Menštruácie a bolesti - priebeh, zmiernenie, cviky

Ženy dostanú menštruáciu približne 400x za svoj život. Už sám o sebe je to nepríjemný a obťažujúce stav. Niektoré prežívajú navyše tieto stavy spojené s bolesťou. Viete ako si od bolesti pomôcť?


Menštruácie a bolesti

Prvá menštruácia

Medzi 12 a 15 rokom dievčatá sa objaví prvá menštruácia. Nemožno odhadnúť, kedy tento čas nastane a preto by sa o možnosti tejto príhody mala dievča dozvedieť včas. Aby ju nezaskočila nepripravenú. S prvou menštruáciou čaká dievča - teraz už "ženu" pravidelný menštruačný cyklus, opakujúci sa každý kalendárny mesiac s pravidelnosťou priemerne 28 dní.

Nie je to však pravidlom a cyklus môže byť plus mínus o pár dní skôr alebo neskôr

Ženy dostanú menštruáciu približne 400x v živote. Už samo o sebe je to nepríjemný a obťažujúce stav. Niektoré prežívajú navyše tieto stavy spojené s bolesťou. K týmto ťažkostiam dochádza z mnohých rôznych príčin a tiež príznaky môžu byť u každej ženy úplne iné.

Možné príčiny bolestivé menštruácie

Akonáhle je porušená rovnováha v hormónoch, dochádza jednak k bolestivým kŕčom, nadmernému krvácanie alebo naopak k vynechaniu krvácania. Na liečbu možno použiť hormonálne lieky (na lekársky předis) alebo príznaky zmenšiť prírodnými prostriedkami. Ak silno pri menštruácii krvácate, používajte radšej vložky namiesto tampónov, aby krv mohla rýchlejšie odchádzať.

Bolestivé menštruácie mávajú ženy od puberty približne do 25 rokov alebo do prvého pôrodu

Potom sa väčšinou tieto ťažkosti zmiernia alebo takmer zmizne. Sú ženy, ktoré pociťujú nutkanie na vracanie až samotné zvracanie. Bolesti a kŕče, ktoré pri tomto stave někeré postihnuté ženy prežívajú, sú veľmi kruté a mnohokrát tým paralizují ženu pre normálne fungovanie v živote.

Kŕče vznikajú zo sťahov v maternici

a sú spojené s vysokou hladinou prostaglandínov - látok podobných hormónom. Väčšinou sa k tomuto stavu pripája ešte sprievodné ťažkosti ako bolesti hlavy, depresívne nálady, podráždenosť a bolesť v krížoch.

Choroby pri menštruácii

Príčinou sú často poruchy v hormonálnym systéme, silné krvácanie býva vyvolané zápaly, vmetky v krvnom riečisku, vysokým krvným tlakom, obličkovú alebo srdcovou slabosťou. Nedostatočná výkonnosť vaječníkov máva za následok časté oneskoreným alebo mesiačiky oproti normálu. Niekedy môžu mať príznaky súvislosť s ťažšom ochorení. Maternice polypy a rakovina krčka maternice alebo maternice, tiež zapríčiňujú časté špinenie alebo nepravidelnú menštruáciu.

Bolestivá menštruácia po štyridsiatke

Hlavne po štyridsiatke sa bolesti objavia znova, po rokoch nebolestivých menštruáciou a ich príčinou môže byť potrebné skryté ochorenia, napríklad endometrióza, choroba, pri ktorej ostrovčeky maternicovej sliznice vycestujú z maternice do dutiny brušnej a uchytia sa na iných vnútorných orgánoch. Každý mesiac sa tieto bunky zbytňují a krvácajú rovnako ako bunky maternicovej. Vyvolávajú väčšinou zápaly hostiteľských tkanív. Preto je potrebné navštíviť pri dlhodobejších problémoch gynekológa, aby sa predišlo prípadným vážnym komplikáciám.

Príčina hormonálnej nerovnováhy

K možným príčinám patrí hormonálna nerovnováha z nezdravej výživy, stres, zápalové procesy v malej panve, myómy teda nezhubné nádory maternice alebo endometrióza. Známe príčiny nepravidelné menštruácie sú aj antikoncepčné pilulky, bulímia, anorexia alebo období klimaktéria.
Liečba alebo zmiernenie ťažkostí - bolestivá menštruácia

Cviky pri bolestivej menštruácii

Jednak pomáha akékoľvek cvičenie, ktoré precvičia svaly celého tela a odstaňuje tak kŕče. Jóga, plávanie alebo aerobic. Doma skúste cvik "mačací chrbát" kľaknite na štyri ako mačka a vyhrbujte a povoľujte chrbát - zabránite hromadeniu krvi a precvičíte panvu.

Kľaknite si a oprite sa o päty. Čelom sa dotknite podlahy a ruky natiahnite pred seba. Zatvorte oči. Vydržte v tejto polohe tak dlho, kým nepocítite úľavu. Tejto pozícii sa v joge hovorí zajac.

Organizmu pomáha zmierňovať menštruačné bolesti sex a dokonca je vie rýchlejšie ukončiť. Môže to byť preto, že sťahy maternice počas vyvrcholenie zabraňujú prekrvenie a nahromadenie tkanivové tekutiny a tlmí svalové kŕče. Nezabúdajme však, že pri menštruácii je dôležité dbať zvýšene na hygienu, pretože počas týchto dní je maternica otvorená, čo umožňuje vniknutie choroboplodných zárodkov.

Strava pri bolestivej menštruácii

Obmedzte konzumáciu jedál, spôsobujúce nadúvanie alebo pocit únavy. Pri nadúvanie Vám pomôže vitamín B6, ktorý nájdete v banánoch, avokáde, orieškoch alebo potravinách zo sóje. Banány podporujú koncentráciu mozgu, 100 g obsahuje 1,7 mg hormónu serotonínu.

Jedzte potraviny bohaté na železo

Organizmu prospeje zelenina, ovocie, kuracie mäso a ryby. Nezabúdajte na prísun vitamínov a minerálov, hlavne vápnika a horčíka. Počas menštruácie si doprajte maximálne jednu pohárik ľahkého vína denne. Pite radšej teplé bylinkové alebo zelené čaje. Obmedzte kávu a kolu. Kofeín má povzbudzujúce účinky, takže môže bolesť znásobiť. Nadmerné solenie veľmi zaťažuje naše obličky.

Nemali by sme tiež zabúdať na skrytú soľ

v údeninách, syroch, apod Mali by sme ctiť zásadu, že soľ by mala prísť do pokrmu pri začiatku varenia, pretože soľ sa tak lepšie "zabuduje" do potraviny a neškodí. Na dosolení je vhodné použiť kvalitný sójovú omáčku.

Teplo - pomoc pri bolestivej menštruácii

Teplo tiež pomáha - prikladaním obkladov na podbruško alebo na kríž, namočených v horúcej vode, do ktorej ste pridali po štyroch kvapkách šalviového a majoránkového oleja a tri kvapky oleja z rímskeho harmančeka.

Akupresura pri bolestivej menštruácii

Na chodidlách sú akupresúrne body, ktoré sú vnútornými dráhami spojené s orgánmi v panvovej oblasti. Body v prohlubinách na oboch stranách pat jemne zatlačte palcom a končekmi ostatných prstov. Opakujte niekoľko minút. Pokiaľ v týchto miestach cítite silnú bolesť, dotýkajte sa akupresurního bodu len zľahka.

Masáže počas menštruácie

Každodenné masáž brucha a bedrovej krajiny v týždni pred menštruáciou pomáha predchádzať kŕčom tým, že podporuje svalovú relaxáciu. Brucho si môžete masírovať samy, a niekoho požiadajte, aby vám namasíroval chrbát.

Lieky a liečivá pri bolestivej menštruácii

K liečbe ťažkostí zaberajú analgetiká a spazmolytiká. Mnoho žien si pochvaľuje priaznivé účinky niektorých druhov antikoncepcie. Kŕče upokojujú aj niektoré homeopatiká.

Antikoncepcia

Proti zabránenie neželaného tehotenstva existuje na trhu veľké množstvo antikoncepciou, ktoré dočasne zabraňujú otehotneniu. Pilulky, antikoncepčné náplasti, antikoncepčné vaginálny krúžok, tablety tzv minitabletky, injekcie a podkožný implantát alebo vnútromaternicové teliesko. O tom aká antikoncepcia je pre ženu vhodná sa poradia so svojím gynekológom. Iná je určená mladým dievčatám, iná ženám po pôrode alebo okolo čryřicítky.

Posledná perióda

V období medzi 45 až 55 rokom života v klimaktériu alebo ak prechodu nastáva menopauza, čo je znamenie zastavenie plodnosti ženy.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: