Kožné lekárstvo - rozhovory o lupienke

Pre dnešný príbeh sme zavítali do čakárne kožného oddelenia. Pani Lenka nás zoznámila so svojou chorobou psoriázou. Že Vám to nič nehovorí? Poďme spoločne preskúmať túto chorobu.


Diel 9. - Psoriáza

Svoj príbeh rozpráva redaktorce nášho portálu pani Lenka 39 rokov, Rakovník

Otázka k lupienke

Kedy prvýkrát ste sa s lupienkou stretla?

Odpoveď k lupienke

Nikto v rodine ju nikdy nemal au mňa prepukla až v čase môjho dlhotrvajúceho stresového obdobia.

Ktoré časti tela máte postihnuté lupienkou?

V začiatkoch som mala fľaky veľkosti vlašského orecha na krku, dekoltu, rúk, ramenách aj na chrbte. Dnes po pol roku sa mi ešte čiastočne drží na oboch ramenách, pomaly a iste miznú, ale aby som to nezakřikla

Akú liečbu ste podstúpila na lupienku?

Mazal som si postihnuté miesta masťami s obsahom kortikoidov na predpis + nejaké inhekce.

Pomohla vám táto liečba?

Zo začiatku som bola zdesená, pretože sa boľavé miesta akoby zväčšovala a bobtnala. Môj lekár ma však ubezpečil, že je to v poriadku - takto sa prejavuje hojenia, postupuje od okrajov ku stredu postihnutého miesta.

Zmenšilo sa postihnutí len vďaka masti a injekciami?

Neviem, či by stačila táto liečba, skúšala som kombinovať viaceré postupy, aby som mala istotu.

Aké postupy ste teda využila?

Jednak som si upravila jedálniček, chce to vyradiť vajcia, pečeň a vnútornosti, hovädzie mäso, mliečne výrobky a "dobrá" vyprážané jedlá ako hranolky, mäso na ražni a podobne, pretože obsahujú alebo tvorí AA kyselinu. Naopak pomáhajú iné potraviny ako ovocie a zelenina, ryby typu sardinky, makrela, losos alebo tuniak a semienka - slnečnice, tekvice alebo sezamové. Pila som šťavu z celých listov aloe vera a čaj z nechtíka lekárskeho. Navštevovala som soľnú jaskyňu a bola som 2 xu mora.Teda ste venovala svojmu ochorenia dosť úsilia, ktoré sa oplatilo.

Myslím že áno, našťastie ma podporovala celej rodina, takže som si to mohla dovoliť. Nie každý by si to asi mohol dovoliť potrebné finančne.

Aké máte vyhliadky do budúcnosti pri lupienke?

Snáď sa mi nebude vracať, nemám ju pravdepodobne dedičnú, takže sa budem musieť vyvarovať stresu a dúfať, že som s ňou zatočila jednu pre vždy.

Veľmi ďakujem za rozhovor a prajem veľa zdravia.

Lupienka z lekárskeho hľadiska

Latinský názov psoriáza sa odvodzuje od slova "PSOR", čiže odlupovanie, škrabanie. Toto je častou súčasťou lupienky, olupovanie pokožky, ktoré je 7krát rýchlejšie ako u zdravej pokožky. Presná definícia znie - časté, neinfekčné, zápalové, autoimunitné ochorenia. Prebieha chronicky as veľkým sklonom k recidívam. Choroba môže vypuknúť kedykoľvek, ako u malých detí, tak u dospelých.

Príčiny ochorení lupienkou

Bunky zdravej kože majú cyklus obnovy trvajúce 28 dní, pri ktorom sa odumierajúce bunky dostávajú na povrch, kde sa odlupujú. V prípade lupienky sa kožné bunky obnovujú omnoho rýchlejšie a tento cyklus trvá len niekoľko dní. Takýto proces rýchlejší tvorby kožných buniek je úplne normálne v prípade nejakého poranenia. Avšak dôvod, prečo k tomu dochádza u chorých lupienkou, zatiaľ nie je celkom jasný. Genetickými odborníci vedia, že občas sa nejaká bunka zmení a ako taká by mala správne zaniknúť. V tomto prípade však nezaniká a ďalej odovzdáva zlú genetickú informáciu.

Prejavuje sa lokálnymi zápalmi pokožky, ktoré sú nepríjemné a niekedy až veľmi bolestivé. Ešte stále prevláda názor, že psoriáza je ochorenie nevyliečiteľné. Vo väčšine prípadov to tak naozaj je.

Príznaky lupienky

začervenané plochy na koži pokryté šupinkami popraskaná koža, pľuzgiere, bolestivá poranenia svrbenie postihnutých miest bolestivé opuchy a stuhnuté kĺby zmena povrchu nechtov.

Liečba lupienky

Lekár stanoví diagnózu a určí formu psoriázy na základe vzhľadu kožných ložísk. Gutátní a diskoidní lupienka sa zvyčajne lieči lokálnymi prostriedkami a niekedy tiež foto terapiou ultrafialovými lúčmi. Pustulózne lupienka, ktorá sa obmedzuje na dlane a chodidlá, sa liečia veľmi silnými lokálnymi kortikosteroidmi, alebo foto chemoterapiou PUVA = expozície ultrafialového svetla.

Inverzné lupienku sa darí zvládať miernymi lokálnymi kortikosteroidmi

Závažná, generalizovaná, pustulózne lupienka vyžaduje okamžitú hospitalizáciu, pri ktorej je pacient sledovaný, liečený liekmi a kde sú k dispozícii podporné prostriedky. Ak je psoriáza potvrdená, kožný lekár na začiatku väčšinou predpíše štandardné lieky - kortikosteroidy. Ide o steroidné hormóny z cholesterolu vznikajúce v bunkách kôry nadobličiek. Užívajú sa pri liečbe rôznych porúch imunity, predovšetkým pre svoje protizápalové účinky.

Kortikosteroidy pôsobí po celkovom podaní (napr. ústami, alebo formou injekcie) alebo po podaní lokálnym, buď na sliznicu, alebo v koži (kortikosteroidné Dermatologiká). Sú vhodné najmä v akútnych fázach, dlhodobo je však kvôli sérii nežiaducich účinkov podávať nedá. Pri dlhodobom podávaní totiž môžu spôsobiť rozvoj cukrovky, malý vzrast, vysoký krvný tlak, a dokonca aj postihnutie očí.

Východné čínska liečba - liečba lupienky

Čínska bylinná medicína pozerá na lupienku spôsobom, ktorý je západnom lekárom úplne cudzie. Napríklad horúčosť v krvi sa považuje za príčinu akútne vyrážkovité lupienky, ktorá sa vyznačuje rozsiahlymi, ohraničenými a vyvýšenými červenými ložiskami.

Hlavnými liečivami sú v tomto prípade prestup na výťažok z Sofora, čo sú rastliny zchlazující krv. Bylinkári tiež väčšinou pacientom odporúčajú nepiť alkohol, nejesť ostrá jedla, kôrovce a "horúca" mäsa, ako sú jahňacie a hovädzie. Ako prevenciu východnej medicína odporúča jesť prírodné stravu s hojnosťou ovocia, zeleniny a tučných rýb, praktizovať relaxáciu a meditáciu.

Akupunktúra je jedna z možných liečebných postupov. Síce zatiaľ žiadna štúdia nenasvedčuje tomu, že by bola akupunktúra pri liečbe lupienky úspešná. Ak má mať akupunktúra účinok, musí sa vykonávať dlho. Stačiť by malo zvyčajne jedno ošetrenie týždenne, a to po dobu 8 až 10 týždňov.

Podmienkou zvládnutie liečby je aj zvládnutie stresu. Pacienti s lupienkou žijú v značnom psychickom strese a utrpenie, čo priebeh choroby len zhoršuje. Jóga a relaxačné terapie, ako napr bráničný dýchanie, môžu stres úspešne zmierniť. Predbežné štúdie naznačujú, že psychosomatické liečba je v starostlivosti o chorých s lupienkou prínosná. Výsledky pretrvávajú až 6 mesiacov.

Niektoré prípady naznačujú, že homeopatická liečba mnohých pacientov s lupienkou prospieva, aj keď vo väčšine prípadov k úplnému zhojenie nedošlo. Lieky musia byť predpisované individuálne.

Zhrnutím rady pre postihnuté lupienkou

* Neobliekajte si priamo na pokožku hrubo tkané alebo vlnené oblečenie. Noste prírodné bavlnené prádlo. Otepľovacej látky a mohér sú veľmi dráždivé.
* Kupujte pracie prostriedky a zmäkčovače, ktoré sú určené pre citlivú pokožku.
* Kúpajte sa a sprchujte sa v teplej vode - nikdy nie v horúcej alebo studenej.
* Nikdy nepoužívajte obyčajné mydlo. Je príliš alkalické a vysúša. vhodný je skôr hydrofilný olej neutrálny na umývanie tváre a rúk a sprchovacie olej levanduľový na ošetrovanie tela
* Kúpele so soľou z mŕtveho mora alebo s minerálnym bahnom môžu pôsobiť veľmi pozitívne
* Podráždenie zmenšíte nanesením vitamínu E, pupalkového oleja či špeciálneho krému SOLNEU. - Odpočinková terapia, aróma terapiee, reflexológia, tai-chi a joga

Doplnky stravy, ktoré pomáhajú pri lupienke

* Petrklíčový olej alebo GLA - kyselina gamma-linolenová
* Rybí tuk alebo olej z ľanového semena - protizápalové
* Beta caroten - bojuje proti infekcii a znižuje vysušovanie - 25 000 IU denne
* Vitamín C - multifunkčné živina; 2 gramy denne
* Bioflavonoidy - vyrovnávajú produkciu histamínu; dodržiavajte zásady dávkovanie uvedené na obale
* Vitamín E - nevyhnutný pre obnovu zdravých buniek - 300 IU denne
* Probiotiká - obnovujú prírodné ekológii čriev - obyčajne 2-4 kapsule Lactobacily acidophilu denne
* Proti kvasinkové prostriedky - Korolen, cesnak
* Selén - antioxidačné - 100-200 mcg denne
* Zinok - pomáha v hojenia - 15-25 mg denne.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: