Liečime pomocou masáží - druhy masáží

Niekedy stačí stlačiť šiji či čelo v správnom bode a ihneď pocítime príjemné uvoľnenie. Aj samotný mierny tlak na ruky vedie k stimulácii tisíce alebo miliónov nervových zakončení na koži.


Nervové zakončenia na koži prevádza vzruch do mozgu, kde sa uvoľňujú hormóny šťastia zvané serotonín a oxytocínu. Hormóny vedú k zníženiu stresu, majú vplyv na činnosť srdca, dýchanie a aktivizujú schopnosť tela liečiť samo seba. Masáže skrátka účelne ovplyvňujú náš organizmus. Vhodnosť každej masáže pre daného jedinca je individuálny. Poďme si predstaviť najznámejšie masážne techniky ...

Klasická masáž

Klasická masáž sa radí medzi najznámejšie druhy masáží. Je hojne využívaná najmä športovci. Masáž je určená pre jedincov každého veku, ako pre deti, tak staršie osoby. Nemala by sa ale vykonať, ak trpíte akútnymi bolesťami. Klasická masáž môže byť vykonaná celkovo, alebo len čiastočne. Veľa ľudí sa chce zamerať potrebné iba na šiji, pretože pri rôznych profesiách dochádza k jej zaťažovaniu. Masér vykonáva miesenie-valchovaná, poklep, hladenie a trenie.

Účinky klasickej masáže

V tomto prípade je cieľom maséra preniknúť do hlbších svalových vrstiev, zlepšiť prekrvenie, uvoľniť napnuté a stuhnuté svalstvo, vyhladiť kožné väzivo, uvoľniť zablokované svaly, kĺby a tkanivá. Aktivizuje sa krvný obeh a lymfatický systém. Masáž tiež podporuje odvádzanie škodlivých látok z tela. Po prebehnutej masáži by sa mal človek cítiť príjemne, uvoľnene.

Ayurvéda (Ayurveda)

Táto metóda má svoj pôvod na Srí Lanke, v Indii a je stará už viac než 5000 rokov! Samotné pomenovanie Ayurveda sa skladá z dvoch slov: Ájur (v preklade život) a veda (náuka). V celom znení je to teda niečo ako "náuka o živote". Ayurveda je považovaná za akúsi "vladárke" všetkých masážnych techník. Snažia sa o harmóniu zdravia. Všetky telesné a duševné neduhy vnikajú na základe narušenia rovnováhy. Ciele, je teda nájsť príčiny nerovnováhy, odstrániť ich a pôsobiť tak, aby znovu nevznikli.

účinky Ájurvédy

Ajurvédske masáže zvyšujú duševnú pohodu, harmonizujú telo a myseľ, regenerujú a dobíja energiu. Tým, že psychika priamo ovplyvňuje aj telesnú stránku, má technika pozitívny vplyv samozrejme aj na telo. V priebehu masáže sa zlepšuje odbúravanie toxínov a navodzuje sa väčšia psychická vyrovnanosť.

Ajurvédske "piliera"

* Liečba je sústredená ako na telo, tak i na duši.

* Snaha nájsť pravú príčinu choroby (tzn. nie iba odstrániť príznaky).

* Používanie výhradne prírodných prostriedkov.

Ayurveda a energie

Aodľa Ájurvédy máme tri druhy energií: vata, Pita, Kaphi. Ak trpíme nedostatkom niektoré z nich, alebo sú energie v nerovnováhe, objavujú sa problémy (telesné, duševné). Priebeh masáže Pri Ajurvédske masáži nebuďte zaskočení tým, že sa vám budú zároveň venovať dvaja terapeuti. Maséri pracujú synchrónne, vo vzájomnej súhre, čím je masáž ešte účinnejší. Vďaka synchronizovanej činnosti dvoch masérov je táto technika, oproti ostatným masážam, vskutku jedinečná. Po vykonanej masáži by ste mali nechať účinky masáže doznieť, relaxovať a počúvať upokojujúcu hudbu.

Thajské masáže

Jadrom thajskej masáže je pôsobenie na tlakové body, uvoľňovanie svalov, šliach, kĺbov, naťahovanie chrbtice. Thajská masáž využíva akupresúru a jogu. Otvára, prečisťuje energetické dráhy, pôsobí pozitívne na celkové zdravie a zlepšuje pohyb, ktorý nám predtým robil ťažkosti. Pomocou stimulácie tlakových bodov sa blahodarne pôsobí na vnútorné orgány, podporuje sa odolnosť. Thajská masáž rehabilituje a regeneruje organizmus, pomáha pri bolestiach chrbta a svalstva, uľavuje od stresu, psychosomatických ťažkostí, pozitívne pôsobí na krvný obeh ai Thajské masáže sú pomerne dynamické, preto sa neodporúčajú pre jedincov s ortopedickými problémami.

Priebeh thajskej masáže

Terapeuti využívajú pri masážach palcov, dlaní, lakťov, kolien a chodidiel. Klient leží najprv na chrbte, začína sa od masáže chodidiel, potom nasleduje masáž nôh, brucha, rúk. Pokračuje sa polohou na boku, bruchu a v sede. Existujú rôzne typy thajské masáže, napríklad olejová, masáž tváre, masáž pre tehotné, bylinková masáž ai
Masáž horúcimi kameňmi

Možno povedať, že ide o luxusné a veľmi účinnú masáž, ktorá čerpá z prastarých znalostí. Pôvodom je táto technika z Polynézie. Používajú sa horúce vulkanické kamene, vďaka ktorým dochádza k hĺbkovému uvoľneniu svalov a zmiernenie bolestí chrbtového svalstva. Kamene sa zahrievajú vo vode, a to na teplotu 39 - 40 stupňov.

Kedy masáž horúcimi kameňmi pomáha

Je vhodná pri zápaloch kĺbov a kostí, uľavuje od napätia svalov a svalových kŕčov, napomáha rýchlejšej regenerácii natiahnutých svalov. Podporuje imunitu, je vhodná pri liečbe nervového systému, napomáha srdcovej činnosti, rozťahuje cievy a kapiláry, uľavuje od psychickej tiesne, nervozity. Navodzuje hlboké uvoľnenie a odbúrava stres, ovplyvňuje zažívanie, urýchľuje metabolizmus ai

Kedy sa poradiť s lekárom

Na masáž horúcimi kameňmi by sme si však mali dať pozor, ak trpíme cukrovkou, tuberkulózou, epilepsiou, kardiovaskulárnymi problémami, kožnými chorobami, kŕčovými žilami, zápaly žíl, nádorovým ochorením, ďalej v čase tehotenstva a po prekonaní operácie (v týchto prípadoch sa poraďte s lekárom ). Pozn: U detí sa používa miernejší stimulácia.

Japonská masáž Shiatsu

Shiatsu (v preklade tlak prstami) využíva akupunktúrne body pochádzajúce z čínskej medicíny. Za pomoci rôznych dotykov a vytváranie tlaku sa aktivizuje energie vo dráhach a navodzuje sa energetická rovnováha. Samotná masáž je vykonávaná na zemi, pričom klient je oblečený. Pri shiatsu je nutné, aby masér používal celé svoje telo (ruky, nohy, kĺby). Masáž pozitívne pôsobí na telo i myseľ. Predstavuje prevenciu pred chorobami. Je vhodná na liečbu migrény a napätia, napomáha rehabilitácii po úrazoch ai

Kraniosakrálna osteopatia

Táto technika je pôvodom z Ameriky a používa sa väčšinou ako doplnok k ostatným masážnym technikám. Terapeut vykonáva jemný dotyk a špecifické techniky. Prináša oslobodenie, nachádza životnú silu, slúži k uvoľneniu pohybových blokád. Navodzuje relaxáciu, ľahšie dýchanie. Tiež podporuje samoléčivou schopnosť organizmu.

Akupresura

Pri akupresura dochádza tlakom prstov na stimuláciu príslušných bodov, ktoré sú umiestnené na energetických dráhach tela. Pomocou tlakov by malo dôjsť k nastoleniu rovnováhy v postihnutých miestach toku energie a uvoľnenie blokád. Akupresura sa odporúča najmä vtedy, ak trpíte bolesťou svalov, kĺbov, závratmi, poruchami spánku, nachladnutím. Ak získate určité skúsenosti, môžete si masáž praktizovať sami na sebe.

Jin shin jyutsu

Táto liečivá technika je pôvodom z Ďalekého východu. Má pozitívne účinky pri akomkoľvek ochorení. Pôsobí na telo i duševnú stránku osobnosti. Telo je rozdelené na 26 zón (tzv. energetické zámky) a tie majú vždy spojitosť s určitým orgánom a náladou. Vždy keď súbežne stlačíte dvaja z určitých bodov, aktivujete samoléčbu.Tuto masáž môžete opäť vykonávať sami na sebe, čo je veľkou výhodou.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: