Liposukcia - odsávanie tuku

Snáď každá žena by chcela dať navždy zbohom tukovým vankúšikom. Liposukcia je jedným z riešení, ale ak sa domnievate, že týmto zákrokom máte zaistenú permanentné štíhlu líniu, mýlite sa.


Liposukcia spočíva v odsatie prebytočného podkožného tuku z príslušných partií

Tento zákrok nie je v žiadnom prípade riešením obezity, je to skôr kozmetická úprava problematických partií, na ktoré nestačí pohyb, ani diéty. Ženám najčastejšie vadí tuk na bruchu, bokoch, stehnách a zadku. Kto si myslí, že liposukcia je výlučne ženská záležitosť, toho musíme vyviesť z omylu. Liposukciu čoraz častejšie vyhľadávajú aj muži, ktorým zvyčajne vadí tuk na podbradku, bruchu a pasu.

Popis liposukcia

Pri zákroku sa tuk rozrušuje prostredníctvom kanyly, pričom sa využíva vibračný, ultrazvukové, laserová a rádiofrekvenčnej energie. Následne sa tuk odsáva z tela preč za pomoci podtlaku. Čo sa týka metód, najviac sa používa tzv tumescenčná liposukcia. V tomto prípade je anestetikum súčasťou roztoku, ktorý sa vpravuje pod pokožku, takže hovoríme o anestézii miestnej, čiže lokálne. Doba zákroku tumescenčná liposukcia sa pohybuje okolo 2 - 3 hodín. D práce sa môžete pokojne vrátiť už po troch dňoch, akurát kompresný bielizeň nosíte asi 2 až 3 týždne. Šport je možné vykonávať už po 14 dňoch.

Podoby liposukcia, veľkosť kanyly, anestézie

Nie je liposukcia ako liposukcia. Svoju rolu tu hrá množstvo tukových buniek, ktorých sa chceme zbaviť. V prípade, že chceme odsať veľa tuku, čaká nás celková narkóza. Pri menších zákrokoch sa všetko rieši ambulantne, u tých väčších musíme počítať s hospitalizáciou. Pri ambulantnom zákroku je vhodné rozdeliť odsávanie na viac etáp-návštev. Existujú určité limity, koľko tuku je možné odsať, aby bol zákrok pre jedinca bezpečný.

Pri objemnejších zákrokoch

miznú obrovské množstvo tuku, ale aj vody, vitamínov, minerálov a iných dôležitých látok, čo môže v krajnom prípade spôsobiť kolaps. Platí, že ak sa odsáva viac ako 5 litrov tuku, používa sa vlhká technika a celková anestézia. Následne je potrebná komplexná starostlivosť vrátane jedného až dvoch dní pobytu v zariadení. Kanyly sa líšia svojím priemerom. Širšia modely síce dokážu odsať viac tuku, čo je dobré z časového hľadiska a vynaložené námahy, ale na druhú stranu môže byť dosť narušený povrch kože. Kanyly menších priemerov sa teda šetrnejším spôsobom, a preto sú aj viac využívané.

Techniky používané pri liposukcii

V zásade rozlišujeme suché a vlhké techniky. Z hľadiska prístrojov a kanýl existujú liposukcia klasické, vibračné, ultrazvukové a laserové.

Klasická, suchá technika liposukcia

Pod tuk sa nevstřikuje tekutina. Musí sa pracovať s vyšším podtlakom (negatívnym dopadom môže byť strata väčšieho množstva krvi, porušenie tkaniva, rôzne nerovnosti apod). Táto technika sa v dnešnej dobe hodnotí skôr ako zastarané a taktiež sa používa minimálne.

Klasická, vlhká technika liposukcia

Pod kožu sa vstrekuje roztok. Rozlišujeme viac typov vlhkých techník (wet technika, super wet technika, tumescenčná technika), pričom rozdiel je najmä v množstve aplikovaného roztoku.

Vibračná liposukcia

Vibračná liposukcia sa jej hovorí preto, že sa pri nej používajú vibračné kanyly-vibrujú jemne a rýchlo v rozsahu asi pol až jedného milimetra. Kanyla je poháňaná energetickým prístrojom. Lepšie a ohľaduplnejšie vniká do tkaniva, kde je prítomných viac väziva. Vo finále je schopná poradiť si s menšími nedostatkami, a tak je prechod z odsaté a neodsáté časti plynulý. Táto technika je veľa používaná pri opakovaných zákrokoch.

Ultrazvuková liposukcia

Pri tejto technike sa tuk odsáva špeciálnou kanylou s ultrazvukovou energiou, ktorá zaisťuje skvapalnenie tuku. Ultrazvuková liposukcia umožňuje dostať sa do tkanív, kde je viac väziva, môže sa použiť opakovane a ani strata krvi nie je nijak veľká. Je tu však určité riziko popálenia pokožky.

Laserová liposukcia

Môžeme sa stretnúť s označením laserová lipolýza. Kanyla je vybavená laserovým lúčom a tým ako sa kanyla pohybuje, lúč rozpustí tuk. Pokiaľ sa jedná o malý rozsah, tak sa tuk, zmenený na kvapalinu, Sanie. Metabolizmus ho vstrebe, odplaví.

Liposukcia-pre a proti

Pre:


* Ubudnú vám centimetre v problematických oblastiach, a to v krátkom čase.

* Časovo nie je zákrok obzvlášť náročný.

* Môže prispieť k lepšiemu sebavedomie.

* Jazvy sú minimálne.

* Spokojnosť klientov je obrovská.

Proti:

* Liposukcia je počiatok ďalších krokov (cvičenia, diéty, obmedzovaní atď), nestačí len podstúpiť liposukciu a viac sa postavou nezaoberať, v opačnom prípade sa môže ľahko stať, že sa vrátite do svojej pôvodnej podoby.

* Liposukcia je dosť finančne nákladná.

* Pri chirurgickej liposukcii je možné upraviť len jednu anatomickú oblasť.

* Je potrebné určité množstvo anestetík, aby sme pri miestnej anestézii necítili bolesť.

Pre koho je možná liposukcia - jedinci vhodní na zákrok

* Zdravie jedinci, ktorí netrpia vážnejší chorobou (psychickú ani fyzickú).

* Ľudia vo veku 18 až 75 rokov.

* Jedinci s nerovnomerným rozložením tuku v podkoží.

* Ľudia, ktorí majú elastickú, pružnú pokožku.

* Zákrok sa nevykonáva v tehotenstve.

Človek, ktorý sa rozhodne pre liposukciu, by mal mať predovšetkým realistická očakávania. Ideálne jedinci sú takí, ktorí majú normálnu váhu, iba trpia tukovými vankúšikmi v istých partiách. So zvyšujúcim sa vekom, kedy už koža nie je tak pružná, môže zostávať po odsatie prebytočná kože, takže je vhodná ešte plastická operácia. Tiež platí, že všetky partie nie sú pre liposukciu vhodné. Hovoríme o tzv zakázaných oblastiach, napríklad dolná polka zadku, alebo partie s previsnutú pokožkou. Liposukcia predstavuje vysoké riziko u jedincov s cukrovkou, ochorením srdca alebo pľúc, poruchami krvného obehu ai Rovnako nie je dobré liposukciu vykonávať v mieste, ktoré bolo nedávno operovaný.

Liečba po liposukcii - čo nasleduje po liposukcii

Z rezu bude vytekať roztok a tkanivová tekutina, čo nie je dôvod k obave (niekedy sa môže použiť dren). Táto fáza bude trvať asi 10 hodín. Následne dostanete kompresné bielizeň, ktoré je nutné si nechať 24 hodín neustále na sebe. Potom ho môžeme asi na dve hodiny sňať. Bielizeň sa nosí asi 3 týždne. Nejspíš budeme cítiť bolesť, napätie, stuhnutosť, pálenie, môžeme mať opuchy atď Nemôžeme očakávať, že ihneď po vykonaní zákroku budeme vyzerať bezchybne. Prvé výsledky môžeme pozorovať za mesiac, ale konečný efekt by mal byť viditeľný asi až za 3 mesiace. Po liposukcii sa neodporúča opaľovať minimálne pol roka. Po liposukcii sa niekedy môžu objaviť určité komplikácie, napríklad infekcie, pomalá hojivost, zmena farby kože, nerovnosti, citlivosť, ai
Záverom liposukcia - úhrada a poisťovňa

Liposukciu si musí uhradiť každý sám, pretože je radený do estetických zákrokov. Nepočítajte ani s pracovnou neschopnosťou, budete si musieť najskôr vziať dovolenku.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: