Liečba vodou - Hydroterapia, Thalassoterapie

Voda je všade. Je okolo nás, aj v nás. Je ako sám život a okrem toho, že ju pijeme alebo sa v nej umývame, má voda tiež liečebné účinky. Vyskúšajte s nami účinkami parné kúpele, horúce alebo studené kúpele, inhalácie, thalassoterapie ai


Často si až vo chvíli, keď sa objaví oznámenie o oprave vodovodnej siete, a my musíme pre každú kvapku plynúť s vedierka alebo plastovou fliaš do cisterny pred dom, naplno uvedomíme, k čomu všetkému (a ako moc) vodu potrebujeme.

Hydroterapie

Liečba vodou nám môže pomôcť pri:

* Bolestí chrbta,
* Bolesťou hlavy,
* Bolestí kĺbov,
* Reumatizmu,
* Zranenia svalov,
* Podvrknutí alebo výronu,
* Artritíde,
* Liečbe žlčových kameňov,
* Menštruačných ťažkostí,
* Chudokrvnosti,
* Astmy,
* Únave po vírusovej infekcii,
* Úzkosťou,
* Vyčerpania,
* Ochrnutie po chorobe,
* Rekonvalescencii po mŕtvici
* A mnohých ďalších zdravotných problémov.

Voľba teploty vody pri hydroterapiu

*

V horúcej vode alebo pare prúdi telesné teplo k povrchu, cievy sa rozťahujú, organizmus sa potí a svaly a kĺby sa uvoľňujú.
*

Studená voda cievy sťahuje, zabraňuje hromadenia na povrchu tela, zmierňuje zápaly a zvyšuje prítok krvi k vnútorným orgánom.

Metódy, ako liečebné účinky vody najlepšie využiť

*

Fyzioteapie: pacient sa zhruba na pol hodiny ponoria do horúcej vody. Tá ho nadnáša, takže svaly a kĺby sa uvoľní. Teplo rozšíri cievy a zvýši prítok krvi a kyslíka do svalov, ktoré možno ľahšie a účinnejšie precvičovať alebo masírovať. Používa sa u pacientov po mŕtvici alebo u ľudí, ktorých svaly sú ochabnuté alebo oslabené z nedostatku pohybu (po operáciách, hospitalizáciu, úrazu a podobne). Pri tejto metóde by sme mali využiť rady a služieb fyzioterapeuta.
*

Obklad: horúce obklady, ktoré ponechávame na tele, kým samé nevychladnú, zvyšujú prítok krvi do postihnutej oblasti, otvárajú póry a podporujú potenie. Preto sa používajú na odstránenie nečistôt z tela alebo uvoľnení stuhnutých svalov. Studené obklady cievy sťahujú a zmierňujú zápal, takže sa dajú využiť napríklad na podvrtnutie členok alebo artrózu v ramene. Pri silných zápaloch alebo opuchu sa uplatní obklady z ľadovej vody alebo dokonca z ľadu. Obklady môžeme s úspechom využívať pri domácom liečení.
*

Zábal: okolo pacientovho tela oviniete prestieradlo namočené v studenej vode. Cez ne dáme suché prestieradlo a teplú deku. Zábal necháme účinkovať, kým spodná vlhké prestieradlo neuschne. Po jeho odstránení je nutné chorého umyť vlažnou vodou a dôkladne utrieť uterákom. Zábaly pomáhajú pri kožných ťažkostiach, nachladnutie a horečnatosti, chronických bolestiach chrbta alebo zápalu priedušiek. Niekedy je však nutné aplikovať ich denne aj po dobu niekoľkých týždňov. Tip: ak zábal dáme len do oblasti pásu, môže pomôcť pri ťažkostiach tráviaceho systému a pri zápche. Pri ľahších ochoreniach môžeme zábal využiť k domácemu liečenie. Pokiaľ však ide o liečenie chronických ťažkostí, mal by postup navrhnúť a sledovať lekár.
*

Kúpeľ: horúca kúpeľ: pacienta uložíme na dvadsať minút do kúpeľa o teplote tesne nad 38 ° C tak, aby mal ponorená aj ramená. Je potrebné, aby chorý opúšťal kúpeľ po stanovenej dobe pomaly a po osušení si ešte na asi pol hodiny ľahol - inak hrozí nebezpečenstvo prudkého poklesu krvného tlaku. Kúpeľ uvoľňuje svaly, obmedzuje bolesť a vyvoláva potenie, ktoré z tela odstraňuje nečistoty.

Prísady zvýrazňujúca účinky vodného kúpeľa

* Horké soli v kúpeli pomáhajú liečiť prechladnutie.
* Soľ kamenná uzdravuje poranené svaly.
* Ovos alebo otruby (zabalené v mušelínu alebo tenkom hodváb) pomáhajú pri liečení ekzému a ďalších kožných problémoch.
* Morské riasy prispievajú k celkovej relaxácii organizmu. Sú prevenciou pri predčasnom starnutí. Morské riasy však nie sú vhodné pre tehotné ženy, dojčiace ženy, osoby s ochorením štítnej žľazy, deti.

Studená kúpeľ: pacient pri nej nie je do vody ponorený, ale len jednu až dve minúty sedí v plytkej kúpeli o teplote 16 až 20 ° C. Horná časť jeho tela je pritom vodou iba polievanie. Potom by mal byť pacient energicky vysušený tak, aby jeho pokožka sčervenal. Používa sa k oslabeniu zápalu, povzbudenie krvného obehu, pre zlepšenie rozvodu kyslíka a živín po tele. Kúpeľ nie je vhodná pre deti, staršie osoby a ľudí so srdcovými ťažkosťami.

Sedací kúpeľ: sú potrebné dve detské vaničky, najlepšie s okrajom prispôsobeným na sedenie. Jedna je naplnená studenú, druhá teplou vodou. Pacient sedí, boky a brucho potopené, tri minúty v horúcej vode, nohy v studenej. Potom si na minútu presadne do studenej kúpeľa a nohy dá do horúcej. Postup možno niekoľkokrát opakovať. Užíva sa napríklad pri zápale močového mechúra, zápche, hemoroidoch alebo análnych fisurách a pri niektorých ochoreniach pohlavných orgánov. Sedací kúpeľ možno ľahko pripraviť doma.

Streky: na telo chorého sa strieka prúd horúcej alebo studenej vody, môžu sa tiež striedať. Účinky strekov sú - podľa teploty-veľmi podobné účinkom kúpele, prúd vody je však zosilňuje. Používajú sa pri liečení celého radu chorôb: chudokrvnosti, artritídy, cukrovky, žlčových kameňov, bolestí hlavy. Zvlášť účinné sú streky vody bohaté na minerály alebo vody morské. Streky by sa mali aplikovať najskôr dve hodiny po jedle. Úplne by sa im mali vyhnúť malé deti, staré alebo slabé osoby a ľudia s ťažkosťami s krvným tlakom. Doma môžete účinky strekov suplovať sprchou. Najvhodnejšia kombinácia teploty a dĺžky aplikácie by však mal odporučiť a sledovať lekár.

Parný kúpeľ: používa sa, ak sú príčinou ťažkostí nečistoty v tele (lieky, anestetiká). Hlboké potenie je pomáha vylúčiť kožnými pórmi. Potenie vyvolané kúpeľov môže pomôcť aj proti zadržiavaniu vody. Každá parný kúpeľ by mala končiť studenou (nie ľadovou) kúpeľov alebo sprchou a vytřením tela dosucha. Kúpeľ by sme nemali podstupovať s plným žalúdkom!

Inhalácia: vdychujeme vzduch presýtený parou, ktorá môže byť prípadne zmiešaná s niektorými prísadami. Inhalácia pomáhajú: pri zablokovaných nosných dýchacích cestách, katare (vhodné prísady sú mentol, eukalyptový olej), uľahčujú iu dávivého kašľa, zlepšujú stav kože (akné).

Thalassoterapie

Thalassoterapie, jedno z odvetví hydroterapie, využíva liečivé účinky morskej vody a rias. Morskú vodu možno s úspechom použiť pri fyzioterapiu, pretože telo nadnáša ešte viac než voda "sladká". Thalassoterapie pomáha aj pri odstraňovaní strií, celulitídy a problémov s tzv těžkýma nohami.

Morské riasy (alebo extrakty z nich) sa používajú predovšetkým pri detoxikačných programoch, pri ktorých organizmus vylúči jedovaté látky. Zároveň mu dodajú potrebné minerály a stopové prvky z morských rias. Pridávajú sa aj do kúpeľov alebo obkladov.

Samostatnou kapitolou je samozahřívací bahno, ktoré pôsobia lokálne. Dáva sa na brucho pri menštruačných bolestiach, na boľavé a stuhnuté chrbát alebo na studená chodidlá. Keďže spevňuje pokožku, možno ich použiť aj pri modelovaní pŕs. Bahno z morských rias tiež podporuje zoštíhľovaniu postavy. Bahno pomáha intenzívne prehriať problémové partie, urýchľuje tak metabolizmus podkožných tukových tkanív. Dochádza k lepšiemu efektu chudnutie, alebo formovanie postavy. Dochádza k spevneniu mäkkých tkanív, zlepšenie štruktúry a regeneráciu podperných vlákien, v neposlednom rade na zvýšenie pružnosti a hydratáciu Vašej pokožky.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: