Letné nástrahy číhajú na telo

Ani to najlepšie zdravotné poistenie vám nezaručí bezstarostnú a pokojnú dovolenku. Eliminujte preto radšej všetky potenciálne riziká, ktorá by vás mohla ohroziť, a užite si dni voľna v zdraví a pohode. Poradíme Vám, ako predísť letným nástrahám.


Najčastejšie letné nástrahy o dovolenke v exotických krajinách

Spálená koža

Napriek veľkej osvete o škodlivosti slnečného žiarenia a preukázateľne sa zvyšujúcemu výskytu kožných ochorení v posledných rokoch stále veľa ľudí vyplývajúce riziká výrazne podceňuje. Podľa štatistík sa jedná predovšetkým o muža, známe svojím odporom k potláčanie si tela akýmikoľvek ochrannými prostriedkami, staršie osoby a ľudí, ktorí v lete celé dni pracujú na záhradkách a na ochranu pred slnkom nemyslí. V prípade pobytu v exotických krajoch je príčinou spálenie pokožky použitie opaľovací kozmetiky s nízkym ochranným faktorom alebo zabúdania na pravidelnú obnovu prípravku. Následky? Bolestivé poškodenie slnkom s následným olupovaním kože, nadmerný výskyt materských znamienok av prípade opakovaného spálenia riziko rakoviny kože, ktorá je vo svete každoročne diagnostikovaná u viac ako milióna ľudí.

*
Prevencia: používanie ochranných prípravkov s príslušnými faktormi a to nielen pri slnení, ale pri každom pobyte vonku, a to aj v tieni, alebo keď je zamračené. Oblaky totiž prepúšťajú viac ako 90% UV žiarenia a slnka odrazené od piesku, vody alebo trávy opaľuje podobne ako pri priamom kontakte. V prípade mierneho spálenia pokožky stačí aplikovať upokojujúce prípravky, napr panthenol. Keď sa ale nadmiera slnenie skombinuje s ďalšími faktormi, treba vedľajšími účinkami niektorých liekov či alergií na slnko, je namieste vyhľadať lekára. V prípade malých detí dermatológovia radia osobitnú obozretnosť. Do roka by nemali byť vystavené slnku vôbec, neskôr minimálne, vždy len v ochrannom oblečení a pokožkou natretú špeciálnym opaľovacím prípravkom s vysokým SPF.

Utopenie

Podľa štatistík je najrizikovejší prvý deň po príchode na dovolenku a popoludňajšie hodiny. Zatiaľ čo v zahraničí súvisí najviac úmrtí utopením s preceňovaním síl pri potápaní, u nás dochádza k smutným udalostiam najmä z nedostatku plaveckým schopnostiam detí, nedodržiavaním zásad bezpečnosti, v prípade prírodných vodných nádrží potom hlavne kvôli podceneniu nebezpečenstva a neznalosti terénu. Významnú úlohu v týchto prípadoch zohráva aj alkohol, a to nielen u dospelých, ale čoraz častejšie aj u mládeže. Dôsledkom konzumácie liehovín je totiž znížená pozornosť, schopnosť racionálneho uvažovania, zhoršenie fyzickej kondície i schopnosti človeka správne reagovať v prípade krízovej situácie.

*
Prevencia: dôležité je nepodceňovať možné riziká a dodržiavať zásady bezpečnosti - na člne mať na sebe záchrannú vestu, čln nepreťažovať, pri mori a na kúpalisku dbať pokynov plavčíka. Nekúpte sa v neznámych vodách, nepreceňujte svoje plavecké schopnosti au vody nikdy nepite alkoholické nápoje, ktoré v teplom počasí pôsobí oveľa silnejšie.

Dehydratácia

Ľudské telo je tvorené prevažne vodou, ktorá sa v horúčave zvlášť intenzívne odparuje. Dehydratácia organizmu môže preto v lete nastať veľmi rýchlo. Pocit smädu zvyčajne signalizuje prvé známky odvodnenie, ktoré môže aj u zdravých ľudí viesť k zníženiu funkcie orgánov, poruchám pamäti a sústredenia. Vplyvom zmeny jedálnička často nastáva najmä pri pobyte v tropických krajoch a nezriedka zhoršuje priebeh iných ochorení, treba črevných ťažkostí. Neschopnosť dehydrovaného organizmu regulovať teplotu tela môže spôsobiť dokonca srdcové príhodu, má na svedomí tiež vyššiu koncentráciu voľných radikálov a urýchlenie starnutia organizmu.

*
Prevencia: majte vždy po ruke fľašu vody a snažte sa denne vypiť 2,5 až 3 litre tekutín, ideálne minerálky, čistej vody alebo bylinkového čaju. Pite radšej menšie dávky a častejšie, rozhodne nie viac ako 0,8 litra naraz. Vyvarujte sa príliš chladných nápojov, ktoré vedú k prekrveniu ústnej dutiny, vhodné nie sú ani sladké malinovky, ktoré spomaľujú pohyb tekutiny z žalúdka do tenkého čreva. Zabudnite na alkohol, ktorý síce zdanlivo osvieži, ale v teple pôsobí oveľa rýchlejšie ako obvykle a rovnako ako káva zvyšuje straty tekutín.

Črevné ťažkosti

Predstavujú najčastejšie zdravotné problémy v priebehu letnej dovolenky a pri cestách do zahraničia vôbec. Je možné stretnúť sa s rôznymi typmi ťažkostí, ktoré sa môžu prejavovať nielen hnačkou, ale aj bolesťou brucha a hlavy, vracaním, zvýšenou teplotou alebo svalovú bolesťou. Aj keď črevné ťažkosti postihujú takmer polovicu všetkých turistov, netýkajú sa len exotického Tuniska alebo Egypta, ale môžu prekvapiť aj v domácom prostredí. V Českej republike vedie salmonelóza. Jej zdrojom bývajú vajcia alebo výrobky z nich, krémové zákusky, ale aj rôzne druhy mäsa, najmä zle tepelne upravená hydina. Stačí skrátka neodolá nejaké dobrote u pouličného stánku alebo nedostatočne upraviť mäso pri záhradnom grilovaní.

*
Prevencia: riziko cestovného hnačke možno znížiť užívaním probiotík ešte než vyrazíte na dovolenku. Posilňujú prirodzenú imunitu a vytvárajú prostredie, v ktorom sa patogénnym baktériám nedarí dostatočne rýchlo rásť a škodiť. V cieľovom mieste je potom dôležité dodržiavanie základov hygieny, často si umývať ruky a jesť len ovocie, ktoré sa dá olúpať. Nepiť lokálne vôd, ale radšej balenú. Tú používať aj na čistenie zubov. Pozor tiež na príliš studené tekutiny a nápoje s ľadom. Konzumujte len jedlo dostatočne tepelne upravené. Starostlivo zvážte aj ochutnávanie miestnych špecialít na ulici a nezvyklých kombinácií jedál. Váš žalúdok a črevá môžu reagovať veľmi búrlivo, aj keď nebudú obsahovať žiadne škodliviny. V prípade ľahkého hnačky skúste bežne dostupné lieky, trvajú ak problémy dlhšie ako 10 dní, vyhľadajte lekára. Cestovateľský hnačka môže mať najmä u detí a starších ľudí veľmi ťažký priebeh.

Úpal a úpal

Kým úpal, stav prehriatia, spôsobuje priame slnečné žiarenie najmä v tropických krajoch, tepelný úpal sa dostavuje aj v našom miernom pásme. Stačí horúce, dusné počasie s vysokou vlhkosťou vzduchu au slabších jedincov sa vzápätí dostaví pocit úzkosti, návaly tepla a zimy alebo mdloby (napríklad v preplnenom dopravnom prostriedku). Na rozdiel od úpalu môžu u úpale prichádzať typické symptómy s časovým oneskorením, spravidla večer alebo v noci po návrate z pláže či výletu. Ide hlavne o bolesť hlavy a celkovú nevoľnosť, niekedy sú príznaky nadmernej expozície slnku podobné tým, ktoré sa vyskytujú pri zápale mozgových blán.

*
Prevencia: dbajte na dostatočný prísun tekutín, odev zodpovedajúce počasie, pokrytie hlavy a slnečné okuliare. Nepreťažujte organizmus a slnku sa nevystavujte hlavne medzi 12. až 14. hodinou. Pozor na lieky! Niektoré lieky, napríklad antibiotiká, antikoncepcia či antihistaminiká, zvyšujú citlivosť pokožky na slnečné žiarenie.

Srdcové príhoda

Prejavy slabosti a srdcové arytmie sa môžu týkať, nielen starších a chorých ľudí, ale aj zdravého človeka v najlepšom veku, treba v prípade športovanie na priamom slnku. Organizmus sa pri vyššom zaťažení spojenom s extrémnymi klimatickými podmienkami porovnáva pomalšie, jeho tepelná regulácia je tiež obmedzená. V takom prípade môže najmä u ľudí obéznych alebo s nižšou kondíciou dôjsť k zvýšeniu krvného tlaku, problémom s dýchaním, zvyšuje sa riziko srdcovej príhody či dokonca infarktu.

*
Prevencia: okrem ľahkého jedálnička a dostatočného príjmu tekutín je najmä okolo poludnia vhodné obmedziť všetku fyzickú námahu. Športu sa venujte po ránu, kedy sú podmienky prijateľnejšie a aj vzduch býva čistejší. V prípade starších ľudí je vhodný pravidelný odpočinok a nevychádzať z domu v čase najvyššej intenzity slnečného žiarenia.

Pohlavné choroby

Leto voňajúce exotikou vyvoláva u mnohých ľudí romantickú náladu a obnaženost ľudských tiel priamo nabáda k milostnému dobrodružstvo. Výnimkou dnes nie je ani sexuálna turistika. Spontánnosť a uvoľnenosť počas dovolenky však často vedie k neuváženým činom a zvyšuje riziko prenosov pohlavných chorôb. A nemusí to byť len AIDS, syfilis či kvapavka, ktoré vám spomienky na exotickú dovolenku premení na nočnú moru. Nepríjemným darčekom môže byť aj parazitárne ochorenia Trichomonóza či bakteriálna vaginóza.

*
Prevencia: Nikdy nespoliehajte na to, že vám sa to stať nemôže a vždy majte po ruke krabičku prezervatívov. Obzvlášť do exotických krajov odborníci odporúčajú vlastné zásoby, ktoré zaručujú vyššiu kvalitu ochrany.

Cestovná lekárnička

Vybavenie prispôsobte dĺžke dovolenky, cielov cesty, dostupnosti zdravotnej starostlivosti v mieste dovolenky a berte do úvahy aj svoje chronické ochorenia.

Základ by mali tvoriť:

*
lieky, ktoré pravidelne užívate (antibiotiká, antikoncepcia), analgetiká na bolesť, rovnako ako liek proti horúčke a alergii (na slniečko, alebo pri bodnutí hmyzom),
*
kvapky na zápal spojiviek alebo uvoľnení nosa, gél proti hmyzím štípancům, sprej proti drobným spáleninám, prípravok na dezinfekciu drobných odrenín a rán, náplasti, leukoplast,
*
liek proti nevoľnosti a zvracanie v dopravnom prostriedku, pri ceste do exotických krajín lieky proti črevným problémom,
*
ak ste majiteľom kartičky alebo preukazu upozorňujúceho na váš zdravotný stav (ľudia po implantátoch, s kardiostimulátorom, diabetici, atď), nezabudnite ju pribaliť.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:Letné nástrahy číhajú na telo

Jihlava 1 Telč Třešť Polná Luka nad Jihlavou Brtnice Dobronín Velký Beranov Dušejov Větrný Jeníkov Kamenice u Jihlavy Vyskytná nad Jihlavou Stonařov Urbanov Jamné u Jihlavy Mrákotín Jihlava 2 Puklice Horní Dubenky Stará Říše