Inkontinencia, samovoľný únik moču

Nevadí nám rozprávať sa o menštruácii, sexe a dokonca ani o vylučovanie. Ale o inkontinenciu, samovoľnom úniku moču, sa hovoriť hanbíme. Ako by to bolo niečo tak ostudného a trapného, že si to ani nechceme pripúšťať.


Stresová inkontinencia, ktorá sa opisuje ako mimovoľný únik moču pri zasmání, kýchnutí, zakašlání alebo pri tlaku na močový mechúr, sužuje viac ako polovicu ženskej populácie a takmer desatinu mužskej populácie do 55 rokov. Hoci je inkontinencia rozšírenejšia ako senná nádcha, prieskumy odhalili, že väčšina postihnutých žien má tak veľké zábrany o nej hovoriť, že s vyhľadaním pomoci čaká v priemere päť rokov.

Možnosti vzniku stresovej inkontinencie

*
Stresovú inkontinenciu môže vyvolať v akomkoľvek veku:
*
Genetická dispozícia
*
Dlhodobý stres
*
Prechladnutie
*
Nevyriešené problémy
*
Užívanie niektorých liekov
*
Zlé vypudzovanie - opakovaná námaha pri zápche.
*
U žien gynekologické operácie
*
Tehotenstvo a obdobie po pôrode - takmer 60% žien si sťažuje na inkontinenciu počas tehotenstva a 32% ňou trpia po pôrode. Príčinou sú čiastočne hormonálne zmeny počas tehotenstva, ale predovšetkým veľký tlak plodu na panvové dno. K inkontinencii môže viesť aj poškodenie pošvovej tkaniva a nervových zakončení pri pôrode. Povedzte o svojom probléme lekárovi čo najskôr!
*
Nadmerná námaha pri športe - poškodenia panvového dna pri zdvíhaní záťaží alebo pri častom aeróbnom cvičení (častejšie ako trikrát týždenne). Dokonca i sedy-ľahy, pilates a jóga môžu svaly panvového dna poškodiť, ak cviky nie sú správne vykonávané. Ženy veľakrát pri silových cvikoch nemajú správnu techniku a nezapínajú plne brušné svaly tak, aby boli oporou panvovému dnu - dôležité je vždy vydýchnuť pri prevzatí svalov a zapnúť svalstvo panvového dna.
*
V menopauze ako dôsledok poklesu hladiny estrogénov

Mnohí z nás si myslia, že únik moču súvisí výhradne so starobou, to ale nie je tak úplne pravda. Rozhodne to nie je "choroba starých ľudí"

Odborníci uvádzajú, že ňou trpí neuveriteľných 28% žien vo veku od 25 do 34 rokov a 37% žien vo veku od 35 do 44 rokov.

Príčina stresovej inkontinencie

Príčinou je oslabenie svalov panvového dna, ktorá ako závesná sieť leží pod celou panvou. Tieto svaly podopierajú močový mechúr, pošvu a konečník a pomáhajú udržať močový mechúr uzavretý v okamihu, keď je na neho vykonaný tlak či už kýchnutím, kašľaním alebo nejakú fyzickou námahou. Ženy, ktoré majú panvové dno oslabené, nemajú svalstvo natoľko silné, aby zabránilo úniku moču.

Emocionálne a zdravotné dopad inkontinencie na ženy

*
Únik moču dráždi pošvu, takže môže spôsobiť zápaly a svrbenie.
*
Tiež môže dochádzať k podráždeniu kože, infekciám a ekzémom medzi nohami.
*
Ženy, ktoré trpia stresovou inkontinenciou, sú mimo to vystavené väčšiemu riziku zápalu močového mechúra, pretože trvalé vlhko a následné umývanie odstraňujú z pošvy zdravé baktérie, ktoré infekciám zabraňujú.
*
Vedľajšie psychické účinky. Ženy sa často cítia nečisté, úzkostné a strácajú sebadôveru. Niektoré obmedzujú svoj spoločenský život a nevzďaľuje sa z domu.
*
40% inkontinentných žien sa úplne vyhýba sexu. Ich problém je pre nich neprekonateľným problémom.

Ovplyvnenie stresovej inkontinencie

*
Jednoduchými cvikmi realizovanými doma
*
Znížením nadváhy - uľaví sa svalstve panvového dna
*
Miernym pitím tekutín - nie viac ako 2 litre denne
*
Obmedzením konzumácia nápojov, ktoré dráždia močový mechúr - alkohol (najmä pivo), káva, čaj a sýtené nápoje

V závažnejších prípadoch inkontinencie sa odporúčajú:

*
Výplne

Tie sa vloží do hrdla močového mechúra, tým sa zúži jeho ústie a obmedzí únik moču. Ako výplň sa používa prírodný gél Zuidex, ktorý sa zavedie močovou trubicou. Procedúra trvá asi 15 minút a vykonáva sa v lokálnom umŕtvení. Pôsobí po dobu piatich rokov.

*
Hormonálna terapia

Ženám po menopauze pomáhajú vaginálnej pesary či krémy obsahujúce estrogény, ktoré posilňujú panvové tkanivo a svalstvo.

*
Operácie

V prípadoch, keď ostatné liečba nezabrala, je vhodný chirurgický zákrok. Špeciálna páska sa umiestni pod močovú trubicu. Páska nadzvihne krčok močového mechúra a močovej trubice do prirodzenej polohy. Udrží tak uzatvorenú močovú trubicu aj počas náhlych pohybov, pri kašli alebo kýchaní, a zabráni úniku moču. Výkon je miniinvazívne - je vykonávaný v miestnej anestézii. To znamená, že ak sa nevyskytnú žiadne komplikácie, môžete ísť deň po výkone domov.

Posilňovanie svalstva panvového dna

*
Ako posilňovať panvové dno

Stiahnite svaly okolo pošvy a konečníka, ako by ste chcela potlačiť nutkanie na močenie alebo zadržať vetry. Držte svaly stiahnuté, ako dlho to vydržíte, a potom je uvoľnite. Snažte sa, kedykoľvek to bude možné, urobiť desaťkrát za sebou tento cvik a vždy počítajte do desať, než sa uvoľníte. Rozhodne to nevzdávajte predčasne. Bude trvať asi osem týždňov, než sa dostaví výsledok. Keď sa svaly posilnia, udržujte je v kondícii tým, že tieto cviky zaradíte do svojho denného programu. Cvičenia na posilnenie panvového dna nie je náročné ani na čas, ani na priestor. Môžete ho prevádzkovať treba iv kancelárii bez toho, aby si to ktokoľvek všimol. Vynikajúci prevenciou inkontinencie je tiež poskakovanie na overball.

*
Kto by mal posilňovať panvové dno

Tieto cviky nie sú určené len pre postihnutých inkontinenciou. Majú aj preventívny účinok a okrem toho majú pozitívny vplyv na kvalitu sexuálneho života, pretože viac prekrvujú klitoris.

*
Kedy posilňovať panvové dno

Každý deň - skúste cviky spojiť s určitou činnosťou, ktorú vykonávate každý deň - treba s čistením zubov, a tak si na ne vždycky spomeniete. Pokúste sa tiež spevniť panvové svalstvo predtým, ako budete vykonávať na močový mechúr nejaký tlak - napríklad pred kýchnutím alebo kašľaním.

*
Hygienické výrobky

V predaji sú tiež užitočné pomôcky ako špeciálna spodná bielizeň a absorpčné vložky, ktoré sú pohodlné, priedušné a spoľahlivo absorbujú tekutinu a pomáhajú v intímnej hygiene.

Menej obvyklé typy inkontinencie

*
Urgentná inkontinencia - je menej obvyklý typ močovej inkontinencie, známej tiež ako hyperaktívne močový mechúr. Je spôsobená prerušením nervových signálov medzi mozgom a mechúrom a pacienti musia chodiť na záchod oveľa častejšie a naliehavejšie, než je bežné. Zvyčajne nestihnú na záchod včas dôjsť. U väčšiny prípadov nie je príčina známa. Pomáha užívanie liekov.
*
Fekálne inkontinencia - postihuje jednu osobu zo sto. Líšia sa závažnosťou príznakov - od občasného úniku stolice pri vypúšťaní vetrov až po únik tuhé aj tekuté stolice. U mladých žien je najčastejšou príčinou ochabnutosť svalstva po pôrode, keď sa zvierač, ktorý drží stolicu v rekta, poškodí. Najväčšie riziko hrozí, keď sa dieťa musí dostávať z tela kliešťami alebo keď lekár musí vykonať episiotomii - nastrihnutej hrádze rodičky - aby sa zabránilo jej roztrhnutia pri pôrode.

Syndróm dráždivého čreva je iná obvyklá príčina. Pomôcť môžu cviky, elektrickej stimulácie svalov alebo operácie.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: