Očné lekárstvo - rozhovory z čakární

Naša redaktorka dnes položila niekoľko otázok pacientke v čakárni očného oddelenia. Čo mladú ženu privádza k lekárovi, nám ochotne povedala pani Jarmila. Dnes sa dozvieme aj niečo o laserovej operácii.


Diel 3. - Astigmatizmus

Niekoľko odpovedí nám poskytla pani Jarmila 29 rokov - Horšovský Týn

Otázka

Aké máte očné problémy?

Odpoveď

Deň odo dňa som videla horšie a pomaly som musela sedieť až u televízie, aby som rozoznala tváre. O čítaní písmeniek ani nehovorím a tak som sa konečne po pol roku vybičovala k návšteve lekára.

Ste tu dnes prvýkrát?

Nie, idem už na konzultácie o možnej chirurgickej liečby. Sama som zvedavá, aké pre mňa má pán doktor informácie.

Akú vadu očí vlastne máte?

Volá sa to astigmatizmus, ľudovo povedané mám sisa oko - ako vajíčko.

Okuliarmi sa to riešiť nedá?

Ale dá, ja ich tiež nosím, ale rada by som chodila bez nich, necítim sa dobre s okuliarmi na očiach. Takže ich používam v aute a doma.

... ........ Ďalší prosím - sestra zavolala pani Jarmilu do ordinácie

Pani Jarmila venujete mi ešte chvíľočku? Rada by som poznala riešenia pána doktora

Iste ja nepospíchám. Takže, pán doktor hovoril o tom, že viac zakrivená plocha láme viac ako menej zakrivená plocha, tak deformovaná optická plocha nezobrazuje bod do bodu, ale do dvoch na seba kolmých a vzdialených čiarok. Laicky to vraj znamená, že človek, ktorý má -3 dioptrie krátkozrakosti, prečíta bez okuliarov približne to isté ako človek, ktorý má -6 cylindrov astigmatizmu.

Je chirurgický zákrok vhodný pre Vás?

Vraj by pre mňa bolo najlepšie podstúpiť operáciu laserom. U astigmatizmu nad jednu cylindrickú dioptrie, je vraj vhodné použiť laser. Používajú ho iv NASA pre liečbu kozmonautov, tak sa ničoho nebojím :-)

Veľmi ďakujem za rozhovor a prajem veľa zdravia.

Z lekárskeho hľadiska

Krátkozrakosť a ďalekozrakosť býva u 70% pacientov kombinovaná s takzvaným astigmatizmom. Astigmatizmus môžeme korigovať okuliarmi alebo niektorú z techník refrakčnej chirurgie.

Čo je to astigmatizmus?

Astigmatizmus je neschopnosť vidieť ostro na akúkoľvek vzdialenosť pre nepravidelný tvar očnej rohovky. Rohovka nemá pravidelný pologuľovitý tvar, ale je v niektorých osiach sploštená alebo naopak viac zakrivená. Časť svetelných lúčov sa tak zbieha mimo miesta najostrejšieho videnia a na sietnici dopadá rozostrený, zahmlený a deformovaný obraz. Astigmatizmus sa môže vyskytovať izolovane alebo v kombinácii s krátkozrakosťou alebo ďalekozrakosťou.

Ako sa astigmatizmus koriguje okuliarmi?

Okuliarov skla, ktorá korigujú astigmatizmus, nazývame cylindre. Kombinácia plusových alebo mínusových skiel s cylindrami označujeme ako torická skla. Cylindrická skla umiestnená v okuliaroch môžu byť u niektorých ľudí zdrojom ťažkostí.

Ťažkosti vznikajú najmä u dospelých, ktorým je predpísaná nová cylindrická korekcia, alebo iný typ cylindrické korekcia, než na aké boli zvyknutí. Problém je v tom, že cylindrické sklo v jednej rovine zväčšuje alebo zmenšuje, v rovine kolmej ale veľkosť obrazu neovplyvňuje. Štvorec sa tak na sietnici premieta ako obdĺžnik.

Ak má pacient navyše na každom oku rôznu velkost a os cylindra, môže byť skreslenie pozorovaného tvaru na každom oku rôzne, čo sa prejavuje pocitom priestorovo deformovaného obrazu. Najhoršie je vnem pri pozorovaní pravidelných štruktúr, ako sú kachličky alebo dlažby. Problém označujeme ako priestorová distroze.

Riešením je zníženie cylindrickej korekcie (i za cenu zníženia zrakovej ostrosti), použitie kontaktných šošoviek alebo niektorá z techník refrakčnej chirurgie.

Chirurgická liečba astigmatizmu - Laserové operácie

Malé stupňa astigmatizmu možno liečiť všetkými technikami laserových operácií. U astigmatizmu nad jednu cylindrickú dioptrií je vhodné použiť zákrok femtosekundovým laserom, pretože poskytuje najpresnejšie a najstabilnejší výsledok.

Laser upraví zakrivenie očnej rohovky - zmenší zakrivenie príliš vyklenutých častí a zvýši zakrivenie príliš plochých oblastí rohovky. Presnosť výsledku závisí rovnako ako u okuliarové korekcia na zhode osi korekčného cylindri s osou rohovkového astigmatizmu. Preto je vhodné použiť pri korekcii astigmatizmu laser vybavený tzv registráciou očné dúhovky. Laserové zariadenia priradí os astigmatizmu k duhovkové kresbe konkrétneho pacienta av priebehu zákroku zabezpečia, aby laserové pulzy boli umiestnené presne tam, kam patrí.

Operácia laserom si hradí pacient sám a je dosť finančne náročná, má však doživotnú záruku. V ČR je možnosť navštíviť kliniku na tak zvanú party, kedy sa dohovorí niekoľko rodinných príslušníkov, spolupracovníkov alebo priateľov a objednajú si hromadnú objednávkou. Počet pacientov môže byť od počtu 2 osoby až po 8 osôb. Jedinou podmienkou je, že všetci musia prerobiť vyšetrenie naraz a potom aj operáciu v rovnaký deň. Pri objednávke 8 osôb sa dá ušetriť až 114 000 Sk. Zvyšok peňazí dá platiť na splátky.

Incizní techniky

U niektorých typov astigmatizmu, najmä u tzv astigmatizmus mixtus, kde je hodnota cylindra opačná a väčšia ako hodnota základné chyby, je vhodné použiť tzv incizní techniky.

AK astigmatická keratotómie

Nárezy očné rohovky mikrometrickým diamantovým nožom oplošťujeme očné rohovku v najstrmší rovine a vyklenuté v rovine ploché. Nárezy sa vykonávajú kolmo na očné rohovku do cca 90% jej hrúbky. Dĺžka nárezov a ich vzdialenosť od centra očnej rohovky určuje počet cylindrických dioptrií výsledného efektu. Nevýhodou tejto metódy je, že u mladších pacientov býva menej presná a efekt iba dočasný.

Metóda OCCI

Táto metóda sa používa u mladších pacientov s vysokým stupňom astigmatizmu spojeným s ďalekozrakosťou. Nárezy rohovky sú v tomto prípade rovnobežnej s rovinou očné dúhovky a prenikajú až do prednej očnej komory. Hlavnou výhodou metódy OCCI je, že umožňuje korigovať až 10 cylindrov a vyznačuje sa vynikajúcou dlhodobou stabilitou a to iu mladých pacientov.

LRI - limbální relaxačné inciso

U LRI sa vedú nárezy v periférii očnej rohovky. Používa sa najmä pri operáciách šedého zákalu a pri implantácii tzv fakických a multifokálnych šošoviek. Je dobrou voľbou pre astigmatizmus do 2 až 3 cylindrických dioptrií v kombinácii so šedým zákalom alebo implantáciou vnútroočnej šošovky z dioptrických dôvodov. Výhodou je technická jednoduchosť a bezpečnosť metódy.

Tórické vnútroočnej šošovky

Vnútroočné šošovky používané pri operácii šedého zákalu, pri liečbe dioptrických vád a pri liečbe vetchozrakosti sa vyrábajú aj v tzv tórické forme. Okrem základných plusových dioptrií má táto vnútroočný šošovka aj cylindrickú plochu. Značky zrejmé na povrchu vnútroočnej šošovky umiestňuje očný chirurg pod vopred označený miesta na očné rohovke. Tórické vnútroočnej šošovky môžu korigovať od pol do 12 cylindrických dioptrií. Najpoužívanejšia torická šošovkou je šošovka Acrysof Toric. Nevýhodou je vyššia cena torických šošoviek.

Oko samotné je veľmi zložitý a dokonale fungujúci orgán, vďaka ktorému môžeme vnímať okolitý svet, ale stačí sebemenší poškodenie oka, prípade poškodenia ktorejkoľvek časti môže viesť k zhoršeniu, alebo dokonca k strate videnia. Mali by sme si preto uvedomiť, že oči máme len jedny a preto je potrebné si na ne dávať veľký pozor av prípade problémov, choroby alebo poranenia myslieť na bleskovou nápravu.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: