OKO - ochorenia očných viečok

Ochorenia očných viečok sú predovšetkým záležitosťou staršie pleti as ňou spojenú ochabnutím. Medzi veľmi známe ochorenia očných viečok patrí jačmenné zrno, ktoré si však mnohí z nás často pletú


Ochorenie očných viečok

Jačmenné zrno

S názvom sa stretávame takmer bežne. Čo to však jačmenné zrno skutočne je? Definícia znie akútny hnisavý zápal žliazok viečka, ktorý sa prejavuje rýchlo sa rozvíjajúcom zarudlým opuchom viečka alebo len jeho častí. Opuch je bolestivý, neskôr je akoby Pulzujúci, škubavý. Lieči sa podávaním očných kvapiek a mastí s antibiotikami. Podomácky si môžete pomôcť prikladaním teplých obkladov. Ak sa liečba nedarí, alebo sa postihnutý nelieči, vytvorí sa nám veľmi známa a pre ochorenie typická biela čiapočka s hnisom, ktorá môže prasknúť. Ak sa stane tak, je dôležité, aby následné ošetrenie vykonal lekár. Ten vyčistí dutinku a aplikuje antibiotikum.

Chronickým, alebo mnohopočetným výskytom jačmenných zŕn trpí hlavne diabetici a ľudia s oslabenou imunitou. V takýchto prípadoch lekári predpisujú antibiotiká dlhodobo.

Vlčí zrno

Vlčí zrno je naopak zápal jednej z meibomských žliazok. Tieto žliazky sú uložené na okraji viečok a produkujú maz, ktorý zabraňuje slzám pretekania na tvár. Ak sa vývod žliazky upchá, vytvorí sa zápal. Príznaky sú podobné ječnému zrnu, ale bolestivý opuch je uložený hlbšie v tkanive viečka. Hnis tak nie je na povrchu, ale je vidieť po otočení viečka. Liečba je rovnaká ako u jačmenného zrna - masti, kvapky, antibiotiká. Neustupuje Ak vlčí zrno, a je jeho veľkosť rovná veľkosti hrachu, je potrebné ho chirurgicky v ordinácii lekára odstrániť.

Zápal viečkových okrajov

Pre chronické ochorenie viečkových okrajov je typické trvalé začervenanie týchto okrajov, ich nepatrnej zdurenie a tvorba bielych šupiniek medzi riasami. Násilné strhnutie šupiniek môže znamenať krvácanie a následné vytvorenie jaziev. Takto chorý má ospalý alebo uplakanej vzhľad. Časté svrbenie núti postihnutého k opakovanému žmurkanie a mnutí očí. Nelieči Ak sa, alebo je postihnutie ťažké formy, vedie ochorenie k tvorbe viditeľných jaziev a trvalej strate rias.

Príčinou ochorenia býva najmä premnoženie baktérií, ktoré za normálnych okolností síce osídľujú celý povrch nášho tela, lenže ak sa zmení chemické zloženie mazu produkovaného žľazami, stáva sa maz výbornou potravou práve pre tieto baktérie, ktorý sa vplyvom výbornej stravy ľahko a rýchlo množia. Chemické zloženie mazu býva ovplyvnené stravou, telesným stavom jedinca, stresom či únavou. Obvykle na zápal viečkových okrajov trpia ľudia s vysokou tendenciou k tvorbe lupín, alebo inými dermatologickými problémy. Liečba zápalu viečkových okrajov spočíva v čistení týchto okrajov od baktérií a jednak aplikácií kvapiek a mastí s antibiotikom.

Previsnutá viečka

Nejde ani tak o chorobu ako o prejav zmeny. Každá koža časom stráca svoju pružnosť. Rovnaký jav môžu spozorovať všetci tí, ktorí boli v minulosti obézni a za krátky čas zhodili prebytočné množstvo kíl. Ich koža sa stala na niektorých miestach viditeľne previsnutú. Jednou z týchto partií sú práve očné viečka. Koža potom ľahko opúchať a vyklenuté sa. Prevísajúce očné viečka sa bežne odstraňujú chirurgicky. Jedná sa o bezpečnú a bezbolestnú operáciu. Najčastejšie sa vykonáva operácie horných viečok, menej častejšie potom viečok dolných.

Ochabnutosť dolných viečok

Ďalším problémom s ochabnutosť kože pri vyššom veku je niekedy meniace sa napätie tkaniva viečok as ním súvisiace postavenie viečok vzhľadom k oku. Prejavuje sa najmä na dolných viečkach a to v dvoch podobách:

Entropium

čiže stočení viečka okrajom proti oku, keď sa riasy dotýkajú oka a spôsobujú svrbenie, škrabanie, tým oko samozrejme slzia, hlienu, je začervenané a človeka núti si oči jednak mnout a jednak často žmurkať. Otočené riasy následne spôsobujú poškodenie rohovky, čo často vedie k zníženiu samočistiaci schopnosti oka, do drobných odrenín sa potom ľahko dostane infekcia a môže viesť až k rohovkovým vredom. Škrabanie rias je však tak nepríjemne, že postihnutie veľmi skoro navštívi lekára, čo predíde následným ťažkostiam.

Ektropium

Opak entropie je ektropium, otočenie viečka smerom von, dolu. Zvyčajne sa vyvíja veľmi pomaly, vplyv na dianie majú samozrejme stekajúcej slzy, ktoré stekajú na tváre a stíravým osušováním smerom nadol sa tým deji len nahráva. Preto je veľmi nutné pri slzenie osušovat slzy prikladaním vreckovky a zľahka mierne nahor. Ak je vyklenutie viečka znateľné, nielen že nedostatočne nechráni oko, ale jediný spôsob liečby je nenáročný chirurgicky zákrok.

Pokles horného viečka - ptosis

Pokles horných viečok spôsobuje buď postihnutia svalov, alebo nervov, ktoré ich zásobujú. K poklesu horných viečok dochádza hneď z niekoľkých dôvodov. Príčinou môžu byť zápaly alebo nádory v lebečnej dutine, záchvat mozgovej mŕtvice, otravy (botuotoxinem, olovom), niektoré infekčné choroby (chrípka, šarlach, ružienka, pásový opar), zranenia a dokonca s prekvapením i hystéria. Tiež zlá funkcia štítnej žľazy spôsobuje pokles viečok. Konkrétne jedného, spojeného s užšiu zrenice a mierne zapadlým okom, charakteristické pre tzv Hornerův syndróm. Klesajú Ak obe viečka a to výrazne po únave, jedná sa o príznak nervového ochorenia s názvom myasténia.

Pri poklese horných viečok je zrejmé predovšetkým to, že oko sa zdá menšie a postihnutý má ospalý výraz. Takýto človek si pomáha sťahovaním svalov na čele, čo zase spôsobuje vrásky na tejto oblasti.

Liečba takto poklesnutých horných viečok je odlišná podľa toho, čo pokles spôsobuje.

Kožné útvary na viečkach a v okolí oka

Ak sa nám na tvári vytvoria akýkoľvek nezvyčajný kožné oddelenie, všímame si ho oveľa viac než rovnakého, ale na inom mieste nášho tela. A čo viac, ak je umiestnený blízko oka tak, že na neho čiastočne vidíme, máme tendenciu sa ho stále dotýkať. To potom vedie k podráždeniu a tiež druhotným problémom.

Často sa na povrchu viečok vyskytujú bradavice, cysty, tukové uloženiny. Posledne menované bývajú spôsobené poruchou metabolizmu tukov. Avšak u všetkých spomenutých je vždy najdôležitejšie, ak budeme chcieť, odstrániť kozmetické vady včas, kým sú malé a nemusia nechať po sebe žiadnu jazvu, ako sa často stáva u tých väčších.

Nádory viečok

Nádorov viečok je niekoľko, najčastejším je však bazaliom, nádor vyskytujúci sa kdekoľvek na viečkach alebo okolia oka. Vyzerá ako plošný vřídek, ktorý pri aj menším dotyku ľahko krváca. Výhodu má snáď v tom, že nebolí. A to je tiež dôvod, prečo dosť veľké percento ľudí radšej odďaľuje návštevu lekára s tým, že nejde ešte o nič vážneho. Pomoc vyhľadajú až pri ďalšom štádiu, kedy je tiež liečba o niečo ťažšie. Nádor sa odstraňuje chirurgicky, čo u tých malých vykoná lekár pri znecitlivenie ambulatnú a bez dlhého zdržiavania. U tých veľkých je však už potrebná plastická operácia, pri ktorej je nutné zachovávať pohybovost viečok. Inak nie je bazalio pre organizmus nebezpečný. Je však dôležitá včasná návšteva lekára, inak v značne pokročilom štádiu hrozí aj strata oka a to len vlastné nečinnosti.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: