Liečivá moc éterických olejov

Vôňa esenciálnych olejov Vás môže sprevádzať celým dňom. Pri práci, štúdiu, kúpeli, masáži, odpočinku aj počas spánku. Vhodne zvolenými éterickými olejmi docielite bezprostrednej úľavy pri rade problémov . . .


Éterické oleje sú obsiahnuté v kvetoch, plodoch, listoch, kôre i koreňoch. Na výrobu niekoľkých kvapiek je niekedy potreba až kilogram suroviny. Každá liekovka éterického oleja obsahuje účinné látky z niekoľko sto až tisíce kilogramov rastlín. Éterické oleje sa používajú v prírodnej kozmetike, dermatológiu či farmakológiu. Majú schopnosť prenikať skrz kožu do krvi a slizníc. Majú najrôznejšie účinky.

Ako vôňa silíc dokáže liečiť

Čuch predstavuje najcitlivejšie zmysel človeka. Vôňu cítime pri bezprostrednom kontakte molekúl vonné látky s našimi čuchovými receptormi, ktoré vysielajú signály do mozgu, ktorý potom na tieto signály reaguje a vyvoláva impulzy. S čuchovými nervy je tesne spojená intelektuálnu a analytická časť mozgu. Účinok je navyše znásobený vstupujúcimi molekulami silíc vdýchnutím do pľúc, a odtiaľ do celého tela.

Prehľad účinkov éterických silíc

* Aníz: tlmí bolesť, posilňuje dýchacie cesty a organizmus, vyrovnáva bolestivou menzes, močopudný, podporuje trávenie, afrodiziakum.
* Bergamot: proti infekcii, posilňuje, mierne sedatívum a relaxans, povzbudzuje a posilňuje trávenie, proti akné.
* Borovica: napomáha vylučovaniu hlienu pri dýchacích ťažkostiach, proti infekcii, posilňuje organizmus, vyrovnáva hladiny hormónov.
* Céder: má protizápalové účinky, pri pľúcnych ťažkostiach, vyrovnáva menzes, má tonizujúce účinky, vhodný ako repelent.
* Citron: proti infekcii, protisrážlivé a sťahujúce účinky, močopudný, povzbudzuje koncentráciu, pôsobí ako Deodoro.
* Citronella: proti kašľu a infekcii, posilňuje a vyrovnáva organizmus, mierne sedatívum, povzbudzuje krvný obeh, proti akné.
* Cyprus: proti bolesti svalov, proti infekcii dýchacích ciest, posilňuje a vyrovnáva, relaxans, znižuje prekrvenie, pri menzes.
* Čajovník: posilňuje imunitný systém, má výrazné antibakteriálne a antivírusové účinky, proti zápalom, proti zvýšenému poteniu nôh, pomáha pri liečbe pľuzgierov, mozoľov a kurích ôk.
* Eukalyptus: proti kašľu, pre vykašliavanie a rozpúšťanie hlienu, proti infekcii, znižuje teplotu, preventívne účinky.
* Fenikel: pri bolesti, posilňuje organizmus a dýchacie cesty, napomáha odtoku žlče, vyrovnáva menzes a hladinu hormónov, povzbudzuje a posilňuje trávenie.
* Geranium: proti infekcii, depresiám, uvoľňuje a upokojuje, má sťahujúce účinky na pleť, pri zavšivení.
* Grep: mierne močopudný, posilňuje a povzbudzuje trávenie, antiseptický a protizápalový, výborný pre mastnú pleť.
* Klinčeky: proti bolestiam, proti infekciám, posilňuje organizmus, pečeň, povzbudzuje trávenie.
* Jalovec plody: proti bolesti, pri dýchacích ťažkostiach, proti kašľu, celkovo vyrovnáva a povzbudzuje.
* Jalovec drevo: pôsobí protizápalovo, pôsobí priaznivo na krvný obeh, pri poruchách spánku.
* Jazmín: povzbudzuje srdcovú činnosť, navodzuje eufóriu a optimizmus, pomáha pri ochorení horných dýchacích ciest, pôsobí antidepresívne a tiež ako afrodiziakum. Podporuje pôrodné sťahy, pri menštruácii zmierňuje bolesť. Je vhodný na všetky typy pleti, často je obsiahnutý v najluxusnejších parfémoch. Neodporúča sa užívať v prvých 4 mesiacoch tehotenstva.
* Jedľa: má výrazné účinky pri dýchacích ťažkostiach, pôsobí proti infekcii a zápalom, celkovo posilňuje.
* Jedľové šišky: ak sa používajú pri angínach a tracheobronchitidách. Osviežuje, dezinfikuje, povzbudzuje krvný obeh, odporúča sa pri reumatizme.
* Kadidlo: posilňuje imunitu, pomáha vykašliavanie, vyrovnáva a posilňuje organizmus, pôsobí proti zápalom, ukľudňuje a má mierne močopudné účinky.
* Gáfrovník: dezinfikuje dýchacie cesty, je hrejivý, antiseptický, zmierňuje reumatické bolesti pri masážach, je vhodný do saunových zmesí. Neodporúča sa užívať v prvých 4 mesiacoch tehotenstva.
* Kosodrevina: antiseptikum, bronchitída, astma, nádcha, rozpúšťa hlieny, zvyšuje imunitu, vhodná do zafajčených miestností, reuma, dna, prekrvuje.
* Lemongrass: proti infekciám, zápalom, mierne sedatívum, osviežuje, parfumom.
* Levanduľa: proti bolesti, pri vyčerpanosti a migrénach, pri zápaloch priedušiek, regeneruje kožné bunky, priaznivo pôsobí proti menzes, pomáha pri bodnutí hmyzom.
* Majorán: upokojuje nervy, tlmí bolesti hlavy, pomáha pri prechladnutí, astme, dýchacích ťažkostiach, podporuje trávenie, znižuje krvný tlak. Nepoužívať v tehotenstve.
* Mandarinka: upokojuje nervovú sústavu, vhodná aj pre deti, proti kŕčom, osviežuje a koncentruje myseľ, dezinfikuje a pôsobí priaznivo na mastnú pleť.
* Mäta pieporná: tonizuje pokožku, pôsobí proti bolesti hlavy, únave, podporuje koncentráciu, pôsobí priaznivo na činnosť srdca, má posilňujúce účinky, repelent proti komárom, priaznivo pôsobí pri menzes.
* Materina dúška: podporuje imunitný systém, zmierňuje únavu, bolesti hlavy a depresie, prekrvuje, je vhodná do kúpeľov proti reumy a pri hojení hnisavých rán. Odporúča sa používať v nízkych koncentráciách. Nevhodná pri vysokom tlaku.
* Medovka: antidepresívum, sedatívum, nervovo posilňuje, proti bolestiam hlavy, pri migréne, znižuje horúčku, podporuje potenie, pri kŕčoch a vracanie, znižuje krvný tlak, hojí opary, otlaky.
* Myrta: je upokojujúce, pomáha pri prechladnutí, nádche, upchatých dutinách, pôsobí hojivo, do kúpeľov pri hemoroidoch.
* Palmová ruža: baktericídne a antiseptické pri miernych prejavoch chrípky, podporuje hojenie rán a škrabancov, vhodný na akné, vrásky a prasknuté žilky.
* Patchouli: proti bolestiam, pri úzkostiach a depresiách, zmierňuje tvorbu jaziev, má významné protizápalové účinky, pôsobí priaznivo na pleť, napomáha pri liečbe obezity, afrodiziakum.
* Pomaranč: vhodný aj pre deti, pôsobí pri nadúvaní, má skvelé relaxačné a vyrovnávacie účinky, povzbudzuje trávenie.
* Rozmarín: pomáha pri dýchacích ťažkostiach, pôsobí pri bolestiach svalov a migréne, normalizuje hladinu cholesterolu v krvi, proti únave, depresiám a vyčerpanosti, proti lupinám, svrabu.
* Ruže: podporuje krvný obeh, pôsobí proti nespavosti a bolesti hlavy, posilňuje žalúdok, znižuje horúčku a pôsobí ako afrodiziakum, je veľmi vhodná do masážnych olejov, je antidepresívny.
* Ružové drevo: pôsobí celkovo proti infekcii, posilňuje a harmonizuje, pomáha pri bolestiach svalov, parfumom, regeneruje pokožku, koncentruje myseľ.
* Santalové drevo: celkovo posilňuje a vyrovnáva, pri bolestiach predráždenosti, upravuje a pôsobí na hormóny, mierne močopudný.
* Škorica: proti bolesti, posilňuje dýchacie cesty, prehrieva, pôsobí proti infekcii.
* Smrek: proti kašľu, pri vykašliavaní a rozpúšťanie hlienov, účinky proti infekcii a zápalom, močopudný.
* Šalvia: pôsobí priaznivo na dýchacie cesty, účinkuje proti infekciám, vyrovnáva a posilňuje organizmus, pri bolestivej menzes.
* Tymian: je vhodný pri infekciách, plesniach, posilňuje organizmus. Je antiseptický, pomáha pri trávení, je vhodný na inhalácie pri zápale dutín, nádche, chorobách horných ciest dýchacích, pridáva sa do masážneho oleja pri reumatizme alebo svalové bolesti, zvyšuje obranyschopnosť organizmu. Dodržať nízke koncentrácie. Nepoužívať v tehotenstve.
* Ylang Ylang: reguluje dýchanie a srdcovú činnosť, pôsobí priaznivo proti strachu, je miernym sedatíva, pôsobí pri frigidite a impotencii ako afrodiziakum.
* Vavrín: čistí a dezinfikuje vzduch, harmonizuje psychiku, pôsobí antidepresívne, mierni kašeľ. Dodržte nízke koncentrácie.
* Zázvor: antiseptikum, pri bolestiach v krku, angíne, pri prechladnutí, nádche, nechutenstvo, pri reuma, bráni tvorbe jaziev.

Použitie éterických olejov

* Kúpeľ: 5-10 kvapiek oleja pridajte do vane s teplou vodou. Odpočívajte 10 minút.
* Sauna: 2-3 kvapky oleja do naberačky vody, alebo 15 kvapiek do malého kbelíčku.
* Inhalácia: 5-10 kvapiek oleja do misky s horúcou vodou. Inhalujte 5-10 minút.
* Obklady: 6 kvapiek oleja do množstva horúcej vody, v ktorej namočíte obklad. Obklad vyžmýkajte a nechajte pôsobiť 1-2 hodiny.
* Nespavosť: 1 kvapka oleja na vankúš.
* Prevoňanie miestnosti: použitie oleja do aromalampy. Do odparovacej misky nalejte vodu. Do nej nakvapkajte 2-3 kvapky oleja. Na dno aromalampy vložte horiace čajovú sviečku, odparovacej misku s vodou a olejom a postavte na lampu.
* Masáže: pridajte 5-10 kvapiek oleja do 5 ml oleja (slnečnicový, olivový).


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: