší priebeh, môže zostať aj jazva.

Liečba oparu pier

Ako je už spomenuté vyššie, opar sa potiera mastia, ktoré obsahuje virostatiká. V lekárni môžete bez predpisu kúpiť napríklad ZOVIRAX, či vectavir. Existujú aj mastičky a tablety, ktoré sú len na predpis. V lekárni Vám poradia, ktorá mastičky je pre Vás vhodná. Ak opar ani po 14 dňoch nezmizne, navštívte lekára. Nepodceňujte tiež riziko prenosu oparu. Opar je vysoko infekčný a prenáša sa slinami aj dotykom. Môže sa teda tiež prenášať z osoby na osobu. Na opar tiež funguje zinková masť. Zinok nielenže posilňuje obranyschopnosť organizmu proti infekciám, ale tiež zlepšuje stav pokožky. Opar môžete potierať vitamínom E, ktorý urýchľuje hojenie tkanív a tým urýchľuje priebeh oparu.

Ako predchádzať vzniku oparu pier

* Ak trpíte na opary, konzumujte multivitamínové doplnky stravy. Nedostatok vitamínov, totiž môže oslabiť váš imunitný systém a spôsobiť vznik oparu.
* Ďalej sa odporúča pri akomkoľvek podozrení na vznik oparu užívať aminokyselinu lyzín, ktorá rast oparu potláča a navyše ju možno užívať aj dlhodobo a tak opare účinne predchádzať.
* Ďalej môžete skúsiť medovkový krém.
* Na pery používajte ochranný balzam s SPF minimálne 15. Jedným z faktorov spúšťacích opar je tiež slnko.
* Ak sa Vám už jeden opar objavil, nedotýkajte sa pľuzgierikov, mohli by ste si ho preniesť na ďalšie miesto.
* Oparu tiež môžete prechádzať stravou. Obmedzte konzumáciu orechov, čokolády, želatíny, cestovín a celozrnných výrobkov. Tie totiž obsahujú aminokyselinu arginim, ktorá vzniku oparu napomáha.
* Aminokyselina lyzín, ktorú nájdete napríklad v mlieku a mliečnych výrobkoch či v sójových bôboch, vzniku oparu zamedzuje.
* Ako prevenciu sa tiež odporúča užívanie vitamínu B12 a pri vzniku oparu prísun tohto vitamínu zvýšte.

Tip na záver - opar pery

Ak pocítite príznaky oparu a nemáte u seba masť na opary, skúste medovkový čaj. Vytvorte si silný nálev, nechajte čaj vychladnúť a pomocou vatového tampónu postihnuté miesto čajom zľahka potrite.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: