Kontaktné šošovky pri športe

Najrôznejšie športové aktivity sú každým rokom vinníkom až 30 000 úrazov očí, z ktorých zhruba tretina má trvalé následky. Mnohé zranenia sú však úplne zbytočná, stačilo by,keby športovci dbali na prevenciu a používali ochranné okuliare,kontaktné šošovky.


Väčšina našich najdôležitejších orgánov je úzkostlivo chránená kosťami. Mozog chráni lebka. Srdce, pľúca a žalúdok sú chránené rebrami. Miecha je ukrytá v chrbtovým kanále. S ochranou toľko zraniteľných očí si však príroda príliš hlavu nelámala. Orbitálny kanály síce čiastočne chráni zrakové ústrojenstvo, ale pred priamym zásahom volejbalového lopty, golfového či squashového loptičky vám väčšiu ochranu neposkytnú.

Kontaktné šošovky - internetový obchod kupcocky.cz

Široký výber kontaktných šošoviek a príslušenstva k nim za najlepšie možné ceny nájdete v internetovom obchode kupcocky.cz. V rámci celej SR Vám tovar doručí najneskôr do 2-3 dní. Internetový obchod kupcocky.cz je rýchly, bezpečný a efektívny. Nájdete tu prehľadné a jednoduché vyhľadávanie jednotlivých položiek. Objednať kontaktné šošovky môžete ako v pohodlí Vášho domova na internete, tak aj navštíviť dve prevádzkarne v Brne. V ponuke sú šošovky dioptrické aj nedioptrické, jednodňové až ročné a taky šošovky farebné.

Vyberte si kontaktné šošovky v internetovom obchode kupcocky.cz, určite tu nájdete šošovky, ktoré Vám budú perfektne a pohodlne sedieť.

Kontaktné šošovky ako vhodné riešenie aj pre aktívnych športovcov

Nielen ženy, ktoré majú pocit, že je okuliare hyzdia, nosia kontaktné šošovky, ale aj mnohý aktívny športovec nahradí dioptrické okuliare kontaktnými šošovkami.

Ak dôjde totiž pri nehode k rozbitiu dioptrických skiel, dochádza až v 75% prípadov k perforačnímu poranenie oka. Desatina takýchto zranení býva pre zrak osudová.

Riešením spomínaných nepríjemností sú dobre zvolené kontaktné šošovky, ktoré vám poskytnú potrebný komfort a voľnosť, však oko nechráni. Čo je napríklad u športových aktivít typu hokej, golf, tenis, squash, ale napríklad aj pri horolezectve nedostatok pomerne výrazný.

U rizikových športov si svoj kontaktnými šošovkami zbystrenie zrak chráňte špeciálnymi okuliarmi.

Ak prevádzkujete niektorý šport pravidelne po celý rok (plávanie, potápanie, cyklistika atď), pravdepodobne sa vám oplatí investovať do dioptrických športových okuliarov určených pre danú aktivitu.

Rozdelenie kontaktných šošoviek

* Podľa doby nosenia - šošovky sa nosí nepretržite určitý časový úsek
* Podľa periódy výmeny - po danom časovom úseku (napr. 14 dní, 1 mesiac, 3 mesiace alebo 6 mesiacov) sa vyhadzujú, na noc sa vyberáte
* Podľa typu korekcie - jedná sa o delenie podľa charakteru očné vady
* Podľa použitého materiálu - na trhu sú mäkké (hydrogelové a inovovanější silikón-hydrogelové) a tuhé, tzv plynopriepustné kontaktné šošovky (RGP)
* Podľa sfarbenie - farebné šošovky sa vyrába kvôli uľahčenie manipulácie alebo jednoducho pre zvýraznenie alebo ozvláštnenie vizáže (zvýrazňovacie, krycie, perleťové a "crazy")

Výhody kontaktných šošoviek

Neobmedzujú zorné pole, čo je u športu celkom zásadnú vec.

Ďalšie nemalou výhodou je bezpečnosť - nehrozí poranenie oka pri rozbití skla alebo okuliarových rámov.

Aký typ šošoviek je pre šport najlepší

Všetko závisí na tom, ako často športujete.

Ak športujete každý deň, budú vhodnejšie kontaktné šošovky na plánovanú výmenu (napr. dvojtýždňovej, mesačná). Čo sa týka materiálu, z ktorého sú kontaktné šošovky vyrobené, je vhodný silikón-hydrogél.

Najväčšou výhodou tohto materiálu je dokonalá priepustnosť pre kyslík, čím sa zabraňuje vzniku hypoxia rohovky.

Ak športujete menej často (alebo trebárs aj nárazovo - napríklad na dovolenke, pri lyžovanie), sú vhodné jednodenné kontaktné šošovky. Na každý deň je nový pár kontaktných šošoviek. Odpadá tak starosť so starostlivosťou o ne a navyše je to najbezpečnejší spôsob nosenia kontaktných šošoviek.

Čo robiť v prípade, že kontaktné šošovky nosiť nemôžete

Ak kontaktné šošovky z najrôznejších dôvodov nosiť nemôžete a dioptrické okuliare sa vám nezmestia, pod tie špeciálna existujú modely špeciálne upravené tak, aby sa dali nosiť is okuliarmi - napr lyžiarske okuliare.

Inou variantou - vhodnú napríklad pre cyklistiku sú špeciálne okuliare zložené z dvojice zorníkov, dioptrických vložiek a ochranných skiel.

Športové slnečné okuliare so systémom Performance Insert umožňujú používať zároveň aj dioptrická skla, ktorá upevníte do klipov ochrannej šošovky.

Preventívne opatrenia na ochranu očí pri športových aktivitách

* Používajte špeciálne typy ochranných športových okuliarov.
* Samozrejme, že žiadnym preventívnym opatrením nedá zabrániť úrazu stopercentne, však ochranné okuliare sú pre športovcov absolútnou nutnosťou, pretože poranenia očí môže mať ďalekosiahle následky.
* Okrem odrenín rohovky a pomliaždení viečok môžu zranenia pri športe znamenať napríklad odchlípnutí sietnice či vnútorné krvácanie.
* Najvážnejším rizikami sú trvalá strata zraku spoločne s infekciou.
* U pacientov, ktorí prekonali zranenie oka, potom existuje väčšie riziko vzniku zeleného zákalu.

Praktické tipy a rady na výber športových okuliarov

* Pri loptových športoch oceníte dobre padnúce plastové okuliare s polstrovanou ochranou nosa.
* Okuliare na cyklistiku sú k dostaniu v každom obchode so športovým vybavením. Ochráni vás nielen pred nepriaznivými poveternostnými vplyvmi (pri rýchlostiach nad 10 km / h vám bez nich začnú slziť oči) a UV žiarením, ale aj pred vniknutím drobných nečistôt. Pri ich výbere si však nezabudnite vziať z domova aj prilbu, okuliare by vás totiž v kombinácii s ňou nemali tlačiť.
* Pri plávaní iste oceníte dobré plavecké okuliare, do ktorých vám v optike môžu na požiadanie objednať a staviť zorníkov s príslušnou dioptrickou korekciou. V súčasnosti sú na trhu aj hypoalergénne výrobky.
* Plavecké okuliare sa skúšajú v predklone, kedy by vám mali držať "přicucnuté" bez použitia pásky okolo hlavy.
* Ak sa chystáte šnorchlovať v mori, vymeňte plavecké okuliare za potápačskú masku (presnejšie polomasku). Kúpte si kvalitný silikónovou, citliví jedinci sa opäť môžu pýtať po hypoalergénnym výrobku. Nič nebráni tomu, aby ste pod maskou mali kontaktné šošovky. Vnikne Ak sa však do masky voda, môže vám táto banálne nehoda potápanie (predovšetkým prístrojovej do väčších loubek) veľmi skomplikovať. Ideálnym riešením je dioptrická úprava zorníkov na mieru.
* Vysokohorskí turisti by zase mali dbať na vysoký UV filter. Vo vyšších nadmorských výškach a na ľadovcoch oceníte aj tzv polarizačný filter. Okuliare na sneh a ľadovec musí mať kryty aj po stranách. Pozor, v takýchto okuliaroch nesadajte za volant.
* Na behanie a trebárs aj na ľahkoatletický disciplíny si kúpte dobre odvětratelné slnečné okuliare.
* Mnoho obľúbených moderných športov, akými sú napríklad squash alebo golf, si nekompromisne žiada absolútne špeciálna optické ochranné pomôcky. Nepodceňujte preto možné riziká a doprajte svojim očiam ochranu. Aby okuliare vydržali náraz záludného zblúdilého loptičky, musí byť nielen elegantné, ale i veľmi pevné.

Rozdelenie očných nehôd

povrchové úrazy

úrazy perforující

poleptanie chemickými látkami

odreniny

Ľahšia povrchové úrazy očí

Patrí medzi najčastejšie defekty, kedy dôjde k drobnej odrenín rohovky alebo spojovky napríklad vetvičkami stromov a kríkov pri joggingu lesom.

Podráždené oko je citlivé na svetlo, dostavuje sa nepríjemné pálenie a rezanie. Lekár spravidla predpíše špeciálny očné kvapky alebo masť a ťažkosti za pár dní zmizne.

Postup pri odstraňovaní cudzieho telieska z oka

* Odstraňovať možno iba telesá voľne "pláva" vo spojivkové vaku (smietky, drobný hmyz a podobne).
* Prestaňte si oko mnout a nechajte si ho od partnera prezrieť. Oko prsty roztvorte, jemne palcom stiahnite dolné viečko.
* Postupne sa pozrite na všetky strany, nech má váš pomocník šancu propátrat všetky viditeľné časti oka.
* Rožky čistého vreckovke predmet vyberte.
* Ďalšou možnou alternatívou je vypláchnutie oka Ophtalmo-Septonex alebo borovou vodou, ak sú po ruke. V krajnom prípade použite aj čistú vodu.
* Ak pretrváva po úspešnom odstránení predmetu slzenie, dvojité alebo zhoršené videnie či ďalšie nepríjemné ťažkosti, rozhodne navštívte očného lekára.
* Ak dôjde k preniknutiu cudzieho telesa do očnej buľvy, zásadne ho nevyberajte ani sa o to nepokúšajte! Takéto poranenie patrí výhradne do rúk lekára.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: