Migréna a všetko okolo nej

Migréna môže vážne narušiť Vaše každodenné aktivity, negatívne pôsobí na medziľudské vzťahy, znižuje aktivitu, sústredenie, odrazia sa aj na pracovnom výkone. Rozlišujeme migrénu s predzvesťou a migrénu bez predzvesťou, ktorá trápi viac ľudí.


Čo je migréna

Migréna s predzvesťou sa prejavuje prechodnou poruchou zraku, rôznymi poruchami zorného poľa. Vlastnému záchvate migrény niekedy predchádza o niekoľko hodina až 1 deň určitý pocit napätia, únavy, podráždenosti, chuť na sladké jedlá. Po záchvate migrény je jedinec väčšinou unavený.

Migréna nie je vlastne bolesťou hlavy. Migrénou môžete trpieť, bez toho aby Vás hlava bolela. Je to totiž stav mozgu, ktorý sa môže prejavovať mnohými rôznymi formami alebo príznaky, ktoré sa líšia pacienta od pacienta. Medzi najčastejšie príznaky prevažne patrí pulzujúca bolesť, citlivosť na svetlo, zvuky, závraty, nejasné videnie, nevoľnosti až zvracanie. Migrénu môžu predchádzať poruchy vyjadrovania, slabosť, poruchy videnia, čuchu. Bolesť hlavy môže postihnúť iba jednu stranu hlavy, alebo obe. Bolesť nemusí byť vždy pulzujúci. Pretrvávajúce ťažkosti môžu trvať 4-72 hodín. Náchylnosť k migréne je daná geneticky. Ak jeden z rodičov trpel migrénou, je veľká pravdepodobnosť, že budete trpieť migrénou aj Vy.

Príznaky migrény

Prvým príznakom je zníženie prekrvenie určitej časti mozgu, keď toto zníženie vyvolá rozšírenie ciev, ktoré privádza krv do mozgu. Súčasne s tým sa uvoľní mnoho látok, ktoré začnú pôsobiť na najrôznejších miestach v ľudskom tele. Následkom je ďalšie rozšírenie ciev, potom vznik zápalu. Všetko dohromady má následok jediné - migréna.

Fáza migrény

Migréna, tak ako každá choroba, má svoj začiatok, priebeh a záver.


* Štart migrény: zmena chuti, citlivosť na svetlo a zápach, zadržanie tekutín, únava
* Rozvoj migrény: zdvojené videnie, znížená citlivosť, ťažkosti s rozprávaním, záblesky pred očami
* Bolesť hlavy: stredne silná až silná bolesť hlavy, pulzujúce charakter, nutkanie k zvracaniu, ospalosť
* Odoznení migrény: vracanie, hlboký spánok
* Ukončenie migrény: obmedzená chuť k jedlu, únava

Spúšťače migrény

Sami pacienti postupom času vypozorují, ktoré podnety u nich spúšťa bolesti hlavy. Niekedy je príčinou:


* Nepravidelná strava,
* Nedostatok spánku,
* Dlhodobá jednostranná práce na počítači,
* Miestnosť osvetlená žiarivkami,
* Stres,
* Náročná fyzická aktivita,
* Sex,
* Určité druhy potravín,
* Určité druhy nápojov,
* Pobyt v zafajčené miestnosti,
* Chlad,
* Pobyt na slnku alebo vo vysokohorskom prostredí,
* Hladovanie alebo prejedanie,
* Nečinnosť,
* Vyčerpania,
* Hormonálne zmeny počas menštruačného cyklu.

Ochorenie spôsobujúce bolesť hlavy

Bolesti hlavy sa môžu vyskytovať u rady ochorení:


* Infekčné ochorenia (chrípka, zápal prínosových dutín).

Bolesti hlavy sa tiež vyskytujú pri:

* Vysokom krvnom tlaku,
* Očných ochorení,
* Postihnutia krčnej chrbtice.

Najzávažnejšie príčiny bolesti hlavy

Závažných ochorení, ktoré sa prejavujú bolesťami hlavy, je aj celá séria (nádory mozgu, zápal mozgových blán, krvácanie do mozgovomiechového moku, zvýšený vnútrolebečný tlak, poúrazové krvácanie do mozgových blán).

Ženy trpia migrénou častejšie

Ženy sú k migrénam náchylnejšie. Bolesti hlavy totiž úzko súvisí so zmenou hladiny hormónov. Migrény sa častejšie objavujú v období menštruácie, tehotenstva, po pôrode, po menopauze.

Liečba migrény

Príznaky migrény sa u rôznych ľudí líši. S liečbou je tomu tiež tak. Preventívne pôsobiace lieky môžu redukovať výskyt migrény až na polovicu. Problémy s bolesťami hlavy by ste mali konzultovať s ošetrujúcim lekárom. Väčšinou sa na migrénu predpisujú dva typy liekov. Prvé zmierňuje bolesti a užívajú sa vo chvíli, kedy migréna nastupuje. Tým môžu byť výrazne redukované príznaky. Všeobecne platí, čím skôr si liek vezmete, tým účinnejšie bude. Lieky však neužívajte zbytočne, alebo v nadmerných dávkach, odporúča sa maximálne dva dni v týždni. V prípade vyššej dávky, by ste mohli docieliť opačného efektu, tj zvýšenie frekvencie bolesti hlavy. Druhý typ liekov sa užíva preventívne, keď cieľom týchto liekov je redukovať frekvencia migrén. Okrem liekov na predpis, môžete zakúpiť aj lieky voľnopredajné, bez lekárskeho predpisu. Tu je však na mieste opatrnosť. Môže sa Vám totiž stať, že miesto, aby Vás hlava prestala bolieť, budete bolesťami trpieť vo väčšej miere. Ideálne liek proti bolestiam hlavy nie je.

Zvážiť môžete aj liečbu akupunktúrou, alebo biofeedback, ktorá Vás naučí, ako uvoľniť svaly počas stresu.

Ako predísť migréne

Akonáhle zistíte, že určité podnety u Vás vyvolávajú migrénu, je logické, že ich budete chcieť čo najviac eliminovať. To, čo u niekoho povedie k úporným bolestiam hlavy, Vám nemusia ublížiť. Je dôležité teda vypozorovať, na čo citliví ste práve Vy sami. Zmenu počasia nejspíš neovplyvníte, je však nespočetné množstvo faktorov, ktoré ovplyvniť môžete.

Vplyv spánkového režimu na migrénu

Príliš dlhý spánok u Vás môže spúšťať migrénu, rovnako ako nedostatok spánku. Snažte sa preto chodiť spať stále v rovnakom čase a v rovnakom čase tiež vstávajte. Toto je dobré dodržiavať nielen v pracovných dňoch, ale aj cez víkend.

Vplyv pravidelnosti jedla na migrénu

Mozog náchylný k migrénam, väčšinou zle reaguje na zmeny. Snažte sa jesť v pravidelných intervaloch. Ako prejedanie, tak vynechanie jedla môže spustiť záchvaty bolesti hlavy.

Vplyv druhu jedla na migrénu

Venujte pozornosť tomu, čo jete. Dávajte si pozor na potraviny, ktoré obsahujú tyramín (tvrdé syry, kyslá smotana, jogurt), siričitany (sušené ovocie), dusičnany (slanina, salámy, párky), monosodium glutamín (čínska jedla, niektoré mrazené potraviny, chipsy, zemiakové lupienky). Medzi rizikové potraviny patrí aj orechy, citrusové ovocie, banány, niektoré druhy fazule. Vyššie uvedeným potravinám sa nemusíte úplne vyhýbať, skôr u nich sledujte, ktoré Vám nerobia dobre.

Vplyv alkoholu na migrénu

Alkohol, a to najmä červené víno, vedie u mnohých žien k neľútostným migrénam. Ak aj Vy patríte medzi tieto ženy, budete musieť na lahodný červený mok zabudnúť, ak sa nechcete sužovať migrénou. Popíjajte radšej biele víno, avšak s mierou.

Vplyv kofeínu na migrénu

Migrénu u Vás môže aj spustiť, keď si nedáte svoju pravidelnú kávu. S množstvom konzumácia nápojov obsahujúcich kofeín, by ste to však nemali preháňať. Ak ste zvyknutí na rannú kávu a niektorý deň si ju nedáte, či s ňou naraz prestanete, riskujete, že Vás potrápia migréna.

Vplyv stresu na migrénu

Stres môže byť silným spúšťacím mechanizmom, ale rovnaké účinky môže vyvolať aj nedostatok stresu. Niektoré osoby postihne migréna, ak nemajú svoju dennú dávku stresu. Snažte sa teda fungovať bez väčších výkyvov. Skúste vyskúšať meditáciu, dýchacie techniky, jogu a pod
Vplyv svetelných a zvukových efektov na migrénu

Nezvyčajné a nárazovej svetelné a zvukové efekty (diskotéky) môžu spôsobiť migrénu. V kombinácii s alkoholom si o migrénu priamo sami hovoríte.

Vplyv migrény na život jedinca

Bolesť migrény má vážny dosah na všetky aspekty života danej osoby. Migréna môže trvať aj niekoľko dní. Všetky činnosti (pracovné, súkromné), tak je nutné odvolať, zrušiť. Migréna môže ovplyvniť duševnú pohodu postihnutej osoby.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:Migréna a všetko okolo nej

Kralovice Nýřany Třemošná Horní Bříza Vejprnice Zruč-Senec Plasy Tlučná Město Touškov Líně Žihle Dolní Bělá Manětín Zbůch Kozolupy Heřmanova Huť Pernarec Úněšov Kožlany Chotíkov