Interné lekárstvo - čakáreň u lekára

Přisedám si k pánovi v čakárni internej a pýtam sa ho či môžem poprosiť o anonymný rozhovor pre našich čitateľov. Pán najprv váha, ale keď ho ubezpečím, že nikde nezverejníme jeho meno, súhlasí s niekoľkými otázkami.


Diel 3. - Vnútorné hemoroidy - správne hemoroidy

Na otázky nám v nemenovanej nemocnici, odpovedal muž 52 rokov.

Otázka

Tak Vy sa obávate, že máte nádor hrubého čreva?

Odpoveď

Idem na vyšetrenie prvý krát, ale pretože mám všetky príznaky tejto choroby a manželka nedá inak, než aby som navštívil doktora - nakoniec som prišiel.

To je určite správne rozhodnutie, aké máte problémy?

No to je teda situácia (zdráha sa pán, ale nakoniec mi svoje problémy povie) mám krv v stolici, často spojené so zápchou a tiež mám kŕče v bruchu.

Myslíte si, že je to teda nádor hrubého čreva?

Asi áno, manželka dostala tu ten leták pre vyšetrenie zadarmo - nejaká prevencia a nedala inak než aby som sem došiel.

... .... Po vyšetrení. Venujete mi ešte chvíľočku?

Veľmi rád (odpovie pán s úsmevom) zaujíma Vás ako som dopadol? Ja by som povedal, že super :-) Mám "len" vnútorné hemoroidy. Najprv skúsim čapíky a domácu liečbu a až keď to nepomôže budem premýšľať o ďalšom postupe, doktor hovoril napríklad io operáciu.

Blahoželám, že to nie je nič vážne, ďakujem za rozhovor a prajem skoré uzdravenie.

Z lekárskeho hľadiska

Prvá pomoc

Ak nájdete pri stolici malé množstvo krvi v záchodovej mise, Neprepadajte panike. V drvivej väčšine prípadov sa jedná o krvácajúce hemoroidy. Tie ani nemusí byť vidieť, ak si prezriete konečník (napr. zrkadlom). Ak nekrvácíte stále a množstvo krvi nie je extrémne veľké, tak k lekárovi akútne nemusíte. Krvácanie spontánne ustane. K lekárovi môžete ísť až druhý deň.

Niekedy môžete okolo konečníka nahmatať, prípadne vidieť, viac či menej bolestivé uzlíky, ktoré sú väčšinou mäkké a idú zastrčiť späť do ritného otvoru. Návštevu lekára však neodkladajte. Nie každé krvácanie po stolici alebo iné problémy s konečníkom sú hemoroidy. Môže sa jednať io niečo vážnejšieho, čo Vy ako laik neodlišíte.

Druhy hemoroidov

Hemoroidy rozlišujeme vonkajšie a vnútorné. Vonkajšie hemoroidy sa nachádzajú okolo ritného otvoru. Väčšinou sú nebolestivé, ak sa v nich však nevytvorí krvná zrazenina. Vnútorné hemoroidy zvyčajne vznikajú okolo stien ritného kanálu. Môžu vystupovať ritným otvorom von zároveň so stolicou, a potom opäť zmiznú. Často môžu krvácať.

Príčiny ochorenia

* Vrodená nedostatočnosť žilovej steny.
* Poruchy vyprázdňovania - pri zápche, ale aj hnačkách pacient napína brušné lis, čo vedie k pretlaku v žilovom riečišti a zvýšenému plnenie žilových pletenie.
* Profesionálny faktory - zamestnanie v sede alebo v stoji, veľká fyzická námaha. Ďalej i niektoré športy, napríklad cyklistika alebo zdvíhanie ťažkých záťaží v posilňovni.
* Miestne faktory a pretlak v riečisku a prítokoch veľké pečeňové žily (tzv. portálnej hypertenzie). Pri tehotenstve maternica tlačí na panvové žily, dochádza k hromadeniu krvi a vzniku hemoroidov - jedná sa o najčastejšiu príčinu hemoroidov u žien. Taktiež nádory v malej panve môžu rovnakým spôsobom tento stav vyvolať.
* Nezdravý spôsob života (obezita, fajčenie, zlé stravovacie návyky s nízkym príjmom tekutín, nedostatok vlákniny v strave a nadmerná konzumácia dráždivej stravy, nadmerné požívanie alkoholu, stres). Ďalej nedostatočná hygiena oblasti konečníka.

Stupňa podľa pokročilosti

1. Hemoroidy ľahko prolabují (vyhřezávají) do ritného kanála, prejavujú sa krvácaním.
2. Uzly pri stolici vyhřezávají, po vyprázdnení sa samy vracia späť.
3. Výhřez uzlov môže nastať nielen po stolici, ale aj pri státí a chôdzi. Prolaps sa spontánne nevracia späť, býva pocit tlaku, svrbenie, pálenie.
4. Trvalo prolabované hemoroidy, ktoré už nemožno vrátiť späť. Sliznica je v dôsledku chronického dráždenia zhrubnuté. Pacientov obťažuje hlavne pocit vlhkosti a mávajú tlak v konečníku a ekzémy.

Prevencia

Strava bohatá na vlákninu je účinná prevencia hemoroidov zahŕňa podporu prirodzeného procesu trávenia stravou bohatou na vlákninu sprevádzanú zvýšeným príjmom tekutín. Jedzte veľa celozrnných výrobkov, ovocia a zeleninu (najlepšie čerstvú a nevarené) - chrumkavou surovú stravu bohatú na vitamíny. Veľa pite - najlepšie nesýtenú minerálku ("bez bubliniek"), denne 2-3 litre. Konzumujte málo cukru a sladkostí. Príliš veľa sušienok, koláčov a čokolády spôsobí ľahko zápchu.

Uvoľnenej trávenie a zdravá stolica

Na toalete si dajte načas - silné tlačenie a zhon zaťažuje konečník a podporuje vývoj hemoroidov. Zaistite dobrú konzistenciu stolice stravou bohatou na vlákninu. Stolica nemá byť ani príliš tvrdá ani vyložene kašovitá (zápcha alebo hnačka). V prípade zápchy neberte žiadna preháňadlá, radšej zmeňte životosprávu. Umelo regulované trávenie trvalo poškodzuje čreva. Starostlivosť o análne otvor je treba dôsledne dodržiavať hygienu ritného otvoru.

Obyčajný toaletný papier obvykle nestačí na to, aby bolo možné vyústenie čreva zbaviť spoľahlivo zvyškov stolice. Po použití toalety najprv očistite ritný otvor suchým spôsobom: nepoužívajte k tomu tvrdý, hrubý toaletný papier. Ak máte vrodené dispozície alebo už existujúce problémy s hemoroidmi, hrozí nebezpečenstvo podráždenia kože a zanietenia. Používajte jemný papier s niekoľkými vrstvami, ktorý kožu nedráždi.

Pre starostlivú hygienu treba ritný otvor dočistiť vlhkou spôsobom - jemným prúdom vlažnej vody zo sprchy po každej stolici. Potom ritný otvor vysušte mäkkým toaletným papierom alebo froté uterákom.

Športová aktivita sa pre zdravie vždy oplatí a je odporúčaná aj ako prevencia hemoroidov. Optimálnym športom je v tomto prípade napríklad plávanie. Pohyb by mal byť pravidelný a bez prepínania. Nemusí to byť výkonnostný šport. Čreva udržujú v pohybe aj časté prechádzky. Raz denne, v rytme 2-3 sekúnd, vykonajte 20-30 sťahov ritného svalstva a zase je uvoľnite.

Liečba

Pre spoľahlivú pomoc pri rozmanitých problémoch konečníka by mali mať prostriedky na liečbu hemoroidov čo najširšie spektrum účinkov.

Čapíky alebo masť by pri problémoch s hemoroidy mali:

* Zastaviť krvácanie
* Zbaviť svrbenie
* Pôsobiť proti bolesti
* Urýchliť hojenie poranených miest

Čapíky alebo masť Faktu, ktoré spĺňajú všetky tieto požiadavky sú prevereným prípravkom, ktorý funguje. Tento prípravok nemožno odporučiť pre tehotné alebo dojčiace ženy.

Z prírodných prostriedkov je najdôležitejšie odvar z dubovej kôry. Má silné adstringentné (zvieravé, sťahujúce) účinky. Používa sa pri výhřez hemoroidov, keď postihnuté miesto upokojí a zmierni opuch. Pravidelná každodenné sedacia kúpeľ účinne stiahne zapálenej cievy a podporí zahojeniu. Odvary z dubovej kôry možno tiež obdeň striedať s odvary z harmančeka alebo repíka.

K dispozícii je tiež gél s výťažkom z dubovej kôry, k dostaniu v lekárňach. Nezbavíte Ak sa ťažkostí do jedného až dvoch týždňov Váš lekár navrhne ďalšie liečebné metódy. Zákrok polo invazívne - ambulantná alebo operačnej odstránenie.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: